Історія справи
Постанова ВАСУ від 17.11.2015 року у справі №2104/639/12
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"17" листопада 2015 р. м. Київ К/800/34436/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого судді - Черпіцької Л.Т.Суддів -Розваляєвої Т.С. Голяшкіна О.В.розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справуза касаційною скаргоюПриватного підприємства «Агропроменерго» напостанову Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 31.01.2013р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2013р.у справі№ 2104/639/12за позовомПриватного підприємства «Агропроменерго»доВеликоолександрівської селищної ради проскасування рішенняВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просив визнати протиправним та скасувати рішення Великоолександрівської селищної ради від 25.05.2006 року № 23 «Про протест прокурора Великоолександрівського району на рішення виконавчого комітету Великоолександрівської селищної ради від 26.01.2005 року №41».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач прийняв оскаржуване рішення з перевищенням наданих йому повноважень.
Постановою Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 31.01.2013р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2013р., в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями суду першої та апеляційної інстанцій Приватне підприємство «Агропроменерго» звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норми матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та прийняти нове рішення яким задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, рішенням Білокриницької селищної ради Великоолександрівського району № 58 від 29.12.2003 року за Великоолександрівським ПП «Агропроменерго» закріплено на праві повного господарського відання насосну станцію та трансформаторну підстанцію, які розташовані в селищі Великоолександрівка.
Рішенням виконавчого комітету Великоолександрівської селищної ради від 26.01.2005 року № 41 Великоолександрівському ПП «Агропроменерго» видано правовстановлюючі документи про право власності на будівлю насосної станції з закритою трансформаторною підстанцією по вул. Леніна, 94/б.
На підставі цього рішення виконавчим комітетом Великоолександрівської селищної ради 25.03.2005 року позивачеві видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно - будівлю насосної станції А, площею 46 кв.м., закриту трансформаторну підстанцію Б, площею 40 кв.м., туалет В, мостіння І, споруди 2.
Рішенням Великоолександрівської селищної ради № 23 від 25.05.2006 року скасовано рішення виконавчого комітету цієї ради № 41 від 26.01.2005 року. Підставою для прийняття цього рішення слугував протест прокурора Великоолександрівського району від 25.04.2006 року
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.
Розглядаючи справу та відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що за наявності протесту прокурора відповідач правомірно скасував рішення виконавчого комітету.
Однак, колегія суддів вважає такі висновки судів передчасними, враховуючи наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 144 Конституції України визначає, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до частини першою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Згідно з частиною шостою зазначеної статті виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення.
Частиною десятою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Рішенням Конституційного Суду України від 16.04.2009р. №7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) встановлено, що за органами місцевого самоврядування законодавцем закріплюється право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на певній території, оскільки вони є суб'єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну, доповнення і скасування. Зі змісту ч.2 ст.144 Конституції України та ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування з мотивів невідповідності законам України визнаються незаконними у судовому порядку. Однак, Конституційним Судом вказано, що це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою змінити або скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності законам України). Органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, змінювати їх у випадках, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних інтересів і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Отже, Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
У той же час, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення
Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Аналіз наведених положень свідчить про можливість скасування органом місцевого самоврядування власного рішення, у той же час, реалізація зазначених повноважень можлива у разі дотримання сукупності умов, зокрема: відсутність факту виконання рішення, що скасовується; відсутність факту виникнення правовідносин, пов'язаних з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів або ж відсутність заперечень суб'єктів правовідносин щодо їх зміни чи припинення у разі виникнення таких правовідносин.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на підставі цього рішення виконавчим комітетом Великоолександрівської селищної ради № 41 від 25.03.2005 року позивачеві видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно - будівлю насосної станції А, площею 46 кв.м., закриту трансформаторну підстанцію Б, площею 40 кв.м., туалет В, мостіння І, споруди 2.
Отже, органи місцевого самоврядування не можуть самостійно скасовувати власні рішення після їх виконання. Інші ж суб'єкти, у тому числі і орган місцевого самоврядування та прокуратура, можуть звернутись з відповідним позовом до суду про скасування акту органу місцевого самоврядування, з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України.
Таким чином, оскільки обставини справи встановлені з достатньою повнотою, але судові рішення ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, вони підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу Приватного підприємства «Агропроменерго» задовольнити.
Постанову Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 31.01.2013р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2013р. скасувати, та ухвалити у справі нове рішення.
Позов Приватного підприємства «Агропроменерго» до Великоолександрівської селищної ради про скасування рішення - задовольнити.
Визнати недійсним та скасувати рішення Великоолександрівської селищної ради від 25.05.2006 року № 23 «Про протест прокурора Великоолександрівського району на рішення виконавчого комітету Великоолександрівської селищної ради від 26.01.2005 року №41».
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: