Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 17.01.2014 року у справі №к-25809/09-с Постанова ВАСУ від 17.01.2014 року у справі №к-258...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 17.01.2014 року у справі №к-25809/09-с

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"17" січня 2014 р. м. Київ К-25809/09-С

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Амєліна С.Є. - головуючий,

Ліпського Д.В.,

Юрченка В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про перерахунок пенсії,

в с т а н о в и л а :

У листопаді 2008 року ОСОБА_4 звернулась в суд з позовом та зазначала, що їй призначено пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ».

З 01 квітня 2007 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року №594 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році» та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 20 квітня 2007 року №131 «Про підвищення рівня грошового забезпечення військовослужбовців внутрішніх військ», наказом Командувача внутрішніх військ від 26 квітня 2007 року №150 встановлено щомісячне преміювання військовослужбовців, проте відповідач відмовився перерахувати пенсію з урахуванням вказаної премії.

Вважаючи дії неправомірними, просила суд поновити порушені пенсійні права.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2008 року Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області залучено до участі у справі в якості третьої особи.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2009 року, позов задоволено.

У касаційній скарзі, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, відповідач ставить питання про скасування судових рішень та ухвалення нового про відмову у задоволенні позовних вимог.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 17 серпня 1998 року ОСОБА_4 звільнено у запас з військової служби та призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ».

30 вересня 2008 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01 квітня 2007 року, на що отримала відмову.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права колегія суддів приходить до висновку про те, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Задовольняючи позов суди попередніх інстанцій виходили з того, що оскільки наказ Командувача внутрішніх військ від 26 квітня 2007 року №150 прийнятий на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України від 20 квітня 2007 року №131 «Про підвищення рівня грошового забезпечення військовослужбовців внутрішніх військ» та постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року № 594 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році», позивач набула право на перерахунок призначеної пенсії з урахуванням премії у розмірі 300 грн.

З такими висновками судів неможна погодитися виходячи з наступного.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», що визначає заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсій, в редакції, яка була чинною на час призначення пенсії, та пункту 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 на виконання вимог вказаного Закону, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року № 594 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році», дозволено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерству транспорту та зв'язку, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Державному департаменту з питань виконання покарань і Управлінню державної охорони здійснювати у поточному році починаючи з 01 квітня преміювання військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу (насамперед осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, осіб рядового, молодшого та середнього начальницького складу та осіб молодшого офіцерського складу) понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.

Граничні розміри премій, які можуть бути виплачені військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, встановлюються керівниками зазначених органів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.

На виконання зазначеної постанови прийнято накази Міністерством внутрішніх справ України від 20 квітня 2007 року №131 ««Про підвищення рівня грошового забезпечення військовослужбовців внутрішніх військ» та командувачем внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України від 26 квітня 2007 року №150, яким з 01 квітня 2007 року встановлено граничні розміри премії, яка може бути виплачена військовослужбовцям у межах видатків на грошове забезпечення за 2007 рік, зокрема на посадах рядового, сержантського та старшинського складу - 300 грн.

Аналіз змісту вищезазначених норм права свідчить про те, що премія, яку позивач просила врахувати для обчислення нового розміру пенсії, носила тимчасовий характер, її виплата була дозволена за наявності передбачених підстав лише в межах видатків, передбачених у кошторисах військових частин для грошового забезпечення військовослужбовців у 2007 році, отже не відноситься до додаткових видів грошового забезпечення, що враховуються при обчисленні пенсії.

Таким чином, відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства.

Оскільки обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, то відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати їх судові рішення та ухвалити нове рішення.

Керуючись статтями 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

п о с т а н о в и л а :

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2009 року скасувати й ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь, у справі і оскарженню не підлягає.

Судді:С.Є. Амєлін /підпис/ Д.В. Ліпський /підпис/ В.В. Юрченко /підпис/ З оригіналом згідно Помічник судді: В.М.Коваленко

logo