4
0
2511
10 червня 2023 року Верховна Рада України прийняла новий Закон “Про захист прав споживачів” 3153-IX від 10.06.2023. Нещодавно, 05 липня 2023 року, Закон було повернуто з підписом Президента України.
Набрання чинності: Згідно Розділу IX “ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ” цей Закон набирає чинності через один рік з дня його опублікування, але не раніше дня припинення чи скасування воєнного стану. Водночас, деякі його положення набирають чинності через рік (незалежно від скасування воєнного стану).
Закон скасовує: дію попереднього Закону України "Про захист прав споживачів" від 1991 р. 1023-XII. Але таке скасування відбудеться після набрання чинності новим законом. Тож поки діє Закон 1991 року.
Що впроваджено:
Закон запроваджує так званий портал “Е-покупець” - веб-ресурс для взаємодії субʼєктів електронної комерції, споживачів, компетентного органу та інших державних органів, у межах компетенції. Такий ресурс має запрацювати не пізніше пізніше ніж через три роки з дня набрання чинності цим Законом. Після введення в експлуатацію Порталу е-покупець суб’єкти електронної комерції, що реалізують товари, виконують роботи, надають послуги з використанням інформаційно-комунікаційних систем, зобов’язані зареєструватися на Порталі е-покупець протягом шести місяців з дня введення його в експлуатацію.
Так, згідно ч.10 ст.16 Закону - субʼєкт електронної комерції, що реалізує продукцію з використанням інформаційно-комунікаційних систем, зобовʼязаний протягом 10 днів з дня початку провадження такої діяльності зареєструватися на Порталі е-покупець та надати інформацію, про себе. День початку такої діяльності визначається: після державної реєстрації фізичної особи - підприємця або юридичної особи, і після реалізації продукції з використанням інформаційно-комунікаційних систем шляхом розміщення пропозиції (оферти) продавцем про укладення електронного дистанційного договору.
Зареєструвавшись, продавець отримує право позначити себе “перевірений продавець”. А ось незареєстрованих чекають обмеження - ‘’маркетплейс, класифайд, прайс-агрегатор зобовʼязані обмежити доступ субʼєктів електронної комерції, не зареєстрованих на Порталі е-покупець, до своїх інформаційно-комунікаційних систем”.
Анулювання реєстрації може застосовуватись до нечесних продавців, за скаргою споживачів. Такі скарги теж можуть направлятися засобами порталу е-Продавець. Щоправда, реалізації такого порталу, ще треба дочекатись.
Що змінює сам Закон: Новий Закон “Про захист прав споживачів” (далі - Закон) оновив гарантії захисту прав для споживачів, особливо в сфері електронної комерції, дистанційного продажу, реалізації продукції із цифровим вмістом. Основними новелами Закону, на які варто звернути увагу, є:
Щодо самих маркетплейсів, класифайдів, прайс-агрегаторів - такі зобов’язані розмістити у своїх інформаційно-комунікаційних системах інформацію про суб’єктів електронної комерції, що реалізують продукцію з використанням таких систем, передбачену ч. 1 ст. 7 Закону України "Про електронну комерцію", та перевірити достовірність інформації про таких суб’єктів електронної комерції, визначеної абзацами 2 і 5 ч.1 ст. 7 Закону України "Про електронну комерцію". Нагадаю - це повне найменування юридичної особи або прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи - підприємця (абз.2) і ідентифікаційний код для юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків для фізичної особи - підприємця, або серія та номер паспорта для фізичної особи - підприємця, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний податковий орган і має відмітку в паспорті (абз.5). Сам же Закону України "Про електронну комерцію", діє вже доволі давно і тепер його вимоги частково відображені в новому Законі про захист прав споживачів.
Детальніше із Законом можна ознайомитись за посиланням.
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
1027
Коментарі:
0
Переглядів:
1048
Коментарі:
0
Переглядів:
1649
Коментарі:
0
Переглядів:
706
Коментарі:
0
Переглядів:
844
Коментарі:
0
Переглядів:
587
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.