Головна Блог ... Аналітична стаття Статті Три нові «військові» закони: скасування обмеженої придатності, підвищення виплат військовослужбовцям поза штатом (у розпорядженні), відпустки для лікування військовослужбовців, зниження призовного віку Три нові «військові» закони: скасування обмеженої ...

Три нові «військові» закони: скасування обмеженої придатності, підвищення виплат військовослужбовцям поза штатом (у розпорядженні), відпустки для лікування військовослужбовців, зниження призовного віку

Відключити рекламу
 - afe58f6882f05e650cc443fc076e4b93.jpg

Нові законодавчі акти з питань виконання військового обов’язку, які досить давно очікували на їх підписання, 02.04.2024 року повернулись з підписом Президента України, та незабаром (кожен у визначений час) вступлять у силу та почнуть діяти.

Отже, розглянемо, що ж це за нові "військові" закони.

1. Закон України від 30.05.2023 року № 3127-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Цим Законом остаточно понижено призовний вік з 27 до 25 років. Хоча це нововведення очікувалось дещо пізніше, разом із ухваленням законопроекту № 10449 від 30.01.2024 року, все ж ця норма з’явилася тепер. Вказані зміни означають, що з набранням чинності означеним Законом (а це відбудеться з наступного після його опублікування дня), всі особи, яким виповнилось 25 років:

- повинні будуть стати й перебувати на військовому обліку уже військовозобов’язаних, а не призовників;

- право на відстрочку для осіб віком 25, 26 та 27 років визначатиметься відтепер статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а не статтею 17 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»;

- за відсутності права на відстрочку такі особи підлягатимуть призову на військову службу за мобілізацією.

2. Закон України від 16.01.2024 року № 3549-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку обробки та використання даних у державних реєстрах для військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану» (набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування).

Цим Законом:

- удосконалено та частково діджиталізовано порядок набуття статусу учасника бойових дій та члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, встановлено стислі строки для надання відповідних відомостей та довідок командирами та уповноваженими державними органами;

- внесено істотні зміни до Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів», а саме:

 • розширено перелік персональних даних призовника, військовозобов’язаного та резервіста, які будуть внесені до Реєстру (замість 22 буде 33 пункти відомостей, які ТЦК має право збирати про особу без її згоди);
 • конкретизовано перелік службових даних про особу, які заноситимуться до цього Реєстру;
 • вводиться електронна взаємодія Реєстру з реєстрами інших органів державної влади (в Законі передбачено значний перелік цих органів, з якими відбуватиметься обмін інформацією про призовника, військовозобов’язаного та резервіста в автоматичному режимі);
 • вводиться поняття «Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста», але порядок електронної ідентифікації в електронному кабінеті, перелік відомостей, що відображаються в ньому, а перелік послуг тощо, як завжди, очікуємо, допоки Кабмін не врегулює всі ці питання своїми актами.

3. Закон України від 21.03.2024 року № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист». Цей же Закон набирає чинності через 1 місяць з дня, наступного за днем його опублікування.

Однак зміни, закладені в ньому, стосуються не лише (точніше – не стільки) питань соціального захисту військовослужбовців/поліцейських, хоча це, безумовно, також в ньому закладено, але також ряду інших важливих питань.

Зокрема, З ПОЗИТИВНОГО хочу відзначити, що цим Законом вирішується дуже проблематичне на сьогодні питання. Коли військовослужбовці за станом здоров’я виводяться «у розпорядження командира» або «виводяться поза штат», вони починають отримувати ПРОСТО ГАНЕБНЕ грошове забезпечення. І це відбувається, зважаючи на те, що дуже часто лікування таких військовослужбовців внаслідок поранення/травми або контузій здійснюється їхнім же власним коштом.

Однак відтепер за новим Законом таким військовослужбовцям у розпорядженні буде виплачуватися:

1. грошове забезпечення у розмірі за останньою займаною посадою у повному обсязі протягом 2 місяців з дня зарахування у розпорядження.

При цьому не враховуватиметься:

 • час перебування у відпустці та на лікуванні;
 • розмір додаткової винагороди.

2. після перебування військовослужбовця у розпорядженні понад 2 місяці і до дня закінчення його перебування у такому розпорядженні або до дня виключення із списків особового складу під час звільнення з військової служби таким військовослужбовцям щомісячно виплачуватиметься:

 • оклад за військовим званням,
 • надбавка за вислугу років,
 • та додаткова винагорода у розмірі 20 100 грн.

!!! Отже, всім військовослужбовцям необхідно взяти це собі до уваги. Й у разі, якщо після вступу нового Закону в силу Вам всеодно не виплачуватиметься грошове забезпечення у вказаному вище розмірі, потрібно або самостійно вимагати цього від командирів, або ж звертатися за правовою допомогою до адвоката, який має власні інструменти впливу в таких випадках.

В продовження цієї соціальної гарантії, законодавець також удосконалює порядок вибуття у відпустку військовослужбовців на лікування, а саме:

- на підставі висновку ВЛК військовослужбовцю надається відпустка для лікування із збереженням йому грошового та матеріального забезпечення;

Така відпустка та її тривалість:

 • визначається характером захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва);
 • надається без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше 2 діб в один кінець;
 • загальний час безперервного перебування у такій відпустці із збереженням грошового та матеріального забезпечення не може перевищувати 12 місяців поспіль;
 • огляд ВЛК для вирішення питання про потребу у тривалому лікуванні проводиться не пізніше ніж через 4 місяці від початку лікування;

- не пізніше закінчення 12-місячного строку безперервного перебування на лікуванні та у відпустці для лікування військовослужбовець повинен бути оглянутий ВЛК для вирішення питання про його придатність до військової служби».

З НЕПОЗИТИВНОГО в цьому Законі зазначу, що відтепер із Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» виключаються такі ступені придатності до військової служби, як:

 • обмежено придатний;
 • непридатний до військової служби в мирний час або обмежену придатність у воєнний час;
 • непридатний з виключенням з військового обліку.

Отже, залишилось тільки два варіанти ступеня придатності:

 • придатний;
 • непридатний.

У зв’язку з цим нововведенням всі ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНІ, які були визнані такими до набрання чинності цим Законом, протягом 9 місяців повинні будуть пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.

Основним підзаконним нормативно-правовим актом, який регулює питання визначення ступеня придатності до військової служби, є наказ Міністерства оборони України від 14.08.2008 року № 402 (принаймні, так було до тепер).

У зв’язку з набранням чинності новим Законом Кабінет Міністрів України повинен буде протягом трьох місяців з дати набрання чинності новим Законом привести нормативно-правові акти відповідних міністерств та відомств у відповідність із цим Законом. Тому що реалізувати ці нововведення без внесення системних змін у підзаконні нормативно-правові акти, буде неможливо.

Автор статті: адвокат Сидор Аліна Володимирівна, АБ «СИДОР АЛІНИ»

Для консультацій та правової допомоги звертайтесь за телефоном:

моб.тел.: 096-46-18-798 (всі месенджери)

сторінки в соцмережах:

ФБ: https://www.facebook.com/profile.php?id=100054491170303

інстаграм: https://www.instagram.com/alinasydorv?igsh=MXZzY3hlMmxzMjkxdQ

e-mail: sydor_av@ukr.net

 

 • 2237

  Переглядів

 • 0

  Коментарі

 • 2237

  Переглядів

 • 0

  Коментарі


 • Подякувати Відключити рекламу

  Залиште Ваш коментар:

  Додати

  КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

  • Безкоштовна консультація

   Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

  • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

   Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

  • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

   Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

  • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

   Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

  Популярні аналітичні статті

  Дивитись усі статті
  Дивитись усі статті
  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст