Історія справи
Ухвала КАС ВП від 12.09.2019 року у справі №520/4716/19

УХВАЛА11 вересня 2019 рокуКиївсправа №520/4716/19адміністративне провадження №К/9901/25525/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Чиркіна С. М.,суддів: Саприкіної І. В., Стародуба О. П.,перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.06.2019 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 05.08.2019 у справі № 520/4716/19 за позовом ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:У 2019 році ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив:- визнати протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату щодо невключення у довідку від 18.03.2018 № ФХ 118279 розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, визначений рішенням Кабінету Міністрів України, відомостей про розмір грошового забезпечення із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 10% від посадового окладу, надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 50% від посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, премії в розмірі 10% від посадового окладу;- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, видану на ім'я ОСОБА_1 для перерахунку розміру пенсії із зазначенням відомостей про відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 10% від посадового окладу, надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 50% від посадового окладу, окладу за військове звання, надбавку за вислугу років, премії в розмірі 10% від посадового окладу;- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання довідки перерахувати і виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі 64% грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 10% від посадового окладу, надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 50% від посадового окладу, окладу за військове звання, надбавку за вислугу років, премії в розмірі 10% від посадового окладу з01.01.2018; здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходу з 01.01.2018;
- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат та Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом місяця з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення, що передбачено частиною 1 статті
382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі
- КАСУ України);Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.06.2019, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 05.08.2019, в задоволенні позову відмовлено.05.09.2019 на адресу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1, надіслана 03.09.2019, в якій скаржник просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від14.06.2019 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від05.08.2019 та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.Перевіривши матеріали касаційної скарги, суд встановив, що у відкритті касаційного провадження слід відмовити, з огляду на таке.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті
4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.Згідно із пунктом 3 частини 6 статті
12 КАС України для цілей пунктом 3 частини 6 статті
12 КАС України справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.Отже, в контексті вимог частини 20 статті 4, пункту 3 частини 6 статті 12 та статті
262 КАС України справа відноситься до справ незначної складності.За правилами пункту 2 частини 5 статті
328 КАС України судові рішення у справах незначної складності не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до пункту 2 частини 5 статті
328 КАС України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.Доведення вищезазначених обставин та, відповідно, права на касаційне оскарження судових рішень у справах незначної складності, покладається на особу, яка подає касаційну скаргу.
У касаційній скарзі скаржник не навів обставин, передбачених у пункті 2 частини 5 статті
328 КАС України.Зазначене дає підстави вважати, що за поданою касаційною скаргою оскаржується судове рішення, яке не підлягає касаційному оскарженню.Згідно з пунктом 1 частини 1 статті
333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.Враховуючи, що оскаржуване судове рішення прийнято у справі незначної складності, передбачені пунктом 2 частини 5 статті
328 КАС України виняткові обставини відсутні, у відкритті касаційного провадження у цій справі слід відмовити.Зазначене відповідає Рекомендаціям № R (95) 5 Комітету Міністрів Ради Європи від
07.02.1995, який рекомендував державам-членам вживати заходи щодо визначення кола питань, які виключаються з права на апеляцію та касацію, щодо попередження будь-яких зловживань системою оскарження. Відповідно до частини "с" статті 7 цієї Рекомендації скарги в суд третьої інстанції повинні подаватися в першу чергу у рамках таких справ, які заслуговують третього судового розгляду, наприклад справи, які будуть розвивати право або які будуть сприяти однаковості тлумаченню закону. Їх коло може бути також обмежене скаргами по тих справах, які стосуються питань права, які мають значення для всього суспільства в цілому. Від особи, яка подає скаргу, слід вимагати обґрунтування того, чому її справа буде сприяти досягненню таких цілей.Відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, яка є джерелом права (статті 17 Закону України "
Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"), враховуючи особливий характер функції Верховного Суду як суду касаційної інстанції, Суд може визнати, що процедура, яка застосовується у Верховному Суді, може бути більш формальною (рішення від 19.12.1997 у справі "Бруалья Ґомес де ла Торре проти Іспанії").Отже, колегія суддів вважає, що у відкритті касаційного провадження за поданою касаційною скаргою слід відмовити.Керуючись статтями
328 333 359 КАС України, судУХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.06.2019 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 05.08.2019 у справі № 520/4716/19 за позовом ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.Надіслати ОСОБА_1 копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.Суддя-доповідач С. М. ЧиркінСудді: І. В. Саприкіна
О. П. Стародуб