Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 21.05.2014 року у справі №805/221/13-а Постанова ВАСУ від 21.05.2014 року у справі №805/2...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 21.05.2014 року у справі №805/221/13-а

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"21" травня 2014 р. м.Київ К/800/27799/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),

судді Донець О.Є.,

Стрелець Т.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2013 року у справі за позовом Приватного підприємства «АС-Проект» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області про скасування припису, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2013 року Приватне підприємство «АС-Проект» звернулося до суду з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області, у якому просило скасувати припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 10 грудня 2012 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що оскаржуваний припис є безпідставним та необґрунтованим.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2013 року, позов задоволено; скасовано припис Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області від 10 грудня 2012 року щодо Приватного підприємства «АС-Проект».

Рішення судів першої та апеляційної інстанції мотивовані тим, що ПП «АС-Проект» при розробленні проектної документації порушень будівного законодавства не допущено, при винесенні оскаржуваного припису відповідач діяв не у передбачений законодавством спосіб.

Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить судові рішення скасувати, постановити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

В касаційній скарзі відповідач зазначає про доведеність порушень з боку позивача при розробленні проектної документації та правомірність винесеного припису.

У поданих запереченнях ПП «АС-Проект» просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів залишити без змін.

Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 10 грудня 2012 року головним державним інспектором Донецького відділу Центрального управління державного контролю за будівництвом об'єктів Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області Севастьяновим Ю.В. на підставі листа громадянина ОСОБА_3 із залученням директора ПП «АС-Проект» Свістоплясова С.Ф. у присутності директора ТОВ «Мета-Продукт» Єгорова М.О. проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ТОВ «Мета-Продукт» на об'єкті будівництва - реконструкція вбудованого нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: місто Донецьк, вул. Артема, буд.110, під закусочну.

За результатами проведеної перевірки складений акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 10 грудня 2012 року, згідно якого встановлено, що реконструкцію вбудованого нежитлового приміщення закусочної за адресою: м.Донецьк, вул.Артема, буд.110, здійснено на підставі декларації про початок виконання будівельних робіт від 20 червня 2012 року ДУ 08312102112, будівельна організація - ТОВ «ПФК Локос», проект розроблено ПП «АС - Проект» відповідно до договору від 13 січня 2012 року № 03, укладеного із замовником ТОВ «Мета-Продукт». На момент перевірки об'єкт прийнято в експлуатацію - декларація від 04 жовтня 2012 року ДУ 14312181276.

В ході перевірки встановлено порушення державних будівельних норм при розробці проектної документації з реконструкції об'єкту з боку ПП «АС-Проект»:

- на першому поверсі закусочної встановлено піч на дровах, що є порушенням п.4.30 ДБН В.2.2-15-2005 «Будинки ї споруди. Житлові будинки. Основні положення», якому надано чинності наказом Держбуду України від 28 вересня 2005 №175, п.3.62 СНіП 2.04.05-91 «Опалення, вентиляція и кондиціювання. Пічне опалення»;

- в приміщені кафе встановлені водонагрівачі, від яких влаштовано патрубки для відведення газів на двір житлового будинку, що порушує п.4.31 ДБН В.2.2-15-2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення», якому надано чинності наказом Держбуду України від 28 вересня 2005 року №175;

- по фасаду житлового будинку розташовано повітроводи витяжної вентиляції, а також від печі, що порушує п.5.33 ДБН В.2.2-15-2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення»;

- завантаження продуктів здійснюється через двір житлового будинку що порушує п.2.52 ДБН В.2.2-15-2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення», якому надано чинності наказом Держбуду України від 28вересня 2005 року № 175;

- від печі влаштовано канал примусової вентиляції, що порушує п.3.68 СНіП 2.04.05-91 «Опалення, вентиляція и кондиціювання. Пічне опалення».

На підставі акту перевірки 10 грудня 2012 року складено протокол про порушення у сфері містобудівної діяльності відносно ПП «АС-Проект» про порушення вимог ст.26 Закону України «Про архітектурну діяльність».

На усунення виявлених порушень 10 грудня 2012 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, яким зобов'язано позивача усунути виявлені перевіркою порушення у проектній документації з реконструкції приміщення закусочної за адресою: м.Донецьк, вул.Артема, буд.110, у термін до 10 січня 2013 року, який є предметом оскарження у даній справі.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Правовий статус Державної архітектурно-будівельної інспекції України та повноваження їх посадових осіб визначені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08 квітня 2011 року № 439/2011, Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553.

Згідно ч.4 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.п.4, 5 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд. Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.

Згідно ст.26 Закону України «Про архітектурну діяльність» архітектор, інші проектувальники, які здійснюють роботи по створенню об'єктів архітектури, зобов'язані: додержуватися державних стандартів, норм і правил, вимог вихідних даних на проектування; не порушувати під час проектування, організації і виконання будівельних робіт законні права та інтереси власників і користувачів будинків і споруд, прилеглих до ділянки забудови. Проектна організація, яка розробляла проектну документацію, а також головний архітектор та головний інженер проекту несуть відповідальність за відповідність проектної документації вихідним даним на проектування, вимогам державних стандартів, норм і правил.

Норми ДБН В.2.2 - 15 - 2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення» поширюються на проектування нових і реконструкцію житлових будинків з позначкою рівня підлоги верхнього поверху до 73,5 м (як правило, до 25 поверхів включно при висоті поверху 2,8 м): одноквартирні та багатоквартирні, у тому числі спеціалізовані квартирні житлові будинки для осіб похилого віку і сімей з інвалідами та гуртожитки. Вимоги цих Норм є обов'язковими для юридичних і фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності на території України незалежно від форм власності та відомчої належності.

Відповідно до Додатку Б ДБН В.2.2 - 15 - 2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення» нежитлове приміщення - приміщення в структурі житлового будинку, що не відноситься до житлового фонду; є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин. Отже, кафе-піцерія, яка розташована за адресою: м.Донецьк, вул.Артема,110, є вбудованим нежитловим приміщенням.

Відповідно до п.2.50 ДБН В.2.2 - 15 - 2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення», у першому, другому і цокольному поверхах житлових будинків допускається розміщувати приміщення: адміністративні, магазинів роздрібної торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, відділень зв'язку загальною площею не більше 700 м.кв, банків, магазинів і кіосків з продажу преси, поліклінік, жіночих консультацій, рентгено-стоматологічних кабінетів; роздавальних пунктів молочних кухонь, юридичних консультацій і нотаріальних контор, загсів, філій бібліотек, виставкових залів, контор житлово-експлуатаційних організацій, фізкультурно-оздоровчих занять загальною площею до 150 мІ, культурно-масової роботи з населенням (для проведення лекцій, зборів, бібліотек-читалень, кімнат для індивідуальних занять, роботи гуртків, прийому громадян депутатами тощо), дитячих художніх шкіл, центрів соціального захисту населення, центрів зайнятості населення базового рівня до 50 відвідувачів і до 15 співробітників центрів, а також груп короткотривалого перебування дітей дошкільного віку (крім цокольного поверху).

З робочого проекту: «Реконструкція вбудованого нежитлового приміщення площею 270,5 м за адресою: м.Донецьк, вул.Артема,110 під закусочну», розробленого ПП «АС-проект», вбачається, що робочим проектом передбачено реконструкцію вбудованого нежитлового приміщення, розташованого на першому поверсі житлового приміщення за вищевказаною адресою з метою розміщення закусочної на 40 посадкових місць закусочної із збереженням існуючого входу з боку вул.Артема та входу для загрузки продуктів двору.

Відповідно до п.34 розділу «Техніко-економічні показники» проекту загальна площа складає - 270,63 кв.м.

Відповідно до п.2.52 ДБН В.2.2 - 15 - 2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення», завантаження приміщень громадського призначення, вбудованих у житлові будинки, слід виконувати: з торців житлових будинків, що не мають вікон; з підземних тунелів; з боку магістралей за наявності спеціальних завантажувальних приміщень. Допускається не передбачати зазначені завантажувальні приміщення при площі громадських приміщень до 150 кв.м.

У п.4 проекту зазначено, що відвезення продуктів здійснюється безпосередньо з боку дворового фасаду. Тобто, вказаним проектом передбачений вхід для загрузки продуктів саме з боку двору, де безпосередньо розташовані вікна квартир мешканців будинку, що є прямим порушенням п.2.52 ДБН ДБН В.2.2 - 15 - 2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення».

Відповідно до технологічної характеристики печі для приготування піци - Sforza Forni є піччю на твердому палеві (на дровах), тобто з відкритим вогнем, довжиною - 1800, шириною - 1800, вагою - 2500, внутрішній розмір 1300x1300 мм, з вогнетривкої цегли на бетонній основі, у комплекті витяжний зонд із виходом в димохід, термометр, дверцята.

З аналізу технологічних характеристик каміну з відкритим вогнем вбачається, що каміни з відкритим вогнем - це опалювальні конструкції, які можуть використовуватися в тому числі і для приготування їжі, розташовані, як правило на кам'яному фундаменті, в комплекті з жароміцними дверцятами, працює на твердому паливі, в тому числі і на дровах.

Як вбачається з розділу 7 проекту «Опалення, вентиляція та кондиціонування», опалення приміщення №12 (ділянка для випічки піци) у проекті не передбачено, що вказує на те, що піч на дровах використовується не лише для приготування піци, а й для опалення приміщення.

Отже, за конструктивними елементами та техніко-економічними показниками піч на дровах Sforza Forni являє собою камін з відкритим вогнем, обладнаний в тому числі і для приготування їжі.

Таким чином, піч на дровах Sforza Forni повинна бути обладнана у відповідності до п.4.30 ДБН В.2.2 - 15 - 2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення», відповідно до якого камін на твердому паливі допускається проектувати: у квартирах на останньому поверсі житлового будинку; на будь-якому рівні одноквартирного або зблокованого житлового будинку. При цьому димохід каміна повинен виконуватися автономним і проходити через приміщення цієї квартири.

Тобто, у ДБН В.2.2 - 15 - 2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення» взагалі не передбачено можливості влаштування подібної конструкції у вбудованому приміщенні, розташованому на першому поверсі чотирьохповерхового житлового будинку.

Згідно п.3.62 СНиП 2.04.05 - 91 «Опалення, вентиляція та кондиціонування» пічне опалення допускається передбачати у будівлях, зазначених у обов'язковому додатку 15».

Відповідно до Додатку 15 п.3.62 СНиП 2.04.05 - 91 «Опалення, вентиляція та кондиціоеування» пічне опалення можливе передбачату у житлових будівлях поверховістю не більше 2 поверхів.

Відповідно до п.3.2 Завдання на проектування «Реконструкція вбудованого нежитлового приміщення площею 270,5 м за адресою: м.Донецьк, вул.Артема,110 під закусочну», кількість поверхів житлового будинку, де проектується закусочна, дорівнює 4.

Таким чином, проектування та розміщення каміну-печі на дровах у таких приміщеннях взагалі не передбачено.

За вказаними обставинами відповідачем під час перевірки правомірно встановлено порушення п.4.30 ДБН В.2.2 - 15 - 2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення», п. 3.62 СНіП 2.04.05 - 91 «Опалення, вентиляція та кондиціонування» у зв'язку з улаштуванням на дровах з відкритим вогнем у нежитловій приміщенні чотирьохповерхового житлового будинку.

Відповідно до п.3.68 СНіП 2.04.05 - 91 «Опалення, вентиляція та кондиціонування» у будівлях з пічним опаленням не допускається, у тому числі, влаштування витяжної вентиляції зі штучним примусом, не компенсованим притоком зі штучним примусом; відведення диму у вентиляційні канали та встановлення вентиляційних решіток на димових каналах.

Відповідачем під час перевірки встановлено, що від печі влаштовано канал примусової вентиляції, яка запроектована відповідно до п.7.2 розділу «Вентиляція», а саме: над отвором для випікання піци на дровах запроектований витяжний зонд з відводом продуктів у систему ВЕ - 1, що є порушенням п. 3.68 СНіП 2.04.05 - 91 «Опалення, вентиляція та кондиціонування».

Під час перевірки відповідачем також встановлено, що в приміщенні кафе встановлені водонагрівачі, від яких влаштовано патрубки для відведення газів на двір житлового будинку, що порушує п.4.31 ДБН В.2.2 - 15 - 2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення», відповідно до якої допускається для одноквартирних житлових будинків застосування поквартирних генераторів тепла, варочних плит на твердому паливі, газових водонагрівачів та інших пристроїв з патрубками для відведення газів за умов приєднання до окремих для кожного приладу димоходів.

Отже, улаштування патрубків для відведення газів на двір можливо лише для одноквартирних житлових будинків.

З проектної документації, зокрема, п.6.2.2 «Водозабезпечення», вбачається, що гаряче водозабезпечення здійснюється від вбудованої топочної. Трубопроводи гарячого водозабезпечення прокласти вище трубопроводів холодного водозабезпечення з ізоляцією.

Відповідно до п.7.1 Розділу «Опалення, вентиляція та кондиціонування» під час реконструкції нежитлового вбудованого приміщення для розміщення закусочної запроектовані внутрішні системи опалення від запроектованої топочної. У ній влаштовані два газових котли (жодних вказівок на те, що даний розділ проекту розроблений іншою організацією, не має).

Таким чином, у проектній документації передбачено улаштування газових водонагрівачів з улаштуванням патрубків для відведення газів на двір для житлових прибудов до чотирьох поверхових житлових будинків, що є порушенням ДБН.

Розташування по фасаду житлового будинку у безпосередній близькості перед вікнами житлових квартир повітроводів витяжної вентиляції від приміщень закусочної, а також від печі на дровах, є порушенням п.5.33 ДБН В.2.2 - 15 - 2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення», відповідно до якого вентиляція вбудованих нежитлових приміщень повинна бути автономною.

Витяжну вентиляцію приміщень, що розташовуються у габаритах однієї квартири, в яких відсутні пожежонебезпечні речовини і токсичні виділення, допускається приєднувати до загальної витяжної системи житлового будинку.

Не допускається розташовувати витяжні шахти для викиду повітря із вбудованих приміщень перед вікнами квартир, а також прокладати повітроводи витяжної вентиляції вбудованих приміщень по фасадах житлового будинку.

Перевіркою встановлено наявність запроектованих вентиляційних труб у безпосередній близькості, перед вікнами квартир у житловому будинку, що спричиняє мешканцям будинку незручності у вигляді постійного неприємного смороду та інших викидів з вказаних витяжних шахт, що також підтверджується листами мешканців будинку.

На підставі вищенаведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що відповідач, вимагаючи усунути виявлені перевіркою порушення у проектній документації з реконструкції приміщення закусочної за адресою: м.Донецьк, вул.Артема, буд.110, діяв на підставі закону, у відповідності з визначеними законом повноваженнями. Дії відповідача відповідають встановленим ч.3 ст.2 КАС України вимогам та спрямовані на забезпечення дотримання суб'єктами містобудування вимог чинного законодавства.

Враховуючи викладене вимога позивача про скасування оскаржуваного припису є необґрунтованою, підстави для задоволення позовних вимог за наведеними позивачем обставинами відсутні.

Відповідно до ст.229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень.

За вказаними обставинами рішення судів підлягають скасуванню з постановленням нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2013 року скасувати.

У задоволенні позовних вимог Приватного підприємства «АС-Проект» відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді

logo