Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 17.01.2017 року у справі №28/160-б Постанова ВГСУ від 17.01.2017 року у справі №28/16...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 січня 2017 року Справа № 28/160-б

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого - Ткаченко Н.Г.

Суддів - Катеринчук Л.Й.

Куровського С.В.

За участю представників : арбітражного керуючого - Сніжка О.Ю.

ТОВ "Євробудтрейд" - Каленчук О.І., ПАТ "Марфін банк" - Шеламова І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу арбітражного керуючого Сніжка О.Ю.

на постанову Київського апеляційного господарського суду від 30.08.2016 щодо ухвали Господарського суду м. Києва від 17.06.2014 про затвердження плану санації боржника по справі № 28/160-б про банкрутство ТОВ "Серкис",-

В С Т А Н О В И В:

Ухвалою господарського суду м. Києва від 20.04.2010 порушено провадження по справі № 28/160-б про банкрутство ТОВ "Серкис", на підставі ст.53 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в редакції чинній до 19.01.2013, призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Жмайла О.В.

Ухвалою попереднього засідання Господарського суду міста Києва від 06.08.2013 затверджено реєстр вимог кредиторів, визнано кредиторами: ТОВ "Євробудтрейд" на суму 73`758`927,11 грн., з яких 73`553`202,13 грн.

Суддя-доповідач Ткаченко Н.Г.

підлягають задоволенню у ІV чергу, 205`724,98 грн. - у VІ чергу; публічне акціонерне товариство "Марфін банк" на суму 29`672`288,2 грн., із яких 3`425`433,55 грн. підлягають задоволенню у І чергу, 26`246`854,65 грн. - у ІV чергу.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.06.2014 по справі № 28/160-б затверджено план санації ТОВ "Серкис".

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 30.08.2016 ухвалу Господарського суду м. Києва від 17.06.2014 скасовано. Матеріали справи повернуто до Господарського суду міста Києва.

В касаційній скарзі арбітражний керуючий Сніжко О.Ю. просить скасувати постанову Київського апеляційного господарського суду від 30.08.2016, посилаючись на те, що вона постановлена з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, залишивши в силі ухвалу Господарського суду м. Києва від 17.06.2014 про затвердження плану санації боржника.

Протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів від 17.01.2017, у зв'язку із перебуванням судді Білошкап О.В. на лікарняному, визначений склад колегії суддів по розгляду даної справи: Ткаченко Н.Г./головуючий, доповідач/, Куровський С.В., Катеринчук Л.Й.

Заслухавши доповідь судді Ткаченко Н.Г., пояснення арбітражного керуючого Сніжка О.Ю., представників ТОВ "Євробудтрейд". та ПАТ "Марфін банк" , перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Ухвала суду першої інстанції від 17.06.2014, якою затверджено план санації ТОВ "Серкис" мотивована тим, що поданий на затвердження план санації боржника - ТОВ "Серкис" відповідає вимогам закону, передбачає погашення боржником кредиторських вимог першої черги за рахунок орендної плати; виконання кредитором грошових зобов'язань боржника, в обсягах визнаних господарським судом, зокрема, шляхом переведення на нього боргу (частини боргу) з подальшим набуттям права власності на частину майна боржника; обмін вимог кредиторів на активи боржника; відстрочку та (або) розстрочку платежів або прощення (списання) частини боргів, про що укладається мирова угода; продаж частини майна боржника; затвердження звіту про виконання плану санації або укладення мирової угоди, а тому наявні правові підстави для затвердження даного плану санації боржника.

Постанова апеляційного господарського суду, якою скасована ухвала місцевого господарського суду щодо затвердження плану санації ТОВ "Серкис", обґрунтована тим, що поданий на затвердження суду план санації ТОВ "Серкис" не відповідає вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", оскільки даний план санації не погоджений в установленому законом порядку та крім того, оцінка вартості майнових прав боржника не містить вичерпного висновку щодо реальної їх вартості, а відтак відсутні підстави для його затвердження.

Відповідно до ст.41 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Провадження по справі про банкрутство ТОВ "Серкис" здійснюється відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції , чинній до 19 січня 2013.

Згідно зі ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", санація - це система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом

кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.

При цьому, слід зазначити, що реалізація процедури санації відбувається за допомогою Плану санації, що містить відповідні заходи з відновлення платоспроможності боржника та виконання якого забезпечує фінансово-економічне оздоровлення боржника, а також запобігає визнанню боржника банкрутом і його ліквідації.

Частиною 6 ст. 17 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом " передбачені обов"язки керуючого санацією , зокрема, обов"язок розробити та подати для схвалення зборами кредиторів план санації боржника.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом " протягом трьох місяців з дня винесення ухвали про санацію боржника керуючий санацією зобов'язаний подати комітету кредиторів для схвалення план санації боржника, крім випадків, передбачених цим Законом.

План санації повинен містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника, умови участі інвесторів, за їх наявності, у повному або частковому задоволенні вимог кредиторів, зокрема шляхом переведення боргу (частини боргу) на інвестора, строк та черговість виплати боржником або інвестором боргу кредиторам та умови відповідальності інвестора за невиконання взятих згідно з планом санації зобов'язань.

План санації повинен передбачати строк відновлення платоспроможності боржника. Платоспроможність вважається відновленою за відсутності ознак банкрутства, визначених цим Законом.

У разі наявності інвесторів план санації розробляється та погоджується за участю інвесторів.

План санації може містити умови про:

виконання зобов'язань боржника третіми особами;

обмін вимог кредиторів на активи боржника та (або) його корпоративні права;

задоволення вимог кредиторів іншим способом, що не суперечить закону.

Згідно ч.ч.2,3 України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" заходами щодо відновлення платоспроможності боржника, які містять план санації, можуть бути:

реструктуризація підприємства;

перепрофілювання виробництва;

закриття нерентабельних виробництв;

відстрочка та (або) розстрочка платежів або прощення (списання) частини боргів, про що укладається мирова угода;

ліквідація дебіторської заборгованості;

реструктуризація активів боржника відповідно до вимог цього Закону;

у зв'язку з цим абзаци сьомий - тринадцятий

вважати відповідно абзацами восьмим - чотирнадцятим)

продаж частини майна боржника;

зобов'язання інвестора про погашення боргу (частини боргу) боржника, зокрема шляхом переведення на нього боргу (частини боргу) та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов'язань;

виконання зобов'язань боржника власником майна боржника та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов'язань;

продаж майна боржника як цілісного майнового комплексу (для недержавних підприємств);

одержання кредиту для виплати вихідної допомоги працівникам боржника, які звільняються згідно з планом санації, який відшкодовується в першу чергу згідно зі статтею 31 цього Закону за рахунок реалізації майна боржника;

звільнення працівників боржника, які не можуть бути задіяні в процесі реалізації плану санації. Вихідна допомога у цьому разі виплачується за рахунок інвестора, а за його відсутності - за рахунок реалізації майна боржника або за рахунок кредиту, одержаного для цієї мети;

інші способи відновлення платоспроможності боржника.

Інвестор (інвестори) за умови виконання зобов'язань, передбачених планом санації, може набувати прав власності на майно боржника відповідно до законодавства та плану санації.

Як вбачається із матеріалів справи і було встановлено судами попередніх інстанцій , у червні 2014 голова комітету кредиторів боржника звернувся до суду першої інстанції із клопотанням про затвердження плану санації у новій редакції, схваленого більшістю голосів комітету кредиторів, згідно протоколу засідання комітету кредиторів боржника від 12.06.2014 № 5.

Як також вбачається із матеріалів справи та як встановлено судом апеляційної інстанції, за планом санації ТОВ "Серкис", передбачено погашення кредиторської заборгованості та відновлення фінансово-господарської діяльності ТОВ "Серкис", при цьому за висновками керуючого санацією джерелами фінансування погашення кредиторської заборгованості можуть бути: кошти від здачі в оренду комплексу виробничо-офісних і складських приміщень; обмін вимог кредиторів на активи товариства та його корпоративні права; відстрочка та розстрочка платежів або списання частини боргів за мировою угодою; продаж офісно-логістичного комплексу: виробничо-офісних та/або складських приміщень та/або земельної ділянки; кошти від господарської діяльності боржника.

Відновлення платоспроможності боржника - ТОВ "Серкис" відбуватиметься за рахунок виконання наступних заходів:

А. Погашення боржником кредиторських вимог першої черги за рахунок орендної плати: здача в оренду приміщення офісно-логістичного центра, розташованого за адресою: Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Чайки, вул. Антонова, 8-А, який належить ТОВ "Серкис" на праві власності. Згідно наявного розрахунку від операційної діяльності розмір доходу складе 11'028'695,64 грн на рік без урахування витрат на утримання будинку та прибудинкової території.

Б. Виконання кредитором грошових зобов'язань боржника, в обсягах визнаних господарським судом, зокрема, шляхом переведення на нього боргу (частини боргу) з подальшим набуттям права власності на частину майна боржника. Кредитор ТОВ "Євробудтрейд" виконує грошові зобов'язання Боржника перед кредитором четвертої черги ПАТ "Марфін банк" шляхом переведення на нього боргу в розмірі 26'246'854,65 грн (двадцять шість мільйонів двісті сорок шість тисяч вісімсот п'ятдесят чотири грн 65 коп.) з подальшим набуттям права власності на офісно-логістичний центр, розташований за адресою: Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Чайки, вул. Антонова, 8-А, який належить ТОВ "Серкис" на праві приватної власності.

В. Обмін вимог кредиторів на активи боржника. Розмір кредиторських вимог ТОВ "Євробудтрейд" четвертої черги складає 73'553'202,13 грн. За Висновком суб'єкта оціночної діяльності ДП "Піккард Енд Ко Лтд" ринкова вартість: 1) офісно-логістичного центра розташованого за адресою: Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Чайки, вул. Антонова, 8-А, становить 48'118'055,00 грн (сорок вісім мільйонів сто вісімнадцять тисяч п'ятдесят п'ять грн 00 коп.); 2) земельної ділянки розташованої за адресою: Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Чайки, вул. Антонова, 8-А, становить 3'425'433,55 грн (три мільйони чотириста двадцять п'ять чотириста тридцять три грн. 55 коп.). Таким чином, вартість офісно-логістичного центра - 48'118'055,00 грн, земельної ділянки - 13'425'433,55 грн зараховується в рахунок погашення кредиторських вимог ТОВ "Євробудтрейд" - 73'553'202,13 грн ІV черги.

Г. Відстрочка та (або) розстрочка платежів або прощення (списання) частини боргів, про що укладається мирова угода. Різниця між розміром кредиторських вимог ТОВ "Євробудтрейд" ІV черги та ринковою вартістю офісно-логістичного центра та земельної ділянки становить 22'009'713,58 грн - кредиторська заборгованість ТОВ "Євробудтрейд" VІ черги в розмірі 205'724,98 грн списується (прощається), про що укладається мирова угода.

Д. Продаж частини майна боржника. В разі не погашення боржником кредиторських вимог І та ІV черги, протягом року з моменту затвердження плану санації, проводиться продаж офісно-складського центра, розташованого

за адресою: Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Чайки, вул. Антонова, 8-А, який належить ТОВ "Серкис" на праві власності та/або земельної ділянки, розташованої за адресою: Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Чайки, вул. Антонова, 8-А, яка перебуває в іпотеці в ПАТ "Марфін банк", з попереднім виведенням земельної ділянки із іпотеки.

Є. Затвердження звіту про виконання плану санації або укладання мирової угоди.

Майно боржника складається з основних засобів та обігових коштів, а також цінностей, вартість яких відображена у балансі, основним видом діяльності ТОВ "Серкис" є надання в оренду й експлуатацію власного нерухомого майна та надання послуг відповідального зберігання на власних складах. ТОВ "Серкис" належить на праві приватної власності офісно-складський комплекс загальною площею: виробничо-офісна будівля - 4229,4 кв.м., приміщення складу - 3744,9 кв.м. та земельна ділянка загальною площею 0,8503 га за адресою: Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Чайки, вул. Антонова, 8-А, на якій розташований комплекс виробничо-офісних та складських приміщень.

Згідно плану санації, поданого на затвердження суду, погашення вимог ПАТ "Марфін банк" до ТОВ "Серкис", які підлягають задоволенню у І чергу - 3`425`433,55 грн. передбачається за рахунок плати від здачі в оренду майна боржника - згідно з наявним розрахунком керуючого санацією від операційної діяльності боржника розмір доходу складе 11 028 695,64 грн. на рік без урахування витрат на утримання будинку та прибудинкової території; план санації передбачає виконання грошових зобов'язань боржника ТОВ "Євробудтрейд" перед кредитором ІV черги - ПАТ "Марфін банк" шляхом переведення боргу ТОВ "Серкис" в розмірі 26 246 854,65 грн. на ТОВ "Євробудтрейд" з подальшим набуттям права власності на офісно-логістичний центр.

Разом з тим, обмін вимог кредитора на активи боржника: розмір вимог ТОВ "Євробудтрейд" до ТОВ "Серкис", які підлягають задоволенню в ІV чергу складає 73 553 202,13 грн., вартість офісно-логістичного центра (48 118 055 грн.) та земельної ділянки (13 425 433,55 грн.) зараховується в рахунок погашення кредиторських вимог ТОВ "Євробудтрейд" (73 553 202,13 грн. ІV черги), решта з визнаних судом вимог і різниця між розміром кредиторських вимог ТОВ "Євробудтрейд" (22 009 713,58 грн. ІV черги) та ринковою вартістю офісно-логістичного центра, земельної ділянки, заборгованість (VІ черги) в розмірі 205'724,98 грн. списується (прощається), про що укладається мирова угода.

Відповідно до плану санації у разі не погашення боржником кредиторських вимог І та ІV черги протягом року з моменту затвердження плану санації проводиться продаж офісно-складського центра, розташованого за адресою: Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с.Чайки, вул. Антонова, 8-А, який належить ТОВ "Серкис" на праві власності та/або земельної ділянки, розташованої за адресою: Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Чайки, вул. Антонова, 8-А, яка перебуває в іпотеці в ПАТ "Марфін банк", з попереднім виведенням земельної ділянки із іпотеки.

Згідно ч.4 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" план санації розглядається зборами кредиторів, які скликаються керуючим санацією в чотиримісячний строк з дня винесення господарським судом ухвали про санацію, якщо інше не передбачено цим Законом. Керуючий санацією письмово повідомляє всіх кредиторів, включаючи кредиторів, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника, про дату і місце проведення зборів кредиторів і за два тижні до проведення зборів надає їм можливість попередньо ознайомитися з планом санації.

План санації вважається схваленим, якщо на зборах кредиторів таке рішення підтримане більш як половиною голосів конкурсних кредиторів та за умови, що всі кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника, письмово погодили план санації.

Якщо один з кредиторів або всі кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника, не погоджують план санації, інші кредитори можуть прийняти одне з таких рішень:

про виділення речей, наданих у заставу з майна боржника, їх продаж на аукціоні та задоволення вимог таких кредиторів за рахунок отриманих від продажу коштів;

про викуп боргу відповідно до відомостей реєстру вимог кредиторів.

Відповідно до ч.5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" збори кредиторів можуть прийняти одне з таких рішень:

схвалити план санації та подати його на затвердження господарському суду;

відхилити план санації і звернутися до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури;

відхилити план санації, звернутися до господарського суду з клопотанням про звільнення керуючого санацією від виконання ним обов'язків та про призначення нового керуючого санацією. Зазначене рішення повинно містити дату скликання чергових зборів кредиторів для розгляду нового плану санації, які повинні відбутися не пізніше ніж у місячний строк з дня прийняття рішення про відхилення плану санації.

Схвалений зборами кредиторів план санації та протокол зборів кредиторів разом з підтвердженням погодження плану санації кредиторами, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника, подаються керуючим санацією до господарського суду на затвердження не пізніше п'яти днів з дня проведення зборів кредиторів. Протокол зборів кредиторів може містити особливу думку кредиторів, які голосували проти порядку і строків погашення заборгованості, передбачених у плані санації.

У разі якщо кредиторами прийнято рішення про викуп боргу відповідно до частини четвертої цієї статті, керуючий санацією подає до господарського суду відповідний договір.

Керуючий санацією зобов'язаний попередньо погодити план санації боржника з органом, уповноваженим управляти державним майном, стосовно підприємства-боржника, у майні якого частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків.

Господарський суд затверджує схвалений та погоджений план санації боржника, про що виноситься ухвала, яка може бути оскаржена в установленому порядку.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом апеляційної інстанції план санації боржника ТОВ "Серкис" в установленому законом порядку зборами кредиторів не схвалений та не погоджений із заставним кредитором.

Таким чином, апеляційний господарський суд встановивши що план санації боржника не схвалений і не погоджений із заставним кредитором, а саме, ПАТ "Марфін банк", як це передбачено законом, давши належну оцінку фактичним обставинам справи, доводам та запереченням сторін, дійшов правильного висновку щодо невідповідності плану санації ТОВ "Серкис" вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" , а тому обґрунтовано скасував ухвалу Господарського суду м. Києва від 17.06.2014 про затвердження плану санації боржника.

Відповідно до ст. 1117 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Київського апеляційного господарського суду від 30.08.2016 по справі № 28/160-б постановлена у відповідності до фактичних обставин справи та вимог чинного законодавства і підстав для її скасування не вбачається.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду, які викладених в оскаржуваній постанові Київського апеляційного господарського суду.

Разом з тим, колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що складений , затверджений і погоджений в установленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом " план санації боржника - ТОВ " Серкис " може бути повторно поданий на затвердження господарського суду .

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 1115, 1117 - 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу арбітражного керуючого Сніжка О.Ю. залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 30.08.2016 щодо ухвали Господарського суду м. Києва від 17.06.2014 про затвердження плану санації боржника по справі № 28/160-б залишити без змін.

Головуючий - Ткаченко Н.Г.

Суддів Катеринчук Л.Й.

Куровський С.В.

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст