Права дітей, народжених поза офіційним шлюбом

10.11.2021 | Автор: Адвокат Даніель Анна Володимирівна    Переглядів:  2937
Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube

Наразі, в нашій країні, кількість, так званих, “цивільних шлюбів” перевищує кількість зареєстрованих. Згідно зі статистикою Євростату, кожна третя дитина в Європі народжується поза офіційним шлюбом. Рекордсменом є Франція, де поза шлюбом народжуються 60% дітей. В Україні ж – кожна п’ята дитина.

Незареєстрований шлюб абсолютно нормально сприймається соціумом. Почастішали “поліаморні шлюби” – домовленість між чоловіком та жінкою, що вони можуть мати інших партнерів, але це не є приводом для розірвання їхніх стосунків.

Загальновживані поняття “цивільний шлюб”, “громадянський шлюб” у законодавстві України відсутні.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 3 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.

Згідно ч.2 ст.21 Сімейного кодексу України проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.

Правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття (ч.1 ст. 6 СК України).

Відповідно до статті 52 Конституції України діти рівні у своїх правах незалежно від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним.

Правовий зв’язок між дитиною та матір’ю і батьком виникає на підставі відповідного актового запису про народження та підтверджується свідоцтвом про народження незалежно від наявності шлюбу між батьками. Тому кожна дитина, при реєстрації народження якої визначаються мати та батько, має щодо них рівні права та рівні обов’язки.

Відповідно до ст.25 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини.

Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається:

1) за заявою матері та батька дитини;

2) за рішенням суду.

Тим, хто проживає однією сім'єю без реєстрації шлюбу, слід пам'ятати про особливості процедури реєстрації народження дитини. В даному випадку жінка, як і її дитина, залежить від рішення чоловіка, який може як добровільно визнати своє батьківство, так і відмовитися від такого визнання.

Якщо з фактом батьківства спільно погоджуються батько й мати, то орган ДРАДС приймає від батьків спільну заяву, на підставі якої встановлюється батьківство при народженні, а дані про батька вносяться до свідоцтва про народження дитини. З юридичної точки зору, конкретно в момент внесення даних про батька до свідоцтва про народження у дитини та її батька виникають ті взаємні права та обов'язки.

У разі відмови чоловіка визнавати батьківство жінка має право захистити свої інтереси та права своєї дитини у судовому порядку.

Користуйтеся консультацією: Внесудебный порядок урегулирования уплаты алиментов

Права дітей, народжених поза офіційним шлюбом

Законодавцем, ст. 142 СК України, чітко визначено, що діти мають рівні права та обов'язки щодо батьків, незалежно від того, чи перебували їхні батьки у шлюбі між собою.

Так, діти, народжені поза офіційним шлюбом, мають право на:

  1. батьківське виховання та розвиток (ст. 150 СК України);
  2. отримання спадщини після смерті батьків (діти, народжені у шлюбі, та позашлюбні діти є спадкоємцями першої черги згідно із законом і, у разі відсутності у спадкодавця заповіту, успадковують однакові частки спадкового майна) (ст.1261 ЦК України).
  3. аліменти (батько або мати можуть звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів на дитину, а їхні повноваження будуть підтверджуватися Свідоцтвом про народження дитини, нехай навіть шлюб між ними не було укладено). Крім того, жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі між собою, мають право на утримання в разі проживання з нею, ним їхньої дитини, відповідно до частин другої - четвертої статті 84 та статей 86 і 88 СК України.

Підсумовуючи вищевикладене, можна констатувати, що законодавство однаково захищає права всіх дітей незалежно від того, перебували їхніх батьки у зареєстрованому шлюбі чи ні. Такий підхід законодавця є справедливим і спрямований на захист інтересів насамперед дитини.

Автор новини: Адвокат Даніель Анна Володимирівна

Користуйтеся нашими сервісами для отримання юридичних послуг :

Безкоштовна консультація швидка відповідь на Ваше юридичне питання допоможе зорієнтуватися у подальших діях.

Оголосіть власний тендер та отримайте вигідну пропозицію від більш ніж 5000 юристів зі всієї України.

Відео-консультація юриста це сучасне та ефективне рішення для отримання необхідної інформації

Каталог юристів України це ефективний спосіб знайти надійного та професійного виконавця для Вашої юридичної мети
2937
Переглядів
0
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
ЕСПЧ
0