Головна Блог ... Консультації від юристів Що робити, якщо Вас затопили сусіди

Що робити, якщо Вас затопили сусіди

Відключити рекламу
 - tn1_a9e9f8d84ee5eb38a630727e3c3d766c_60e44c4fb4e94.jpg

Protocol пропонує дізнатися, що робити якщо сусіди затопили квартиру, як розраховуються збитки при затопленні квартири, і як оформляються документи для подачі в суд, якщо в добровільному порядку вирішити суперечку не вдалося.

Зміст:

Крок перший: усунути причини затоплення

Звичайно, добросусідські відносини передбачають, що можна постукати в двері або зателефонувати передбачуваному винуватцеві затоплення. Але, що робити, якщо двері не відчиняють або сусід у від'їзді?

Стаття 8 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановила право керуючого багатоквартирним будинком та виконавця комунальних послуг на доступ до житла, іншим об'єктів нерухомого майна зокрема для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни.

Таким чином, якщо двері не відкривають, необхідно терміново повідомити керуючому будинком і (або) виконавцю комунальних послуг, крім того саме ці особи можуть перекрити стояк холодної або гарячої води і прийняти інші екстрені заходи.

Крок другий: встановити факт збитку

За законом підлості сусіди можуть затопити, як тільки буде закінчено «свіжий ремонт». Ситуація неприємна, але життєва. Для того, щоб мінімізувати неприємності, в першу чергу, необхідно зафіксувати факт затоплення і розмір шкоди, заподіяної майну, а саме скласти відповідний акт. На складання акту запрошуються балансоутримувач, а також сусід, який «провинився». Крім цього факт затоплення і розмір збитків повинні підтвердити свідки, які також розписуються в акті.

В акті огляду квартири після затоплення повинна міститися наступна інформація:

  • дата і місце складання;
  • прізвища членів комісії, які склали акт;
  • місце, де сталося затоплення (адреса);
  • перелік пошкодженого майна із зазначенням видів та обсягів пошкоджень;
  • причини затоплення.

Додатковим доказом можуть виступати фотографії заподіяної шкоди або навіть відеозйомка «з місця події».

Поспішати з ремонтом не варто, адже може виникнути необхідність в проведенні експертизи щодо встановлення дійсної шкоди.

Якщо ж все-таки ремонт терміново необхідний, не забудьте зберегти документальне підтвердження витрат на проведення ремонту, в тому ж числі акту виконаних робіт організації, яка усунула наслідки затоплення, квитанцію за цю роботу.

У разі, якщо затоплення заподіяло шкоду здоров'ю, а таке можливо, особливо у випадку з гарячою водою, зверніться до лікаря, і також не забудьте взяти відповідну довідку про таке звернення. Найголовніше в результаті підтвердити причинно-наслідковий зв'язок між затопленням квартири і проблемами зі здоров'ям.

Крок третій: встановити винного

залиття квартириВідповідно до частини першої статті 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Таким чином, якщо затоплення квартири сталося з вини сусідів, то саме до них необхідно пред'являти претензію.

Але відповідно до частини першої статті 1166 Цивільного кодексу України особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо доведе, що шкода заподіяна не з її вини.

Тобто, сусід може довести, що його провини в «потопі» немає, наприклад, лопнув стояк або протік дах. Якщо квартиру затопило з вини ЖКГ, то саме ЖКГ повинно відповідати за наслідки затоплення квартири і відшкодовувати збитки. Таке ж правило працює, якщо затопило квартиру з вини забудовника.

У разі якщо потоп стався з вини неповнолітньої особи віком від 14 до 18 років вона відповідає за завдані збитки на загальних підставах. Якщо у неповнолітньої особи немає майна або заробітку достатнього для відшкодування шкоди, шкода відшкодовується повністю або в частині, якої не вистачає, її батьками. У разі відшкодування зазначених збитків, батькам надається право довести, що шкоди було завдано не з їхньої вини. Малолітні особи (особи які не досягли 14 років) не відповідають за заподіяну шкоду. Стаття 1178 Цивільного кодексу України однозначно встановила, що за заподіяні такими особами збитки, відповідальність несуть їхні батьки (усиновлювачі), опікуни, вчителі, виховні тощо.

Якщо особа, що спричинила збитки не власник квартири, а орендар ситуація ускладнюється. Відносини між орендодавцем і орендарем регулюються договором, укладеним між ними, в тому ж числі в частині відповідальності.

Якщо договір оренди відсутній, претензії пред'являються власнику квартири.

Тому, якщо трапилося затоплення з вини орендаря, необхідно викликати власника на "місце події".

Власник квартири має право подати регресний позов і стягнути відшкодування, виплачене потерпілому, з орендаря нерухомого майна.

Юридичний ресурс "Протокол" рекомендує у випадках, якщо ви здаєте/знімаєте квартири в оренду, врегулювати це питання в договорі для уникнення можливих в майбутньому судових тяжб.

Дізнатися, хто власник квартири можна в Державному реєстрі прав на нерухоме майно. Доступ до нього відкритий на офіційному сайті Міністерства юстиції України через «Кабінет електронних сервісів». Зверніть увагу, що послуга платна, і передбачає ідентифікацію запитувача.

Крок четвертий: спроба мирного вирішення питання про відшкодування шкоди при затопленні квартири

Звичайно, погане перемир’я краще за війну, але «пропозицію миру» краще оформити письмово, а саме претензією про відшкодування шкоди при затопленні квартири. Пам'ятайте, що в претензії, вказується сума збитку.

Щоб встановити суму збитку, якщо добровільно домовитися про суму компенсації не вийшло, необхідно провести експертизу. Ця процедура проводиться з метою фіксації ушкоджень, заподіяних внаслідок затоплення і розрахунку суми / обсягу нанесеного матеріального збитку.

Якщо постраждав тільки ремонт необхідно провести будівельно-технічну (оціночно-будівельну) експертизу.

Для проведення такої експертизи необхідно мати такі документи:

  • Акт про затоплення, про який йшла мова раніше, адже саме в ньому зафіксовано факт затоплення квартири.
  • Технічний паспорт на об'єкт нерухомості.
  • Правовстановлюючі документи на квартиру.
  • Якщо в результаті затоплення були пошкоджені меблі і техніка, для оцінки збитку необхідно провести також товарознавчу експертизу.

Незалежну експертизу при затопленні квартири можна проводити як в судовому порядку, так і в досудовому порядку, адже експертний висновок вагомий аргумент як для суду, так і при досудовому врегулювання суперечки.

Якщо на претензію відповіді немає, потрібно готуватися до суду і це в першу чергу стосується збору доказів.

Якщо саме з Вашої вини стався потоп у сусідів, то в разі згоди з Вашого боку відшкодувати збиток про передачу і суму збитку, про передачу грошей найкраще скласти розписку. Розписка за змістом повинна підтверджувати не тільки, що збитки відшкодовано, але і що постраждалі більше претензій не мають.

Якщо потерпілі «нахабніють» і перебільшують завдані збитки, пам'ятайте, що «винні в потопі» теж мають право замовити експертну оцінку збитку при затоці квартири.

Вартість експертної оцінки збитку після затоплення квартири залежить від місця знаходження об'єкта нерухомості, площі приміщень і обсягу пошкоджень.

Відзначимо, що експертна оцінка збитку в результаті затоплення повинна бути оплачена на підставі договору про проведення такої оцінки.

Важливо! На юридичному ресурсі "Протокол" Ви можете знайти експерта, який може провести таку експертизу.

Головне пам'ятайте, що витрати на проведення оцінки збитку можна стягнути через суд з особи, яка заподіяла шкоду, тому важливо зберегти підтвердження оплати.

Крок п'ятий - суд

сусіди затопили квартиру У разі відмови винуватця затоплення в добровільному порядку відшкодувати збитки, заподіяні вашому майну, необхідно звертатися з позовною заявою до суду загальної юрисдикції. Пам'ятайте, що на Юридичному ресурсі «Протокол» Ви завжди зможете знайти юриста професіонала, який швидко і недорого допоможе у вирішення питання будь-якої складності.

Хороша новина в тому, що доводити свою непричетність до нанесеного збитку в судовому процесі доведеться відповідачу. Оскільки частина друга статтями 1166 Цивільного кодексу України встановлює презумпцію вини збитків.

Також пам'ятайте, що через суд можна стягнути не тільки матеріальні збитки, а й моральні. Стаття 23 Цивільного кодексу України встановила, що особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Але відзначимо, сума компенсації моральної шкоди не регламентована законом. Тобто суму моральної шкоди, позивач визначає сам, але вона повинна бути прирівняна до нанесеного збитку.

Суд, в свою чергу, при визначенні розміру грошового відшкодування моральної шкоди враховує наступне:

  • характер правопорушення;
  • глибину фізичних і душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації;
  • ступінь вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування;
  • інші обставини, які мають істотне значення.

З огляду на те, що суд, під час судового розгляду повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, позивачеві необхідно підготувати відповідні докази, наприклад медичні документи або висновок психологічної експертизи.

Важливо! Судові витрати, пов'язані з розглядом справи, в разі задоволення позову, покладаються на відповідача.

Нагадаємо, що до судових витрат, також відносяться витрати на правову допомогу. Це означає, що Ваші витрати на адвоката, теж можна стягнути.

Також пропонуємо вашій увазі приблизний приклад акту огляду квартири після затоплення.

Автор консультації: Дунай Марія

Джерело: Юридичний портал Протокол

АКТ №

про наслідки затоплення житлового / нежитлового приміщення

за адресою:

«___» р.

Комісія у складі:

склала Акт № від «___» р про те, що нею була обстежена квартира № за адресою на предмет злиття з високорозташованого квартири №. квартира розташована на поверсі - поверхового будинку (вказати поверх, поверховість будинку) року побудови, складається з кімнат.

В день обстеження комісія встановила: під час заливки в квартирі № постраждали (Вказати об'єм заподіяної шкоди з зазначенням пошкоджених речей)

В результаті обстеження високорозташованого квартири № виявлено:
(Вказати причину затоплення із зазначенням дії або бездіяльності заподіювача шкоди)
Були порушені норми технічної експлуатації будівель:
(Вказати, які саме норми технічної експлуатації будівель і приміщень порушені)
Таким чином, причиною затоплення квартири № стало (Вказати причину затоплення)
Опис обсягу заподіяної шкоди:
1. Кімната кв. м - (Обсяг заподіяної шкоди)
3. Коридор кв. м - (Обсяг заподіяної шкоди)
4. Кухня кв. м - (Обсяг заподіяної шкоди)
5. Санвузол кв. м - (Обсяг заподіяної шкоди)
6. Ванна кв. м - (Обсяг заподіяної шкоди)
Винуватець шкоди відмовився від підпису
(Запис робиться в разі відсутності винуватця шкоди або при його відмові підписувати даний акт).

Член комісії:
(Підпис)
член комісії
(Підпис)
Для підтвердження даного Акту були запрошені:
Винуватець шкоди:
(Підпис)

Потерпіла сторона:
(Підпис)
свідок:
(Підпис)
свідок:
(Підпис)

  • 5152

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 5152

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст