Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 03.12.2020 року у справі №420/1857/19 Ухвала КАС ВП від 03.12.2020 року у справі №420/18...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 03.12.2020 року у справі №420/1857/19



УХВАЛА

03 грудня 2020 року

м. Київ

справа № 420/1857/19

адміністративне провадження № К/9901/31100/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Шарапи В. М., суддів Бевзенка В. М., Чиркіна С. М., перевіривши касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15.10.2020 у справі №420/1857/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, не відповідаючими вимогам статі 13 та частині 3 статті 1-1 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, щодо перерахунку пенсії відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 з 1 січня 2018 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 з урахуванням підвищення грошового забезпечення та відповідних надбавок: посадовий оклад-5070,00 грн. ; оклад за військове звання - 1340,00 грн. ; процентна надбавка за вислугу років 45 % - 2884,50 грн. ; робота з таємними виробами, носіями, документами 15 % -760,50 грн. ; надбавка за особливо важливі завдання 50 % - 4647,25 грн. ; премія 10 % - 507,00 грн., всього - 15209,25 грн., яке обчислювати в розмірі 59 % від грошового забезпечення, визначеного на 01.01.2018 року (без обмеження максимальним розміром, що складає 8973,45 грн. ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 січня 2018 року без обмеження будь-яким строком та з урахуванням збільшенні основного розміру пенсії, надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром на умовах та відповідно до діючого законодавства України.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.05.2020 у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15.10.2020 рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.05.2020 скасовано в частині позовних вимог, в задоволенні яких було відмовлено про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01 січня 2018 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 100 % підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року з урахуванням виплачених сум. Прийнято в цій частині нове судове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено: зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01 січня 2018 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 100 % підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року з урахуванням виплачених сум. В решті рішення Одеського окружного адміністративного суду від
13.05.2020 залишено без змін.

На адресу Верховного Суду надійшла касаційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій скаржник просив скасувати постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15.10.2020, залишивши в силі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.05.2020.

За правилами частини 1 статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.

У відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з наступних підстав.

Пункт 8 частини 2 статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Наведеним конституційним положенням кореспондує стаття 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Згідно частини 1 статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частини 1 статті 328 КАС України.

Водночас пунктом 2 частини 5 зазначеної норми процесуального закону обумовлено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до частини 1 статті 328 КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до частини 1 статті 328 КАС України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

У свою чергу, за змістом пункту 3 частини 6 статті 12 КАС України для цілей пункту 3 частини 6 статті 12 КАС України справами незначної складності є, зокрема, справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

З оскаржуваних судових рішень вбачається, що предметом розгляду цієї справи є дії суб'єкта владних повноважень з приводу перерахунку пенсії, а тому дана справа відноситься до категорії незначної складності.

Відповідач зазначає, що касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практик, а також становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу.

У даному випадку слід зазначити, що питання права, які мають фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики, можуть охоплювати правові явища, що є найбільш суттєвими для такої практики та формування її однаковості. До таких явищ можна віднести систематичне порушення норм матеріального та процесуального права, які зачіпають інтереси великого кола осіб, що супроводжуються чималою кількістю оскарження таких рішень у подібних справах, тощо.

У касаційній скарзі таких обґрунтувань фундаментального значення для формування єдиної правозастосовчої практики не наведено.

Вжите законодавцем словосполучення "значний суспільний інтерес" необхідно розуміти як серйозну, обґрунтовану зацікавленість, яка має неабияке виняткове значення для усього суспільства в цілому, певних груп людей, територіальних громад, об'єднань громадян тощо до певної справи в контексті можливого впливу ухваленого у ній судового рішення на права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб.

Касаційна скарга не містить жодних аргументів, які б свідчили про значний суспільний інтерес саме до цієї конкретної справи й вказували на те, що предмет даного спору стосується питань, які мають виняткове значення для суспільства в контексті наведених вище критеріїв.

Стосовно "виняткового значення" справи для учасника справи, то в даному випадку оцінка судом такої "винятковості" може бути зроблена виключно на підставі дослідження мотивів, відповідно до яких сам учасник справи вважає її такою, що має для нього виняткове значення. Винятковість значення справи для учасника справи можна оцінити тільки з урахуванням особистої оцінки справи таким учасником. Відтак, особа, яка подає касаційну скаргу має обґрунтувати наявність відповідних обставин у касаційній скарзі. Проте, в касаційній скарзі скаржник жодних обґрунтувань не наводить.

Справа яка має виняткове значення для її учасника, може бути виокремлена із загальних правил розгляду адміністративних справ Верховним Судом, якщо особа яка подає касаційну скаргу, обґрунтовано довела, що саме цей випадок стосується його безпосередньо, порушує його права, свободи та інтереси.

Проте, наведені у касаційній скарзі доводи та мотиви не дають підстав для висновку, що судові рішення, постановлені у зазначеній справі, стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до пункту 3 частини 6 статті 12 КАС України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

За такого правового врегулювання та обставин справи підстави для відкриття касаційного провадження відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 3 328 333 КАС України

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15.10.2020 у справі №420/1857/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами надіслати скаржнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач В. М. Шарапа

Судді В. М. Бевзенко

С. М. Чиркін
logo