Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 26.10.2016 року у справі №915/1518/15 Постанова ВГСУ від 26.10.2016 року у справі №915/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2016 року Справа № 915/1518/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого Гольцової Л.А.(доповідач), суддів:Іванової Л.Б., Козир Т.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_4на рішення Господарського суду Миколаївської області від 11.11.2015 та на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 09.02.2016у справі№ 915/1518/15Господарського суду Миколаївської областіза позовомОСОБА_4до1. Публічного акціонерного товариства "Племзавод ім.Шмідта", 2. Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринкупровизнання недійсним та скасування рішення загальних зборів акціонерів ВАТ "Племзавод ім.Шмідта" від 30.04.2015 та проведення повторних зборів без обмежень, передбачених п. 10 розділу VI Закону України "Про депозитарну систему України" з визначеним порядком деннимза участю представників:

позивача - ОСОБА_4

відповідача-1 - Бойченко В Г, довір. від 12.01.2015

відповідача-2 - не з'явились

В С Т А Н О В И В :

Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 11.11.2015 у справи № 915/1518/15 (суддя Мавродієва М.В.) відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 (позивач).

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 09.02.2016 у даній справі (головуючий суддя Пироговський В.Т., судді: Лавриненко Л.В., Філінюк І.Г.) залишено без змін рішення Господарського суду Миколаївської області від 11.11.2015 у справи № 915/1518/15.

Не погоджуючись із вказаними судовими актами, ОСОБА_5 звернувся з касаційною скаргою, в якій просить Вищий господарський суд України скасувати рішення Господарського суду Миколаївської області від 11.11.2015, постанову Одеського апеляційного господарського суду від 09.02.2016 у справі № 915/1518/15 та передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

В касаційній скарзі заявник вказує на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.

10.10.2016 від позивача надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому останній просить залишити без задоволення касаційну скаргу відповідача, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.

12.10.2016 Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку Південно-Українським територіальним управлінням подано відзив на касаційну скаргу, в якому відповідач-2 просить залишити без змін рішення судів попередніх інстанцій, а касаційну скаргу позивача без задоволення.

Усіх учасників судового процесу відповідно до статті 111-4 Господарського процесуального кодексу України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.

Ознайомившись з матеріалами та обставинами справи на предмет надання їм судами попередніх інстанцій належної юридичної оцінки та повноти встановлення обставин справи, дотримання норм права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Місцевим та апеляційним господарськими судами під час розгляду справи встановлено, що згідно із сертифікату акцій серія НОМЕР_1, громадянин ОСОБА_4 як власник пакету простих іменних акцій у кількості 47 700 шт. - є акціонером ВАТ "Племзавод ім.Шмідта" (ПАТ "Племзавод ім. Шмідта").

30.04.2015 проведено загальні збори учасників Відкритого акціонерного товариства "Племзавод ім. Шмідта", рішення оформлено протоколом № 1 від 30.04.2015.

ОСОБА_4 звернувся до Господарського суду Миколаївської області з позовом про визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів акціонерів ВАТ "Племзавод ім. Шмідта" від 30.04.2015, оформленого протоколом № 1 та про проведення повторних зборів без обмежень, передбачених пунктом 10 розділу VI Закону Украйни "Про депозитарну систему України" з визначеним порядком денним.

Позовні вимоги мотивовані тим, що повідомлення про дату та час проведення зборів надіслано не у строки передбачені статутом та статтею 35 Закону України "Про акціонерні товариства" (повідомлення надіслані за 20-25 днів); зміни до порядку денного не були прийняті загальними зборами; кворум визначався з урахуванням норм пункту 10 розділу Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про депозитарну систему України".

Судами попередніх інстанцій, з позицією яких погоджується колегія суддів Вищого господарського суду України, відмовлено позивачеві у задоволенні позовних вимог.

Згідно з положеннями частини 2 статті 111-5 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція перевіряє юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення у рішенні місцевого господарського суду та постанові апеляційного господарського суду.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 6 "Про судове рішення" рішення з господарського спору повинне прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.

Статтею 35 Закону України "Про акціонерні товариства" (в редакції на день прийняття рішення загальними зборами 30.04.2015) письмове повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства та їх порядок денний надсилається кожному акціонеру, зазначеному в переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України, на дату, визначену наглядовою радою, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою статті 47 цього Закону, - акціонерами, які цього вимагають. Встановлена дата не може передувати дню прийняття рішення про проведення загальних зборів і не може бути встановленою раніше, ніж за 60 днів до дати проведення загальних зборів.

Письмове повідомлення про проведення загальних зборів та їх порядок денний надсилається акціонерам персонально (з урахуванням частини другої цієї статті) особою, яка скликає загальні збори, у спосіб, передбачений статутом акціонерного товариства, у строк не пізніше ніж за 30 днів до дати їх проведення. Повідомлення розсилає особа, яка скликає загальні збори, або особа, яка веде облік прав власності на акції товариства у разі скликання загальних зборів акціонерами.

Товариство не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів публікує в офіційному друкованому органі повідомлення про проведення загальних зборів. Публічне акціонерне товариство додатково надсилає повідомлення про проведення загальних зборів та їх порядок денний фондовій біржі, на якій це товариство пройшло процедуру лістингу, а також не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів розміщує на власній веб-сторінці в мережі Інтернет інформацію, передбачену частиною третьою цієї статті.

Відповідно до пункту 8.2.12 статуту Товариства (в редакції 2004 року) про проведення загальних зборів не пізніше ніж за 45 днів до дати їх проведення повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням Товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Крім того, акціонерам, держателям іменних акцій, у той же строк повідомлення надсилаються поштою, або вручається під розпис.

Як встановлено судами попередніх інстанцій в щоденному офіційному друкованому виданні "Відомості Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку" № 58 (2062) від 26.03.2015 опубліковано повідомлення про проведення 30.04.2015 загальних зборів акціонерів ВАТ "Племзавод ім. Шмідта" з наступним порядком денним: 1. Про обрання Лічильної комісії. 2. Затвердження умов договору з Депозитарною установою на виконання функцій лічильної комісії. 3. Про обрання голови та секретаря Зборів. 4.Затвердження регламенту Зборів. 5.Звіт Правління про результати фінансово-господарської діяльності Товариства за 2014 рік. 6.Звіт Наглядової ради Товариства за 2014 рік. 7. Звіт Ревізійної комісії за результатами діяльності Товариства у 2014 році. 8.Затвердження річних звітів та балансу Товариства за 2014 рік. 9. про покриття збитків за підсумками 2014 року. 10. Про приведення діяльності Товариства у відповідність до чинного законодавства України. 11. Про затвердження нової редакції Статуту. 12 Про обрання Наглядової Ради Товариства. 13. Про обрання Ревізійної комісії Товариства. 14.Про обрання Голови Правління Товариства.

Повідомлення про проведення загальних зборів ТОВ "Екос-сателіт" направлено рекомендованими листами 30.03.2015, на підставі додаткової угоди № 4 від 20.03.2015, укладеної між ВАТ "Племзавод ім. Шмідта" та ТОВ "Екос-сателіт", що підтверджується списками згрупованих рекомендованих листів поданих до відділення зв'язку ВАТ "Племзавод ім. Шмідта" в особі уповноваженої особи ТОВ "Екос-сателіт".

Відповідно до пункту 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24.10.2008 № 13 при розгляді справ судам слід враховувати, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень.

Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є: - прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону про господарські товариства);

- прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (частина четверта статті 43 Закону про господарські товариства); - прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (статті 40, 45 Закону про господарські товариства).

При вирішенні питання про недійсність рішень загальних зборів у зв'язку з іншими порушеннями, допущеними під час скликання та проведення загальних зборів, господарський суд повинен оцінити, наскільки ці порушення могли вплинути на прийняття загальними зборами відповідного рішення.

Позивач не заперечує факт отримання повідомлення та своєї присутності на зборах.

Пунктом 8.2.10 Статуту ВАТ "Племзавод ім. Шмідта" встановлено, що загальні збори визнаються правомочними за умови наявності кворуму, тобто якщо в них беруть участь акціонери (їх представники), які мають відповідно до статуту Товариства понад 60 відсотків голосів.

Частиною 1 статті 34 Закону України "Про акціонерні товариства" (в редакції, чинній на момент прийняття спірного рішення загальних зборів відповідача) у загальних зборах акціонерного товариства можуть брати участь особи, включені до переліку акціонерів, які мають право на таку участь, або їх представники. На загальних зборах за запрошенням особи, яка скликає загальні збори, також можуть бути присутні представник аудитора товариства та посадові особи товариства незалежно від володіння ними акціями цього товариства, представник органу, який відповідно до статуту представляє права та інтереси трудового колективу.

Перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складається станом на 24 годину за три робочих дні до дня проведення таких зборів у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України.

Наявність кворуму загальних зборів визначається реєстраційною комісією на момент закінчення реєстрації акціонерів для участі у загальних зборах акціонерного товариства. Загальні збори акціонерного товариства мають кворум за умови реєстрації для участі у них акціонерів, які сукупно є власниками більш як 50 відсотків голосуючих акцій (стаття 41 Закону України "Про акціонерні товариства " у відповідній редакції).

Пунктом 10 розділу VI Перехідних положень Закону України "Про депозитарну систему України" встановлено, що власник цінних паперів, які були дематеріалізовані, зобов'язаний звернутися до обраної емітентом депозитарної установи та укласти з нею договір про обслуговування рахунка в цінних паперах від власного імені або здійснити переказ прав на цінні папери на свій рахунок в цінних паперах, відкритий в іншій депозитарній установі.

У разі якщо власник цінних паперів протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом не уклав з обраною емітентом депозитарною установою договору про обслуговування рахунка в цінних паперах від власного імені або не здійснив переказ належних йому прав на цінні папери на свій рахунок у цінних паперах, відкритий в іншій депозитарній установі, цінні папери такого власника (які дають право на участь в органах емітента) не враховуються при визначенні кворуму та при голосуванні в органах емітента.

Обмеження щодо врахування цінних паперів при визначенні кворуму та при голосуванні в органах емітента встановлюються депозитарною установою в системі депозитарного обліку протягом одного робочого дня після закінчення строку, зазначеного в абзаці другому цього пункту.

Скасування таких обмежень здійснюється депозитарною установою протягом одного робочого дня після укладення власником цінних паперів з депозитарною установою договору про обслуговування рахунка в цінних паперах.

Особливості депозитарного обліку цінних паперів, прав на цінні папери, власники яких не виконали вимоги абзаців першого та другого цього пункту, та порядок встановлення і скасування обмежень, передбачених абзацом третім цього пункту, визначаються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Як встановлено судами попередніх інстанцій 30.04.2015 для участі у загальних зборах зареєстровано акціонерів - 16 осіб, у т.ч. уповноважених представників - 1 особа; загальна кількість акціонерів-власників голосуючих акцій товариства, які зареєструвались для участі у загальних зборах - 4 особи; кількість голосів, що належать особам, які зареєструвались для участі у загальних зборах - 1 741 692 голосуючих акцій, що складає 33,033% від загальної кількості акцій; зареєстрована загальна кількість голосуючих акцій - 1 741 692 штук, що складають від загальної кількості голосуючих акцій 100%; кворум загальних зборів акціонерів - 100%.

Відповідно до повідомлення Всеукраїнського депозитарію цінних паперів № 1935 від 11.04.2012 завершено дематеріалізацію випуску цінних паперів емітента ВАТ "Племзавод ім. Шмідта", останнє повідомлення від зберігачів та депозитаріїв-кореспондентів про виконання розпорядження депозитарію про проведення дематеріалізації цінних паперів було отримано ПрАТ "ВДЦП" 10.04.2012.

Як зазначає сам позивач у позовній заяві з депозитарною установою уклали договори про обслуговування рахунку в цінних паперах лише 4 особи.

Тобто при визначенні кворуму та голосуванні з питань порядку денного, акції інших акціонерів, у т.ч. громадянина ОСОБА_4 не враховані через відсутність укладеного з депозитарною установою договору про обслуговування рахунку в цінних паперах, оскільки, згідно з пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положення Закону України "Про депозитарну систему України" власник цінних паперів, які були дематеріалізовані, зобов'язаний звернутися до обраної емітентом депозитарної установи та укласти з нею договір про обслуговування рахунка в цінних паперах від власного імені або здійснити переказ прав на цінні папери на свій рахунок в цінних паперах, відкритий в іншій депозитарній установі.

Таким чином суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що кворум для проведення загальних зборів відповідача був обчислений вірно.

Відповідно до статті 38 Закону України "Про акціонерні товариства" (в редакції, чинній на момент прийняття спірного рішення загальних зборів відповідача) кожний акціонер має право внести пропозиції щодо питань, включених до порядку денного загальних зборів акціонерного товариства, а також щодо нових кандидатів до складу органів товариства, кількість яких не може перевищувати кількісного складу кожного з органів. Пропозиції вносяться не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення загальних зборів, а щодо кандидатів до складу органів товариства - не пізніше ніж за сім днів до дати проведення загальних зборів.

Пропозиція до порядку денного загальних зборів акціонерного товариства подається в письмовій формі із зазначенням прізвища (найменування) акціонера, який її вносить, кількості, типу та/або класу належних йому акцій, змісту пропозиції до питання та/або проекту рішення, а також кількості, типу та/або класу акцій, що належать кандидату, який пропонується цим акціонером до складу органів товариства.

Наглядова рада акціонерного товариства, а в разі скликання позачергових загальних зборів такого товариства на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою статті 47 цього Закону, - акціонери, які цього вимагають, приймають рішення про включення пропозицій до порядку денного не пізніше ніж за 15 днів до дати проведення загальних зборів, а щодо кандидатів до складу органів товариства - не пізніше ніж за чотири дні до дати проведення загальних зборів.

Пропозиції акціонерів (акціонера), які сукупно є власниками 5 або більше відсотків простих акцій, підлягають обов'язковому включенню до порядку денного загальних зборів. У такому разі рішення наглядової ради про включення питання до порядку денного не вимагається, а пропозиція вважається включеною до порядку денного, якщо вона подана з дотриманням вимог цієї статті.

Як встановлено судами попередніх інстанцій колективним листом, який підписано і позивачем, зміни до порядку денного загальних зборів вручено голові правління акціонерного товариства 30.04.2015, тобто з порушення норм статті 38 Закону України "Про акціонерні товариства".

Таким чином вказані зміни до порядку денного не могли бути включені.

З огляду на встановлені попередніми судовими інстанціями обставини справи, колегія суддів касаційної інстанції вважає, що суди вірно застосували норми вищенаведеного матеріального та процесуального права та цілком обґрунтовано визначили відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Колегією суддів не приймаються до уваги доводи позивача, викладені в касаційній скарзі, щодо права Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на скасування обмежень для акціонерів, які не уклали договір з депозитарною установою, оскільки скасування таких обмежень здійснюється депозитарною установою протягом одного робочого дня після укладення власником цінних паперів з депозитарною установою договору про обслуговування рахунка в цінних паперах.

Частиною 5 пункту 10 розділу VI Перехідних положень Закону України "Про депозитарну систему України" передбачено, що особливості депозитарного обліку цінних паперів, прав на цінні папери, власники яких не виконали вимоги абзаців першого та другого цього пункту, та порядок встановлення і скасування обмежень, передбачених абзацом третім цього пункту, визначаються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Однак, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку визначається лише порядок скасування обмежень, передбачених абзацом третім цього пункту, при укладенні власником цінних паперів договору з депозитарною установою.

Ні суд, ні Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку не наділена повноваженнями скасовувати одноразово вищезазначені обмеження для проведення акціонерами загальних зборів.

Виходячи із встановлених судами попередніх інстанцій обставин справи, з урахуванням того, що господарські суди у порядку статті 43 Господарського процесуального кодексу України всебічно і повно дослідили подані сторонами докази, усім доводам надали обґрунтовану та належну правову оцінку, проаналізували відносини сторін та правильно застосували до спірних правовідносин норми матеріального і процесуального права, відсутні підстави для зміни або скасування рішення та постанови судів попередніх інстанцій.

Доводи касаційної скарги не спростовують правильного висновку судів попередніх інстанцій, зводяться передусім до переоцінки доказів у справі, що виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції, передбачених статтями 111-5, 111-7 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 30.09.2016 задоволено клопотання ОСОБА_4 про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення за наслідками розгляду касаційної скарги ОСОБА_4, тому судовий збір підлягає стягненню в дохід Державного бюджету України даною постановою у розмірі 2 923,20 грн, що складає 120% від ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви (оскільки позивачем заявлено 2 позовні вимоги немайнового характеру, судовий збір повинен був бути оплачений у розмірі 2 436 грн).

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Миколаївської області від 11.11.2015 та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 09.02.2016 у справі № 915/1518/15 залишити без змін.

Стягнути з ОСОБА_4 (АДРЕСА_1) до спеціального фонду Державного бюджету України (р/р 31211254700007, отримувач коштів - ГУДКСУ у Печерському районі м. Києва, код за ЄДРПОУ 38004897, код класифікації доходів бюджету 22030004, код банку отримувача 820019) судовий збір у розмірі 2 923,20 грн. судового збору.

На виконання даної постанови доручити Господарському суду Миколаївської області видати наказ.

Головуючий суддя Л.А. ГОЛЬЦОВА

Судді Л.Б. ІВАНОВА

Т.П. КОЗИР

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст