Головна Блог ... Консультації від юристів Відшкодування завданої шкоди внаслідок дорожньо-транспортної пригоди Відшкодування завданої шкоди внаслідок дорожньо-тр...

Відшкодування завданої шкоди внаслідок дорожньо-транспортної пригоди

Відключити рекламу
 - cca4c0ac2398454570732fc0b9606ac8.jpg

Транспортні засоби є невід'ємною частиною нашого життя та суттєвим фактором його полегшення. Безперечно, власний автомобіль забезпечує зручність, швидкість, легку доступність і мобільність. Однак не слід забувати, що транспортний засіб є джерелом підвищеної небезпеки. Попри те, що дехто вважає, ніби з автоматичною коробкою передач водіння стає настільки простим, що права й не потрібні, насправді автомобіль залишається одним із найменш безпечних способів пересування.

Коли трапляється дорожньо-транспортна пригода (далі – ДТП), то, як для фізичних осіб, так і юридичних й обов'язково для страхових компаній першочерговим завданням є встановлення винної особи та визначення розміру збитку, завданого ДТП. Так, наразі є механізм складання «європротоколів», який безперечно полегшує життя автомобілістів, але коли є сумніви чи суперечка щодо винуватця, то справу доручають вже спеціалістам.

Пользуйтесь консультацией: Работает ли на практике европротокол? Как и в каких случаях можно составить европротокол при ДТП?

Проведення експертиз при ДТП

Для визначення механізму ДТП, вини особи у її скоєнні, завданого збитку та для встановлення інших важливих факторів ДТП необхідним є проведення експертиз. Основними при ДТП є наступні експертизи: експертиза технічного стану транспортного засобу, автотехнічна експертиза, трасологічна експертиза, експертиза відеозапису, експертиза цілого за частинами, судово-медична експертиза, експертна оцінка транспортного засобу.

Експертиза технічного стану транспортного засобу, автотехнічна експертиза проводяться завжди, якщо ДТП має постраждалих, які отримали середньої тяжкості, тяжкі тілесні ушкодження, або якщо настала смерть потерпілого, тобто коли розпочато кримінальне провадження. Також ці експертизи проводяться за ініціативою страхових компаній у випадку настання страхових випадків, за якими компанія має здійснити відшкодування. Також для визначення розміру збитку проводяться експертна оцінка транспортного засобу.

Експертиза технічного стану транспортного засобу дозволяє визначити чи був транспортний засіб у справному стані до настання ДТП, бо трапляється, що водій керуючи технічно несправним транспортним засобом саме внаслідок його технічної несправності є винуватцем ДТП. Автотехнічна експертиза призначена для встановлення того, хто з водіїв або учасників ДТП порушив Правила дорожнього руху та чиї порушення Правил дорожнього руху перебувають у причинно-наслідковому зв‘язку з ДТП.

Не обов'язковими, але такими, що дозволяють надати відповіді на питання, які виникають перед експертизою технічного стану транспортного засобу та автотехнічною експертизою є трасологічна експертиза, яка проводиться по слідах, що залишили транспортні засоби, учасники ДТП та допомагає визначити місце зіткнення, кут зіткнення між транспортними засобами, а також розташування транспортних засобів по відношенню до меж проїзної частини, швидкість їх руху та інші відомості, що мають значення. Також проводиться експертиза відеозапису в межах якої на підставі наявного відеозапису транспортної пригоди експерт визначає швидкість руху транспортних засобів, місце зіткнення, момент виникнення небезпеки, тощо. Дуже цікавою та інколи єдиною, що може допомогти є експертиза цілого за частинами, тобто, наприклад, якщо відбулось ДТП, але один з учасників втік з місця події, то за залишками або частинками такого автомобіля можна встановити марку, рік випуску, колір і інші відомості автомобіля, водій якого залишив місце ДТП. Крім того, якщо наявні потерпілі особи, які отримали фізичні ушкодження проводиться судово-медична експертиза для визначення ступеню тяжкості тілесних ушкоджень.

Користуйтеся консультацією: Як поліцейські провокують водіїв вчиняти правопорушення за ст. 130 КУпАП?

Відшкодування шкоди внаслідок ДТП: судова практика

Усі транспортні засоби мають бути застраховані, крім законодавчого закріплення такого обов'язку, у цьому є ще й практична сторона для власників транспортних засобів – у випадку настання ДТП збитки постраждалій особі відшкодовує страхова компанія. У випадку ж, коли автомобіль винуватця ДТП не застрахований, або якщо суми страхового відшкодування недостатньо для покриття збитків, а винна у ДТП особа відмовляється здійснювати відшкодування добровільно, то виникає необхідність у зверненні до суду особою, яка претендує на отримання коштів.

Звернутися до суду з позовом щодо стягнення коштів, як компенсації шкоди від ДТП можуть: власники транспортного засобу, особи, які на відповідній правовій підставі користувались транспортним засобом, яке постраждало від ДТП, страхові компанії, де транспортні засоби, учасники ДТП, були застраховані.

Якщо ж цивільно-правова відповідальність власника одного з транспортних засобів не була застрахована, то у справу тоді вступає Моторно (транспортне) страхове бюро України (далі – МТСБУ), як гарант виконання страховиками своїх зобов‘язань.

Як правило, якщо є рішення суду про визнання особи винною у вчиненні ДТП, то ухилення винної особи від відшкодування збитків та подальші судові процеси тільки відтягування неминучого стягнення коштів з винуватця.

Окремим випадком є питання закриття провадження у справах про адміністративне правопорушення відносно винної особи у зв‘язку з закінченням строків давності. Деякі суди у таких ситуаціях не встановлюють вину особи у вчиненні ДТП і тоді постраждалій особі залишається тільки звертатись до суду. Так, наприклад позитивна справа Адвокатського бюро «Івана Хомича», коли для встановлення істини у справі спочатку треба було визнати свого клієнта невинним у вчинені ДТП, зобов'язати уповноважені органи скласти протокол відносно іншого учасника ДТП, супроводити справу до етапу розгляду, отримати постанову про закриття провадження відносно винної особи у зв'язку з закінченням строків давності, оскільки попередні етапи займають чимало часу, та все-таки відстояти право клієнта та відшкодування завданої йому внаслідок ДТП шкоди.

Також треба зауважити, що є окремі справи щодо стягнення 3% річних, індексу інфляції та пені (справа 127/16587/16-ц, справа №761/15232/18), відшкодування шкоди, завданої здоров'ю внаслідок ДТП (справа № 199/6521/19, справа №208/4598/21), а також настання відповідальності за неналежне утримання дороги (справа №447/938/14-ц, №373/546/21).

Разом з тим, є й цікаві випадки з судової практики щодо відшкодування шкоди, завданої внаслідок ДТП.

Наприклад, випадок, коли жодного винуватця ДТП не було встановлено, відповідальність одного з власників транспортних засобів – учасників ДТП не була застрахована, іншому учаснику його страховою компанією було відшкодовано завдані збитки і МТСБУ звернулось до суду з позовом про стягнення коштів до другого учасника ДТП. Разом з тим, при скоєнні ДТП протокол було складено на водія обох транспортних засобів, відносно обох провадження у справах було закрито за відсутність складу адміністративного правопорушення. Разом з тим, як з'ясувалось, один з протоколів було складено відносно особи, яка не була ані власником, ані водієм транспортного засобу – учасника ДТП, що з'ясувалось в ході судового розгляду, а наявність чи відсутність вини реального водія транспортного засобу не була предметом розгляду у судах у справах про адміністративні правопорушення. Більш того, цей реальний водій не мав водійського посвідчення. Наразі триває судовий розгляд, експерт за результатом дослідження матеріалів справи однозначної відповіді щодо винуватця ДТП не надав (посилання на ухвалу суду, якою було поновлено судове провадження).

Також, вважаю, що не всі знають, що й пішохід може бути визнаний винним у вчинені ДТП та нести за це кримінальну відповідальність, оскільки у населення є впевненість, що «пішохід завжди правий».

Користуйтеся консультацією: Незаконно зупинили та склали протокол за ст. 130 КУпАП: що робити?

Як стягнути збитки внаслідок ДТП зі страхової компанії?

Для того, щоб отримати зі страхової компанії збитки, завдані внаслідок ДТП потрібно в першу чергу протягом 3 днів повідомити страхову про настання страхового випадку. Далі, протягом 30 днів, навіть якщо немає ще судового рішення за яким було б визнано особу винною у вчинені ДТП потерпілий має подати заяву про виплату страхового відшкодування. Страхова компанія після отримання судового рішення щодо застрахованої особи має розглянути заяву про відшкодування та компенсувати підтверджені витрати, з урахуванням амортизації авто. Водночас, згідно з практикою Верховного Суду подача заяви про виплату страхового відшкодування не є обов'язковою, однак, для мінімізації судових процесів я б радила дотриматись строків та порядку звернення за виплатою страхового відшкодування.

Якщо страхова компанія, не дивлячись, на всі вжиті потерпілою особою заходи відмовляється виплачувати страхове відшкодування з надуманих причин, то єдиним способом захисту прав потерпілої особи є звернення до суду, але перед цим краще звернутись до юриста або адвоката, який допоможе як мінімум визначити позицію по справі, як максимум – зможе представляти інтереси в суді.

Користуйтеся консультацією: Що таке регресний позов, або відповідальність водія при ДТП

Проведення експертиз при ДТП

При настанні ДТП, з метою встановлення істини у справі, зокрема щодо винуватця, розміру шкоди, технічного стану транспортного засобу на момент ДТП проводяться експертизи. Якщо експертиза проводиться на етапі, коли справа не дійшла до суду та за відсутності підстав для заведення кримінального провадження, то, як правило, цю експертизу ініційовано страховою компанією. Така компанія залучає експертів, або проводить експертизу за рахунок власних можливостей, за наявності відповідного експерта у штаті. Як правило, це експертиза технічного стану транспортного засобу, експертна оцінка транспортного засобу.

Якщо справа перейшла в розряд кримінальних проваджень, то експертизи призначаються за постановою слідчого. На розгляд експерту слідчий разом з постановою передає матеріали для дослідження. Винятком є медична документація, як така, що є інформацією з обмеженим доступом, яка надається або потерпілим з відповідною заявою про долучення, або слідчий на підставі ухвали слідчого судді отримує таку медичну документацію у лікарні. І це можуть бути усі перелічені раніше експертизи: експертиза технічного стану транспортного засобу, автотехнічна експертиза, трасологічна експертиза, експертиза відеозапису, експертиза цілого за частинами, судово-медична експертиза, експертна оцінка транспортного засобу.

У випадку, якщо справа не набула характеру кримінального правопорушення, але перейшла до судового розгляду в порядку цивільного судочинства, то експертизи призначаються ухвалою суду за клопотанням однієї або обох сторін, як, наприклад, у вже наведеній мною справі, переважно експертиза технічного стану транспортного засобу, автотехнічна експертиза, трасологічна експертиза, експертиза відеозапису.

Бажаю всім безпечних поїздок.

Автор консультації: Олена Воронкова, адвокат Адвокатського бюро «Івана Хомича

Джерело: Ліга.Закон

  • 1234

    Переглядів

  • 1

    Коментарі

  • 1234

    Переглядів

  • 1

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    14.05.2024 року при спробі об"їхати глибоченьку яму на сільській дорозі, я трохи виїхав на зустрічну, в результаті зіткнувся дзеркалами їз зустрічним авто. Довелось викликати поліцію, бо опонент не мав цивілку. Поліція склала необхідні папери та вилучила в мене права, виписали тимчаяовий документ. Повідомили, що поверне права суддя. Cтаном на 20.09.2024 не маю інформації про розгляд цієї справи, звісно не маю права керувати автівкою. В той же час потерпіла сторона отримала гроші від страхової і відновила свою автівку. Повідомляю, що ніяких копій документів поліція мені не надала. Питання: згідно якої законодавчої норми поліція вилучила в мене права? Заболотний Андрій, пенсіонер, 70 років

    20.09.2024 22:26

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст