0
0
3233
Людство всього світу почало відчувати підвищення ціни на блакитне паливо. Багатьом жителям нашої країни доступний економний тариф на природний газ, зафіксований до першого травня 2022 року. Але, незважаючи на це, вартість природного газу зростає. І, як наслідок, підвищення вартості житлово-комунальних послуг.
Звідси випливає проблема, пов'язана із витратою газу. Зокрема, процедура встановлення приладу обліку споживання блакитного палива кожному споживачеві.
Зміст:
Правова підмога для встановлення будинкових теплолічильників – це Постанова КМУ 21.07.2005 № 630 «Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води та водовідведення». На підставі цього документа, коли здійснюється встановлення теплолічильників у багатоквартирному будинку, замовник платить за приладами обліку, на яких фіксуються дані показання.
У відповідність до правил Міністерства палива та енергетики з технічної експлуатації теплових установок та мереж, а саме згідно з наказом від 14.02. 2007 р. № 71, встановлення теплолічильника приладів здійснюється на підставі проекту, який узгоджується з установою енергопостачання.
Разом з тим, є ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» що є орієнтиром для вихідних даних щодо складання проекту встановлення вузла обліку теплової енергії.
У документах має бути зазначено:
Користуйтеся консультацією: Правові алгоритми сплати комунальних послуг та податку на нерухомість або як не стати порушником закону
Відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» здійснюється поділ функцій: нагляду, контролю, управління, господарювання, а також надання послуг адміністративного характеру та правового регулювання процедури акредитації правових суб'єктів, до компетенції яких входять повноваження, в тому числі і засобів вимірювання та обліку.
У багатоквартирному будинку, в обжитому та і в новобудові, система опалення з вертикальним розведенням труб. Трубопровід проходить крізь увесь будинок. До того ж, через якусь квартиру може проводитися багато стояків теплоопалення і певний радіатор може підключатися до певного стояка, що буде поруч. У цієї техніки розподіл енергії дає здебільшого позитивні ефекти, однак, і негативні фактори необхідно знати. У ній не можна застосувати індивідуальні лічильники тепла. Тому раціональною є система індивідуального теплолічильника у вигляді пристрою для розподілу теплової енергії.
Обладнання вузлами обліку теплової енергії регламентовано законодавством про комерційний облік теплової енергії та водопостачання. Сама процедура оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем з метою забезпечення такого обліку регламентована наказом Міністерства розвитку громад та територій України датованого 09 серпня 2018 року № 206.
Встановлення приладу обліку природного газу – газових лічильників знаходиться на контролі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Відповідно до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» споживачі мають можливість встановлення газових лічильників безкоштовно, але, на жаль, у більшості місцевих газових служб немає цих самих приладів обліку.
Але це щодо газових лічильників і вони в обов'язковому порядку знадобляться споживачеві, якщо опалення його площі робиться спеціальними автономними пристроями, тим самим не потребуючи послуг тепломережі на постачання централізованого опалення в будівлі та споруди.
А як бути тим, у кого тепло в будинку (квартирі) залежить від віддачі тепломережі та їхнє «гніздечко» підведено до центрального опалення. Для цього також є тепломіри. Це свого роду теплолічильники, які можуть з високою точністю визначити споживане тепло для приміщення.
Іншими словами, теплолічильник (він же тепломір - тепловий вимірник - вимірювач теплової енергії) - це пристрій обліку споживання теплової енергії опалювальними приладами, що фіксує реальне теплоспоживання.
Для споживача теплової енергії, зокрема, власника квартири, встановлення (монтаж) теплолічильника тягне за собою певні перспективи. Споживач оплачує саме ту теплову енергію, яка надходить безпосередньо у квартиру.
Лічильники теплової енергії, які встановлюються на окрему квартиру, називаються індивідуальними.
Користуйтеся консультацією: Чи можуть відключити комунальні послуги за несплату і як цьому протистояти
Відповідно до законодавства існує два типи лічильників теплової енергії (вузлів обліку згідно з буквою закону), а саме це вузли комерційного обліку та вузли розподільчого обліку. Застосування певного найменування визначається точкою його встановлення згідно із законом про комерційний облік теплової енергії та водопостачання.
Споживачу запропоновано кілька специфікацій теплолічильників:
Дані теплолічильники найбільше підходять для встановлення в приміщеннях, а саме: в будинках або квартирах.
Тепломіри (теплолічильники) повинні бути в обов'язковому порядку заводського виробництва, тобто відповідати державному стандарту, мати певний сертифікат і при встановленні повинні підлягати обов'язковій державній повірці, яка повинна бути вказана на самому приладі (його корпусі) у вигляді будь-якого таврованого відбитка або самоклеючого напису, та документально підтверджена виробником. Періодичність проведення державних перевірок встановлюються заводом-виробником, а також державними стандартами стосовно даних приладів. Зазвичай черговість проведення кожної державної повірки становить період, що дорівнює чотири роки. Державна перевірка необхідна для встановлення придатності тепломіра (теплолічильника).
У літній період (коли опалення не проводиться) рекомендовано проходити профілактичні роботи тепломіра (теплолічильника): промивання фільтра та встановлення нових пристроїв живлення. Необхідний перелік профілактичних робіт тепломіра (теплолічильника) має проводити компетентна організація, яка має ліцензію на відповідні допуски та дозволи.
Завдяки тепломірам (теплолічильникам) споживач сам може зняти показання теплолічильника і цим встановити споживання теплової енергії в приміщенні (будинку, квартирі), цим розрахувати споживання тепла в приміщенні.
Виходячи з цього, співвідношення чітко споживаної теплової енергії і, отже, виробленої споживачем оплати за цю споживану теплову енергію, надають реальну можливість заощадити на цьому свої кошти (свій сімейний бюджет). Замість того, щоб оплачувати тепло в будинку (квартирі) за середньо встановленими тарифами відповідно до середньої температури навколишнього середовища у визначений місяць і температури в приміщенні відповідно до певного нормативу.
Встановлення тепломіра (теплолічильника) проводиться, як правило, на початку системи опалення, що знаходиться в приміщенні, враховуючи магістральне розведення центрального опалення.
Користуйтеся консультацією: Що робити, якщо Вас відключили від газопостачання?
Однак, перед тим, як встановлювати теплолічильник, слід з'ясувати: чи встановлять його чи ні. Тобто розглянути розведення теплової комунікації у квартирі. Якщо стоякова розводка теплової комунікації приміщення (квартири) вертикальна, то в таких приміщеннях (квартирах) теплолічильники, як правило, не встановлюють у зв'язку з тим, що через одну квартиру (як правило) проходять кілька вертикальних стояків і йдуть від однієї квартири до іншої. Від цього розподіл теплової енергії відбувається нерівномірно і показання витрат цієї теплової енергії можуть бути неточними (нерівномірними).
У цьому випадку безпроблемним може бути лічильник у вигляді накладного датчика на батареї. Маючи наведене вище, виникає просте правильне запитання: що має зробити споживач теплової енергії для того, щоб встановити у себе в будинку (квартирі) тепломір або, по-іншому, лічильник?
Для встановлення в будинку (квартирі) тепломіра (теплолічильника) існують порядок підключення теплолічильника:
Повноваження комісії полягають у перевірці:
У випадку, коли можливість підключення теплового лічильника залежить від зазначених вище параметрів, дана комісія приймає рішення про введення в експлуатацію певного тепломіра (теплолічильника) та допоміжних до нього пристроїв і відповідно підключення теплолічильника.
Виходячи з цього, всю зазначену процедуру повинна проводити компетентна організація, яка має відповідні допуски та дозволи, зумовлені ліцензією.
Якщо введення в експлуатацію певного тепломіра (теплолічильника) та допоміжних до нього пристроїв даною комісією дозволено, то проводиться повний інструктаж.
Отже, встановлення у своїй квартирі (будинку) тепломіра (теплолічильника) надає споживачеві (власнику) можливість чітко визначити витрату теплової енергії, що постачається в квартиру (будинок), і тим самим заощадити на витратах.
Лічильники теплової енергії можна встановлювати як на окрему квартиру, так і багатоквартирний будинок.
Лічильники теплової енергії, які встановлюють на багатоквартирний будинок, називають загальнобудинковими.
Процедура встановлення теплолічильників схожа, але при встановленні тепломіра в магістраль централізованого опалення багатоквартирного будинку більше ускладнена.
Коли Ви визначилися у необхідності встановлення лічильника тепла, необхідно чітко розуміти виконавця цього процесу (перевірка приладу, обслуговування), а головне, хто за це все платить.
Законодавець встановив, що відповідальність за встановлення вузлів комерційного обліку лежить у тому, хто експлуатує підведені до будинку мережі, Тобто теплопостачальні підприємства. Проте власники житла мають право самі встановити цей вузол обліку. Так звана адміністративна відповідальність за це встановлення лічильників на операторів виглядає досить суперечливо. З 2017 року працює норма, яка визначає зобов'язання даного характеру саме на операторів у тому числі і шляхом встановлення санкціонованої відповідальності, а також і штрафних покарань у разі недотримання вимог встановлених цими нормами. Однак існує і норма, згідно з якою, якщо лічильник поставлений власником приміщення за свій рахунок, тоді витрати відшкодовуються оператором зовнішніх інженерних мереж шляхом зарахування їх у рахунок майбутніх платежів за послуги з теплопостачання. Тобто ми бачимо, чи шляхом окремого внеску, хоч у складі тарифу, але витрати несуть споживачі в тому числі. Перевірка, контроль за станом, зняття показань покладено на операторів, з оплатою співвласниками відповідних внесків.
Біля витоків встановлення теплолічильників у магістраль централізованого опалення багатоквартирного будинку лежить письмове підтвердження-погодження на встановлення цього теплолічильника.
Далі йде видача технічних умов встановлення тепломіра. Водночас слід взяти до уваги, що до місця врізання лічильника теплової енергії та до місця його знаходження в магістралі централізованого опалення багатоквартирного будинку відповідальність несе організація, яка постачає теплову енергію в магістраль централізованого опалення багатоквартирного будинку, а потім – мешканці вказаного багатоквартирного будинку, тобто споживачі теплової енергії – власники квартир.
Потім за наявності технічних умов встановлення лічильника теплової енергії потрібно скласти проект встановлення теплолічильника. У ньому відзначити вид теплолічильника (модель, технічні характеристики), схему встановлення, проектно-кошторисну документацію.
Потім проведений проект на встановлення лічильника теплової енергії має отримати затвердження організації, яка видала зазначені технічні умови на встановлення тепломіру.
Професійний підхід до виготовлення проекту на встановлення (монтаж) лічильника теплової енергії та необхідного при цьому обладнання є значню запорукою успіху у досягненні відповідного рівня температурного балансу кожної квартири всього багатоквартирного будинку, створюючи сприятливі умови проживання всім мешканцям загалом.
Отже, сам лічильник теплової енергії. При закупівлі теплолічильника необхідно, щоб він відповідав певним вимогам: лічильник теплової енергії повинен бути в обов'язковому порядку заводського виробництва, тобто відповідати державному стандарту, мати певний сертифікат, на самому приладі фіксується обов'язкова державна повірка у вигляді якогось таврованого відбитка або самоклеючого напису та документально підтверджена виробником.
Взагалі, процес встановлення лічильника теплової енергії (монтаж тепломіра) повинні виконувати професійні працівники компетентної організації, яка має відповідні допуски та дозволи, видані на підставі ліцензії встановленого зразка. І лише так. Споживачі теплової енергії – власники квартир багатоквартирного будинку не повинні здійснювати монтаж теплолічильника.
І головне введення в експлуатацію. Здійснюється на підставі договору з організацією, яка здійснює постачання тепла в систему централізованого опалення багатоквартирного будинку.
У процесі експлуатації лічильника теплової енергії треба слідкувати за ним, тобто обслуговувати його. Це здійснюється на підставі договору з організацією, яка здійснює технічне обслуговування відповідних теплолічильників. Дані теплолічильника отримуються помісячно спеціалістами організації, що постачає тепло та власниками солідарно. Дані показання оформляються належним чином.
Підсумовуючи вищевикладене, приходимо до висновку: теплолічильник (він же тепломір – тепловий вимірювач – вимірювач теплової енергії) – це саме той прилад обліку споживання теплової енергії опалювальними приладами, що дає змогу фіксувати реальне теплоспоживання. Тобто, споживач оплачує саме ту теплову енергію, яка реально надходить у його квартиру, прибираючи безпосередньо витрати тепла при його транспортуванні до місця споживання. Водночас споживач має можливість самостійно встановити необхідний йому температурний баланс у його квартирі та, що важливо, зменшити оплату цього виду комунальних послуг, регулюючи свій сімейний бюджет.
Як приклад можна розглянути наступний прецедент. Дніпровський районний суд м. Києва розглянувши позовне провадження у цивільній справі № 755/15965/20 за заявою до ТОВ «Єврореконструкція» про зобов'язання здійснити перерахунок вартості послуг із централізованого опалення 18.06.2021 ухвалив рішення. Яким зобов'язав ТОВ «Єврореконструкція» як відповідача у справі здійснити перерахунок оплати послуг з постачання централізованого опалення позивачу. З цим рішенням можна ознайомитися за цим посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/97780190.
Якщо Вам потрібна професійна послуга, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.
Автор консультації: Олександр Удовіченко
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
293
Коментарі:
0
Переглядів:
611
Коментарі:
1
Переглядів:
529
Коментарі:
0
Переглядів:
497
Коментарі:
0
Переглядів:
391
Коментарі:
0
Переглядів:
1034
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.