Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 29.09.2016 року у справі №904/7880/15 Постанова ВГСУ від 29.09.2016 року у справі №904/7...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2016 року Справа № 904/7880/15 Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі :

головуючого суддіХодаківської І.П.,суддівПоляк О.І., Данилової М.В.,розглянувши касаційну скаргуПублічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго"на постанову від 14.04.2016 Дніпропетровського апеляційного господарського судуу справі№904/7880/15 господарського суду Дніпропетровської областіза позовомМіського комунального закладу культури "Централізована система бібліотек для дітей"до треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача проПублічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" 1) Комунальне підприємство "Житлово - експлуатаційне підприємство №22", 2) ОСОБА_4 скасування оперативно-господарської санкції

За участю представників сторін:

Від позивача - Берус І.О. (дов. від 27.09.16)

Від відповідача - не з'явились

У зв'язку зі звільненням судді ОСОБА_9 з посади судді, справа слухається колегією суддів у складі: головуючий - Ходаківська І.П., судді - Поляк О.І. Данилова М.В. (протокол автоматичної зміни складу колегії суддів від 26.09.2016 р.).

ВСТАНОВИЛА:

Міський комунальний заклад культури "Централізована система бібліотек для дітей" звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" про скасування оперативно-господарської санкції у вигляді донарахувань вартості електричної енергії у сумі 16707,16 грн., оформленої протоколом № 7-7 від 31.07.2015 рішення комісії з розгляду акту № 104038 від 12.05.2014 про порушення Правил користування електричною енергією.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 05.11.15 (суддя Панна С.П.) у задоволенні позову відмовлено з посиланням на те, що перевіркою від 12.05.14 дотримання споживачем Правил користування електричною енергією на об'єкті споживача: вул. Будьонного, 29, м. Дніпропетровськ було встановлено порушення споживачем п. п. 3.34, 6.40 Правил користування електричною енергією, а саме - виявлено самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі електропередавальної організації поза розрахунковими приладами обліку до електричних мереж, що не є власністю енергопостачальника без порушення схеми обліку.

Постановою колегії суддів Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 14.04.2016 у складі: Білецької Л.М., Чередка А.Є., Паруснікова Ю.Б. рішення господарського суду першої інстанції скасовано, прийнято нове рішення, яким позов задоволено, скасовано оперативно-господарську санкцію ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго", яка застосована до Міського комунального закладу культури "Централізована система бібліотек для дітей" у вигляді донарахування вартості електричної енергії у сумі 16707,16 грн., оформленого Протоколом №7-7 від 31 липня 2015 року рішення комісії по розгляду Акта про порушення споживачем Правил користування електричною енергією споживачем - юридичною особою №104038 від 12.05.14. Постанова мотивована недоведеністю ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго" факту, що порушення скоєно саме позивачем.

ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго" у касаційній скарзі просить постанову апеляційної інстанції скасувати, рішення господарського суду першої інстанції залишити без змін. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням апеляційним господарським судом норм чинного законодавства, ст.27 Закону України "Про електроенергетику", Положень Правил користування електричною енергією.

Міський комунальний заклад культури "Централізована система бібліотек для дітей" у відзиві просить постанову апеляційної інстанції залишити без змін.

Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що 28.03.08 між ВАТ "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", постачальник, яке в подальшому змінило найменування на П "ДТЕК Дніпрообленерго", та Міським комунальним закладом культури "Централізована система бібліотек для дітей", споживач, укладено додаткову угоду № 1/545 до договору постачання електричної енергії від 05.02.98 за № 451/10-13.

Згідно даного договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб його електроустановок з приєднаною потужністю 1125 кВт, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.

Відповідно до п. 9.8.1 договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо до закінчення терміну його дії жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Пунктом 2.1 договору передбачено, що під час виконання його умов, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені ним, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.

Відповідно до додатку № 3 до договору про постачання електричної енергії "Порядок розрахунків" розрахунки споживача за використану електричну енергію з постачальником здійснюються за тарифами, диференційованими за зонами доби, які встановлюються відповідно до положень нормативно - правових документів НКРЕ і діють протягом розрахункового періоду.

Судами також встановлено, що 12.05.14 ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго" проведено перевірку дотримання споживачем Правил користування електричною енергією на об'єкті споживача: вул. Будьонного, 29, м.Дніпропетровськ.

Перевіркою встановлено порушення споживачем п. п. 3.34, 6.40 Правил користування електричною енергією, а саме - виявлено самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі електропередавальної організації поза розрахунковими приладами обліку до електричних мереж, що не є власністю енергопостачальника без порушення схеми обліку. Самовільне підключення здійсненне дротом АПВ 2*2,5 от РЩ -0,4 в коридорі. Самовільне підключення виконане скрито, виявити порушення при контрольному огляді неможливо. При підключеній напрузі диск лічильника електричної енергії не обертається - спожита електрична енергія не обліковується. Споживачу порушення продемонстровано. Результати перевірки оформлені актом про порушення Д№00104038 від 12.05.14.

31.07.15 на засіданні комісії, оформленому протоколом №7-70, по розгляду акта №104038 від 12.05.14 про порушення споживачем правил користування електричною енергією споживачем прийнято рішення про проведення нарахування за період з 17.07.13 по 12.05.14 (усунення порушення) згідно з пунктом 2.9 та за формулою 2.7 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією на загальну суму 16 707,16 грн.

Позивач, посилаючись на те, що схема підключення, яка зображена в акті про порушення № 104038 від 12.05.2014 та однолінійна схема підключення МКЗК "ЦСБД" по одному і тому же приміщенню вул.Будьонного, 29 1-й поверх, яка зазначена в договорі №451/10-13 від 05.02.1998 між ДМЕМ ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго" та МКЗК "ЦСБД" має розбіжності і фактично не відображає елементи схеми, тому оперативно-господарські санкції нараховані ГКУК "Централізована система бібліотек для дітей" недоврахованої електроенергії за період з 17.07.2013 по 12.05.2014 на суму 16707,16 грн. є безпідставними та незаконними, звернувся до суду з даним позовом.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до ст.235 Господарського кодексу України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.

До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.

Статтею 235 Господарського кодексу України визначено перелік оперативно-господарських санкцій та визначено, що перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у частині першій цієї статті, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.

Відповідно до ст.237 Господарського кодексу України підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання.

Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.

Оперативно-господарські санкції можуть застосовуватися одночасно з відшкодуванням збитків та стягненням штрафних санкцій.

Недоврахована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем обліку або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно (пункт 1.2 Правил користування електричною енергією).

Відповідно до п. 3.2 Правил користування електричною енергією відповідальною за технічний стан засобів обліку є організація, на балансі якої вони перебувають, або оператор засобів комерційного обліку (електропередавальна організація або інша організація) на підставі відповідного договору.

Пунктом 3.34 Правил користування електричної енергії визначено, що будь-які роботи, пов'язані з порушенням або зміною схеми розрахункового обліку електричної енергії, заміною типу розрахункового засобу обліку електричної енергії, проводяться за погодженням з електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії) у присутності представників заінтересованих сторін та оформляються актом.

Згідно з п. 6.41 Правил користування електричною енергією у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору, на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача.

У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.

Також, Правилами користування електричною енергією передбачено, що споживач зобов'язаний оперативно повідомляти органи Держенергонагляду, Держнаглядохоронпраці України, постачальника електричної енергії та електропередавальну організацію відповідно до їх повноважень про:

1) порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, несправності в роботі автоматизованих систем обліку і розрахункових засобів обліку, що належать споживачу за ознакою права власності, користування, повного господарського відання або встановлені на території споживача;

2) виявлення безоблікового користування електричною енергію від технологічних електричних мереж споживача (п. 10.3 Правил користування електричною енергією).

Пунктом 6.40 Правил визначено, що в разі виявлення представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів, перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики.

На підставі акта про порушення уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недорахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачеві. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недорахованої електричної енергії та/або збитків ( пункт 6.42 Правил).

Господарським судом апеляційної інстанції встановлено, що в акті про порушення №104038 від 12.05.14 не зазначено, що саме споживачем чи до його мереж здійснено самовільне підключення. В акті зазначено, що самовільне підключення здійснено в коридорі, при цьому не зазначено яким чином це впливає на енергоспоживання позивачем, не вказано місце підключення до його мереж споживання.

Факт порушення дійсно мав місце, але мережі, до яких здійснено підключення, належать іншій юридичній особі, а тому відсутні підстави покладання відповідальності на позивача за вчинене порушення.

Тобто, факт самовільного споживання електроенергії саме позивачем матеріалами справи не доведено.

Акт про порушення складено з недоліками, що унеможливлюють його застосування як належного доказу у справі - у акті не викладено докладно вид, обставини та суть порушення з урахуванням наведеної в акті схеми електропостачання, не зазначено місце (точку) підключення до електричних мереж позивача, тобто не зафіксовано належно, що підключення здійснено саме до мереж позивача, що спричиняє недоведеність здійсненого розрахунку вартості спожитої позивачем електричної енергії за пунктом 2.9 та за формулою 2.7 Методики.

У акті про порушення не зазначено, до якої саме точки на схемі енергоспоживання здійснено під'єднання іншого кінця дроту, що веде з електрощитової РЩ-04. За поясненнями представника відповідача таке підключення здійснено до вимикача, що знаходиться у приміщені власне бібліотеки. За таких обставин, судом апеляційної інстанції зроблено висновок, що самовільного підключення безпосередньо до мереж позивача не зафіксовано і матеріалами справи не підтверджено.

Актом розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін встановлено, що щитова і внутрішня розводка належать КЖЕП №22.

При цьому апеляційною інстанцією враховано п. 3.2 Правил користування електричною енергією, у відповідності до якого відповідальною за технічний стан засобів обліку є організація, на балансі якої вони перебувають, або оператор засобів комерційного обліку (електропередавальна організація або інша організація) на підставі відповідного договору, а пунктом 1.1.1. договору №451 від 05.02.98 встановлено, що постачальник здійснює поставку електроенергії споживачам абонента через приєднану до них електромережу згідно з обумовленими цим договором кількістю, якістю і режимом споживання.

З огляду на викладене, судова колегія погоджується з висновками апеляційного господарського суду відповідно до яких позивачем не доведено, що саме споживачем чи до його мереж здійснено самовільне підключення, а тому обгрунтовано відмовлено в позові.

Відповідно до приписів статті 1117 Господарського процесуального кодексу України, касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти їх. Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів вважає, що судом апеляційної інстанції вірно застосовані норми матеріального та процесуального права.

Доводи, викладені у касаційній скарзі не спростовують зазначених вище висновків та пов'язані з вирішенням питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, що виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції.

З огляду на викладене, постанова апеляційної інстанції про задоволення позову відповідає нормам чинного законодавства і має бути залишена без змін.

Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" залишити без задоволення.

Постанову від 14.04.2016 Дніпропетровського апеляційного господарського суду у справі №904/7880/15 господарського суду Дніпропетровської області залишити без змін.

Головуючий суддя І. Ходаківська

Судді О. Поляк

М. Данилова

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст