7
0
123082
Зміст:
Незважаючи на набуття чинності 01.07.2020 Закону України № 2617-VIII, яким була змінена стаття 12 Кримінального кодексу і введено поняття «кримінальні правопорушення», в народі до сих пір ходить тільки поняття «злочин». Дійсний до 01.07.2020 Кримінальний кодекс передбачав тільки злочини. Однак після настання зазначеної дати, в Україні було введено таке поняття як кримінальне правопорушення. Давайте розберемо, що означає це поняття і що таке проступок і злочин.
Кримінальним правопорушенням в Україні називається суспільно небезпечне діяння, яке здійснене правопорушником. Всі без винятку кримінальні правопорушення зібрані в єдиному нормативно-правовому акті - Кримінальному кодексі.
Суспільно небезпечним винним діянням в свою чергу називають юридично значиме, вольове діяння, яке заборонене законом. Діяння в свою чергу розділяють на дію або бездіяльність.
Підставою для кримінальної відповідальності згідно зі ст. 2 КК України, є вчинення суспільно небезпечного діяння, яке містить у собі склад кримінального правопорушення. Тобто, без складу кримінального правопорушення не може бути скоєно і кримінального правопорушення. До складу кримінальних правопорушень входить: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона.
Користуйтеся консультацією: Правопорушення і злочини дітей: кримінальна та адміністративна відповідальність дітей та їх батьків
Існують два види кримінальних правопорушень: 1) злочин; 2) кримінальний проступок. Розглянемо детальніше чим відрізняється проступок від злочину.
Кримінальний проступок - це дія або бездіяльність, передбачені кримінальним кодексом, за заподіяння якого передбачено основне покарання у виді штрафу, який не може бути більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (в перекладі на гривні 51 000 грн.) або ж будь-яке покарання, не пов'язане з позбавленням волі.
В цілому, загального визначення поняття злочин кримінальним кодексом не передбачено. Передбачено лише поділ злочинів на три види: нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі злочини. Законодавець дав поняття кожному з перерахованих вище видів злочинів, на підстави чого можна вивести єдине поняття злочину.
Таким чином, злочином можна вважати передбачене кримінальним кодексом України діяння (дія або бездіяльність), за вчинення якого передбачено покарання у вигляді штрафу, розмір якого може бути не менше 3 і більше 25 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк до довічного ув’язнення.
Користуйтеся консультацією: Секс з неповнолітніми: коли можна, а коли загрожує відповідальність
Як відомо, кримінальне провадження включає в себе кілька стадій. Першою з них є досудове розслідування. Це стадія кримінального судочинства, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувачувального акту, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру або клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Кримінально процесуальний кодекс передбачає дві форми досудового розслідування:
Досудове розслідування у формі дізнання здійснюється спеціальним суб'єктом - дізнавачем. Таким суб'єктом може бути посадова особа:
Відомо, що досудове розслідування не може здійснюватися до внесення відомостей в ЕРДР. Однак слід зазначити, що для кримінальних проступків є винятки. Так КПК України визначає наступні види дій, які дозволяють здійснювати до внесення відомостей в ЕРДР:
Слід також зазначити, що до внесення відомостей в ЕРДР дозволяється також оглядати місце вчинення кримінального проступку.
При розслідуванні ж злочинів, до внесення відомостей в ЕРДР дозволяється тільки огляд місця події.
Також, існує різниця між злочином і проступком по термінах затримання особи, яка вчинила правопорушення.
Так, особу яка вчинила злочин, можна затримувати не більше ніж на 72 години з моменту затримання. При цьому така особа не пізніше ніж через 60 годин після затримання повинна бути доставлена до суду, де розглядатимуть апобіжний захід, обумовлену в клопотанні.
З приводу затримання особи, яка вчинила кримінальний проступок, слід зазначити наступне. По-перше, така особа може затримуватися без рішення слідчого судді або суду в разі:
По-друге, за загальним правилом термін затримання особи, яка вчинила кримінальний проступок, не може перевищувати 3 години з моменту затримання.
Однак цей термін може бути збільшений в залежності від обставин затримання особи. Так термін затримання може становити до 72 годин у випадках коли особа:
Також термін затримання особи, яка вчинила кримінальний проступок, може становити до 24 годин з моменту затримання в разі, якщо особа, яка його вчинила, знаходиться в стані наркотичного, алкогольного чи іншого сп'яніння.
Наступна відмінність, на яку слід звернути увагу, це терміни досудового розслідування кримінальних правопорушень. Терміни досудового розслідування кримінальних правопорушень визначені в статті 219 КПК України.
Для злочинів терміни досудового розслідування діляться на два види:
Якщо ж говорити про кримінальні проступки, то для них передбачений тільки термін закінчення досудового розслідування. Так розслідування повинно бути закінчено:
Важливою відмінністю кримінальних проступків від злочинів є такий критерій, як терміни давності їх здійснення.
Так, термін давності за вчинення кримінального проступку досить невеликий - два (якщо за його вчинення передбачено покарання тільки у вигляді штрафу) і три роки (якщо основним покаранням є обмеження свободи). У злочинів терміни давності інші. Залежно від виду вчиненого злочину строк давності може становити:
Користуйтеся консультацією: Наркотики. Чим загрожує громадянину участь в їх незаконному обігу?
На відміну від злочину за вчинення кримінального проступку не передбачено судимість. Це пов'язано з тим, що за кримінальні проступки, як було зазначено раніше, не передбачене покарання у вигляді позбавлення або обмеження волі. Слід зазначити, що відсутність судимості дозволяє особам, що вчинили кримінальний проступок, швидше повернуться до нормального життя, після сплати відповідного штрафу.
Для надання консультації від наших юристів, пропонуємо Вам перейти за посиланням і скористатися нашою послугою "Тендер на юридичну послугу".
Автор консультації: Губень Андрій, Адвокатська фірма «Єфімов та партнери»
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
231
Коментарі:
0
Переглядів:
305
Коментарі:
0
Переглядів:
379
Коментарі:
0
Переглядів:
723
Коментарі:
1
Переглядів:
604
Коментарі:
0
Переглядів:
619
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.