Історія справи
Постанова ВАСУ від 22.01.2014 року у справі №2а-2144/10/2770
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" січня 2014 р. м. Київ К/9991/49777/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Головуючого: судді Чалого С.Я.
Суддів: Гончар Л.Я.
Конюшка К.В.
секретар
судового засідання Зубенко Д.В.
за участю представників сторін:
позивача - не з'явився
відповідача - Вахрамєєва М.Ю.
треті особи - не з'явились
прокуратури - Клюге Л.М.
розглянувши в порядку касаційного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду касаційні скарги Севастопольської міської ради та Першого заступника прокурора м. Севастополя на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 27 грудня 2011 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2012 року у справі за позовом заступника прокурора м. Севастополь в інтересах держави в особі Севастопольської міської ради до Севастопольської міської державної адміністрації, треті особи: обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельне товариство індивідуальних забудовників "Херсонес-21", ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18 про визнання протиправними та скасування розпоряджень,-
в с т а н о в и л а :
У липні 2010 року заступник прокурора м.Севастополя звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Севастопольської міської ради до Севастопольської міської державної адміністрації та просив визнати протиправним та скасувати розпорядження відповідача № 53-р від 13.01.2010 року "Про надання обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельне товариство індивідуальних забудовників «Херсонес-21» дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га., для будівництва та обслуговування кварталу комплексної забудови (індивідуальної житлової) по вул. Катерна та згоди на передавання у приватну власність громадянам-членам обслуговуючого кооперативу «Херсонес-21» земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків» та визнати протиправним та скасувати розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації № 1027-р від 06.04.2010 року «Про затвердження комплексного проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 2,0 га, з встановленням меж в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування кварталу комплексної забудови ОК «ЖБТІЗ «Херсонес-21» та про передачу у власність членам цієї організації земельних ділянок, розташованих по вул.Катерна».
Постановою окружного адміністративного суду міста Севастополя від 27 грудня 2011 року залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2012 року в позові відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Севастопольська міська рада та Перший заступник прокурора м. Севастополя звернулися до суду з касаційними скаргами, в яких посилаючись та порушення судами норм матеріального та процесуального права, просять їх скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційних скарг, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами та вбачається з матеріалів справи, розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації № 53-р від 13.01.2010 року "Про надання обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельне товариство індивідуальних забудовників «Херсонес-21» надано дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га., для будівництва та обслуговування кварталу комплексної забудови (індивідуальної житлової) по вул. Катерна та згоду на передавання у приватну власність громадянам-членам обслуговуючого кооперативу «Херсонес-21» земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків».
Розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації № 1027-р від 06.04.2010 року затверджено комплексний проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 2,0 га., з встановлення меж в натурі для будівництва і обслуговування кварталу комплексної забудови ОК «ЖБТІЗ «Херсонес-21», що розташовані по вул. Катерна, 2,0 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель членів організації. Затверджено технічну документацію із землеустрою 14 громадян-членів організації відповідно до списку на земельну ділянку для обслуговування житлового будинку та господарських будівель. Передано у власність 14 громадянам України - членам ОК «ЖБТІЗ «Херсонес-21», в межах їх безоплатної приватизації по 0,1000 га., кожному, загальною площею 2,0 га., для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель, які розташовані по вул. Катерна, з зазначенням адрес, вказаних в адресних довідках управління містобудування і архітектури міської державної адміністрації відповідно до додатку. Зобов'язано головне управління Держкомзему у м. Севастополі: у місячний термін з моменту прийняття розпорядження надати у міську державну адміністрацію підписані управліннями державні акти на право власності на земельні ділянки у встановленому законом порядку; забезпечити державну реєстрацію державного акту на право власності на земельну ділянку членів ОК «ЖБТІЗ «Херсонес-21», підписаного міською державною адміністрацією у встановленому законом порядку.
Відмовляючи в позові про скасування зазначених розпоряджень, суди попередніх інстанцій вказали, зокрема, що відповідачем вказані розпорядження прийняті в межах встановлених законодавством повноважень, члени обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельного товариства індивідуальних забудовників "Херсонес-21" реалізували право приватизації земельної ділянки, у зв'язку з чим на час розгляду справи спірне розпорядження № 1027-р від 06.04.2010 року виконано. Крім цього, органам місцевого самоврядування не надано повноважень діяти в інтересах держави, відтак прокурор не міг звертатися з адміністративним позовом в інтересах Севастопольської міської ради.
Колегія суддів вказує на передчасність таких висновків судів попередніх інстанцій та вбачає за доцільне зазначити про таке.
Позовні вимоги прокурора обґрунтовано тим, що відповідач поза межами своєї компетенції прийняв рішення про розпорядження землями, що знаходяться в межах населеного пункту - м. Севастополь.
Відповідно до ст. 133 Конституції України систему адміністративно-територіального устрою України складають і до складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області. Міста Київ та Севастополь.
Вказаною конституційною нормою встановлено, що адміністративно-територіальною одиницею є місто Севастополь, який не входить до складу іншої адміністративно-територіальної одиниці у складі України, в тому числі області або Автономної Республіки Крим.
У той же час розпорядження землями у місті Севастополі відноситься до повноважень органу місцевого самоврядування Севастопольської міської Ради.
Відповідно до ст. 9 ЗК України до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить:
а) розпорядження землями територіальної громади міста;
б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу;
в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до п. 12 Розділу X ЗК України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади,
Землі державної та комунальної власності на території адміністративно-територіальної одиниці міста Севастополь на даний час згідно Закону України "Про розмежування земель державної та комунальної власності"- не розмежовано.
Таким чином, Севастопольська міська державна адміністрація не має законних повноважень розпоряджатися земельними ділянками у місті Севастополі, у тому числі шляхом прийняття розпоряджень голови адміністрації (про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельної ділянки, надання згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки та ін.).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь -якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Колегією суддів встановлено, що Севастопольська міська державна адміністрація при постановленні спірних розпоряджень діяла не на підставі та не у межах повноважень, що передбачені Конституцією та законами України.
Знаходження земельної ділянки, переданої у власність обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельне товариство індивідуальних забудовників «Херсонес-21», в межах міста Севастополь підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем.
Всі інші доводи судів попередніх інстанцій не спростовують твердження прокурора, що при прийнятті оскаржуваного розпорядження відповідач діяв всупереч приписів частини третьої статті 2 КАС України, що є підставою для задоволення адміністративного позову.
У відповідності до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України -судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційні скарги Севастопольської міської ради та Першого заступника прокурора м. Севастополя задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 27 грудня 2011 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2012 року скасувати.
Ухвалити нове рішення.
Позов заступника прокурора м. Севастополя в інтересах держави в особі Севастопольської міської ради задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації № 53-р від 13.01.2010 року "Про надання обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельне товариство індивідуальних забудовників «Херсонес-21» дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га., для будівництва та обслуговування кварталу комплексної забудови (індивідуальної житлової) по вул. Катерна та згоди на передавання у приватну власність громадянам-членам обслуговуючого кооперативу «Херсонес-21» земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків».
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації № 1027-р від 06.04.2010 року «Про затвердження комплексного проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 2,0 га, з встановленням меж в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування кварталу комплексної забудови ОК «ЖБТІЗ «Херсонес-21» та про передачу у власність членам цієї організації земельних ділянок, розташованих по вул.Катерна».
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237. 238, 239-1 КАС України.
Судді: