4
1
16886
Розірвання шлюбу між подружжям ще не означає, що можна починати нове життя без оглядки на минулі відносини. Мало хто знає, що за законодавством України аліменти виплачуються не тільки на спільних дітей, а й на кожного з подружжя. В основному, звичайно, це аліменти на колишню дружину, але зустрічаються також і аліменти на чоловіка. Давайте за допомогою ресурсу Protocol розглянемо, в яких випадках колишня дружина (чоловік) може подати на аліменти. Це може бути пов'язане як з спільними дітьми, так і не залежати від наявності дітей.
Зміст:
Чи може дружина подати на аліменти на себе? Стаття 84 СК України свідчить, що дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання поки молодшій дитині не виповниться 3 роки. Те ж саме і для вагітної дружини. І хоча чинним законодавством заборонене розірвання шлюбу за наявності дітей у віці до 1 року, і / або при вагітності дружини, дуже часті випадки, коли чоловік просто йде з сім'ї без розлучення. Тому для захисту матерів від таких ситуацій як раз і служить зазначена стаття СК України.
Причому, право на аліменти дружина з дитиною до 3-х років, а також вагітна дружина має незалежно від того, чи працює вона, і яке у неї матеріальне становище. Єдина умова - матеріальне становище чоловіка дозволяє виділяти з його доходів певну суму на такі витрати. Якщо аліменти призначені судом під час вагітності, то після народження дитини вони продовжують виплачуватись без повторного звернення до суду. Таким чином, при подачі до суду позовної заяви про стягнення аліментів на утримання дружини, вона повинна надати суду докази платоспроможності чоловіка, і докази того, що дитина проживає саме з нею.
Ось, начебто все і закінчилося: розлучилися, поділили майно, забули про існування один одного і почали нове життя. Насправді, все не так однозначно, стверджує Сімейний кодекс. Адже згідно зі статтею 76, якщо жінка стала непрацездатною ще під час спільного проживання в шлюбі, або такий стан настав не пізніше ніж через рік після розірвання шлюбу, і при цьому не може самостійно себе забезпечити і потребує матеріальної допомоги, то вона має право на утримання з боку колишнього чоловіка. Але знову-таки, як і в описаному вище випадку з малолітніми дітьми, це можливо тільки за умови, що колишній чоловік має таку матеріальну можливість. Потрібно відзначити, що потребувати допомоги може не тільки дружина, але й чоловік. Це, як відповідь на доволі популярне питання: чи може колишній чоловік подати на аліменти на дружину?
Тоді дана стаття застосовується з точністю навпаки: вже дружина повинна утримувати чоловіка. Таке зобов'язання діє протягом трьох років після розлучення. Цікавим моментом є п.3 цієї статті, де йдеться, що якщо чоловік і жінка прожили у шлюбі не менше 10 років, і після розлучення одному з подружжя залишається не більш п'яти років до пенсії, то після виходу на пенсію він (вона) має право на утримання від другого з подружжя.
Ну і звичайно, не можна не згадати про п.4 статті 76 СК України.
У ньому сказано, що навіть якщо колишня дружина (чоловік) є працездатною, але при цьому у зв’язку з вихованням дитини, хворобою - своєї або своїх близьких членів сім'ї, не може (не має достатньо часу) для свого навчання або роботи, то другий з колишнього подружжя в міру своїх можливостей зобов'язаний таку допомогу надавати. При цьому право на утримання від другого з подружжя триває не більше трьох років після розлучення. Якщо ж, наприклад, один з подружжя отримує аліменти у зв’язку з своєю інвалідністю, то право на аліменти може припинитися тільки в разі зняття інвалідності. Те ж саме відноситься до ситуації, коли з одним з подружжя живе дитина з інвалідністю.
Що ж стосується самого поняття «непрацездатність», то такою вважається людина після виходу на пенсію, або ж з інвалідністю 1-3 групи.
Користуйтеся консультацією: Все про аліменти на дитину в Україні станом на 2020 рік
Тепер перейдемо до не менш важливого моменту: який же розмір аліментів на утримання колишнього з подружжя? Тут чітких критеріїв не існує. Зазвичай аліменти нараховуються в визначеній сумі грошей, хоча, як то кажуть, можливі варіанти. Суд приймає своє рішення в залежності від матеріального стану обох членів колишнього подружжя, і в залежності від зібраних заявником документів. Мінімальний розмір законодавчо не встановлений, а максимальний, на відміну від аліментів на дитину, обмежений сумою, яка дорівнює половині зарплати платника. При цьому суд враховує, в першу чергу, не потреби дружини, а можливості чоловіка (посилання на рішення суду http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/76514858 , https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/83151463). Тому, для максимально сприятливого суддівського рішення, необхідна консультація професіонала. На сайті «Протокол» в розділі «тендер» ви завжди зможете вибрати та знайти за оптимальною ціною юриста, який на підставі договору недорого і якісно надасть вам послуги з правової підтримки при підготовці документів для суду.
Що ж стосується судової практики, то новим Верховним судом вже вироблена позиція, яка полягає в наступному: аліменти можливі, якщо доходи нижчі від прожиткового рівня, встановленого на час подання позовної заяви до суду (ВС / КЦС, № 161/16931/16-ц , 11.10.18). Так, отримання пенсії по інвалідності в розмірі, який забезпечує прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, унеможливлює подачу позову для отримання аліментів у вигляді матеріальної допомоги.
Право на утримання припиняється у разі:
Крім того, в наступних випадках суд може позбавити дружину утримання, або зменшити термін виплати аліментів:
Якщо ж чоловік відмовиться виплачувати покладену щомісячну суму, то тоді він відчує на собі всі принади взаємодії з виконавчою службою, яка має достатньо механізмів для примусу недбайливого боржника до виконання судового рішення.
Користуйтеся консультацією: Аліменти від держави: розмір і порядок виплат
Автор консультації: Дончак Дмитро
Джерело: Юридичний портал Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
246
Коментарі:
0
Переглядів:
283
Коментарі:
0
Переглядів:
240
Коментарі:
0
Переглядів:
228
Коментарі:
0
Переглядів:
693
Коментарі:
0
Переглядів:
390
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.
Добрый день! По назначению алиментов: 1.Согласно судебного приказа назначена сумма алиментов. государственный исполнитель сделал расчет от минимальной з-ты по району,хотя должником является ФОП на 3 группе с 1 500 000,00 грн доходов в квартал, платил 1600,00 грн. 2.Судебным решением по твердой сумме назначена сумма в 5000,00 грн. Вопрос: учет перечислений от должника учитывается отдельно по каждому судебному делу или суммарно? Адвокат дала консультацию о том,что каждое дело ведется отдельно,оставшаяся сумма не переходит в исполнение другого судебного решения. Государственный исполнитель сделал перерасчет, уменьшив твердую сумму. Кто прав? Спасибо за ответ.