221
2
39258
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ ПОСТРАЖДАЛИ ВІД КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВОПОРУШЕННЯ?
Якщо Ви постраждали від кримінального правопорушення або Вам стало відомо про факт його вчинення, слід негайно повідоми- ти про це правоохоронні органи. Із заявою чи повідомленням про кримінальне правопорушення можна звернутися до найближчого органу внутрішніх справ (наприклад, до чергового відділку МВС, слідчого, дільничного інспектора міліції), до іншого органу досу- дового розслідування (податкової міліції, органу Служби безпеки, державного бюро розслідувань), чи до прокуратури. Якщо кри- мінальне правопорушення щодо Вас вчинено правоохоронцем, слід звернутись до найближчого органу прокуратури. Звернення (заяви і повідомлення) можна оформити письмово або зробити усно (наприклад, за телефоном 102). Із заявами та пові- домленнями також можуть звертатися особи, які затримали особу на місці вчинення відповідного протиправного діяння.
Переконайтеся у тому, що Ваше звернення було прийнято і за- реєстровано, на Ваше прохання Вам повинні видати документ, який підтверджує його прийняття і реєстрацію. Майте на увазі, що відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення законом не допускається (ч.4 ст.214 КПК України), тому не бійтесь відстоювати своє законне право.
Відмова у прийнятті і реєстрації заяви чи повідомлення з посиланням на відсутність у ній попередження про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий донос є незаконною, оскільки КПК такої вимоги не передбачає, і таке попередження може здійснюватись в іншій формі в подальшому. Після подання заяви або повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення слідчий чи прокурор невідкладно, і у будь-якому разі не пізніше 24 годин після подання, зобов’язаний внести від- повідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування цього кримінального правопорушення.
Невнесення слідчим чи прокурором відомостей за заявою чи по- відомленням про кримінальне правопорушення до Реєстру може бути Вами оскаржене до слідчого судді, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться особа, бездіяльність якої оскаржу- ється, в 10-денний строк з моменту цієї бездіяльності. Ваша скар- га повинна бути розглянута слідчим суддею в 72-годинний термін з моменту її надходження. Для визнання особи заявником їй достатньо звернутися до право- охоронних органів із заявою чи повідомленням про кримінальне правопорушення.
Для набуття статусу потерпілого особі слід подати заяву про вчи- нення щодо неї кримінального правопорушення або заяву про за- лучення її до певного кримінального провадження як потерпілого. Слід мати на увазі, що для набуття особою зазначеного статусу не потрібно прийняття жодних процесуальних рішень слідчим або прокурором.
Читайте статтю: Декілька практичних порад щодо Вашої поведінки при затриманні за підозрою у вчиненні злочину
ВАЖЛИВО! Без Вашої добровільної письмової згоди слід- чий, прокурор чи суд не можуть визнати Вас потерпілим у кримінальному провадженні. За відсутності такої згоди з Вашого боку і у разі потреби Ви можете бути залучені до такого провадження лише в якості свідка. Слідчий або прокурор за наявності очевидних та достатніх під- став можуть лише винести мотивовану постанову про відмову у визнанні особи потерпілим, яка може бути Вами оскаржена слід- чому судді в 10-денний строк з моменту винесення постанови. Ця Ваша скарга має бути розглянута слідчим суддею в 72-годинний термін з моменту її надходження.
Аналіз положень ст. 55 Кримінального процесуального кодексу України (КПК України) дозволяє зробити висновок, що потерпілим у кримінальному провадженні є фізична та юридична особа:
Відповідно до ч. 7 ст. 55 КПК України постраждала від кримінального правопорушення особа може й не набути статусу потерпілого, якщо вона цього не забажає. У такому разі її можна залучити до провадження лише як свідка.
Аналіз ч. 2 ст. 55 КПК України дозволяє зробити висновок, що права і обов’язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого. Потерпілому вручається пам’ятка про процесуальні права та обов’язки особою, яка прийняла заяву про вчинення кримінального правопорушення.
Обов’язок вручити потерпілому відповідну пам’ятку, залежно від форми волевиявлення на визнання особи потерпілим, покладається на:
Цей момент може збігатися з початком кримінального провадження або мати місце після його початку, але не може йому передувати. У разі коли особа не подавала відповідної заяви і була визнана потерпілим слідчим, прокурором або судом, права і обов’язки потерпілого виникають у неї з моменту надання згоди на таке визнання.
До цього моменту, за умови попереднього звернення такої особи із заявою про чинення кримінального правопорушення, в також у випадку прийняття рішення про відмову у визнанні її потерпілою, вона має процесуальний статус іншого учасника кримінального провадження – заявника та користується правами, визначеними ч. 2 ст. 60 КПК України.
Винесення органом чи особою, яка здійснює кримінальне провадження, спеціального процесуального рішення про визнання особи потерпілим КПК України не вимагається, але така можливість передбачається ст. 110 КПК України. Зокрема, про визнання особи потерпілим суд може постановити ухвалу, яка має відповідати вимогам статей 370‒372 КПК України. Рішення слідчого, прокурора про визнання особи потерпілим приймається у формі постанови, яка виноситься у випадках, коли слідчий, прокурор визнає це за необхідне (ч. 3 ст. 110 КПК України).
Читайте статтю: Початок досудового розслідування та підстави закриття кримінального провадження.
Права потерпілого
Активність потерпілого під час досудового слідства залежить, насамперед, від розуміння суті наданих йому законом прав. На практиці нерідко роз’яснення прав проводиться формально без необхідних пояснень і зводиться до одержання підпису потерпілого про вручення йому пам’ятки про права й обов’язки.
Але ми хочемо звернути увагу на одне з найважливіших прав потерпілого! Це звернення до слідчого з позовною заявою про відшкодування збитків. Після її реєстрації в канцелярії поліції потерпілий може сміливо подавати клопотання до слідчого судді про арешт майна з метою відшкодування збитків. І це норма досить суттєвао забезпучє права потерпілого на відшкодування збитків.
ЧИ МОЖЕ ПОТЕРПІЛИЙ МАТИ ПРЕДСТАВНИКА (СТ.СТ. 58-59 КПК)?
Потерпілий може мати представника, який користується усіма його процесуальними правами, крім тих, реалізація яких здій- снюється безпосередньо потерпілим. Представником потерпілого-фізичної особи може бути лише ад- вокат, внесений до Єдиного реєстру адвокатів України, а також законний представник (для неповнолітніх, недієздатних і обмеже- но дієздатних осіб) - батьки, усиновлювачі, за відсутності - опіку- ни, піклувальники, інші повнолітні близькі родичі тощо. Представником потерпілого-юридичної особи може бути її ке- рівник, інша особа, уповноважена законом чи установчими до- кументами, працівник юридичної особи за довіреністю, а також адвокат, внесений до Єдиного реєстру адвокатів України.
Потерпілий вправі обрати собі представника з числа вищевказаних осіб на власний розсуд, керуючись будь-якими мотивами та не пояснюючи їх нікому. Якщо Ви бажаєте отримати кваліфіко- вану правову допомогу, то доцільно обрати собі представника з числа досвідчених адвокатів, внесених до Єдиного реєстру адво- катів України.
Перевірити наявність в тієї чи іншої особи діючого статусу адвоката Ви можете на веб-сайті Національної асоціації адвокатів України за адресою http://www.unba.org.ua/. Якщо ж Ви вважаєте, що можете самостійно ефективно реалізувати свої права і відстояти їх у суді, то можна і не скористатися правом мати представника.
Від участі представника-адвоката можна у будь-який момент відмовитись, не пояснюючи мотивів. У випадках, визначених Законом України «Про безоплатну правову допомогу» від 19.11.2012 року, потерпілий-фізична особа зможе з 1 січня 2014 року скористатися послугами представни- ка за рахунок держави (особи, середньомісячний сукупний дохід сім`ї яких є нижчим від суми прожиткового мінімуму; інваліди, які отримують пенсію чи допомогу замість пенсії, розмір якої менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб;
З повагою
Юридичний Центр «Алекс»
044-240-19-88
050-462-19-88
067-408-65-88
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
183
Коментарі:
0
Переглядів:
312
Коментарі:
0
Переглядів:
419
Коментарі:
0
Переглядів:
555
Коментарі:
0
Переглядів:
446
Коментарі:
0
Переглядів:
522
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.
Факти протиречать написаному, я написав в СБУ про підробку документів 358 кку, ст. 190 шахрайство нотаріуса, на суддю який намагався не видане свідоцтво власності видати? тобто на засіданні заявив: "а Я зроблю, що померла отримала свідоцтво власності"! Яке змагання у суді гра в одні корубційні ворота! Але я пишу як я особисто подавав Повідомлення в СБУ. Приніс заяву, сказали почекати чекаю через годину прийшов слідчий, каже покажи що там маєш ! Я показав факти документи, секунду і ми вже були у прийомній оформляли! Але прийшов ще один видно з Ізраеля вигнали як і секретаршу? Тут почалось: ой много печатать, на ксеро много работи, может не нада і тд. Але слідчий Хвала йому заставив прийняти і що?????? Евросекретарша СБУ у Львівській області всі кримінальні документи передала??? Дільничному району щоби сховав в Архів! А Ви пишите? Факт я привів!
А чи тут хтось читає? Я написав адвокату"протоколу" ну той вбачає злочин, але для інваліда безоплатно не може допомогти, а фірма що надає безоплатного адвоката вимагає від мене щоби я сам добився реєстрації У ЄРДР. Ось і Правда допомоги! Мене пограбовано, якби я когось пограбував то у мене булиби гроші і не булоб проблем, чи не Так? А може треба тут написати не на телячій мові?, щоби прочитали?