Головна Блог ... Новини Відрахування із заробітної плати за виконавчим листом на період війни Відрахування із заробітної плати за виконавчим лис...

Відрахування із заробітної плати за виконавчим листом на період війни

эксклюзив
Відключити рекламу
Відрахування із заробітної плати за виконавчим листом на період війни - d52f99ddeb73dc49561106d4a90a1978.jpg

26 березня 2022 року набув чинності Закон України “Про внесення зміни до розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження"” (далі - Закон №2129). Прийнятий 15 березня разом із іншими законопроектами, Закон №2129 покликаний був спростити життя громадян під час воєнного стану. Тим не менш, у реалізації закріплених ним положень виникають серйозні питання.

Згадайте новину: Війна – не привід забути про сплату аліментів - нагадали в Уряді

Нагадаю, що Закон №2129 додав до розділу ХІІІ, тобто до Прикінцевих та перехіднихположень Закону України “Про виконавче провадження” пункт 10-2, яким:

  • Щодо стягувачів-резидентів рф. Зупинено вчинення виконавчих дій, заміна стягувачів, якщо стягувачем (-ами) виступають або рф, або громадяни чи юридичні особи-резиденти рф, або юридичні особи бенефіціарні власники яких, також резиденти рф. Правило, при цьому, не стосується громадян рф, які проживають на території України на законних підставах, та на юросіб з такими ж бенефіціарами;
  • Щодо арештованих рахунків. До припинення / скасування воєнного стану фізичним та юридичним особам дозволено здійснювати операції з рахунків на які накладено арешт. При цьому встановлені обмеження: для фізичних осіб - якщо сума стягнення не перевищує 100 тис. грн; для юридичних осіб - якщо кошти йдуть на зарплати (не більше 5 мінзарплат на працівника) та на сплату податків, зборів чи ЄСВ;
  • Щодо строків виконавчого провадження. До припинення / скасування воєнного стану визначені Законом України “Про виконавче провадження” строки перериваються і продовжуються лише після скасування / припинення воєнного стану;
  • Щодо припинення стягнення на дохід боржника. Законодавцем зафіксовано наступне - до припинення / скасування воєнного стану припиняється звернення стягнення на зарплату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника. Виключенням є рішення про стягнення аліментів та рішення, боржниками за якими є громадяни рф.

Саме стосовно останнього положення - виникає багато запитань. За якою процедурою мають припинятися стягнення? Чи вони повинні припинятися в силу набуття чинності Законом №2129, або після вчинення виконавцем відповідних дій? А що робити бухгалтерам виплачуючи зарплатню, якщо виконавці жодні дії не вчиняють?

Так, навіть в роз’ясненні Мін’юсту “Інформація щодо виплат, які стягуються виконавцями в ході примусового виконання рішень” від 24 березня 2022 року на Урядовому порталі прямих відповідей на ці питання не має. Дещо - втім, можна виділити з логіки нововведень. Так, за повідомленням, Мін’юст скерував до Пенсійного фонду України листа щодо припинення відрахувань із пенсій боржників. У роз’ясненнях ще раз наголошується - що, до закінчення воєнного стану в Україні, відрахування із пенсій боржників проводитися не повинні. Тобто питання з пенсіями більш-менш вирішене.

Користуйтеся консультацією: Кредитні правовідносини та відстрочки в умовах воєнного стану

Що ж із зарплатами боржників? Як діяти роботодавцю?

Роботодавця, який здійснює утримання - з однієї сторони - зобов’язує стаття 69 Закону України “Про виконавче провадження”, за якою підприємства, установи, організації, фізособи, ФОПи - здійснюють відрахування із зарплати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника і перераховують кошти на відповідний рахунок ДВС, чи рахунок приватного виконавця у строк, встановлений для здійснення зазначених виплат боржнику. Якщо ж його не встановлено - до 10 числа місяця, наступного за тим, за який здійснюється стягнення. Потім - щомісяця надсилають виконавцю звіт про здійснені відрахування та виплати за встановленою Мінюстом формою.Крім того, за частиною четвертою статті 18 Закону України “Про виконавче провадження” - вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов’язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом. За умисне невиконання судових рішень, також, встановлено відповідальність.

З іншого ж боку - роботодавця стримують обмеження відрахувань лише випадками передбаченими законодавством України (статті 127 Кодексу законів про працю України), а також, величезні штрафи за виплату зарплати та інших виплат не в повному обсязі (стаття 265 Кодексу законів про працю України) - що сягають трикратного розміру мінзарплати, встановленої на момент виявлення порушення (6500 * 3 = 19 500 грн.). І це не зважаючи на іншу відповідальність, зокрема адміністративну (стаття 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення) за виплату зп в неповному розмірі (від 30 до 100 НМДГ, тобто від 510 до 1700 грн.).

Таким чином, досі потребує роз'яснення порядок реалізації “припинення стягнення на зарплату, пенсію, стипендію та інший дохід в період воєнного стану” та чи необхідно чекати листів від виконавця.

Пользуйтесь консультацией: Военное положение: улучшение положения должников

Водночас, враховуючи той факт, що саме законом передбачено “припинення стягнення”, і що цей Закон №2129 має спеціальний характер порівняно із іншими нормами Закону України “Про виконавче провадження” (бо стосується саме воєнного стану), та крім того - прийнятий пізніше, а також - зважаючи, що сама логіка та сенс Закону №2129, як і правила про “припинення стягнення на зарплату, пенсію, стипендію та інший дохід в період воєнного стану” зводяться до спрощення життя людей та надання їм засобів для існування під час такого складного періоду як війна - логічно припустити, що не обов’язково очікувати дій від виконавця для припинення стягнення із заробітної плати - тим паче, якщо про це просить працівник. Тим більше в Законі №2129 не передбачено, що про таке “припинення стягнення” виконавець виносить постанову, чи вчиняє інші дії - натомість на рівні Конституції України закріплено, що право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом (стаття 43), а неповне одержання зарплати працівником загрожує роботодавцю чималими санкціями.

Водночас, не забуваємо, що подання звітів не відміняється, разом із тим, не зайвим буде повідомити виконавця офіційним листом про припинення стягнення, з вимогою прийняти відповідне рішення таким виконавцем, на виконання Закону №2129. І звичайно ж - не треба забувати про виключення - адже щодо рішень про стягнення аліментів та рішень, боржниками за якими є громадяни рф стягнення на період війни не припиняються.

​​Джерело: юридичний ресурс Протокол

Пользуйтесь консультацией: Судьба должника во время военного положения: суды, государственные реестры, исполнительное производство

  • 6795

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 6795

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні новини

    Дивитись усі новини
    Дивитись усі новини
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати