Історія справи
Постанова ВГСУ від 04.03.2015 року у справі №904/4051/14
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2015 року Справа № 904/4051/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддіКорсака В.А., суддівДанилової М.В.(доповідача), Данилової Т.Б. за участю представників:позивачаСклярук Ю.В. (дов. від 15.12.2014 р. №66)відповідачаСвіноухов О.В. (дов. від 26.05.2014 р. №10/14) розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю "Трансмаш"на постановуДніпропетровського апеляційного господарського суду від 11.12.2014 р.у справі № 904/4051/14 господарського суду Дніпропетровської областіза позовомРегіонального відділення Фонду державного майна України в Дніпропетровській областідоТовариства з обмеженою відповідальністю "Трансмаш"прозобов'язання підписати додаткову угоду
В С Т А Н О В И В :
Регіональне відділення Фонду державного майна України в Дніпропетровській області звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Трансмаш" про зобов'язання підписати додаткову угоду до договору оренди від 11.11.2004 р. № 12/02-2991-ОД.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 р. №961 "Про внесення змін до постанов Кабінету міністрів України від 10.08.1995 р. №629 та від 04.10.1995р. №786", яка набрала чинності 20.09.2011 р., орендна ставка за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств з виробництва транспортних засобів, устаткування та їх ремонту складає 16 %, відтак відповідач зобов'язаний на виконання умов зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України підписати додаткову угоду про внесення змін до договору оренди № 12/02-2991-ОД в частині зміни орендної плати.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 12.08.2014 р. у справі №904/4051/14 (суддя Юзіков С.Г.) у задоволенні позову відмовлено.
Приймаючи рішення, суд виходив з тих обставин, що відповідно до приписів статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін, крім того, відповідно до п.4 Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. №786 зміні орендної ставки за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств передує оцінка об'єкта оренди, при цьому, позивач звернувся до суду в червні 2014 р., розмір орендних платежів розраховується станом на серпень, вересень 2011 р., а останній акт оцінки об'єкта оренди датований жовтнем 2004 р.
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 11.12.2014 р. у даній справі (колегія у складі суддів: головуючий суддя Джихур О.В., суддя Виноградник О.М., суддя Лисенко О.М.) рішення господарського суду Дніпропетровської області від 12.08.2014 р. скасовано, позовні вимоги задоволено: зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Трансмаш" укласти з Регіональним відділенням фонду Державного майна України по Дніпропетровській області додаткову угоду до договору оренди від 14.09.2007 р. №12/02-2991-ОД у наступній редакції: "На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 р. №961 "Про внесення змін до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна", внести зміни до договору оренди цілісного майнового комплексу від 11.11.2004 р. № 12/2-2991-ОД, а саме: пункти 3.1 та п.3.3 розділу 3. ОРЕНДНА ПЛАТА викласти у наступній редакції: пункт 3.1 Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. №786 (зі змінами) і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку - серпень 2011 р. 334735,72 грн.; орендна плата за перший місяць оренди - вересень 2011 р. визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за вересень 2011 р.; пункт 3.3. орендна плата перераховується таким чином-100 % до державного бюджету по місцю реєстрації орендаря у податковій інспекції на рахунки відкриті відділенням казначейства у розмірі 334735,72 грн.; розділ І цієї додаткової угоди набирає чинності з 20.09.2011 р. Інші умови договору, не порушені додатковою угодою та залишаються без змін. Додатком до цієї додаткової угоди є розрахунок орендної плати. Орендар повинен надати діючу незалежну оцінку для перерахунку орендної плати за вищезазначеним договором.
Не погоджуючись з судовим рішенням суду апеляційної інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю "Трансмаш" звернулось до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій просить постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 11.12.2014 р. скасувати, а рішення господарського суду Дніпропетровської області від 12.08.2014 р. залишити в силі, посилаючись на неналежне дослідження всіх доказів в їх сукупності та встановлення всіх обставин, необхідних для правильного вирішення спору, що призвело, на думку скаржника, до невідповідності висновків апеляційного суду обставинам справи та порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 30.01.2015 касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Трансмаш" прийнято до провадження та призначено до розгляду на 04.03.2015 р.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні касаційної інстанції 04.03.2015 р. представників сторін, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 11.11.2004 р. між Фондом державного майна України та Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансмаш" укладено договір оренди цілісного майнового комплексу Державного підприємства "Трансмаш" №749, склад і вартість якого станом на 30.06.2004 р. становить: орендоване майно - 47 555,0 тис. грн., у тому числі основні засоби без капітальних інвестицій за залишковою вартістю - 37 070 тис. грн., незавершене будівництво - 10 485,0 тис. грн. (у тому числі устаткування, що підлягає монтажу - 0,0 тис. грн.).
Додатковою угодою від 08.02.2006 р. про внесення змін до договору від 11.11.2004 р. №749 оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства змінено номер договору оренди з №749 на 12/02-2162-ОД згідно нумерації договорів оренди, започаткований у Регіональному відділенні.
Додатковою угодою від 25.07.2007 р. внесені зміни до п. 10.1 договору від 11.11.2004 р. №12/02-2162-ОД, якими продовжено дію договору до 11.11.2022 р. включно.
Договором оренди цілісного майнового комплексу від 14.09.2007 укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України в Дніпропетровській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансмаш", було змінено договір оренди від 11.11.2004 р. №12/02-2162-ОД, додаткові угоди до договору оренди від 08.02.2006 р. та 25.07.2007 р. шляхом викладення його у новій редакції.
Зазначений договір оренди викладено у новій редакції, змінено номер договору з №12/02-2162-ОД на №12/02-2991-ОД та посвідчено за реєстровим номером 9457 приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу).
Відповідно до п. 1.1 договору, орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування цілісний майновий комплекс державного підприємства "Трансмаш", склад і вартість якого станом на 30.06.2004 р. становить: орендоване майно - 47 555,0 тис. грн., у тому числі основні засоби без капітальних інвестицій за залишковою вартістю - 37 070 тис. грн., незавершене будівництво - 10 485,0 тис. грн. (у тому числі устаткування, що підлягає монтажу - 10,0 тис. грн., яке введено в експлуатацію та на яке нарахована орендна плата згідно додатку 2).
Додатковою угодою від 14.08.2009 р. до договору оренди цілісного майнового комплексу від 11.11.2004 р. №12/02-2991-ОД були внесені зміни, шляхом викладення п.3.1 та п.3.3 у новій редакції.
Додатковою угодою від 16.09.2011 р. до договору оренди цілісного майнового комплексу №12/02-2991-ОД, посвідченого 14.09.2007 р. були внесені зміни до п.1.1 розділу 1. Предмет договору, п.3.1 та п. 3.3 розділу 3. Орендна плата.
Так, п.1.1 договору оренди №12/02-2991-ОД (в редакції додаткової угоди від 16.09.2011 р.) вартість орендованого майна становить 21 024 100, 00 грн.
Пунктом 3.1 договору оренди №12/02-2991-ОД (в редакції додаткової угоди від 16.09.2011 р.) орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року №786 із змінами, або розрахунку -серпень 2011 р. 125 525, 89 грн. Орендна плата за перший місяць оренди - вересень 2011 р. визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за вересень 2011 р.
Відповідно до п.3.3. договору оренди (в редакції додаткової угоди від 16.09.2011 р.) орендна плата перераховується таким чином: 100% до державного бюджету по місцю реєстрації орендаря у податковій інспекції на рахунки відкриті відділенням казначейства у розмірі 125 525, 89 грн.
Згідно з п.3.6 договору №12/02-2991-ОД розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Відповідно до п.8.2 договору оренди №12/02-2991-ОД орендодавець має право виступати з ініціативою щодо внесення змін до договору або його розірвання в разі погіршення стану орендованого майна внаслідок невиконання або неналежного виконання умов договору.
Пунктом 10.2 договору оренди №12/02-2991-ОД визначено, що умови цього договору зберігають силу протягом усього строку дії цього договору, в тому числі у випадках, коли після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище Орендаря, а в частині зобов'язань орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов'язань.
Згідно розрахунку до договору оренди від 14.09.2007 р. №12/02 -2991-ОД розмір орендної плати становить 175 221, 10 грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що додатковими угодами від 14.08.2009 р. та 16.09.2011 р. змінювався розмір орендної плати.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 року №961 "Про внесення змін до Методики розрахунку порядку використання плати за оренду державного майна" Регіональне відділення фонду Державного майна України по Дніпропетровській області звернулось до Товариства з обмеженою відповідальністю "Трансмаш" з листом № 11-02-06880 від 11.11.2011 р. та запропонувало переглянути орендну плату з урахуванням нової орендної ставки за договором від 11.11.2004 р. №12/02-2991-ОД.
У відповідь на звернення, Товариство з обмеженою відповідальністю "Трансмаш" листом №25/11/1 від 25.11.2011 р. відмовилось переглядати орендну плату з урахуванням нових орендних ставок, впроваджених у другій половині 2011 р. з посиланням на п.10.1 та п.10.2 договору.
Листом №11-02-03453 від 07.06.2013 р. Регіональне відділення фонду Державного майна України по Дніпропетровській області, вдруге, звернулось до Товариства з обмеженою відповідальністю "Трансмаш" направивши підписану додаткову угоду до договору оренди від 11.11.2004 р. №12/02-2991-ОД, яку необхідно підписати для подальшого нотаріального посвідчення.
У відповідь на звернення, Товариство з обмеженою відповідальністю "Трансмаш" листом №05/09/1 від 05.9.2013 р. відмовилось від підписання додаткової угоди до договору оренди №12/02-2991-ОД у зв'язку з відсутність будь-якої правової підстави.
Посилаючись на вищевикладене, Регіональне відділення Фонду державного майна України в Дніпропетровській області звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з відповідним позовом, у задоволенні якого судом першої інстанції було відмовлено.
Натомість суд апеляційної інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог, в результаті чого було зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Трансмаш" підписати додаткову угоду до договору оренди від 11.11.2004 р. № 12/02-2991-ОД у редакції викладеній у позовній заяві з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" до однієї із істотних умов договору оренди є орендна плата з урахуванням її індексації.
З правилами ч. 2 ст.19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України.
Згідно до ст.21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 р. №961 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 10.08.1995 р. №629 і від 04.10.1995 р. №786" було змінено (збільшено) орендні ставки за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств орендна ставка за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств з виробництва транспортних засобів, устаткування та їх ремонту складає 16%. Зазначені зміни набрали чинності з 20.09.2011 р.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України позивач направив відповідачу проект додаткової угоди з новими розрахунками орендної плати.
Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається. Якщо ціна у договорі не встановлена і не може бути визначена виходячи з його умов, вона визначається виходячи із звичайних цін, що склалися на аналогічні товари, роботи або послуги на момент укладення договору.
Згідно до ч. 3 ст. 762 Цивільного кодексу України договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Відповідно до ч. 1 ст.286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
За таких обставин, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
Судом апеляційної інстанції було вірно зазначено, що внесення відповідною постановою Кабінету Міністрів України змін до Методики (щодо розміру ставок орендної плати), на підставі якої відповідно до умов договору оренди здійснюється визначення розміру орендної плати за державне майно, є підставою для зміни розміру орендної плати та зміни умов договору оренди в цій частині (з урахуванням передбаченої умовами договору оренди можливості перегляду розміру орендної плати).
Згідно до ч. 4,5 ст. 188 Господарського кодексу України у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Аналіз даної норми дає підстави вважати, що суд, з урахуванням конкретних обставин справи, може встановити у рішенні дату набрання чинності змін до договору, у разі зміни його умов за рішенням суду, яка може бути іншою, ніж дата набрання чинності рішенням суду.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов, на думку колегії суддів касаційної інстанції правомірного висновку про задоволення позовних вимог, оскільки, предметом договору є державне майно, взаємовідносини щодо якого регулюються Законом та Методикою розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, тому стаття 188 Господарського кодексу України дає можливість встановлювати суду конкретну дату набрання чинності змін до договору.
Крім того, зміни, які внесені до вказаної Методики обов'язкові для сторін щодо встановлення відповідної ставки оренди і набувають чинності (застосовуються) для відносин між сторонами з 20.09.2011 р.
Разом з тим, колегія суддів касаційної інстанції також зазначає, що наведеної правової позиції дотримується і Верховний Суд України у справі № 5017/781/2012 від 20.08.2013 р.
Відповідно до статті 1117 Господарського процесуального кодексу України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Доводи скаржника, викладені у касаційній скарзі судова колегія вважає непереконливими та такими, що спростовуються наявними доказами та встановленими матеріалами справи.
Таким чином, враховуючи встановлені обставини справи та досліджені докази, судова колегія вважає прийняту у справі постанову апеляційного суду, якою було скасовано рішення суду першої інстанції, такою, що відповідає нормам матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстав для її зміни чи скасування, не вбачається.
Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,-
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Трансмаш" залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 11.12.2014 р. у справі № 904/4051/14 господарського суду Дніпропетровської області залишити без змін.
Головуючий суддя В. Корсак
Судді: М. Данилова
Т. Данилова