Головна Блог ... Консультації від юристів Право на самооборону: що можна робити, а що вважається перевищенням Право на самооборону: що можна робити, а що вважає...

Право на самооборону: що можна робити, а що вважається перевищенням

Відключити рекламу
 - tn1_pravo_na_samooboronu_shcho_mogna_robiti_a_shcho_vvagaetsya_perebilshennyam_5ecfe32d93595.png

Кожна людина має право на самооборону. Багато хто про це чув, хоча б, з фільмів або книг. Знати треба всім, оскільки, злочинці можуть напасти на будь-яку людину, його родину або на будинок. Ніхто від такого не захищений. Але, як потрібно діяти, щоб захиститися і, при цьому, не скоїти злочин або адміністративне порушення?

Що ж це за необхідна оборона, коли і як її застосовувати? Що таке перевищення меж необхідної оборони? Який є закон про самооборону?

На всі зазначені питання дає актуальні на 2020 рік відповіді юридичний інтернет-ресурс "Протокол" в цій консультації.

Зміст:

Що говорить закон про самооборону

Необхідна оборона, простими словами, це та міра самозахисту, яка буде прирівнюватись за шкодою з посяганням і, яка виключає в діях особи, що захищається, порушення. Так, це ті дії людини, які він здійснює при боротьбі зі злочинцем, намагаючись запобігти нападу, усунути загрозу. Така оборона існує в адміністративному та кримінальному праві, іншими словами, - виключає вину особи при здійсненні дій, що мають ознаки адміністративних і кримінальних правопорушень при самозахисті. Protocol звертає увагу, що між необхідною обороною в адміністративних справах і обороною в кримінальних діях, - є невелика різниця. Вона проявляється в нюансах самого значення і особливості перевищення меж необхідної самооборони. Детально про це нижче.

Статтею 19 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) передбачено, що дія, позначена законами як адміністративне порушення, не буде ним, якщо воно відбувалося для захисту державного, громадського порядку, прав і свобод громадян, власності людей або встановленого порядку управління. Необхідно відзначити, що захищати в такому випадку, можна, як зазначено вище, не тільки себе і свої інтереси або своїх близьких, а майже все, що є законним. Отже, об'єктом захисту є гарантований законом порядок і інтереси. Дуже важливо, щоб при обороні заподіяння шкоди дорівнювало або було меншим тієї міри небезпеки, яка загрожує суспільству, людині, її правам, державі і встановленим порядкам. Якщо, ж, така шкода явно не відповідає небезпеці - це буде перевищенням оборони, головним наслідком якої є настання відповідальності.

Потрібно звернути увагу, що оборонятися і завдавати шкоди можна лише особі, яка здійснює загрозу, реально намагається або робить зазіхання на ваші інтереси. Якщо ж шкода заподіюється будь-кому іншому, тоді, такі дії не будуть охоплюватися необхідною обороною.

Розділ VIII Кримінального кодексу (КК) встановлює перелік обставин, які виключають злочинність діяння. Серед них і необхідна оборона. Формально, під неї підпадає дія, якя хоча і має весь склад злочину, але скоєна за умови своєчасного захисту і не є злочином.

Важливо відзначити, що кожна людина має право на оборону незалежно від того, була в неї можливість покликати на допомогу чи ні, чи могла вона уникнути небезпеки будь-яким іншим способом чи такої можливості не було.

На відміну від оборони в розумінні КУпАП КК вказує чіткіші критерії, яких необхідно дотримуватися для правомірної самооборони.

Користуйтеся консультацією: Все про травматичну зброю в Україні від "а до я"

Уявна оборона

необхідна оборонаСтаття 37 КК передбачає ще одну обставину, що виключає злочинність і звільняє від кримінальної відповідальності - уявна оборона. При ній, фактично, всі ті ж умови що і при необхідній обороні. Деякі, навіть, відносять таку обставину до підвиду необхідної оборони. Але, основною відмінністю є те, що можливе заподіяння загрози і небезпеки є тільки в уяві особи, що обороняється, і для такої уяви є всі підстави. Простими словами, що була така обстановка, при якій, кожен міг побачити небезпеку, коли не можна було зрозуміти що посягання не реальне. Наприклад, друзі вирішили розіграти одного з них, зробити сюрприз на день народження і одягли балаклави або будь-який інший незвичайний, на перший погляд, одяг, взяли ніж і почали погрожувати людині, потім спробували викрасти, роблячи все при цьому, щоб їх неможливо було впізнати. Людина на яку напали, злякалася і почав захищати себе, скориставшись своїм правом на самооборону і випадково когось сильно вдарила.

Описана ситуація і буде вважатися уявною обороною, оскільки, людина не могла передбачити що це не справжня небезпека і що, насправді, жодної загрози немає. Але, все це, всі дрібниці і деталі необхідно доводити в суді, саме суддя вирішуватиме чи були реальні підстави для оборони і чи була така оборона прирівняна до нападу.

Перевищення самооборони: що це і як її уникнути

Всьому є межа, в тому числі, і діям під час необхідної оборони. Багатьох цікавить де саме та межа дозволених дій і часто люди шукають в Інтернеті інформацію подібного роду: "перевищення самооборони стаття Україна" або "перевищення оборони, де межа" тощо. В цьому розділі Протокол детально розповість, як необхідно захищатися, щоб не було такого перевищення, і, відповідно, злочину в діях особи, що захищається.

Відповідно до частини 3 статті 36 КК, перевищенням оборони вважається умисне заподіяння особі, яка посягає, тяжкої шкоди, що явно не відповідає небезпеці посягання або обстановці захисту. Як завжди, наводимо приклад: у м'язистого великого хлопця віком 35 років, молода дівчина без зброї намагається, йдучи по вулиці, щось вкрасти, хлопець це помічає і починає сильно бити дівчину, завдаючи їй багато сильних ударів кулаками по голові. За такої ситуації є явна невідповідність захисту і нападу, оскільки, по-перше, нападниця без рушниці, статура нападниці, в порівнянні з особою, що захищається, слабкіша; і найважливіше, дівчина робила посягання на майно, а хлопець, який захищався, зробив посягання на здоров'я і, можливо навіть на життя, оскільки сильно бив по важливого органу - голові. Змінимо ситуацію, якщо та ж дівчина і той же хлопець, але надворі ніч і дівчина напала з ножем або просто тримає його в руках: в цьому випадку, можна довести, що обстановка захисту відповідає нападу, оскільки, вночі складно розглянути статуру нападника і, ключовий момент, - наявність ножа, оскільки це можна пояснювати як реальну загрозу для життя.

Ще один приклад нерівності сил. Молода дівчина тендітної статури (вагою 47 кг) посварилася зі своїм хлопцем (вагою 100 кг) і під час сварки дала два ляпаса по обличчю хлопцеві. У такій ситуації хлопець не повинен застосовувати необхідну оборону, оскільки, реальна загроза здоров'ю або життю була відсутня, простими словами, хлопцеві треба було "перетерпіти" ці кілька "ударів" дівчини і не застосовувати силу, не бити у відповідь.

Ось ще один досить цікавий приклад відповідності захисту і нападу. Жінка (віком близько 65 років) сиділа біля під'їзду на лавочці пізно ввечері. Поруч на цій же лавочці сів чоловік (великої статури, віком близько 30). Літня жінка почала думати, що чоловік сів не просто так, а з поганими намірами, простіше сказати щоб її згвалтувати і, тому, вирішила забризкати балончиком чоловікові очі. Питання: чи треба оборонятися чоловікові? І чи буде така оборона відповідати "нападу"? Звичайно ж, ні, та в цьому випадку жінка вчинила неправильно, але її дії не є реально небезпечними для життя. Також, з огляду на те, що чоловік молодий і сильний, бити літню жінку явно буде невідповідністю. Висновок: чоловікові треба або терпіти, або просто піти. В крайньому випадку, якщо все ж пошкодження здаються значними можна викликати поліцію.

Тобто, необхідно аналізувати знаряддя злочину, вік і фізичні можливості нападника, місце злочину, спосіб нападу, напрямок ударів, механізм їх заподіяння, кількість нападників і інші обставини, що становлять обставини злочину.

Другим моментом, якого обов'язково необхідно дотримуватися, щоб не було перевищення, є мотив, а саме прагнення захистити інтереси особи, держави, суспільні інтереси, життя, здоров'я або права особи, що обороняється, або іншої особи від суспільно небезпечного посягання.

У тому випадку, коли визначальним у поведінці особи було не запобігання нападу і захисту, а бажання завдати шкоди потерпілому (розправитися), такі дії за своїми ознаками не передбачають необхідної оборони, вони набувають протиправний характер і повинні розцінюватися на загальних підставах (важливість мотиву позначена в постанові Верховного суду від 19 березня 2020 року у справі №744 / 1307/18).

Наступним важливим правилом при необхідній обороні є своєчасність. Оборонятися можна або коли є реальна загроза заподіяння шкоди, або під час такого заподіяння. Якщо почати захищатися дуже рано або пізно, це не буде вважатися необхідною обороною. Наприклад, та ж вищеописана ситуація з дівчиною і хлопцем. Якщо дівчина йшла б просто за хлопцем, не дістаючи ніж або без нього, не скоювала напад на хлопця, а просто йшла довгий час за ним, а хлопець почав думати, що вона його переслідує з наміром вбити, обернувся до дівчини, напав на неї і сильно побив. В описаній ситуації, відсутня необхідна оборона, оскільки, реального посягання з боку дівчини не було і вагомих підстав про можливу загрозу - також немає. Може бути і запізніла оборона. Наприклад, хлопець побив іншого хлопця, який від ударів впав і лежав побитим деякий час; нападник вже почав йти і пройшов метрів сто або двісті, як, раптом, людина, яку побили, встала і почала наздоганяти того, хто її побив щоб "розправитися". В такому випадку, це вже буде не оборона, а помста, за що несуть відповідальність на загальних підставах.

Підсумуємо всі важливі правила, яких слід дотримуватися при застосуванні оборони, щоб не допустити її перевищення:

  • відповідність обстановки захисту обстановці нападу;
  • своєчасність захисту;
  • мотив захиститися, а не заподіяти шкоду.

Згадайте новину: Взялись за оружие: разрешат ли украинцам владеть пистолетами для самозащиты

Винятки: коли при обороні можна все

перевищення самооборони стаття УкраїніЧастина 5 статті 36 КК встановлює, що не є перевищенням необхідної оборони (незалежно від тяжкості заподіяної шкоди нападнику) дії з застосування вогнепальної зброї або будь-яких інших засобів і способів захисту при:

  • напад озброєної людини;
  • напад групи людей;
  • насильницькому вторгненні в житло (тільки в такому випадку необхідно довести, що вторгнення в будинок дійсно було насильницьким).

Так, наприклад, якщо додому насильно увірвалися незнайомі люди і загрожують або роблять будь-які небезпечні діяння, то в такому випадку, буде ефективною і законною, навіть, самооборона за допомогою пневматичної зброї.

Відповідальність при перевищенні меж необхідної оборони

Що буде, якщо, наприклад, сталося перевищення норм самооборони з летальним результатом? Яка можлива відповідальність при перевищенні оборони і в яких випадках?

Частиною 3 статті 36 КК встановлено, що кримінальна відповідальність за перевищення необхідної оборони можлива тільки при здійсненні наступних злочинів:

1) передбачене статтею 118 КК (умисне вбивство) - покарання у вигляді виправних робіт на термін до двох років або обмеження волі на термін до трьох років, або позбавлення волі на термін до двох років;

2) передбачене статтею 124 КК (умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень) - покарання у вигляді громадських робіт на термін від ста п'ятдесяти до двохсот сорока годин або виправних робіт на термін до двох років, або арешту на термін до шести місяців, або обмеження волі на термін до двох років.

Protocol звертає увагу, що якщо перевищення необхідної оборони скоєно в стані душевного хвилювання і це доведено в суді, то людина не несе кримінальної відповідальності (частина 4 статті 36 КК).

Автор консультації: Колотуха Катерина

Джерело: Юридичний ресурс Протокол

  • 22320

    Переглядів

  • 2

    Коментарі

  • 22320

    Переглядів

  • 2

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    "навіть, самооборона за допомогою пневматичної зброї" - це такий прикол?

    12.08.2023 08:38

    Ага, я теж звернув увагу... Що це? Мабуть помилка. В цілому з таким трактуванням, шансів немає у особи, яка буде притягнута за надмірну самооборону...

    14.08.2023 18:31

    Маю надію що це все стосується і той «поліції» яка вривається в домівку

    21.03.2024 11:02

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст