Головна Сервіси для юристів ... Закони Про військовий обов'язок і військову службу Стаття 2. Військова служба і виконання військового обов'язку в запасі Стаття 2. Військова служба і виконання військового...

Стаття 2. Військова служба і виконання військового обов'язку в запасі

Про військовий обов'язок і військову службу (ЗМІСТ) Інші закони
  • 13483

    Переглядів

  • 13483

    Переглядів

  • Додати в обране

    1. Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов’язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

    {Частина перша статті 2 із змінами, внесеними згідно і з Законом № 2397-VIII від 05.04.2018 }

    2. Проходження військової служби здійснюється:

    громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом;

    {Абзац другий частини другої статті 2 в редакції Закону № 3633-IX від 11.04.2024 }

    іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.

    {Абзац третій частини другої статті 2 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2863-IX від 12.01.2023 ; в редакції Закону № 4019-IX від 10.10.2024 }

    3. Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.

    4. Порядок проходження військової служби, права та обов’язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

    Стратегія залучення, розвитку та утримання людського капіталу в силах оборони України визначається Міністерством оборони України.

    {Частину четверту статті 2 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 3633-IX від 11.04.2024 }

    5. Військова служба в Україні організовується з дотриманням конституційної вимоги про відокремлення церкви і релігійних організацій від держави.

    6. Види військової служби:

    базова військова служба;

    {Абзац другий частини шостої статті 2 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3633-IX від 11.04.2024 }

    військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період;

    військова служба за контрактом осіб рядового складу;

    військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;

    військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів та закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти), а також закладів фахової передвищої військової освіти;

    {Абзац шостий частини шостої статті 2 в редакції Закону № 2995-IX від 21.03.2023 }

    військова служба за контрактом осіб офіцерського складу;

    військова служба за призовом осіб офіцерського складу;

    військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

    {Частину шосту статті 2 доповнено абзацом дев'ятим згідно із Законом № 1357-IX від 30.03.2021 }

    7. Базову військову службу громадяни України проходять відповідно до законів України у Збройних Силах України та інших військових формуваннях з метою здобуття військово-облікової спеціальності, набуття практичних навичок і умінь для збройного захисту Вітчизни.

    {Частина сьома статті 2 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3633-IX від 11.04.2024 }

    8. Виконання військового обов’язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов’язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов’язків військової служби в особливий період.

    9. Громадяни України можуть проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України або інших військових формувань. Порядок відбору та прийняття на службу у військовому резерві, строки, умови та порядок її проходження, а також підстави та порядок звільнення із служби визначаються цим Законом, відповідними положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

    {Частина дев'ята статті 2 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1357-IX від 30.03.2021 }

    10. На військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період у визначеному цим Законом порядку для оперативного доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань призиваються громадяни України, які уклали контракти про проходження служби у військовому резерві та/або зараховані до військового оперативного резерву.

    {Статтю 2 доповнено новою частиною згідно із Законом № 1357-IX від 30.03.2021 }

    11. Структура військового резерву людських ресурсів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

    12. Кожен громадянин України, вперше вступаючи на військову службу до Збройних Сил України, інших військових формувань, особисто складає Військову присягу на вірність Українському народу і скріплює її власноручним підписом. Іноземець або особа без громадянства, який (яка) вперше приймається на військову службу до Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту або Національної гвардії України, бере офіційне зобов’язання неухильно додержуватися Конституції та законів України, сумлінно виконувати обов’язки військової служби.

    {Частина дванадцята статті 2 в редакції Закону № 1357-IX від 30.03.2021 ; із змінами, внесеними згідно із Законом № 2863-IX від 12.01.2023 }

    13. Громадяни України, які перебувають на військовому обліку, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються, направляються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов’язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов’язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.

    {Частина тринадцята статті 2 в редакції Закону № 1357-IX від 30.03.2021 ; із змінами, внесеними згідно із Законом № 3633-IX від 11.04.2024 }

    14. Виконання військового обов’язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

    {Стаття 2 із змінами, внесеними згідно із Законами № 1834-VI від 21.01.2010 , № 3353-VI від 12.05.2011 , № 1127-VII від 17.03.2014 , № 1169-VII від 27.03.2014 , № 1275-VII від 20.05.2014 , № 1634-VII від 12.08.2014 , № 265-VIII від 19.03.2015 ; в редакції Закону № 716-VIII від 06.10.2015 }

    Попередня

    2/59

    Наступна
    Додати в обране
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати