Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 20.01.2016 року у справі №910/13582/15 Постанова ВГСУ від 20.01.2016 року у справі №910/1...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 20.01.2016 року у справі №910/13582/15

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2016 року Справа № 910/13582/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого Гончарука П.А.суддів Кондратової І.Д. Стратієнко Л.В. (доповідач)за участі представників: позивача: відповідача: прокуратури: 3-тіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_3, ОСОБА_4 ОСОБА_5, ОСОБА_6 ОСОБА_7 ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу державного підприємства "Енергоринок"на рішення та постановуГосподарського суду міста Києва від 21 вересня 2015 року Київського апеляційного господарського суду від 23 листопада 2015 рокуу справі№ 910/13582/15за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський"додержавного підприємства "Енергоринок"треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачаМіністерство енергетики та вугільної промисловості України, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послугза участіпрокуратури міста Києвапро стягнення 11 121 699,38 грн

ВСТАНОВИВ:

У травні 2015 р. позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 11 121 699,38 грн заборгованості за договором № 10383/17 від 04.04.2014.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 21.09.2015 (суддя - Мудрий С.М.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 23.11.2015 (головуючий - Жук Г.А., судді - Мальченко А.О., Суховий В.Г.), позов задоволено.

Стягнуто з державного підприємства "Енергоринок" на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський" 11 121 699,38 грн заборгованості та судовий збір.

В касаційній скарзі відповідач, посилаючись на неповноту встановлення обставин справи при вирішенні спору і порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постановлені у справі судові рішення та прийняти нове рішення, яким у задоволені позову відмовити.

У відзиві на касаційну скаргу позивач просить відмовити у її задоволенні, а судові рішення залишити без змін.

У справі оголошувалася перерва з 13.01.2016 р. по 20.01.2016 р.

Заявлене позивачем клопотання про відкладення розгляду справи на лютий 2016 р. залишено судом без задоволення у зв'язку з відсутністю підстав, передбачених ст. 77 ГПК України.

Заслухавши пояснення представників сторін, 3-іх осіб, прокурора, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено господарськими судами, 04.04.2014 між ТОВ "Вітряний парк Лутугинський" (ВАД) та ДП "Енергоринок" (ДПЕ) було укладено договір № 10383/17, за умовами якого ТОВ "Вітряний парк Лутугинський" зобов'язувався продавати, а ДП "Енергоринок" купувати електроенергію, вироблену ТОВ "Вітряний парк Лутугинський", та здійснювати її оплату відповідно до умов цього договору .

Відповідно до п. 2.2. договору позивач зобов'язався продавати, а відповідач купувати вироблену електроенергію в точках поставки - на межі балансової належності електричних мереж, що визначені в актах розмежування балансової належності електричних мереж (додаток № 3 до цього договору). Точки обліку електричної енергії наведені в додатку № 1 "Перелік місць встановлення приладів та систем розрахункового обліку". В разі змін в схемі обліку, сторони вносять відповідні зміни до додатків № 1 та № 2 до цього договору.

ВАД продає ДП "Енергоринок" електроенергію за тарифом, величину якого встановлює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) у національній валюті України (п. 2.3. договору).

Згідно з п. 2.5. договору вартість електричної енергії, купленої ДП "Енергоринок" у ТОВ "Вітряний парк Лутугинський" в розрахунковому місяці, визначається на підставі тарифу відповідно до п. 2.3. та фактичних обсягів електроенергії, купленої ДП "Енергоринок" у ТОВ "Вітряний парк Лутугинський".

Відповідно до п. 3.6. договору ТОВ "Вітряний парк Лутугинський" до 12:00 5-го числа, наступного за розрахунковим, надає ДП "Енергоринок" факсом звітні дані фізичного балансу електроенергії за місяць у формі акта про виробіток, відпуск в мережу електроенергії, виробленої ТОВ "Вітряний парк Лутугинський" і протягом 3 днів оригінал вищевказаного акта надсилають до ДП "Енергоринок" поштою, або надають через уповноваженого представника.

За п. п. 4.1.- 4.2. договору розрахунок за куплену ДП "Енергоринок" електроенергію здійснюється грошовими коштами, що перераховуються на поточний рахунок ТОВ "Вітряний парк Лутугинський", з урахуванням ПДВ, та, за згодою сторін, іншими формами що передбачені чинним законодавством України. Платежі за отриману ДП "Енергоринок" у ТОВ "Вітряний парк Лутугинський" електроенергію здійснюються кожного банківського дня з поточного рахунку із спеціальним режимом використання ДП "Енергоринок" відповідно до алгоритму ОРЕ, який затверджується НКРЕ.

Відповідний алгоритм затверджено Постановою НКРЕ № 2 від 21.12.2011 "Про алгоритм розподілу коштів з поточного рахунка зі спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії".

На виконання умов договору, в період з лютого 2015 року по березень 2015 року позивачем було продано, а відповідачем прийнято електричну енергію на суму 22 060 968,22 грн, що підтверджується підписаними між сторонами актами купівлі-продажу електричної енергії за лютий та березень 2015 року.

Протягом лютого - квітня 2015 року, Національною комісією, що здійснює державне регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг, були прийняті постанови, якими внесено зміни до алгоритму розподілу коштів Оптового ринку електроенергії, зокрема:

1) Постанова НКРЕКП № 203 від 18.02.2015 "Про внесення змін до постанов Національної комісії регулювання електроенергетики України № 1052 від 03.09.2008 та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики № 2 від 21.12.2011, № 1036 від 26.07.2013".

Постанова НКРЕКП № 203 діяла на період дії розпорядження Кабінету Міністрів України № 36-р "Про вжиття тимчасових заходів на ринку електричної енергії" від 14.01.2015, яке втратило чинність 25.03.2015.

2) Постанова НКРЕКП № 870 від 24.03.2015 "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики № 2 від 21.12.2011". Вказаною постановою визначено, що кошти, які були нараховані та не перераховані відповідно до постанови № 203 залишаються на поточному рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії до прийняття окремого рішення. Строк дії Постанови НКРЕКП № 870 від 24.03.2015 встановлений з 25.03.2015 по 31.03.2015.

3) Постанова НКРЕКП № 1173 від 01.04.2015 "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики № 2 від 21.12.2011". Постанова діяла на період тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії, передбачених розпорядженням КМУ від 31.03.2015 № 280-р "Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії", тобто, до 30.04.2015. Постановою № 1173 визначено, що кошти, які були нараховані та не перераховані відповідно до постанов НКРЕКП № 203 та № 870 залишаються на поточному рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії до прийняття окремого рішення.

Положеннями вказаних постанов НКРЕКП були внесені зміни до Алгоритмів розподілу коштів Оптового ринку електроенергії, зокрема щодо нездійснення перерахувань виробникам електричної енергії платежів, які нараховані по установках (устаткуванню та/або енергетичному обладнанню), що знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, відповідно до переліку, визначеного центральним органом виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі.

Для забезпечення реалізації постанов НКРЕКП № 203, № 870, № 1173, наказами Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 88 від 12.02.2015 (станом на 11.02.2015), № 100 від 18.02.2015 (станом на 18.02.2015) та № 273 від 08.05.2015 р. визначено перелік виробників електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичне обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, серед яких вказаний і позивач.

Як зазначає позивач, прийняття НКРЕКП постанов № 203, № 870 зумовило призупинення проведення розрахунків з позивачем на Оптовому ринку електричної енергії за договором № 10383/17 від 04.04.2014.

Задовольняючи позов, місцевий господарський суд, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідач безпідставно після втрати чинності постанов Національної комісії, що здійснюють регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 203 від 18.02.2015, № 870 від 24.03.2015 та № 1173 від 01.04.2015, які тимчасово призупиняли перерахування коштів окремим виробникам електроенергії, не здійснив виплату належних позивачу (нарахованих йому згідно з вказаних постанов та впродовж строку їх дії) грошових коштів, а отже прийшли до висновку, що відповідач не виконав свої зобов'язання за договором № 10383/17 від 04.04.2014 щодо перерахування позивачу 11 121 699,38 грн за електричну енергію за період з 18.02.2015 до 25.03.2015.

Проте, погодитись з такими висновками судів неможливо, виходячи з такого.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, засади організації та експлуатації енергосистем.

У даному випадку Закон України "Про електроенергетику" (зі змінами і доповненнями) визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.

Статтею 15 вказаного Закону передбачено, що купівля всієї електричної енергії, виробленої на електростанціях, потужність чи обсяг відпуску яких перевищують граничні показники (крім випадків, передбачених цим Законом), та весь її оптовий продаж здійснюються на оптовому ринку електричної енергії України. Функціонування інших оптових ринків електричної енергії в Україні забороняється.

Електрична енергія, вироблена на об'єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), може бути реалізована на оптовому ринку електричної енергії України, за договорами зі споживачами або за договорами з енергопостачальниками.

Оптовий ринок електричної енергії України зобов'язаний купувати у суб'єктів господарювання, яким встановлено "зелений" тариф, всю електричну енергію, вироблену на об'єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), за "зеленим" тарифом незалежно від величини встановленої потужності чи обсягів її відпуску. Енергопостачальники зобов'язані купувати електричну енергію, вироблену на об'єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергії, у випадках, обсягах та за цінами, визначеними цією статтею.

Оптовий ринок електричної енергії України створюється на підставі договору; у договорі визначаються мета та умови діяльності, права, обов'язки та відповідальність сторін (ч. ч. 1, 4, 5, 8, 9 ст. 15). Такий договір між членами оптового ринку електричної енергії України (далі - ДЧОРЕ) укладено 15.11.1996.

Статтею 151 Закону України "Про електроенергетику" встановлено, що для проведення розрахунків за закуплену на оптовому ринку електричної енергії України та спожиту електричну енергію енергопостачальники, що здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, їх відокремлені підрозділи та оптовий постачальник електричної енергії (ним є ДП "Енергоринок") відкривають в установах уповноваженого банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання.

Відповідно до ч. 11 ст. 151 Закону України "Про електроенергетику" на поточні рахунки із спеціальним режимом використання не може бути звернено стягнення за зобов'язаннями учасників оптового ринку електричної енергії.

За ст. 1 зазначеного Закону поточні рахунки із спеціальним режимом використання оптового ринку електричної енергії (далі - поточні рахунки) - рахунки суб'єктів господарської діяльності, що здійснюють постачання електричної енергії на закріпленій території та оптове постачання електричної енергії, відкриті в уповноваженому банку і призначені виключно для накопичення коштів, отриманих за електричну енергію від споживачів, та розрахунків з учасниками оптового ринку електричної енергії.

Алгоритм оптового ринку електричної енергії - порядок розподілу уповноваженим банком коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання без платіжних доручень, який встановлюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.

У лютому - березні 2015 року, за який ТОВ "Вітряний парк Лутугинський" пред'явило вимогу про сплату боргу за продану відповідачу електричну енергію, порядок розподілу коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії визначався, зокрема, постановою НКРЕ № 2 від 21.12.2011 із змінами, внесеними постановами НКРЕКП № 203, № 870, № 1173.

Судами було встановлено, що зобов'язальні правовідносини сторін у даній справі ґрунтуються на договорі № 10383/17 від 04.04.2014, згідно з яким сторони визнають свої зобов'язання за ДЧОРЕ (п. 2.1. договору).

Однак, судами не було враховано умови договору, зокрема його п. 2.1., відповідно до якого сторони визнають свої права і обов'язки та відповідальність за ДЧОРЕ та статтю 4 договору. Судами не було застосовано до вказаних правовідносин положення п. 8 ДЧОРЕ, яким до обов'язків розпорядника коштів оптового ринку електричної енергії віднесено дотримання ІВКОР згідно з Правилами оптового ринку електричної енергії України, а також установлено, що розпорядник коштів оптового ринку електричної енергії не зобов'язаний платити за куплену електричну енергію інакше, ніж передбачено ІВКОР.

Також суди не звернули уваги на положення пункту 19.3 "в" ДЧОРЕ, за яким зобов'язання ДПЕ стосовно платежу за електричну енергію, що була закуплена відповідно до положень цього договору, чітко обмежуються коштами, наявними в нього згідно з Інструкцією про порядок використання коштів Оптового ринку та аналогічні умови, які були також погоджені сторонами у п. 5.5.2. договору № 10383/17 від 04.04.2014.

Отже, судами не було здійснено належного аналізу як умов договору, так і умов ДЧОРЕ, а отже не було належним чином з'ясовано права і обов'язки сторін у справі та наявність чи відсутність підстав для стягнення з відповідача 11 121 699,38 грн.

Враховуючи викладене, постановлені у справі судові рішення не можна визнати законними і обґрунтованими, оскільки вони прийняті з порушенням вищевказаних норм матеріального права та вимог ст. 43 ГПК України про всебічне, повне і об'єктивне з'ясування усіх істотних обставин справи, а тому вони підлягають скасуванню з передачею справи на новий розгляд.

При новому розгляді суду слід врахувати наведене, більш ретельно з'ясувати умови договору та положення ДЧОРЕ, зокрема п. 8, підпункт 19.3 "в" ДЧОРЕ; права і обов'язки сторін у справі і в залежності від встановленого та норм закону постановити законне та обґрунтоване рішення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 1115, 1117, 1119- 11112 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

касаційну скаргу державного підприємства "Енергоринок" задовольнити частково.

Рішення Господарського суду міста Києва від 21 вересня 2015 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 23 листопада 2015 року у справі за № 910/13582/15 скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції в іншому складі суду.

Головуючий, суддя П. Гончарук Суддя І. Кондратова Суддя Л. Стратієнко

logo