Які переваги дає наявність статусу адвоката

02.07.2021 | Автор: Николай
Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube
Які переваги дає наявність статусу адвоката - a2945c15f82f8e4898aa691357ed2f20_60ddb5855a0b9.png

Для більшості служителів феміди адвокат - приклад для наслідування і захоплення, вершина юридичної діяльності, особливо, якщо мова йде про приватну практику або ж сферу. Кожен юрист, в процесі своєї діяльності бажає отримати статус адвоката. Для багатьох, посвідчення адвоката є тією метою, до якої потрібно прагнути, практикуючись в юриспруденції. Що дає статус адвоката, як отримати адвокатський статус, а також плюси і мінуси бути адвокатом, відповіді на зазначені питання ви зможете знайти у нашій статті.

І так, для початку, визначимося з основним нормативно-правовим актом, що регулює діяльність адвокатів в Україні, в тому числі, що визначає статус адвоката в цілому. Таким є Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон). Відповідно до зазначеного закону, адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Користуйтеся консультацією: Невиконання виконавчого документу - юридичні наслідки для стягувача і боржника

Що стосується адвоката, то Законом визначено, що адвокатом може бути фізична особа, яка має вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), приняла присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Діяльність всіх адвокатів на території України узагальнюється терміном «адвокатура України». Так, Закон вказує на те, що адвокатура України - це недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури у порядку, встановленому цим Законом.,

Зміст:

Як отримати статус адвоката?

Аналіз Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» дозволяє виділити наступні етапи отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю:

 1. Стаж роботи в сфері права. Як було вказано вище, особа, яка бажає отримати статус адвоката має працювати в сфері права не менше 2 років. Важливим моментом є те, що відлік стажу роботи в сфері права, для цілей отримання статусу адвоката, починається після закінчення вищого навчального закладу, а саме, після отримання ступеня магістра права. У іншому випадку робота до зазначеної дати буде зарахована лише до трудового стажу людини.

Відповідно до пункту 6 розділу 2 Порядку допуску до складання кваліфікаційного іспиту, Порядку складання кваліфікаційного іспиту та Методики оцінки результатів складання кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, затверджених рішенням Ради адвокатів України № 270 від 17 грудня 2013, в стаж роботи в області права слід відносити роботу на посадах:

 • судді, прокурора, слідчого, нотаріуса;
 • помічника адвоката, помічника судді або нотаріуса;
 • юриста, юрисконсульта, головного юрисконсульта, начальника юридичного відділу;
 • роботу на посадах в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах, організаціях усіх форм власності, якщо такі посади по кваліфікаційним вимогам вимагають наявності виключно повної вищої освіти за спеціальністю правознавство / правоохоронна діяльність;
 • науково-педагогічних або наукових працівників, які здійснюють навчання, виховання та професійну підготовку в професійно-технічних, вищих, або післядипломних навчальних закладах, якщо такі посади вимагають наявності повної вищої освіти за спеціальністю правознавство / правоохоронна діяльність;
 • працівників науково-дослідних установ, якщо такі посади вимагають наявності повної вищої освіти за спеціальністю правознавство / правоохоронна діяльність;
 • на інших посадах, які, відповідно до закону, вимагають наявності повної вищої освіти за спеціальністю правознавство / правоохоронна діяльність.
 1. Кваліфікаційний іспит. Відповідно до ст. 9 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», кваліфікаційний іспит є атестацією особи, яка виявила бажання стати адвокатом. Зазвичай вартість іспиту не перевищує 3-4 мінімальних заробітних плат, встановлених у відповідному бюджетному році. Іспит адвокат є одним з найбільш складних етапів, на шляху до отримання статусу адвоката.

Користуйтеся консультацією: Мені пропонують підготувати адвокатський запит: яка його ефективність

 1. Стажування адвоката. На зазначеному етапі особа, яка бажає отримати статус адвоката, займається, безпосередньо практичною роботою під патронажем адвоката, який контролює процес проходження практики. Відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», стажування полягає в перевірці готовності особи, яка отримала свідоцтво про складення кваліфікаційного іспиту, самостійно здійснювати адвокатську діяльність. Стажування здійснюється протягом шести місяців під керівництвом адвоката за направленням ради адвокатів регіону.

Порядок проходження стажування регулюється Положенням про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, затверджених рішенням Ради адвокатів України від 01.06.2018. У цілому, стажування триває 6 місяців, по закінченню якого Рада адвокатів відповідного регіону України оцінює результати діяльності особи, яка бажає отримати статус адвоката.

 1. Після проходження стажування, одним з останніх етапів для отримання статусу адвоката - є присяга адвоката. Особа, щодо якої радою адвокатів регіону прийнято рішення про видачу свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, не пізніше тридцяти днів з дня прийняття цього рішення складає перед радою адвокатів регіону присягу адвоката України, зміст якої зазначено в Законі.
 2. Видача свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю. Особі, яка прийняла присягу адвоката України, радою адвокатів регіону в день принесення присяги безоплатно видаються свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката України. Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката України не обмежуються віком особи та є безстроковими.

Підсумувавши, виконання особою, яка бажає отримати статус адвоката, вищевказаних дій / проходження етапів, дозволяє їй отримати довгоочікуване свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Адвокат, плюси і мінуси

Тепер, поговоримо про те, які плюси і мінуси є у людини, статус якої визначається як адвокат.

Почнемо з позитивних моментів. Перш за все, адвокат має право представляти інтереси громадян незалежно від категорії, складності справи. У той же час як звичайний юрист, згідно з чинним законодавством України, має право приймати участь лише в обмеженій кількості судових розглядів.

До того ж, у адвоката є дуже ефективний інструмент його діяльності, а саме - адвокатський запит. Юрист же, або юрисконсульт не має зазначеної прерогативи.

Безумовно, наявність статусу адвоката дозволяє збільшити розмір гонорарів, оскільки в очах потенційних клієнтів, зазначена особа вважається більш професійною, з має більш широкі повноваження у процесі.

До того ж, особа, яка отримала статус адвоката, користується певним додатковим захистом, в реалізації своїх прав, оскільки, як уже було зазначено вище, в Україні діє інститут адвокатури, що об'єднує всіх адвокатів України в єдину, саморегулюючу організацію - Національну асоціацію адвокатів України. Членство в зазначеній організації дозволяє заручитися підтримкою колег в тих чи інших конфліктних ситуаціях з клієнтом, органами державної влади тощо. Для порівняння, у інших видів правової діяльності, скажімо нотаріату, таким органом є Нотаріальна палата України. Теж саме можна сказати, щодо діяльності аудиторів.

Якщо ж говорити про мінуси наявності вказаного статусу, то до них, на нашу думку, можна зарахувати такі:

 1. Довгий процес отримання статусу адвоката. На практиці, проходження людиною вищевказаних етапів займає в середньому 3-3,5 роки, в залежності від регіону, де практикує свою діяльність особа, яка бажає стати адвокатом. Пов'язано це з тим, що для отримання статусу адвоката недостатньо лише бажання і дій людини. Зворотний бік медалі полягає в роботі відповідної Ради адвокатів регіону, який може не збиратися для прийняття рішень з тих чи інших причин, зволікати з оцінкою стажування тощо.
 2. Отримавши статус адвоката, особа перестає бути в певній мірі незалежною, оскільки її діяльність перевіряється і регулюється Радою, Асоціацією адвокатів та іншими органами інституту адвокатури України.
 3. Статус адвоката зобов'язує платити членські внески, оплачувати підвищення кваліфікації, а також передбачає інші матеріальні витрати, в процесі діяльності адвоката.

Мабуть, не дивлячись на наявність деяких мінусів, все ж, наявність статусу є більш позитивним моментом, ніж його відсутність.

А чи може людина втратити статус адвоката?

Тепер, коли Ви знаєте, що дає статус адвоката, поговоримо про таке поняття (або ж процес) як позбавлення статусу адвоката. Неважко здогадатися, що з позбавленням зазначеного статусу пов'язані якісь негативні наслідки професійної діяльності.

Позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю може застосовуватись виключно у разі:

 • порушення присяги адвоката України;
 • розголошення адвокатом відомостей, що становлять адвокатську таємницю, використання їх в своїх інтересах або в інтересах третіх осіб;
 • заподіяння протиправними діями значної шкоди клієнту;
 • систематичного або грубого одноразового порушення правил адвокатської етики.

Як бачимо, для того щоб служитель Феміди міг позбутися свого статусу, повинні бути серйозні підстави. Причому, згідно з чинним законодавством України, питання про позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю розглядається колегіальним органом - Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури відповідного регіону. Зазначений орган, розглядаючи конкретну справу, може як позбавити адвоката його статусу, так і застосувати інші види дисциплінарної відповідальності, наприклад, призупинити статус адвоката на строк від одного місяця до одного року.

Так все-таки чи є спосіб призупинення діяльності адвоката?

Звичайно, в роботі цієї групи юристів можуть бути ситуації, при яких його статус заважає займатися іншими видами діяльності або ж поєднувати статус держслужбовця, народного депутата і так далі. Не виключено, що той чи інший адвокат бажає просто відпочити від своєї практики. У цьому випадку, він може використовувати таку процедуру як призупинення статусу адвоката.

Право на вказане вище призупинення регламентовано чинним законодавство. Так, адвокатська діяльність може бути припинена у разі:

 • подання відповідної заяви.
 • набрання законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення кримінального злочину;
 • накладення відповідного дисциплінарного стягнення;
 • встановлення судом факту недієздатності або обмеженої дієздатності.

У більшості випадків, застосовується перший пункт. Для реалізації зазначеного права, як вже було зазначено, адвокат подає заяву, після чого його діяльність припиняється.

Відновлення статусу адвоката відбувається у спосіб, зазначений в пункті 1.

Згідно з чинним законодавством, у разі відновлення зазначеної вище діяльності, яка була припинена на один рік і більше, адвокат зобов'язаний пройти спеціальні курси підвищення кваліфікації за програмою розробленою Вищою школою адвокатури. На зазначені дії у адвоката встановлений термін - 3 місяці. Поновлення діяльності не вимагає сплати будь-яких внесків.

Які переваги адвоката перед іншими юристами?

Для простої людини дуже важливим буде розуміння того, до кого ж йому краще звернутися за правовою допомогою: до юриста або ж до адвоката?

Відповідь на зазначене питання, залежить від багатьох чинників, але безумовно, адвокат є більш кваліфікованим фахівцем у вирішенні правових суперечок. У першу чергу, це залежить від наступного:

 • Отримання статусу адвоката вимагає значних зусиль. Водночас слід зазначити як ретельну підготовку фахівця, так і рівень практики, яку він отримує для того, щоб заволодіти заповітним свідоцтвом. Все це позначається на можливості клієнта отримати задовільний результат його роботи. Тому, оцінюючи складність конкретної правової ситуації, людині слід мати на увазі, що адвокату, як правило потрібно менше часу для оволодіння розумінням ситуації. До того ж, вказане відноситься і до пропозиції вирішення питання.

Багато з адвокатів починали свою діяльність з помічників, які, на практиці дублюють роботу своїх наставників. У зв'язку з цим, з високою часткою ймовірності адвокат вже має уявлення про те, як Вам допомогти, без зайвого затягування часу.

 • Згідно з чинним законодавством України, право на відшкодування витрат на правову допомогу надано лише в разі звернення за відповідними послугами тільки до адвоката. Тому, з точки зору економії коштів, більш привабливими будуть послуги адвоката. На практиці, дуже часто зустрічаються ситуації, коли клієнт може опинитися ще й в плюсі, оскільки витрати на адвоката компенсуються в тому числі і до їх фактичної сплати.
 • Адвокатська таємниця. У разі, якщо предметом вашого спору є конфіденційна інформація, яка не підлягає розголошенню, адвокат зможе надати Вам зазначену гарантію. Звичайно, на звичайного юриста теж поширюється обмеження, у вигляді заборони розголошувати інформацію, згідно Закону України «Про інформацію», «Про захист персональних даних». Але, адвокат користується додатковими гарантіями, наприклад, його не можуть допитувати щодо відомостей, переданих йому клієнтом. Найчастіше, це є ключовим, у виборі клієнтом служителя Феміди. Тому, якщо Ви хочете отримати гарантії захисту переданої Вами інформації, адвокат не залишає шансів звичайному юристу.
 • Адвокат - чудова оратор. У більшості випадків, добре поставлена ​​мова може допомогти у схилянні судді на свою сторону, що в подальшому дозволить виграти судовий процес. Воно й логічно, адже набагато приємніше слухати чіткі, короткі, по суті справи доводи, ще й підкріплені добре поставленою вимовою. У слідстві адвокатської монополії на території України, звичайні юристи позбавлені можливості постійної участі у судових засіданнях, що, звичайно ж не сприяє розвитку юридичного ораторського мистецтва. Тому, звичайному юристу, щоб обійти свого конкурента залишається лише розраховувати на письмове провадження, та й то в певних категоріях справ, до яких він все-таки допущений.
 • Наостанок, згідно з чинним законодавством, в переважній більшості справ має право приймати участь лише адвокат. Тому, навіть при бажанні клієнта звернутися за допомогою саме до юриста, для нього це буде неможливо через законодавчі обмеження.

Нагадуємо, що якщо Ви потребуєте послуг професіоналів, скористайтеся сервісом «Тендер на юридичну послугу» від юридичної ресурсу Протокол.

Підсумувавши все вищесказане, слід зазначити, що в кінцевому підсумку статус адвоката відкриває перед кожною людиною, яка практикує у сфері права, широкі можливості у професійній діяльності. Безсумнівно, наявність статусу адвоката додасть Вам впевненості в своїх силах і підвищить комерційну привабливість в очах потенційних клієнтів.

Автор консультації: Юрист, Коломієць Микола

Джерело: юридичний ресурс Протокол

12546
Переглядів
3
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
Популярні події
ЕСПЧ
0