Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВСУ від 08.07.2014 року у справі №21-237а14 Постанова ВСУ від 08.07.2014 року у справі №21-237...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

8 липня 2014 року м. Київ

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:

головуючого Кривенка В.В., суддів:Гриціва М.І., Гусака М.Б., Коротких О.А., Кривенди О.В., Маринченка В.Л., Панталієнка П.В., Прокопенка О.Б., Терлецького О.О., Тітова Ю.Г., -

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_11 до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Державної податкової служби (далі - Інспекція) про визнання неправомірними дій щодо відмови у видачі уточненої довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії,

в с т а н о в и л а:

У червні 2011 року ОСОБА_11 звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати неправомірними дії Інспекції щодо відмови у видачі уточненої довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 6 лютого 2008 року № 34 "Про внесення зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України" (далі - постанова № 34) та зобов'язати Інспекцію видати таку довідку з урахуванням премії у розмірі 150,63 відсотка посадового окладу за умови оплати праці на момент виникнення права на перерахунок з 1 лютого 2008 року.

На обґрунтування позову зазначила, що згідно з постановою № 34 змінились умови оплати праці державних службовців, внаслідок чого перерахунку підлягає і розмір призначеної їй пенсії, для чого вона звернулася до Інспекції про видачу довідки. Проте, на думку ОСОБА_11, у виданій їй Інспекцією довідці неправильно розраховано розмір премії, оскільки вона нарахована з посадового окладу за січень 2008 року, незважаючи на те, що з 1 лютого 2008 року посадовий оклад працюючого на відповідній посаді державного службовця підвищився.

Суди встановили, що ОСОБА_11 з 18 жовтня 2006 року є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-XII).

З 1 лютого 2008 року у неї виникло право на перерахунок пенсії, для чого вона отримала довідку Інспекції від 17 березня 2008 року № 12/05 про заробітну плату, згідно з якою середній розмір премії, нарахованої та виплаченої у лютому 2008 року, за відповідною посадою становить 150,63 відсотка. Премія нарахована з окладу за січень 2008 року.

ОСОБА_11 звернулася до Інспекції із заявою про видачу довідки про заробітну плату для перерахунку їй пенсії з урахуванням премії за результатами роботи за лютий 2008 року згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (далі - постанова № 268) та 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (далі - постанова № 865).

Відповідач листом від 12 серпня 2010 року № 6291/10/10-0 у задоволенні цієї заяви відмовив.

Кіровський районний суд міста Кіровограда постановою від 20 липня 2011 року позов задовольнив частково: зобов'язав Інспекцію видати уточнену довідку про розмір заробітної плати з урахуванням підвищення окладу з 1 лютого 2008 року та премії у розмірі 150,63 відсотка зазначеного посадового окладу, яка була нарахована за січень 2008 року та сплачена згідно з розрахунковою відомістю у лютому 2008 року. У задоволенні решти вимог відмовив.

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд постановою від 31 травня 2012 року постанову суду першої інстанції скасував та прийняв нове рішення - про відмову у задоволенні позову.

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 27 березня 2014 року постанову апеляційного суду залишив без змін.

Не погоджуючись із рішенням суду касаційної інстанції, ОСОБА_11 звернулась із заявою про перегляд ухвали суду касаційної інстанції з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України, посилаючись на неоднакове застосування судом касаційної інстанції статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ, пункту 4 постанови № 865 та пункту 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100 (далі - Порядок).

Перевіривши наведені у заяві доводи, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на таке.

У справі, яка розглядається, Вищий адміністративний суд України виходячи з того, що відповідно до пункту 3 Порядку премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату, дійшов висновку, що премія, яка нарахована та виплачена у певному місяці за результатами роботи попереднього місяця, включається у заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ у тому місяці, в якому вона була нарахована та виплачена.

Натомість у справах, рішення суду касаційної інстанції у яких надані заявником на підтвердження доводів про наявність підстав для перегляду справи Верховним Судом України, касаційний суд, вирішуючи спір у подібних правовідносинах, виходив із того, що згідно з пунктом 15 постанови № 268 умови оплати праці, затверджені цією постановою, застосовуються з 1 січня 2006 року, тому відповідно до приписів пунктів 4, 5 постанови № 865 премія, нарахована за період з 1 лютого 2008 року, повинна бути врахована у середніх розмірах на момент виникнення права на перерахунок, тобто з 1 лютого 2008 року.

Вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні зазначених норм права, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України виходить із такого.

Статтею 37-1 Закону № 3723-XII передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно з положеннями пункту 4 постанови № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, зазначеним у підпункті 2 цього пункту, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

При цьому премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки нараховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.

Пунктом 5 постанови № 865 встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Аналізуючи наведені норми права, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що вони визначають порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців, але не визначають час, із якого заробітна плата вважається підвищеною за рахунок виплати премій. Це питання врегульоване Порядком, відповідно до пункту 3 якого премії включаються у заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату, тобто премія, яка нарахована і виплачена у певному місяці за результатами роботи у попередньому місяці, включається у заробіток для обчислення пенсії у тому місяці, в якому вона була нарахована і виплачена.

Слід також зазначити, що Верховний Суд України аналогічну правову позицію висловив у постанові від 8 жовтня 2013 року № 21-328а13.

Таким чином, у справі, що розглядається, суд касаційної інстанції правильно застосував норми матеріального права щодо спірних правовідносин, тому підстав для задоволення заяви ОСОБА_11 немає.

Керуючись статтями 241, 242, 244 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України

п о с т а н о в и л а:

У задоволенні заяви ОСОБА_11 відмовити.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий В.В. КривенкоСудді: М.І. Гриців М.Б. Гусак О.А. КороткихО.В. Кривенда В.Л. МаринченкоП.В. Панталієнко О.Б. ПрокопенкоО.О. Терлецький Ю.Г. Тітов

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст