Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КЦС ВП від 18.02.2019 року у справі №461/6662/17 Ухвала КЦС ВП від 18.02.2019 року у справі №461/66...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Ухвала

11 вересня 2019 року

м. Київ

справа № 461/6662/17

провадження № 61-1852св 19

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Синельникова Є. В.,

суддів: Білоконь О. В., Осіяна О. М. (суддя-доповідач), Сакари Н. Ю., Шиповича В. В.,

учасники справи:

заявник - Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області;

представник заявника - ОСОБА_1;

заінтересовані особи: Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області, Головне управління Національної поліції у Львівській області, публічне акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль", публічне акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України";

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області на ухвалу Галицького районного суду м. Львова від 21 лютого 2018 року у складі судді Юрківа О. Р. та постанову Львівського апеляційного суду від 20 грудня 2018 року у складі колегії суддів: Приколоти Т. І., Мікуш Ю. Р., Савуляка Р. В.,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У вересні 2017 року Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області, заінтересовані особи: Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області (далі - ГУ ДКС України у Львівській області), Головне управління Національної поліції у Львівській області (далі - ГУНП у Львівській області), публічне акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль" (далі - ПАТ "Райффайзен Банк Аваль"), публічне акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України" (далі - ПАТ "Укрексімбанк"), звернулося до суду із заявою про визнання грошових коштів та валютних цінностей безхазяйними, вилучення безхазяйного майна в дохід бюджету.

Заява мотивована тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року № 730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" Львівське міське управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області було ліквідовано. Згідно з листом ГУНП у Львівській області, яке є правонаступником Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Львівській області, від 04 серпня 2017 року № 1070/17/02-2017 на депозитному рахунку ГУНП у Львівській області та Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Львівській області (далі - ГУ МВС у Львівській області) знаходилися грошові кошти (національна валюта та валютні цінності), вилучені уповноваженими органами в ході проведення попереднього слідства та дізнання, та наявні вироки і постанови суду по відповідних кримінальних справах і справах про адміністративні правопорушення.

Заявник вважав ці грошові кошти та валютні цінності є безхазяйними в розумінні статті 335 ЦК України.

Ураховуючи викладене, заявник просив суд визнати безхазяйними грошові кошти у розмірі: 40 840 грн 15 коп., які знаходяться на депозитному рахунку в національній валюті ГУНП у Львівській області в ГУ ДКС України у Львівській області; 482 долари США, які знаходяться на валютному депозитному рахунку Галицького районного відділу Львівського міського управління ГУ МВС України у Львівській області у ПАТ "Райффайзен банк Аваль"; 25 доларів США, які знаходяться на валютному депозитному рахунку Сихівського районного відділу Львівського міського управління ГУ МВС України у Львівській області у ПАТ "Райффайзен банк Аваль"; 25 доларів США у Львівській області в банку ПАТ "Райффайзен банк Аваль"; 765 доларів США (кошти Личаківського районного відділу Львівського міського управління ГУ МВС України у Львівській області), які знаходяться на поточному валютному рахунку у ПАТ "Райффайзен банк Аваль"; 20
фунтів стерлінгів, які знаходяться на валютному депозитному рахунку ГУ МВС України у Львівській області у ПАТ "Райффайзен банк Аваль"; 3 723 долари 56 центів США, які знаходяться на валютному депозитному рахунку Шевченківського районного відділу Львівського міського управління ГУ МВС України у Львівській області у ПАТ "Укрексімбанк"; 9,97 фунтів стерлінгів, які знаходяться на валютному депозитному рахунку Шевченківського районного відділу Львівського міського управління ГУ МВС України у Львівській області у ПАТ "Укрексімбанк"; 10
євро, які знаходяться на валютному депозитному рахунку Шевченківського районного відділу Львівського міського управління ГУ МВС України у Львівській області у ПАТ "Укрексімбанк"; 11 975 доларів 01 цент США, які знаходяться на депозитному рахунку ГУ МВС України у Львівській області у ПАТ "Райффайзен банк Аваль"; 107
Євро 38 центів, які знаходяться на депозитному рахунку ГУ МВС України у Львівській області у ПАТ "Райффайзен банк Аваль"; 1 310 рублів, які знаходяться на депозитному рахунку ГУ МВС України у Львівській області у ПАТ "Райффайзен банк Аваль"; 35 180 грн, які знаходяться на депозитному рахунку ГУ МВС України у Львівській області в ГУ ДКС України у Львівській області; перерахувати вказані вище грошові кошти в рахунок бюджету.

Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції

Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 21 лютого 2018 року провадження у справі за заявою Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, заінтересовані особи: Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області, Головне управління Національної поліції у Львівській області, публічне акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль", публічне акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України", про визнання грошових коштів та валютних цінностей безхазяйними, вилучення безхазяйного майна в дохід бюджету закрито.

Ухвала суду першої інстанції мотивована тим, що грошові кошти та валютні цінності, які заявник просить визнати безхазяйними, такими не є. В процесуальних документах слідчих та протоколах про адміністративні правопорушення, наданих заявником, вказані власники, у яких кошти були вилучені на підставі КПК України та КУпАП. Валютні цінності, про які йдеться в заяві, були предметом кримінальних та адміністративних справ, відтак, законом встановлено спеціальний порядок для їх передачі у власність держави (стаття 315 КУпАП). Беручи до уваги відсутність статусу безхазяйності у речей, які заявник просить такими визнати, наявність встановленого законом позасудового порядку зарахування грошових коштів в дохід держави, суд вважав, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Львівського апеляційного суду від 20 грудня 2018 року апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області відхилено, ухвалу суду першої інстанції залишено без змін.

Апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції, зазначивши, що грошові кошти, про які йдеться в заяві, не є безхазяйними, а законом визначено позасудовий порядок передачі грошових коштів в дохід держави, відтак, дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У червні 2019 року Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області подало до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просило оскаржувані судові рішення скасувати, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, й передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного цивільного суду від 01 липня 2019 року касаційне провадження у вказаній справі відкрито та витребувано цивільну справу № 461/6662/17 із Галицького районного суду м. Львова.

У липні 2019 року справа надійшла до Верховного Суду.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 12 серпня 2019 року справу призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що справа має розглядатися в порядку цивільного судочинства, оскільки всі спірні грошові кошти та валютні цінності більше п'яти років знаходяться на депозитних рахунках органів виконавчої влади, та, незважаючи на повідомлення органами судової влади та управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку власників, останні для отримання грошових коштів не з'явились, тому такі грошові кошти можуть бути визнані безхазяйними та перераховані до Державного бюджету України.

Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу

У серпні 2019 року ПАТ "Укрексімбанк" подало відзив на касаційну скаргу вказуючи на те, що підстав для скасування оскаржуваних судових рішень немає, оскільки доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про те, що судом допущено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення справи.

2. Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Згідно з частиною 3 статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до частини 6 статті 403 ЦПК України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб'єктної юрисдикції.

Згідно з частинами 1 та 4 статті 404 ЦПК України питання про передачу справи на розгляд палати, об'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду вирішується судом за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи.

Про передачу справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду суд постановляє ухвалу із обґрунтуванням підстав, визначених у частинами 1 та 4 статті 404 ЦПК України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду вважає, що справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду, оскільки касаційна скарга містить доводи про порушення судом правил предметної та суб'єктної юрисдикції.

Керуючись частиною 6 статті 403, частинами 1 та 4 статті 404 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

УХВАЛИВ:

Справу № 461/6662/17 за заявою Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, заінтересовані особи: Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області, Головне управління Національної поліції у Львівській області, публічне акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль", публічне акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України", про визнання грошових коштів та валютних цінностей безхазяйними, вилучення безхазяйного майна в дохід бюджету передати на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий Є. В. Синельников

Судді: О. В. Білоконь

О. М. Осіян

Н. Ю. Сакара

В. В. Шипович
logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст