Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КЦС ВП від 10.12.2018 року у справі №295/1426/17 Ухвала КЦС ВП від 10.12.2018 року у справі №295/14...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Ухвала

28 листопада 2018 року

м. Київ

справа № 295/1426/17

провадження № 61-21825св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Луспеника Д. Д.,

суддів: Гулька Б. І., Синельникова Є. В., Хопти С. Ф. (суддя-доповідач),

Черняк Ю. В.,

учасники справи:

заявник - ОСОБА_2,

представник заявника - ОСОБА_3,

заінтересовані особи: закрите акціонерне товариство "Житомирські ласощі", Національна компанія з цінних паперів та фондового ринку України, Національний депозитарій України, Компанія Дельта Кепітал С. А., ОСОБА_6,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_7, подану представником - ОСОБА_3, на ухвалу Апеляційного суду Житомирської області від 31 липня 2017 року у складі колегії суддів: Коломієць О. С., Гансецької І.

А., Шевчук А. М.,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до пункту 4 розділу XIII Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

У лютому 2017 року ОСОБА_7 в інтересах якої діє ОСОБА_3, заінтересовані особи: закрите акціонерне товариство "Житомирські ласощі" (далі - ЗАТ "Житомирські ласощі"), Національна компанія з цінних паперів та фондового ринку України, Національний депозитарій України, Компанія Дельта Кепітал С. А., ОСОБА_6 звернулася до суду із заявою про встановлення факту втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів.

Заява мотивована тим, що вона є акціонером ЗАТ "Житомирські ласощі", що підтверджується сертифікатом акцій серії А № 7016. Вважає, що її майнові права та законні інтереси як акціонера щодо користування та розпорядження власністю, а саме - акціями ЗАТ "Житомирські ласощі", порушено, оскільки систему реєстру власників іменних цінних паперів акціонерів ЗАТ "Житомирські ласощі" втрачено.

Ураховуючи зазначене, ОСОБА_7, в інтересах якої діє ОСОБА_3, просила суд встановити факт втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі".

Рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 13 травня

2017 року у складі судді Стрілецької О. В. заяву ОСОБА_2 задоволено. Встановлено факт втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів

ЗАТ "Житомирські ласощі".

Рішення суду першої інстанції мотивована тим, що розгляд справи про встановлення факту, що має юридичне значення, можливий лише судом загальної юрисдикції в порядку окремого провадження. Саме в порядку окремого провадження розглядаються справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи, або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав. Судове рішення про встановлення факту втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" є лише необхідною умовою для прийняття емітентом ЗАТ "Житомирські ласощі" рішення про відновлення інформації про власників іменних цінних паперів. Під час розгляду цієї заяви судом встановлено, що в ході розгляду адміністративної справи № 906/7917/11 представником товариства з додатковою відповідальністю "ЖЛ" для огляду в судове засідання не було надано оригінал системи реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" у зв'язку з його знищенням, про що суду було надано відповідний акт. Отже, наявність копії реєстру не може бути підставою для відмови в задоволенні заяви про встановлення факту втрати оригіналу системи реєстру власників іменних цінних паперів.

Ухвалою Апеляційного суду Житомирської області від 31 липня 2017 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_6 - ОСОБА_8, задоволено частково. Рішення Богунського районного суду м. Житомира від 13 травня 2017 року скасовано. Провадження у справі за заявою ОСОБА_2, в інтересах якої діє ОСОБА_3, закрито.

Судове рішення апеляційного суду мотивоване тим, що розпорядженням Житомирського ТУ ДКЦПФР № 22-ЖИ-С-А-11 від 20 червня 2012 року скасовано реєстрацію випуску акцій ЗАТ "Житомирські ласощі" у зв'язку з припиненням діяльності товариства шляхом злиття з ТОВ "Будстайл-ХХІ". Вказане розпорядження і питання щодо відновлення обігу акцій ЗАТ "Житомирські ласощі" є предметом розгляду в адміністративних судах. Встановлення юридичного факту, який не передбачений у статті 256 ЦПК України, в цій справі є нічим іншим як відновленням прав акціонерів ЗАТ "Житомирські ласощі" на володіння, користування та розпорядження належним їм майном, а також господарської діяльності ЗАТ "Житомирські ласощі", отже, спір, що виник між сторонами по справі, підлягає розгляду в порядку господарського судочинства. Враховуючи, що справа за заявою ОСОБА_2, в інтересах якої діє

ОСОБА_3, про встановлення факту втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, постановлене судове рішення підлягає скасуванню із закриттям провадження у справі з підстав, встановлених статтею 310 ЦПК України.

У касаційнійскарзі поданій у серпні 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ ОСОБА_2, в інтересах якої діє ОСОБА_3, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права й порушення норм процесуального права просила скасувати ухвалу апеляційного суду та направити справу для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.

Касаційна скарга мотивована тим, що посилання апеляційного суду в ухвалі на пункт 4 частини 1 статті 12 ГПК України та його висновок про те, що зазначений спір підлягає розгляду у порядку господарського судочинства та виник з корпоративних відносин між господарським товариством та його учасником, а, отже, встановлення юридичного факту у цій справі є нічим іншим, як відновлення прав акціонерів, а тому вказаний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки статтею 256 ЦПК України не передбачено встановлення факту втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів, є помилковим. Вважає, що цей спір виник не з корпоративних відносин, стосується встановлення факту, що має юридичне значення, та за суб'єктним складом і предметом позову підпадає під підвідомчість цивільного судочинства та підлягає розгляду в суді загальної юрисдикції.

У травні 2018 року справа надійшла до Верховного Суду.

Відзив на касаційну скаргу не подано.

Справу необхідно передати на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

Згідно з частиною 3 статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до частини 6 статті 403 ЦПК України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб'єктної юрисдикції.

Згідно із частинами 1 та 4 статті 404 ЦПК України питання про передачу справи на розгляд палати, об'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду вирішується судом за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи.

Про передачу справи на розгляд ВеликоїПалати Верховного Суду суд постановляє ухвалу із обґрунтуванням підстав, визначених у частинами 1 та 4 статті 404 ЦПК України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду вважає, що справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду, оскільки касаційна скарга містить доводи щодо порушення судами правил предметної юрисдикції.

Керуючись частиною 6 статті 403, частинами 1 та 4 статті 404 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

УХВАЛИВ:

Справу за заявою ОСОБА_7 в інтересах якої діє ОСОБА_3, заінтересовані особи: закрите акціонерне товариство "Житомирські ласощі", Національна компанія з цінних паперів та фондового ринку України, Національний депозитарій України, Компанія Дельта Кепітал С. А., ОСОБА_6 про встановлення факту втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів передати на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Головуючий Д. Д. Луспеник

Судді: Б. І. Гулько

Є.В. Синельников

С.Ф. Хопта

Ю.В. Черняк
logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст