Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КЦС ВП від 05.08.2018 року у справі №127/25132/17 Ухвала КЦС ВП від 05.08.2018 року у справі №127/25...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Ухвала

26 вересня 2018 року

місто Київ

справа № 127/25132/17

провадження № 61-39695св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Стрільчука В. А.,

суддів: Кузнєцова В. О., Погрібного С. О. (суддя-доповідач), Ступак О. В., Усика Г. І.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_3,

відповідач - Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський",

третя особа - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" на рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 17 квітня 2018 року у складі судді Короля О. П. та постанову Апеляційного суду Вінницької області від 13 червня 2018 року у складі колегії суддів: Медяного В. М., Матківської М. В., Сопруна В. В.,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 у листопаді 2017 року звернулася до суду з позовом до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський", третя особа - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, про захист прав споживача банківських послуг, визнання незаконними повідомлень та зобов'язання вчинити певні дії, просила визнати незаконними повідомлення про нікчемність правочину уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" Волкова О. Ю. від 16 вересня 2016 року № 3Г1 (К)/19527/1 про визнання нікчемним операції переказу коштів (транзакції) Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-Розрахунковий центр" (далі - ТОВ "Інвестиційно-Розрахунковий центр") 19 травня 2016 року в сумі 50
816,99 грн
на рахунок № НОМЕР_1, що належить ОСОБА_3, та повідомлення від 03 жовтня 2017 року № 3Г/22438 про відсутність правових підстав про включення ОСОБА_3 до Переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду; зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" Волкова О. Ю. включити ОСОБА_3 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на суму 50 816,99 грн.

Позивач обґрунтовувала заявлені вимоги тим, що 25 квітня 2016 року уклала з Публічним акціонерним товариством "Банк Михайлівський" (далі - ПАТ "Банк Михайлівський") договір банківського рахунку "Поточний рахунок для обслуговування строкового вкладу (депозиту)" № 980-051-000002312, згідно з умовами якого банк відкрив на користь ОСОБА_3 поточний рахунок № НОМЕР_1 для зберігання грошей, на який позивачем були внесені 50 000,00 грн, що підтверджується квитанцією від 25 квітня 2016 року № 5856329.

Позивач мала намір укласти з ПАТ "Банк Михайлівський" депозитний договір, але працівником банку ОСОБА_3 вмовлено укласти такий договір з ТОВ "Інвестиційно-Розрахунковий центр" на більш вигідних умовах, зокрема у зв'язку з вищими відсотками по вкладах.

ОСОБА_3 25 квітня 2016 року уклала через повіреного ПАТ "Банк Михайлівський" з ТОВ "Інвестиційно-Розрахунковий центр" договір суперкапітал (новий) № 980-051-000227399 з виплатою процентів щомісячно, згідно з умовами якого ТОВ "Інвестиційно-Розрахунковий центр" приймає у власність від ОСОБА_3 грошові кошти у сумі 50 000,00 грн та зобов'язується сплачувати їй проценти та повернути кошти у безготівковій формі на поточний рахунок, відкритий у ПАТ "Банк Михайлівський".

Рішенням Правління Національного банку України від 23 травня 2016 року ПАТ "Банк Михайлівський" визнано неплатоспроможним, а рішенням Правління Національного банку України від 12 липня 2016 року відкликано банківську ліцензію ПАТ "Банк Михайлівський" і розпочато процедуру ліквідації банку.

18 серпня 2016 року позивач подала заяву уповноваженій особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Михайлівський" про включення її до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. У вересні 2016 року позивач отримала повідомлення від уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Михайлівський", в якому було зазначено, що переказ коштів (транзакція), здійснений на її рахунок є нікчемним.

ОСОБА_3 21 лютого 2017 року подала заяву до ПАТ "Банк Михайлівський" про включення до переліку вкладників та відшкодування їй коштів на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо відшкодування фізичним особам через систему гарантування вкладів фізичних осіб шкоди, завданої зловживаннями у сфері банківських та інших фінансових послуг". Листом від 03 жовтня 2017 року ОСОБА_3 повідомлено, що договір від 25 квітня 2016 року, укладений з ТОВ "Інвестиційно-Розрахунковий центр", не відповідає вимогам Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо відшкодування фізичним особам через систему гарантування вкладів фізичних осіб шкоди, завданої зловживаннями у сфері банківських та інших фінансових послуг". Листом від 03 жовтня 2017 року за своїм суб'єктним складом, оскільки укладений без участі ПАТ "Банк Михайлівський", а тому відсутні правові підстави для включення позивача до Переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду.

Зважаючи на наведене, ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати незаконними повідомлення та зобов'язати вчинити певні дії, визначивши правовими підставами позову статті 26, 27, 37, 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", статтю 228 ЦК України.

Рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 17 квітня 2018 року позов ОСОБА_3 задоволено. Судом визнано незаконними повідомлення про нікчемність правочину уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Михайлівський" Волкова О. Ю. від 16 вересня 2016 року № 3Г1 (К)/19527/1 щодо визнання нікчемною операції переказу коштів (транзакції) ТОВ "Інвестиційно-Розрахунковий центр" 19 травня 2016 року в сумі 50 816,99 грн на рахунок № НОМЕР_1, що належить ОСОБА_3, та повідомлення від 03 жовтня 2017 року № 3Г/22438 про відсутність правових підстав про включення ОСОБА_3 до Переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду; зобов'язано уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Михайлівський" Волкова О. Ю. включити ОСОБА_3 до переліку вкладників ПАТ "Банк Михайлівський", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на суму 50 816,99 грн. Вирішено питання про розподіл судових витрат.

У своєму рішенні суд першої інстанції зробив висновок, що визнання нікчемним правочину позивача є таким, що суперечить правилам статті 216 ЦК України та статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Постановою Апеляційного суду Вінницької області від 13 червня 2018 року апеляційну скаргу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Михайлівський" Смолія Б. В. залишено без задоволення, рішення суду першої інстанції без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції обґрунтовувалася тим, що суд першої інстанції зробив обґрунтований висновок, що перерахунок (повернення) грошових коштів від ТОВ "Інвестиційно-Розрахунковий центр" на банківський рахунок позивача та визнання таких операцій (транзакцій) з перерахування грошових коштів не може бути визнано нікчемними правочинами за приписами статті 216 ЦК України та статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", у зв'язку з чим повідомлення відповідача про нікчемність правочину є незаконними.

Щодо доводів відповідача про порушення предметної юрисдикції, апеляційний суд зазначив, що спір у справі не підлягає розгляду за правилами КАС України, оскільки питання визначення юрисдикції уже вирішувалось у цій справі. Зокрема, ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 22 листопада 2017 року відмовлено у відкритті провадження у цій справі, оскільки заява не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства. Проте ухвалою Апеляційного суду Вінницької області від 27 грудня 2017 року зазначену ухвалу скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі, оскільки встановлено, що ця справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

У касаційній скарзі, поданій у липні 2018 року до Верховного Суду, уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Михайлівський" просила скасувати рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 17 квітня 2018 року та постанову Апеляційного суду Вінницької області від 13 червня 2018 року, провадження у справі закрити.

Касаційна скарга обґрунтовується, зокрема тим, що висновки судів першої та апеляційної інстанцій не відповідають правовому висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеному у постанові від 12 квітня 2018 року у справі № 820/11591/15 щодо дотримання правил предметної юрисдикції.

Відзив на касаційну скаргу не надходив.

Ухвалою Верховного Суду від 20 липня 2018 року відкрито касаційне провадження у справі, витребувано справу із Вінницького міського суду Вінницької області та ухвалою від 10 вересня 2018 року справу призначено до судового розгляду.

Верховний Суд вислухав суддю-доповідача, дослідив доводи касаційної скарги, за результатами чого зробив такий висновок.

У частині 2 статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до частини 6 статті 403 ЦПК України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб'єктної юрисдикції.

Цивільна юрисдикція - це визначена законом сукупність повноважень судів щодо розгляду цивільних справ, віднесених до їх компетенції.

Враховуючи, що касаційна скарга подана уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський", зокрема з підстав порушення судами правил предметної юрисдикції, Верховний Суд вважає за необхідне передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

Керуючись статтями 403, 404 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

УХВАЛИВ:

Цивільну справу № 127/25132/17 за позовом ОСОБА_3 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський", третя особа - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, про захист прав споживача банківських послуг, визнання незаконними повідомлень та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" на рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 17 квітня 2018 року та постанову Апеляційного суду Вінницької області від 13 червня 2018 року передати на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

Ухвала суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття і оскарженню не підлягає.

Головуючий В. А. Стрільчук

Судді В. О. Кузнєцов

С. О. Погрібний

О. В. Ступак

Г. І. Усик
logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст