Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 12.06.2014 року у справі №13/5005/17591/2011 Постанова ВГСУ від 12.06.2014 року у справі №13/50...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2014 року Справа № 13/5005/17591/2011 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддів:Є.Борденюк І.Вовка, С.Могилрозглянувши у відкритому судовому засіданнікасаційну скаргуУправління Пенсійного фонду України в Ренійському районі Одеської областіна постановувід 21.05.2012Дніпропетровського апеляційного господарського судуу справі№ 13/5005/17591/2011за позовомУправління Пенсійного фонду України в Ренійському районі Одеської областідоПублічного акціонерного товариства Комерційного банку "ПриватБанк"простягнення 1 499,74 грнВ судове засідання представники сторін не з'явилисяЗаслухавши суддю-доповідача - Є. Борденюк та перевіривши матеріали справи, Вищий господарський суд України

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Ренійському районі Одеської області звернулось до Господарського суду Одеської області про стягнення з Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" заборгованість у розмірі 1 499,74 грн.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 12.12.2011 справа надіслана № 13/17-4630-2011 за територіальною підсудністю до Господарського суду Дніпропетровської області.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 28.12.2012 справу № 13/17-4630-2011 прийнято до провадження.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 14.02.2012 (суддя: Ю.Первушин), залишеним без зміни постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.05.2012 (колегія суддів: С. Антонік, Л.Чоха, В. Крутовських), у задоволені позову відмовлено з огляду на наступне.

11.01.2010 між Управлінням Пенсійного фонду України в Ренійському районі Одеської області та Публічним акціонерним товариством Комерційний банк "ПриватБанк" укладений договір № 5 на зарахування та виплату пенсій та грошової допомоги через відділення Південного головного регіонального управління ПАТ КБ "ПриватБанк" у м. Рені (далі - Договір), відповідно до умов якого управління забезпечує перерахування коштів на виплату пенсії та допомоги, що фінансуються з коштів Фонду, на рахунки установ банку протягом місяця за встановленими періодами виплати, а банк виконує функції виплати пенсій та грошової допомоги, передбачені Порядком виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 (далі-Порядок).

06.07.2010 Управлінням Пенсійного фонду України в Ренійському районі Одеської області до відділення Південного головного регіонального управління ПАТ КБ "ПриватБанк" направлено листа з проханням повернути пенсію за липень 2010 року на ОСОБА_4 у сумі 1499,74 грн, у зв'язку зі смертю останнього 03.07.2010, дата виплати пенсії - щомісяця 9 числа. Даний лист отриманий відповідачем 06.07.2010.

08.07.2010 позивачем платіжним дорученням № 483 перераховані на рахунок банку 60 345,89 грн з призначенням - фінансування пенсії та допомоги за 09.07.2010.

В цей же день на рахунок ОСОБА_4 відповідачем зарахована пенсія у сумі 1 499,74 грн.

Листом від 13.12.2010 позивач звернувся до відповідача з вимогою про повернення на рахунок позивача 1 499,74 грн, оскільки відповідач в порушення п. 20 Порядку, п.5.7 Договору, незважаючи на наявність відомостей про смерть пенсіонера, зарахував кошти на його рахунок.

29.12.2010 ПАТ КБ "ПриватБанк" листом, надісланим позивачу, зазначив про те, що в повідомлені про смерть, яке надійшло від позивача не була зазначена інформація, яка б давала змогу ідентифікувати клієнта банку та було некоректно зазначено номер карткового рахунку пенсіонера, у зв'язку з чим, з незалежних від банку підстав, поточний рахунок ОСОБА_4 не було заблоковано і кошти в сумі 1 499,74 грн після фінансування зараховані на рахунок пенсіонера. Банк не має змоги повернути ці кошти. Крім того, за результатами перевірки, на підставі ч.11 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до банку застосовані фінансові санкції у розмірі не повернених сум пенсійних виплат, тобто 1499,74 грн. На посадову особу - порушника накладений адміністративний штраф - 340 грн. Фінансова санкція та адміністративний штраф сплачені в повному обсязі.

Згідно п.13 Порядку, у разі надходження до уповноваженого банку відомостей про смерть одержувача пенсії та грошової допомоги уповноважений банк зобов'язаний припинити зарахування коштів на поточний рахунок з місяця, наступного за місяцем смерті одержувача, і зробити відповідну помітку у примірнику списку на зарахування пенсій та допомоги, що підлягає поверненню органу Пенсійного фонду або органу праці та соціального захисту населення.

Суми пенсій та грошової допомоги, зараховані на поточний рахунок разом з нарахованими на них відсотками починаючи з місяця, наступного за місяцем смерті пенсіонера, підлягають поверненню уповноваженим банком відповідно органам Пенсійного фонду та соціального захисту населення не пізніше наступного операційного дня надходження відомостей про смерть одержувача.

Частиною 1 ст.52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Даними нормами права встановлено, по-перше: що пенсіонеру належить і виплачується пенсія і за місяць у якому настала смерть пенсіонера; по-друге: обов'язок банку, у разі надходження повідомлення про смерть одержувача пенсії, припинити зарахування коштів з місяця наступного за місяцем смерті пенсіонера; по-третє: поверненню підлягають лише пенсії, які зараховані на рахунок одержувача в місяці наступному за місяцем, в якому настала смерть.

Разом з тим, ч. 3 п. 20 Порядку встановлено, що суми пенсій та грошової допомоги не зараховуються на поточні рахунки у разі наявності даних про смерть одержувача. Аналогічне положення міститься і в п.5.7 Договору.

Однак, судами попередніх інстанцій зазначено, що дана норма є загальною і не встановлює терміну з якого пенсія не підлягає зарахуванню на поточні рахунки одержувача, а тому норму слід розглядати у сукупності з п.13 Порядку та ст.52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з аналізу даних яких, як зазначено вище, вбачається, що у разі наявності даних про смерть зарахуванню не підлягають суми пенсій лише з місяця, наступного за місяцем смерті одержувача.

Отже, враховуючи зазначені вище законодавчі положення, суди попередніх інстанцій дійшли висновку про те, що грошові кошти, які були перераховані банку на виплату пенсії, правильно зараховані банком на рахунок померлого ОСОБА_4

Звертаючись до суду з касаційною скаргою, позивач посилається на неправильне застосування судами попередніх інстанцій при ухвалені оскаржуваних судових рішень норм права, просить рішення та постанову скасувати.

Перевіряючи юридичну оцінку встановлених судом фактичних обставин справи та їх повноту, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Позовна вимога про повернення банком неправомірно зарахованої пенсії на картковий рахунок померлого пенсіонера, заперечується банком з підстав недостатніх відомостей про банківські реквізити померлого пенсіонера, що унеможливило вчасно ідентифікувати картковий рахунок, що не спростовується позивачем.

До того ж, відповідно до положень ст.52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно, аналогічне положення міститься у п. 13 Порядку.

Тобто вимога про повернення грошових коштів у розмірі зарахованої банком пенсії померлого пенсіонера має обґрунтовуватись правом позивача на володіння такими коштами (пенсія померлого пенсіонера) або спричиненням позивачу шкоди такими діями, на наявність якої позивач не посилається.

Також позивачем стягнутий з відповідача штраф у розмірі 1 499,74 грн шляхом застосування фінансової санкції згідно з ч. 11 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З огляду на зазначене, оскаржувані судові рішення, якими у задоволені позову відмовлено, є обґрунтованими та правомірними, а тому підлягають залишенню без зміни.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 - 11112 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ренійському районі Одеської області залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.05.2012 залишити без зміни.

Судді: Є. Борденюк

І. Вовк

С. Могил

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст