Історія справи
Постанова ВГСУ від 05.03.2014 року у справі №6/86-б-10
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2014 року Справа № 6/86-Б-10 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого:Полякова Б. М.суддів:Коваленка В. М., Короткевича О. Є.(доповідач у справі)розглянувши матеріали касаційної скарги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4на постанову та ухвалуОдеського апеляційного господарського суду від 19.12.2013 року Господарського суду Херсонської області від 22.11.2013 рокуу справі№ 6/86-Б-10за заявою боржника Закритого акціонерного товариства "Ремонтно-будівельне управління №12"пробанкрутство представники сторін у судове засідання:
ОСОБА_4 особисто
від ПАТ "Західінкомбанк" - Гавловська Я.М.
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Херсонської області від 22.11.2013 року (суддя Пригуза П. Д.) скаргу ОСОБА_4 на дії ліквідатора відхилено.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 19.12.2013 року (головуючий суддя: Лашин В. В., судді: Ярош А. І., Воронюк Л.О.) апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на ухвалу господарського суду Херсонської області від 22.11.2013 року залишено без задоволення, а ухвалу без змін.
ОСОБА_4 не погодився з рішеннями суду та звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 19.12.2013 року та ухвалу господарського суду Херсонської області від 22.11.2013 року з посиланням на те, що рішення є необґрунтованими та винесеними з порушенням вимог законодавства.
Вищий господарський суд України ухвалою від 06.03.2013 року прийняв касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 19.12.2013 року та ухвалу господарського суду Херсонської області від 22.11.2013 року до провадження та призначив касаційну скаргу до розгляду.
Судова колегія, розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанції було відхилено скаргу ОСОБА_4 на дії ліквідатора боржника.
В апеляцій скарзі скаржник зазначає, що суд першої інстанції не звернув уваги на те, що апеляційним судом Херсонської області 14.10.2013 року прийнято рішення у цивільній справі №22-ц/791/2234/2013, яким позовні вимоги ПАТ "Західінкомбанк" до ЗАТ "РБУ №12", ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за кредитним договором від 05.09.2007 року на суму 1453455,27 грн. та звернення стягнення на предмет іпотеки задоволені в повному обсязі.
Проте судом апеляційної інстанції не дано оцінки зазначеним доводам, що призвело до прийняття незаконного та передчасного рішення.
Відповідно до статті 11110 Господарського процесуального кодексу України підставами для скасування або зміни рішення місцевого чи апеляційного господарського суду або постанови апеляційного господарського суду є порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Згідно зі статтею 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального закону, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми; а обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню.
Відповідно до частини 2 статті 1115 ГПК України касаційна інстанція використовує процесуальні права суду першої інстанції виключно для перевірки юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення у рішенні або постанові господарського суду.
Згідно з приписами статті 1119 ГПК України у разі, якщо суд припустився порушень норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи. Справа направляється на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, якщо порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, допущені тільки цим судом.
Виходячи із викладеного та враховуючи, що оцінка доказів і з'ясування обставин у справі на підставі статті 1117 ГПК України знаходяться поза межами компетенції суду касаційної інстанції, а прийнятий судом апеляційної інстанції у справі судовий акт не можна вважати законними та обґрунтованими, колегія суддів дійшла висновку про скасування постанови суду апеляційної інстанції з направленням справи на розгляд до суду апеляційної інстанції для здійснення апеляційного провадження.
Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,
ПОСТАНОВИВ :
Касаційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 задовольнити частково.
Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 19.12.2013 року у справі № 6/86-Б-10 скасувати та передати справу на розгляд до Одеського апеляційного господарського суду.
Головуючий Б. М. Поляков
Судді В. М. Коваленко
О. Є. Короткевич