Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 27.07.2016 року у справі №922/1006/16 Постанова ВГСУ від 27.07.2016 року у справі №922/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2016 року Справа № 922/1006/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Божок В.С.- головуючого, Полянського А.Г., Мачульського Г.М.перевіривши матеріали касаційної скаргипублічного акціонерного товариства "Харківгаз"на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 09.06.2016 у справігосподарського суду Харківської областіза позовомпублічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"допублічного акціонерного товариства "Харківгаз"простягнення 7 118 826,54 грн., в судовому засіданні взяли участь представники:від позивача:Пац В.О.- дов. №14-127 від 13.05.2014;від відповідача:Замкова М.О.- дов.№199 від 13.01.2016

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Харківської області від 20.05.2016 у справі № 922/1006/16 (суддя Добреля Н.С.) в прийнятті зустрічної позовної заяви публічного акціонерного товариства "Харківгаз" відмовлено на підставі п. 1 ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України та повернуто її заявникові без розгляду.

Постановою від 09.06.2016 Харківського апеляційного господарського суду (судді: Барбашова С.В. - головуючий, Білецька А.М., Істоміна О.А.) ухвалу від 20.05.2016 господарського суду Харківської області залишено без змін.

Судові рішення мотивовані тим, що зустрічна позовна заява подана після початку розгляду справи по суті.

Не погоджуючись з судовими рішеннями публічне акціонерне товариство "Харківгаз" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою і просить їх скасувати, посилаючись на те, що судами порушені норми процесуального права, зокрема, ст.ст. 43, 60 Господарського процесуального кодексу України.

Інші учасники судового процесу не скористались правом, наданим ст. 1112 Господарського процесуального кодексу України, відзиви на касаційну скаргу до Вищого господарського суду України на момент прийняття постанови у справі не надали.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.05.2016 у даній справі визначено склад колегії суддів: головуючий суддя - Божок В.С., судді Полянський А.Г., Мачульський Г.М.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 18.07.2016 касаційну скаргу прийнято до провадження та призначено до розгляду у вказаному вище складі.

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм процесуального права при винесенні оспорюваного судового акта, знаходить необхідним у задоволенні касаційної скарги відмовити.

Частиною 2 статті 11113 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що касаційні скарги на ухвали місцевого або апеляційного господарських судів розглядаються у порядку, передбаченому для розгляду касаційних скарг на рішення місцевого господарського суду, постанови апеляційного господарського суду.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 31.03.2016 порушено провадження в справі №922/1006/16 та призначено її до розгляду в судовому засіданні на 18.04.2016.

Згідно ст. 60 Господарського процесуального кодексу України відповідач має право до початку розгляду господарським судом справи по суті подати до позивача зустрічний позов для спільного розгляду з первісним позовом. Зустрічний позов повинен бути взаємно пов'язаний з первісним. Подання зустрічного позову провадиться за загальними правилами подання позовів.

Вимога відносно подачі зустрічного позову до початку розгляду господарським судом справи по суті є обов'язковою для виконання, а її недотримання є підставою для відмови у прийнятті зустрічної позовної заяви на підставі п. 1 ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України та обумовлює повернення скарги заявникові без розгляду.

Право відповідача на подання зустрічного позову для спільного розгляду з первісним позовом пов'язується з початком розгляду господарським судом справи по суті.

У разі подання зустрічного позову після початку розгляду справи по суті суддя відмовляє в його прийнятті на підставі п. 1 ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України, як такого, що поданий з порушенням припису ч.1 ст. 60 Господарського процесуального кодексу України; при цьому не має значення, з яких причин (поважних чи неповажних) зустрічний позов не було подано до початку такого розгляду. У цьому разі відповідач не позбавлений можливості звернутися з новим позовом у загальному порядку.

Початок розгляду справи по суті має місце з того моменту, коли господарський суд після відкриття судового засідання, роз'яснення (за необхідності) сторонам та іншим учасникам судового процесу їх прав та обов'язків і розгляду інших клопотань і заяв (про відкладення розгляду справи, залучення до участі в ній інших осіб, витребування додаткових доказів тощо) переходить безпосередньо до розгляду позовних вимог, про що зазначається в протоколі судового засідання.

Апеляційним господарським судом встановлено, що розгляд даної справи по суті розпочато у судовому засіданні 18.04.2016, оскільки саме тоді судом першої інстанції роз'яснено представникам сторін їх права та обов'язки та заслухано пояснення уповноважених представників позивача та відповідача. Крім того, в судовому засіданні 18.04.2016 представником відповідача заявлено клопотання про відкладення розгляду справи для необхідності проведення перевірки наданих позивачем розрахунків, про що зазначено в протоколі судового засідання. Судом першої інстанції у задоволенні даного клопотання відмовлено, а розгляд справи розпочато по суті. Інших заяв або клопотань відповідач до початку розгляду справи по суті в судовому засіданні 18.04.2016 не заявляв. При цьому, представником відповідача - Юрковою Т.С. за довіреністю № 619 від 01.02.2016 надано суду пояснення в обґрунтування своєї правової позиції у справі, підтримано доводи, що викладені у відзиві на позов.

19.05.2016 публічне акціонерне товариство "Харківгаз" через канцелярію господарського суду Харківської області подало зустрічну позовну заяву (вх. № 16614), в якій просить суд визнати розділ 9 "Порядок вирішення спорів" договору купівлі-продажу природного газу № 13-250-Б від 04.01.2013, укладеного між ПАТ "Харківгаз" та ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", недійсним.

Оскільки, зустрічний позов ПАТ "Харківгаз" подано 19.04.2016, тобто після початку розгляду даної господарської справи по суті, то господарський суд правомірно відмовив у її прийнятті на підставі п. 1 ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України, як такої, що подана з порушенням ч.1 ст. 60 Господарського процесуального кодексу України.

Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає, що господарськими судами дана правильна юридична оцінка обставинам справи, тому судові рішення відповідають чинному законодавству України та обставинам справи і підстав для їх скасування немає.

На підставі викладеного, керуючись ст. 1115, п.1 ст. 1119, ст.11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ :

В задоволенні касаційної скарги відмовити.

Постанову від 09.06.2016 Харківського апеляційного господарського суду зі справи №922/1006/16 залишити без змін.

Головуючий В.С.Божок

Судді А.Г. Полянський

Г.М. Мачульський

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст