Історія справи
Постанова ВАСУ від 15.10.2015 року у справі №2а-1751/11/2070Постанова ВСУ від 20.04.2016 року у справі №2а-1751/11/2070
Ухвала КАС ВП від 20.09.2020 року у справі №2а-1751/11/2070

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" жовтня 2015 р. м. Київ К/800/29589/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючої судді - Васильченко Н.В.,
суддів: Калашнікової О. В., Леонтович К.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17 березня 2011 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2011 року у справі 2а-1751/11/2070 за позовом ОСОБА_2 до Нововодолазької районної державної адміністрації Харківської області в особі державного реєстратора Нововодолазької районної державної адміністрації, треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю "Мелихівське", ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_1 про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
У липні 2012 року ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до Нововодолазької районної державної адміністрації Харківської області в особі державного реєстратора Нововодолазької районної державної адміністрації, треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю "Мелихівське", ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_1, в якому просила: визнати незаконними дії державного реєстратора Нововодолазької районної державної адміністрації по здійсненню 1 листопада 2007 року державної реєстрації змін до установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Мелихівське"; зобов'язати державного реєстратора Нововодолазької районної державної адміністрації скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Мелихівське" та виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційний запис № 1 467 1050015 000147 від 01.11.2007 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач при здійсенні дій 1 листопада 2007 року пов'язаних з державною реєстрацію змін до установчих документів ТОВ Сільськогосподарське підприємство "Мелихівське", внесенних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, порушив вимоги ст.ст. 60, 61, 63, 65, 67 Сімейного кодексу України, що регулюють порядок розпорядження майном спільної сумісної власності, а також норми ст.ст. 27, 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", щодо державної реєстрації змін до статуту від 1 листопада 2007 року, при цьому пакет документів, що надавася відповідачу для державної реєстрації відповідних змін не містив згоди на передання або відчуження прав засновника (частки) в ТОВ сільськогосподарське підприємство "Мелихівське".
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 17 березня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2011 року позовні вимоги задоволені. Визнані дії державного реєстратора Нововодолазької районної державної адміністрації по здійсненню 1 листопада 2007 року державної реєстрації змін до установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Мелихівське" незаконними. Зобов'язано державного реєстратора Нововодолазької районної державної адміністрації скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Мелихівське" та виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційний запис № 1 467 105 0015 000147 від 01.11.2007 року.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення судом, вивчивши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 01.11.2007 року громадяни ОСОБА_4 та ОСОБА_5 підписали нотаріально посвідчені заяви, в яких просили збори учасників товариства надати згоду на передання прав учасника товариства та відчуження ОСОБА_3 своїх часток. На момент підписання вищевказаних заяв, кожному з них належала частка у розмірі по 5 % від загального розміру статутного капіталу ТОВ СП "Мелихівське".
ОСОБА_3 1 листопада 2007 року підписав нотаріально посвідчену заяву, в якій просив збори учасників товариства надати йому згоду на відчуження своєї частки громадянину ОСОБА_1
01.11.2007р. загальними зборами учасників ТОВ СП "Мелихівське" прийняте рішення про перерозподіл часток між учасниками товариства наступним чином: ОСОБА_3 належить частка у статутному капіталі товариства у розмірі 50 %, ОСОБА_1 - частка у статутному капіталі у розмірі 50 % відповідно.
Вказана обставина підтверджується протоколом загальних зборів, який належним чином оформлений.
На підставі рішення загальних зборів учасників товариства з його складу були виключені громадяни ОСОБА_4 і ОСОБА_5 та був включений до складу учасників громадянин ОСОБА_1
Учасниками загальних зборів товариства був затверджений статут ТОВ СП "Мелихівське" в новій редакції, який 01.11.2007 року був зареєстрований державним реєстратором Нововодолазької районної державної адміністрації Харківської області, про що внесений відповідний реєстраційний запис № 1 467 105 0015 000147.
Позивач, з метою отримання інформації про розмір частки її чоловіка, ОСОБА_3, в статутному капіталі ТОВ СП "Мелихівське", 4 лютого 2011 року звернулась до державного реєстратора Нововодолазької державної адміністрації та отримала витяг і довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 04.02.2011 року учасниками товариства є ОСОБА_3, якому належить частка у розмірі 50% статутного капіталу товариства, що становить 3700 грн. та громадянин ОСОБА_1, якому належить частка у розмірі 3700 грн., що становить 50 % статутного капіталу товариства.
Згідно з довідкою з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 04.02.2011 року відчуження та зменшення частки ОСОБА_3 в статутному капіталі ТОВ СП "Мелихівське" відбулося 01.11.2007 року.
Задовольняючи позовні вимоги суди виходили з того, що дії державного реєстратора Новодолазької районної державної адміністрації по здійсненню 01.11.2007 року державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ "Мелихівське" є неправомірними та такими, що вчиненні всупереч вимог норм Сімейного кодексу України.
Колегія суддів не погоджується із вказаним висновком судів, оскільки він не ґрунтується на нормах матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
Згідно обставин справи між сторонами виник спір щодо законності дій державного реєстратора Нововодолазької районної державної адміністрації по здійсненню 1 листопада 2007 року державної реєстрації змін до установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Мелихівське" із внесенням відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 1 467 1050015 000147 від 01.11.2007 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно положень ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 № 755-IV(далі - Закон № 755-IV)державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
У відповідності до ч.2 ст.4 Закону № 755-IV порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.
У відповідності до ст.27 Закону № 755-IV підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Згідно положень частин першої, третьої ст. 29 Закону № 755-IV для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію або документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
У разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається або копія рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників), завірена в установленому порядку, або нотаріально посвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально посвідчена копія документа про перехід частки учасника у статутному капіталі товариства, або нотаріально посвідчений документ про передання права засновника (учасника) іншій особі, або рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.
Судами було встановлено, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ СП "Мелихівське" державному реєстратору були надані наступні документи: зміни до статуту ТОВ СП "Мелихівське" від 01.11.2007 року; статут товариства в новій редакції від 01.11.2007 року; протокол загальних зборів учасників товариства від 01.11.2007 року; нотаріально посвідчені заяви ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про надання згоди на передачу прав засновників та відчуження частки; реєстраційна картка з відомостями про внесення змін.
Таким чином, помилковим є висновок судів першої та апеляційної інстанцій, що державному реєстратору були надані лише заяви, в яких засновники просили загальні збори товариства надати згоду на передачу прав засновника та відчуження належних їм часток, які не є заявами про вихід з товариства або свідченням передачі прав засновників та відчуження належних їм часток, оскільки зі змісту наведеної вище ч.3 ст. 29 Закону № 755-IV вбачається можливість надання державному реєстратору, зокрема, нотаріально посвідченого документу про передання права засновника (учасника) іншій особі, який є документом про передачу прав засновників та відчуження належних їм часток.
При наведених обставинах у державного реєстратора були відсутні підстави для відмови в проведенні державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ СП "Мелихівське" відповідно ст.27 Закону № 755-IV, оскільки для її проведення у відповідача були наявні всі необхідні документи передбачені Законом № 755-IV.
Згідно ст.2 Закону № 755-IV відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
Посилання судів першої та апеляційної інстанцій на порушення державним реєстратором норм Сімейного кодексу України щодо спільної власності подружжя є неспроможними, оскільки державний реєстратор, як посадова особа, яка від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не є суб'єктом сімейних особистих немайнових та/чи майнових відносини, що регулюються зазначеним кодексом. Крім того, при вчиненні реєстраційних дій, державний реєстратор не зобов'язаний Законом № 755-IV перевіряти дотримання заявником норм Сімейного кодексу України.
Колегія суддів дійшла думки, що суди першої та апеляційної інстанцій повно та всебічно дослідили обставини справи, вірно встановили характер спірних правовідносин, але невірно застосували норми матеріального права до їх вирішення, що потягло за собою ухвалення незаконних рішень, які підлягають скасуванню.
Відповідно до ст.229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17 березня 2011 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2011 року у справі 2а-1751/11/2070 скасувати, ухвалити по справі нове рішення.
В задоволенні позову ОСОБА_2 відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: