0
0
3833
Нові законодавчі акти з питань виконання військового обов’язку, які досить давно очікували на їх підписання, 02.04.2024 року повернулись з підписом Президента України, та незабаром (кожен у визначений час) вступлять у силу та почнуть діяти.
Отже, розглянемо, що ж це за нові "військові" закони.
1. Закон України від 30.05.2023 року № 3127-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Цим Законом остаточно понижено призовний вік з 27 до 25 років. Хоча це нововведення очікувалось дещо пізніше, разом із ухваленням законопроекту № 10449 від 30.01.2024 року, все ж ця норма з’явилася тепер. Вказані зміни означають, що з набранням чинності означеним Законом (а це відбудеться з наступного після його опублікування дня), всі особи, яким виповнилось 25 років:
- повинні будуть стати й перебувати на військовому обліку уже військовозобов’язаних, а не призовників;
- право на відстрочку для осіб віком 25, 26 та 27 років визначатиметься відтепер статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а не статтею 17 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»;
- за відсутності права на відстрочку такі особи підлягатимуть призову на військову службу за мобілізацією.
2. Закон України від 16.01.2024 року № 3549-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку обробки та використання даних у державних реєстрах для військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану» (набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування).
Цим Законом:
- удосконалено та частково діджиталізовано порядок набуття статусу учасника бойових дій та члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, встановлено стислі строки для надання відповідних відомостей та довідок командирами та уповноваженими державними органами;
- внесено істотні зміни до Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів», а саме:
3. Закон України від 21.03.2024 року № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист». Цей же Закон набирає чинності через 1 місяць з дня, наступного за днем його опублікування.
Однак зміни, закладені в ньому, стосуються не лише (точніше – не стільки) питань соціального захисту військовослужбовців/поліцейських, хоча це, безумовно, також в ньому закладено, але також ряду інших важливих питань.
Зокрема, З ПОЗИТИВНОГО хочу відзначити, що цим Законом вирішується дуже проблематичне на сьогодні питання. Коли військовослужбовці за станом здоров’я виводяться «у розпорядження командира» або «виводяться поза штат», вони починають отримувати ПРОСТО ГАНЕБНЕ грошове забезпечення. І це відбувається, зважаючи на те, що дуже часто лікування таких військовослужбовців внаслідок поранення/травми або контузій здійснюється їхнім же власним коштом.
Однак відтепер за новим Законом таким військовослужбовцям у розпорядженні буде виплачуватися:
1. грошове забезпечення у розмірі за останньою займаною посадою у повному обсязі протягом 2 місяців з дня зарахування у розпорядження.
При цьому не враховуватиметься:
2. після перебування військовослужбовця у розпорядженні понад 2 місяці і до дня закінчення його перебування у такому розпорядженні або до дня виключення із списків особового складу під час звільнення з військової служби таким військовослужбовцям щомісячно виплачуватиметься:
!!! Отже, всім військовослужбовцям необхідно взяти це собі до уваги. Й у разі, якщо після вступу нового Закону в силу Вам всеодно не виплачуватиметься грошове забезпечення у вказаному вище розмірі, потрібно або самостійно вимагати цього від командирів, або ж звертатися за правовою допомогою до адвоката, який має власні інструменти впливу в таких випадках.
В продовження цієї соціальної гарантії, законодавець також удосконалює порядок вибуття у відпустку військовослужбовців на лікування, а саме:
- на підставі висновку ВЛК військовослужбовцю надається відпустка для лікування із збереженням йому грошового та матеріального забезпечення;
Така відпустка та її тривалість:
- не пізніше закінчення 12-місячного строку безперервного перебування на лікуванні та у відпустці для лікування військовослужбовець повинен бути оглянутий ВЛК для вирішення питання про його придатність до військової служби».
З НЕПОЗИТИВНОГО в цьому Законі зазначу, що відтепер із Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» виключаються такі ступені придатності до військової служби, як:
Отже, залишилось тільки два варіанти ступеня придатності:
У зв’язку з цим нововведенням всі ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНІ, які були визнані такими до набрання чинності цим Законом, протягом 9 місяців повинні будуть пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.
Основним підзаконним нормативно-правовим актом, який регулює питання визначення ступеня придатності до військової служби, є наказ Міністерства оборони України від 14.08.2008 року № 402 (принаймні, так було до тепер).
У зв’язку з набранням чинності новим Законом Кабінет Міністрів України повинен буде протягом трьох місяців з дати набрання чинності новим Законом привести нормативно-правові акти відповідних міністерств та відомств у відповідність із цим Законом. Тому що реалізувати ці нововведення без внесення системних змін у підзаконні нормативно-правові акти, буде неможливо.
Автор статті: адвокат Сидор Аліна Володимирівна, АБ «СИДОР АЛІНИ»
Для консультацій та правової допомоги звертайтесь за телефоном:
моб.тел.: 096-46-18-798 (всі месенджери)
сторінки в соцмережах:
ФБ: https://www.facebook.com/profile.php?id=100054491170303
інстаграм: https://www.instagram.com/alinasydorv?igsh=MXZzY3hlMmxzMjkxdQ
e-mail: sydor_av@ukr.net
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
348
Коментарі:
0
Переглядів:
494
Коментарі:
0
Переглядів:
420
Коментарі:
0
Переглядів:
871
Коментарі:
0
Переглядів:
807
Коментарі:
0
Переглядів:
503
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.