Головна Блог ... Консультації від юристів Права вагітних і породіль в пологових будинках

Права вагітних і породіль в пологових будинках

Відключити рекламу
 - tn1_prava_vagitnih_i_porodil_v_pologovih_budinkah_5ea9505834004.jpg

Protocol розповідає про права вагітних і породіль, а також про обов'язки медперсоналу. Дізнайтеся, яку фінансову допомогу повинна отримати молода мама від держави.

Багатьох вагітних жінок хвилюють питання «чи маю я право вибрати пологовий будинок», «чи візьмуть мене в пологовий будинок без прописки», «чи можна бути присутньому чоловікові при пологах» і багато інших.

Зміст:

Юридичний ресурс «Протокол», піклуючись про майбутніх мам, постарався, щоб відповіді на згадані та інші питання вони знайшли заздалегідь, а породіллі знали свої права і вміли ними користуватися.

Права вагітних в Україні

Закон про право вибору пологового будинку

Основні права пацієнтів, в тому числі вагітних і породіль закріплені Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» (далі - Закон) від 9.11.1992.

Так, права вагітних в Україні, зокрема, включають в себе:

Право вибрати пологовий будинок: закон дозволяє вагітній жінці вибрати не тільки пологовий будинок, а й лікаря. Більш того, вагітна має право вимагати заміни лікаря.

Таким чином, можна народжувати в будь-якому пологовому будинку.

Відповідно до статті 38 Закону пацієнт має право бути прийнятим в будь-якому державному лікувальному закладі за своїм вибором, якщо цей медичний заклад має можливість забезпечити відповідне лікування.

Таким чином, не обов'язково ставати на облік в жіночу консультацію за місцем реєстрації.

Більш того, якщо у вагітної немає «прописки», їй також не можуть відмовити в постановці на облік в жіночій консультації, яку вона вибрала. Все, що потрібно майбутній мамі, яка не має «прописки» - це мати паспорт громадянина України та написати відповідну заяву на ім'я головного лікаря вибраної медичної установи.

Як висновок, на сьогодні вибір пологового будинку в Україні вже не примха вагітної, а її право, реалізацію якого забезпечує закон.

Право отримати інформацію про стан свого здоров'я

Відповідно до частини першої статті 39 Закону пацієнт, який досяг повноліття, має право на отримання достовірної і повної інформації про стан свого здоров'я, у тому числі на ознайомлення з відповідними медичними документами, що стосуються його здоров'я.

Лікар повинен пояснити жінці в доступній формі причини призначення будь-яких лікарських препаратів або медичних процедур, а також попередити про можливі ризики для здоров'я жінки і її дитини.

За українським законодавством, свої дії лікар повинен погоджувати з жінкою, за винятком екстреного порятунку життя або здоров'я.

Більш того, жінка має право отримати таку інформацію не тільки усно, але і письмово! Жінці також не можуть відмовити в ознайомленні з історією пологів.

Право відмовитися від обстеження

За українським законодавством жінка має право відмовитися від обстеження і лікування.

Її відмова не може використовуватися для залякування, що вона не отримає «декретних», оскільки це право забезпечується державою, а не лікувальним закладом. А також неприпустимо здійснювати психологічний тиск на жінку шляхом засудження і тверджень, що майбутня мама не піклується про здоров'я малюка.

Це право жінки є важливим, оскільки мова йде більше про рекомендовані обстеженнях, точного переліку яких не існує, а значить можливе маніпулювання з боку медперсоналу.

Право на психологічну підготовку до пологів.

При жіночих консультаціях створені школи відповідального батьківства, які готують родину до пологів. Психологічно дуже важливо, щоб породілля розуміла, що з нею відбувається, як до цього ставитися, як себе вести.

Права вагітних у пологових будинках

Права породіллі закріплені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29 грудня 2005 року № 782 «Про затвердження клінічних протоколів з акушерської та гінекологічної допомоги», зі змінами та доповненнями, Протоколом медичного догляду за здоровою новонародженою дитиною, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 04 квітня 2005 року № 152 (далі - Протокол).

Майбутні мами в першу чергу мають право на високу культуру медичного обслуговування і повагу до себе. У свою чергу медичний персонал повинен володіти сучасними методиками психологічної підтримки вагітних і породіль. Крім того, потрібно відзначити наступні сучасні права вагітних в пологовому будинку.

Право вагітних на сімейні (партнерські) пологи.

Присутність чоловіка при пологах - це також вибір жінки. Багатьох жінок присутність когось із близьких заспокоює. Тому медпрацівники повинні підтримувати жінку в такому бажанні, а не переконувати відмовитись від такої ідеї.

Жінка також сама вибирає кого взяти з собою в пологовий зал, матір, сестру чи чоловіка. Саме рідні можуть надати найпотужнішу психологічну підтримку.

У той же час, звертаємо Вашу увагу, що бути присутніми при пологах можуть не більше 2 осіб.

Жінка повинна завчасно звернутися в адміністрацію пологового будинку для забезпечення проведення саме партнерських пологів.

Право на пологи в індивідуальному пологовому залі

Право на пологи в індивідуальному пологовому залі, задекларовані не тільки на національному, а й на міжнародному рівні. Тому, великі пологові зали на кілька місць краще залишити у минулому.

Скористайтеся консультацією: Грошова допомога при народженні дитини (2015)

Право на демедикалізацію пологів.

Багато жінок прагнуть мати можливість народити дитину в максимально природних умовах. Сьогодні закон і в цьому випадку на боці жінок. Медичний персонал зобов'язаний всіляко сприяти проведенню пологів без зайвих ін'єкцій і таблеток. Будь-які втручання можуть відбуватися тільки за суворими медичними показаннями.

Таким чином, наприклад, ін'єкції окситоцину породіллі, зроблені без відповідних на те показань, є порушенням права жінки на демедикалізацію пологів. Це ж твердження повністю відноситься і до натискання на живіт жінки і застосування "вакууму".

Крім того, рутинне проведення ранньої амніотомії - проколювання плодового міхура (до 5 см розкриття шийки матки) при нормальному перебігу пологів також не рекомендується.

Право на свободу дій під час пологів

Ще одним важливим правом жінки є право вибирати максимально зручну для неї, враховуючи звичайно також зручність медичного персоналу, позицію пологів.

Звичайне положення на спині супроводжується зростанням частоти випадків порушень стану плода та пов'язаних з ними оперативних втручань у порівнянні з вертикальними положеннями (сидячи, стоячи), а також положенням породіллі на боці.

Тобто, народжувати чи ні на «класичному» Рахманівському кріслі є вибором породіллі.

Право побачити свою мертвонароджену дитину

Дитину після народження в обов'язковому порядку повинні показати матері. Якщо мати без свідомості, дитину показують родичам. Сумний, але вагомий аргумент, щоб хтось із близьких був присутній під час пологів. У разі тяжких ускладнень у дитини сім'ю також відразу повинні попередити.

Принципи ведення нормальних пологів:

На сучасному етапі організації акушерської допомоги в Україні оптимальним є проведення нормальних пологів в умовах акушерського стаціонару з забезпеченням права породіллі на залучення близьких до підтримки її при пологах.

Головним завданням медичного персоналу є забезпечення ефективної допомоги з урахуванням побажань жінки і її сім'ї. Так, відмова від здійснення рутинних процедур підвищує задоволення жінок наданою допомогою і зменшує необхідність будь-якої інтервенції під час пологів. Наприклад, рутинне призначення клізми та гоління лобка при госпіталізації породіллі до пологового відділення сьогодні вже не рекомендується.

права вагітних в роддомі

До основних принципів нормальних пологів можна віднести:

  • визначення плану ведення пологів та обов'язкове узгодження його з жінкою / сім'єю;
  • заохочення емоційної підтримки породіллі під час пологів (організація партнерських пологів);
  • моніторинг стану матері, плода, прогресування пологів;
  • використання партограми для прийняття рішення про перебіг пологів, а також необхідності та обсягу втручань;
  • широке використання немедикаментозних засобів для знеболення пологів;
  • заохочення жінки до вільного пересування під час пологів, забезпечення можливості вільного вибору положення тіла для народження дитини;
  • оцінка стану дитини при народженні, забезпечення контакту "шкіра до шкіри" між матір'ю та її немовлям, прикладання до грудей матері при появі пошукового і смоктального рефлексу;
  • профілактика післяпологової кровотечі, що обумовлена атонією матки, шляхом використання методики активного ведення третього періоду пологів.

Обов'язки акушерки:

  • запропонувати жінці прийняти душ, одягнути чистий домашній одяг (за відсутності - лікарняну білизну) партнеру також потрібна зміна одягу на чистий домашній одяг (за відсутності - одноразовий комплект);
  • супроводжувати породіллю і її партнера в індивідуальну пологову палату.

Важливо!

Прийом Крістеллера, при якому дитину з утроби видавлюють ліктями, заборонений в Україні і в більшості країн світу.

Застосування епізіотомії (надріз промежини) не проводять при нормальних пологах. Епізіотомію і епізіорафію - хірургічне зшивання розрізаної промежини проводять під знеболенням ( «Клінічний протокол з акушерської допомоги" Нормальні пологи »- наказом МОЗ України від 03.11.2008 № 624).

Обов'язки акушерки післяпологового відділення

Відразу після народження акушерка повинна покласти дитину на мамин живіт, укривши немовля пеленкою і ковдрою (пункт 1.1. Протоколу).

Оскільки однією з головних задач медперсоналу на цьому етапі є підтримка температури тіла дитини.

Дитина може перебувати на животі у матері до 30 хвилин.

Зауважимо, що це знову право жінки мати контакт з дитиною в перші години після пологів, а не обов'язок, особливо коли вона погано себе почуває. Це одна з тих речей, яка повинна обговорюватися в індивідуальному плані пологів. Але варто зазначити, що «тепловий ланцюжок» дозволяє матері налагодити психологічний контакт зі своєю дитиною. З фізіологічного боку це також дуже важливо, адже метою «теплового ланцюжка» є профілактика порушень адаптації та реалізації невідкладних станів і захворювань у новонароджених в умовах постнатального життя.

«Тепловий ланцюжок» може відбуватися також і на животі у тата, що підтверджує пункт 6.7. Протоколу.

Оцінку за шкалою Апгар здійснюють на першій і п'ятій хвилинах, і знову цю інформацію зобов'язані повідомити матері.

Після закінчення пульсації пуповини (в середньому - протягом хвилини після народження) акушер віджимає або перерізає пуповину (або довіряє цю процедуру татові дитини). Далі можуть відбуватися перші прикладання до грудей матері.

Далі дитину вільно пеленають, і вона знаходиться у матері до переведення породіллі у післяпологове відділення. Заборонено виносити дитину з пологового залу до моменту переведення матері. Для спокою мами так важливо, щоб дитина була поруч.

У першу годину життя дитини акушерка повинна провести новонародженому профілактику офтальмії із застосуванням 0,5% еритроміцинової або 1% тетрациклінової мазі відповідно до інструкції застосування - для профілактики інфекцій. Акушерка також повинна виміряти зріст, об'єм голови і грудної клітини і зважити дитину.

Після народження дитини відбувається народження плаценти для цього пропальцовують матку для виключення наявності в ній другого плоду, при його відсутності - вводять 10 ОД окситоцину внутрішньом'язово.

У разі виникнення кровотечі негайно має бути проведене ручне відділення плаценти під адекватним знеболенням.

Після пологів обережно проводять огляд нижніх відділів пологових шляхів за допомогою тампонів. Показанням до огляду за допомогою вагінальних дзеркал є наявність кровотечі, оперативних вагінальних пологів, стрімких пологів, або пологів поза лікарським закладом.

Права молодої мами

Права молодої мами

Право на грудне вигодовування

Протипоказанням до грудного годування на сьогодні є наявність відкритої форми туберкульозу або ВІЛ / СНІДу у матері.

Найбільша складність для жінки при годуванні грудьми - це дезінформація. Тому породіллі повинні ще в пологовому будинку надати повну інформацію про грудне вигодовування і на вимогу показати, як годувати дитину і доглядати за грудьми.

Жодних розкладів для годування, дитина краще знає, коли хоче їсти, і мама краще розуміє дитину.

Щорічно з 1 по 7 серпня з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я проводиться Всесвітній тиждень грудного вигодовування. Приводом для організації тижня стало прийняття в 1990 році Інночетійскої декларації ВООЗ і ЮНІСЕФ спрямованої на охорону, заохочення і підтримку грудного вигодовування.

У той же час не дивлячись на те, що грудне вигодовування дитини є одним з найбільш ефективних способів забезпечити його здоров'ям, все-таки варто відзначити, що це індивідуальний вибір жінки. Ніхто не має права примушувати її до грудного годування. Саме жінка встановлює межі, який період годувати і годувати чи ні. І нав'язувати грудне годування дитини так само не варто, як і відмовляти від нього.

Читайте статтю: Трудові права вагітних жінок та жінок, які мають дітей. Законодавчі гарантії при звільненні таких жінок

Право на індивідуальне перебування

Маму разом з уже одягненою дитиною розташовують разом в індивідуальній палаті.

Тісний зв'язок з мамою з перших днів - ось пояснення важливості дотримання цього права.

Відзначимо, що з цього правила є виняток, а саме протипоказання з боку здоров'я мами.

Треба зауважити, що якщо жінка погано себе почуває, вона має право отримати допомогу в догляді за дитиною від медперсоналу.

Доброю новиною є той факт, що на допомогу мамам можуть прийти тати, при цьому в цілодобовому режимі. Оскільки на сьогодні МОЗ активно впроваджує в пологових будинках сімейні палати.

Огляди та щеплення дитини

Згідно з пунктом 3.1. Протоколу більшість новонароджених не потребує проведення регулярних медичних втручань. Навіть огляд неонатологом повинен проводитися за згодою мами і при наявності на це причин.

Перші щеплення проти туберкульозу (БЦЖ) і проти гепатиту В роблять дитині на 2-5 добу життя і виключно за згодою мами.

Виписка з пологового будинку

За час перебування в пологовому будинку медперсонал повинен проконсультувати жінку про належний догляд за дитиною.

виписка з пологового будинкуЗа время пребывания в роддоме медперсонал должен проконсультировать женщину по надлежащему уходу за ребенком.

Перед випискою жінка проходить огляд у гінеколога.

Відповідно до пункту 14.1.Протокола, якщо стан здоров'я мами і дитини в нормі, їх повинні виписати з пологового будинку.

Документи, які повинна отримати жінка при виписці з пологового будинку:

  • виписка з історії розвитку пологів;
  • висновок про стан здоров'я матері;
  • довідка про народження дитини;
  • виписка, яка містить дані про параметри і стан здоров'я дитини в день народження і на момент виписки з пологового будинку.

Вся інформація про новонародженого також передається в поліклініку за місцем проживання. Оскільки після виписки здоров'ям дитини повинні займатися не тільки батьки, а й дільничний педіатр.

Фінансова допомога при народженні дитини від держави

Відповідно до статті 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини призначається в розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, який постійно проживає разом з дитиною. Якщо він не застрахований в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування - виплата здійснюється в органах соціального захисту населення за місцем проживання (соцзабез), якщо застрахований - виплата здійснюється за місцем роботи.

Допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини.

Для призначення допомоги при народженні дитини необхідно звернутися до органу праці та соціального захисту населення із заявою за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

До заяви необхідно додати копію свідоцтва про народження дитини.

Зверніть увагу, що даний перелік документів є вичерпним.

З собою необхідно взяти паспорт або інший документ, що засвідчує особу, та оригінал свідоцтва про народження дитини.

Увага! Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Варто згадати також про допомогу одиноким матерям. Відповідно до статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновителя) дитини.

Така допомога надається до закінчення дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Розмір допомоги дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

В Україні заборонені:

  • Пологи вдома;
  • Замовлені (або прискорені) пологи;
  • Кесарів розтин на вимогу породіллі.

Дуже часто, потрапляючи в пологовий будинок, жінка відчуває страх і розгубленість. Лікарі не вважають за потрібне повідомляти про її стан, результати аналізів, маніпуляціях, які збираються робити.

Історично склалося, що українська жінка звикла терпіти і не скаржитися на свою долю. Але так не повинно бути, законодавець на стороні жінки. Саме тому сьогодні абсолютно змінені підходи до надання акушерської допомоги в пологових будинках.

У той же час, перша необхідність для захисту прав, це їх знання. Якою медицина буде завтра, залежить від нас самих. Якщо Ваші права порушені, не треба мовчати, адже така вседозволеність і спонукає несвідомих медичних працівників до порушення прав пацієнтів. Наприклад, якщо Вас не взяли на облік, у зв'язку з відсутністю «прописки», можна викликати поліцію, адже це злочин, а саме стаття 139 Кримінального кодексу України «Ненадання допомоги хворому медичним працівником». Крім того, це привід звернутися до суду для захисту своїх прав та стягнення завданої моральної шкоди.

Юридичний ресурс «Протокол» розуміє, що жінка в такому важливому стані може зажадати не тільки медичної, а й юридичної допомоги.

Тому пам'ятайте - на юридичному ресурсі «Протокол» Ви завжди зможете знайти юриста, який надасть професійну правову консультацію, за допомогою якої, Ви будете знати, як діяти в тих чи інших обставинах. Користуйтеся нашим сервісом Тендер на юридичну послугу і вирішуйте свої проблеми швидко і назавжди.

Автор: Марія ДУНАЙ

  • 56923

    Переглядів

  • 1

    Коментарі

  • 56923

    Переглядів

  • 1

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Определение права на получение помощи на детей матери одиночки является факт рождения ребёнка не в браке (ВС/КАС от 13.06.2019 н. дело №804/4050/18) https://protocol.ua/ua/vs_kas_opredelenie_prava_na_poluchenie_pomoshchi_na_detey_materi_odinochki_yavlyaetsya_fakt_rogdeniya_rebyonka_ne_v_brake_(vs_kas_postanovlenie_ot_13_06_2019_n_delo_804_4050_18)/ Как изменились условия назначения выплат на детей одиноким матерям https://protocol.ua/ru/kak_izmenilis_usloviya_naznacheniya_viplat_na_detey_odinokim_materyam_1/?utm_source=newsletter&utm_medium=email

    04.09.2020 23:12

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст