Головна Блог ... Консультації від юристів Верховний Суд у справах ОСББ

Верховний Суд у справах ОСББ

Відключити рекламу
 - 19985a36b44a8ab983efae74aa7bf6b6.png

Якщо не хочеш програти суд з ОСББ краще тоді не наступати на “юридичні граблі” які тебе чекають при підготовці своєї позиції, позову до суду. Краще до подання ознайомитися як саме Верховний Суд вирішує справу по спору з яким ти хочеш у суді розібратися і за принципом “юридичного айкідо” енергію супротивника направити на нього, оскільки наведені постанови є обов'язковими для аналогічних справ.

Користуйтеся консультацією: Створення ОСББ: ціна, строки та основні правила

  1. Чи законне рішення про затвердження розміру внесків, якщо більше 50% співвласників проголосувало “ЗА”?

В житті є ситуації, коли під час загальних зборів, в момент розв'язання питання про затвердження розміру внесків на утримання будинку, не всі співвласники згодні з висуваним варіантом суми внеску. Через це вони подають в суд на визнання незаконним таких дій, однак такі рішення були прийняті більшістю голосів. У разі, коли кількість голосів перевищує половину – рішення вважається прийнятим і є цілком законним!

Рішення про внески завжди викликають багато спорів співмешканців. Суди вже дійшли сталої практики про те, що рішення зборів об’єднань співвласників багатоквартирного будинку може бути скасованим, якщо позивач доведе, що цим рішенням дійсно порушено його права та законні інтереси.

У постанові Верховного Суду від 14 липня 2020 року справа №466/8748/16-ц: особа, яка є співвласником будинку, в якому створено ОСББ зобов`язана брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, а об`єднання наділене правом у разі нездійснення таких дій цією особою звернутися до суду з позовом про стягнення нарахованих за цими витратами платежів.

Визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків та платежів співвласників будинку відноситься до виключної компетенції загальних зборів співвласників відповідно до частини дев`ятої статті 10 Закону, частини другої статті 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та згідно із законодавчо встановленим порядком голосування на зборах об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (постанова Верховного Суду від 03 грудня 2019 року справа №910/6471/18).

Відповідно до постанови Верховного Суду від 16 липня 2021 року справа №209/2128/19: за рішення про затвердження розміру внесків проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників - це рішення було прийнято правомірно.

Якщо у результаті проведення загальних зборів для прийняття рішення не була набрана відповідна кількість голосів «за» або «проти», проводиться письмове опитування серед співвласників, які не голосували на загальних зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення загальних зборів. Якщо протягом цього строку необхідну кількість голосів «за» не набрано, рішення вважається неприйнятими.

Відео в тему:Был чердак, а стала квартира, законно? | Реконструкция чердака

2. Які суди розглядають справи щодо визнання недійсним рішення установчих зборів ОСББ?

Установчі збори - це виключно щодо створення ОСББ, а після створення ОСББ - за діючим законодавством є юридичною особою (частина 1 стаття 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»), тому розгляд справи повинен відбуватися у межах господарської юрисдикції. Це свідчить про те, що позови з питань ОСББ у суди загальної юрисдикції подавати не треба, оскільки суд поверне позов (постанова Верховного суду від 01.02.22 справа №910/5179/20).

Користуйтеся консультацією: Чи можна не платити за житлово-комунальні послуги та внески ОСББ під час воєнного стану?

3. В яких судах розглядаються спори про визнання недійсним рішення загальних зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку?

Потрібно вирізняти види зборів: установчі та загальні. Перші не є органом управління ОСББ, оскільки на момент їх проведення ще не існує ОСББ як юридичної особи, а рішення про створення приймається саме на установчих зборах співвласників.

А загальні збори - є органом управління вже створеного ОСББ та проводяться після проведення державної реєстрації як юридичної особи.

Отже, спори по установчим та загальним зборам розглядаються в господарських судах (Верховний Суд постанова від 19 січня 2022 року справа №201/5062/18).

4. Обов’язково нотаріально посвідчувати довіреність на участь у зборах ОСББ?

Не хочеш, або не можеш взяти участь у зборах, але дуже це хочеш зробити? Тоді тобі допоможе довіреність на представника для представництва твоїх прав!

У разі коли власник квартири не має змоги бути присутнім на зборах, можна це зробити на підставі довіреності, яку не треба посвідчувати нотаріально. В законодавстві обов`язкового нотаріального посвідчення договору доручення в законодавстві не передбачено.

Частина 8 статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що голосування від імені співвласника представником здійснюється у порядку представництва згідно з вимогами цивільного законодавства. Однак, довіреність повинна мати письмовий вигляд, так як рішення зборів оформлюється протоколом, який має письмову форму (постанова Верховного Суду від 01 лютого 2022 року справа №910/5179/20).

Користуйтеся консультацією: Протокол та голосування на загальних зборах ОСББ

5. Внески за квартиру представнику власника треба платити?

На представника покладається обов’язки прописані в довіреності, якщо такий обов’язок, як сплата внесків, наявна в довіреності – то представник повинен його виконувати, якщо ні, то ОСББ не мають права стягувати з представника плату на утримання будинку.

Закон не вимагає спеціального зазначення у довіреності повноважень з оплати внесків. У разі, якщо в довіреності все ж таки вказані повноваження прописані, то такий обов’язок повинен представником виконуватись (постанова Верховного Суду від 01 лютого 2022 року справа №910/5179/20).

6. Що робити, якщо технічна документація на будинок втрачена і не може бути передана до ОСББ?

Існують такі ситуації, коли балансоутримувач може загубитись документи. У такому випадку передбачено, що колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління будинком до створення об`єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об`єднання відновлює технічну документацію власним коштом (частини 18, 19 статті 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку").

Обов`язок попереднього балансоутримувача будинку з передачі документації на будинок до ОСББ виникає у нього з дня державної реєстрації об`єднання та не залежить від прийняття об`єднанням рішення про передачу йому функцій з управління будинком та про прийняття будинку на баланс, оскільки будь-яких інших умов, крім державної реєстрації об`єднання, для передачі документації від попереднього балансоутримувача Законом не визначено.

Користуйтеся консультацією: Статут ОСББ: на що варто звернути увагу

Державна реєстрація об`єднання співвласників багатоквартирного будинку є самостійною і достатньою підставою для покладення на колишнього балансоутримувача багатоквартирного будинку чи особу, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком, обов`язку у тримісячний строк передати такому об`єднанню документацію на будинок, оскільки будь-яких інших умов, крім державної реєстрації об`єднання, для передачі документації від попереднього балансоутримувача цим Законом не визначено (постанова Верховного Суду від 16 грудня 2021 року справа №922/4247/20).

Після сказаного: усі викладені питання ми також розглянули у відео: “ОСББ допомога Верховного Суду”

Юридичні пристрасті важливо вирішувати по-гарячому та з надійною юридичною підтримкою. Наші юристи з легкістю знаходять підхід до ситуації та вирішують спори на користь клієнта! Не зволікай, ми надамо тобі якісну допомогу у вирішені твоєї проблеми!

Підписуйся на телеграм канал: “АДВОКАТ ПО СТРОИТЕЛЬСТВУ”, там багато корисної інформації та відео.

Автор консультації: адвокат Васильєв Павло Сергійович, юристи Єлизавета Гладишова, Владислав Шпирько та Фареник Петро Олексійович.

  • 5198

    Переглядів

  • 1

    Коментарі

  • 5198

    Переглядів

  • 1

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Видео в тему: "ОСББ допомога Верховного Суду #адвокатВасильевПавелСергеевич": https://youtu.be/XwmJpwmfAcU

    19.10.2022 17:55

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст