Історія справи
Постанова ВАСУ від 11.11.2014 року у справі №2а-12730/09/2170
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2014 року м. Київ К/800/44023/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Загороднього А.Ф.,
суддів Білуги С.В.,
Лиски Т.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційні скарги ОСОБА_2 та представника Комишанської селищної ради, Голови Комишанської селищної ради ОСОБА_3 - ОСОБА_4 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Комишанської селищної ради, третя особа - Голова Комишанської селищної ради ОСОБА_3, Депутат Херсонської міської ради ОСОБА_5 про скасування дисциплінарних стягнень, поновлення на посаді та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановила:
У вересні 2009 року ОСОБА_2 звернувся до адміністративного суду з позовом до Комишанської селищної ради, третя особа - Комишанський селищний голова ОСОБА_3, депутат Херсонської міської ради ОСОБА_5, про зобов'язання Комишанської селищної ради в особі селищного голови ОСОБА_3 надати позивачу щорічні відпустки за 2007, 2008, 2009 роки; визнання незаконними та скасування розпорядження селищного голови про накладення дисциплінарних стягнень у вигляді доган: від 03 липня 2009 року № 66-к, від 08 липня 2009 року № 09-к, від 24 липня 2009 року № 73-к та від 04 серпня 2009 року № 79-к; визнання протиправними та скасування рішення Комишанської селищної ради від 17 вересня 2009 року № 454 та розпорядження селищного голови від 17 вересня 2009 року № 103-к про звільнення ОСОБА_2, поновлення його на посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів та стягнення з Комишанської селищної ради на його користь заробітну плату за час вимушеного прогулу. Крім цього, просить суд стягнути з відповідача моральну шкоду в сумі 5000 грн., судові витрати на юридичну допомогу в сумі 6000 грн. та витрати на державне мито у сумі 50 грн. та на інформаційно-технічне забезпечення у сумі 37,80 грн.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково. Скасовано розпорядження Комишанського селищного голови «Про оголошення догани» від 08 липня 2009 року № 69-К та від 24 липня 2009 року № 73-К, рішення ХХХVII сесії селищної ради V скликання від 17 вересня 2009 року № 454 «Про звільнення з займаної посади заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради», розпорядження Комишанського селищного голови від 17 вересня 2009 року № 103-К «Про звільнення та виплату грошової компенсації за невикористані щорічні основні та додаткові відпустки» в частині звільнення позивача з посади заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради. Поновлено позивача на посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Комишанської селищної ради з 19 вересня 2009 року та стягнуто з Комишанської селищної ради на користь позивача 38837,32 грн. середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 19 вересня 2009 року по 28 жовтня 2010 року з відрахуванням обов'язкових платежів, моральної шкоди у розмірі 1000 грн., витрат на правову допомогу в суді у розмірі 6000 грн., а також витрати зі сплати судового збору у розмірі 50 грн. В решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2012 року скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове, яким позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано розпорядження Комишанського селищного голови від 08 липня 2009 року № 69-К, від 24 липня 2009 року № 73-К та від 17 вересня 2009 року № 103-К. Стягнуто з Комишанської селищної ради на користь позивача відшкодування моральної шкоди у розмірі 100 грн. та судових витрат у розмірі 2771,85 грн. В решті позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12 листопада 2013 року постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2012 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року скасовано постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року та прийнято нову, якою позовні вимоги задоволено частково. Скасовано розпорядження Комишанського селищного голови: від 03 липня 2009 року № 66-к; від 08 липня 2009 року № 69-к; від 24 липня 2009 року № 73-к. Визнано незаконним та скасовано рішення ХХХVII сесії селищної ради V скликання № 454 від 17 вересня 2009 року «Про звільнення з займаної посади заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_2.». Визнано незаконним та скасовано розпорядження Комишанського селищного голови № 103-К від 17 вересня 2009 року «Про звільнення та виплату грошової компенсації за невикористані щорічні основні та додаткові відпустки ОСОБА_2.» в частині звільнення позивача з посади заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради. Поновлено позивача на посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Комишанської селищної ради з 19 вересня 2009 року та зобов'язано Комишанську селищну раду виплатити на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу з 19 вересня 2009 року в межах одного року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_2 подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та змінити рішення суду першої інстанції, задовольнивши його позовні вимоги повністю.
Представник Комишанської селищної ради та Голови Комишанської селищної ради ОСОБА_3 - ОСОБА_4 також подав касаційну скаргу, в якій з огляду на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Колегія суддів, перевіривши доводи касаційних скарг, рішення судів щодо правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, приходить до висновку, що касаційні скарги підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що з 04 червня 1997 року ОСОБА_2 працював з на посаді заступника селищного голови Комишанської селищної ради.
Розпорядженням від 03 липня 2009 року № 66-к селищний голова оголосив догану позивачу за неналежний контроль за роботою підпорядкованого йому комунального підприємства «Три кринички».
Розпорядженням селищного голови Комишанської селищної ради від 08 липня 2009 року № 09-к позивачу знову оголошено догану за несвоєчасне виконання доручення селищного голови від 10 червня 2009 року щодо списання автомобіля ЗАЗ «Таврія» 1102.
Розпорядженням селищного голови Комишанської селищної ради від 24 липня 2009 року № 73-к позивачу оголошено догану за невиконання доручення селищного голови від 14 липня 2009 року № 2.
Розпорядженням селищного голови Комишанської селищної ради від 04 серпня 2009 року № 79-к позивачу оголошено догану за порушення терміну розгляду подання прокурора Комсомольського району м. Херсона від 09 червня 2009 року вх. 106/2-11 «Про усунення порушень вимог законодавства про адміністративні порушення при притягнені осіб до відповідальності» та відмову від надання пояснень щодо порушення терміну розгляду подання.
Розпорядженням селищного голови Комишанської селищної ради від 17 вересня 2009 року № 103-к звільнено ОСОБА_2 із займаної посади заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради в зв'язку із систематичним невиконанням, без поважних причин, трудових обов'язків згідно пункту третього частини першої статті 40 КЗпП України. Підставою для винесення такого розпорядження було рішення ХХХVII сесії селищної ради V скликання № 454 від 17 вересня 2009 року «Про звільнення з займаної посади заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради».
Відповідно до третього частини першої статті 40 КЗпП України трудовий договір може бути розірвано в разі систематичного невиконання працівником без поважних причин обов'язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо раніше до нього застосовувались заходи дисциплінарного стягнення.
Згідно статті 147-1 КЗпП України дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) даного працівника. На працівників, які несуть дисциплінарну відповідальність за статутами, положеннями та іншими актами законодавства про дисципліну, дисциплінарні стягнення можуть накладатися також органами, вищестоящими щодо органів, вказаних у частині першій цієї статті. Працівники, які займають виборні посади, можуть бути звільнені тільки за рішенням органу, який їх обрав, і лише з підстав, передбачених законодавством.
Статтею 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою.
Відповідно до частини третьої статті 149 КЗпП України при обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника.
Розпорядженням від 03 липня 2009 року № 66-к на ОСОБА_2 накладено дисциплінарне стягнення шляхом оголошення догани, за неналежний контроль за роботою підпорядкованого йому комунального підприємства «Три кринички».
Разом з тим, як вірно досліджено судом апеляційної інстанції, у 2008 році КП «Три кринички» зібрало на 227,2 % більше ТПВ з порівнянні з 2007 роком, а у 2009 році на 110,4% більше ніж у 2008 році, і у І кварталі 2010 року на 11,2% більше ніж у І кварталі 2009 року.
При цьому, позивачем неодноразово до Комишанської селищної ради надавалась інформація щодо зростання обсягу робіт, неналежної сплати населенням послуг підприємства та необґрунтовано низки ціни на вивіз відходів, що в решті призвело до припинення вивезення ТПВ на міське сміттєзвалище з території селищної ради. Однак, зазначені питання Комишанською селищною радою розглянуті належним чином не були та питання щодо браку коштів вирішено не було.
Тоді як, в спірному розпорядженні головою Комишанської селищної ради не конкретизовано які саме порушення трудової дисципліни здійснив позивач та які вимоги чинного законодавства були недотримані з його боку.
З огляду на відсутність належних підстав для застосування до позивача дисциплінарного стягнення, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку щодо протиправності дій Комишанської селищної ради стосовно прийняття розпорядження від 03 липня 2009 року № 66-к.
Стосовно спірного розпорядження від 08 липня 2009 року № 09-к про оголошення позивачу догани за несвоєчасне виконання доручення селищного голови щодо списання автомобіля ЗАЗ «Таврія» 1102, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо його неправомірності, оскільки Комишанською селищною радою не встановлено наявності вини саме позивача та причини пропуску строку виконання ним доручення від 10 червня 2009 року, а саме: факт того, що власником автомобіля була Комишанська селищна рада, яка тривалий час не сплачувала транспортний збір, який позивач сплатив за власні кошти, і лише після надання довідки з податкової інспекції про відсутність заборгованості, 26 червня 2010 року автомобіль було знято з реєстрації.
Крім того, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку щодо протиправності розпорядження селищного голови Комишанської селищної ради від 24 липня 2009 року № 73-к, з огляду на встановлення, з боку селищного голови, нереально короткого строку виконання доручення від 14 липня 2009 року № 2 про вирішення в строк до 16 липня 2009 року питання по наданню документів для оплати обслуговування газового обладнання.
Щодо розпорядження від 04 серпня 2009 року № 79-к, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про його правомірність та обґрунтованість, з огляду на наступне.
09 червня 2009 року позивачем, як головою адміністративної комісії, отримано подання прокурора Комсомольського району м. Херсона «Про усунення порушень вимог законодавства про адміністративні порушення при притягнені осіб до відповідальності».
Проте, ОСОБА_2 про результати розгляду зазначеного подання та вжиті заходи у встановлений законом місячний термін, прокуратуру не повідомив, що не заперечується і з боку позивача.
В подальшому, розпорядженням від 17 вересня 2009 року № 103-к ОСОБА_2 було звільнено із займаної посади заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради за систематичне невиконання без поважних причин обов'язків, покладених на нього трудовим договором та правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Разом з тим, враховуючи протиправність та необґрунтованість розпоряджень, які лягли в основу зазначеного розпорядження про звільнення за систематичного невиконання позивачем покладених на нього обов'язків, зокрема, від 03 липня 2009 року № 66-к, від 08 липня 2009 року № 09-к та від 24 липня 2009 року № 73-к, а також те, що останнє і єдине правомірне дисциплінарне стягнення було накладено на позивача 04 серпня 2009 року, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про наявність правових підстав для скасування розпорядження від 17 вересня 2009 року № 103-к та рішення селищної ради від 17 вересня 2009 року № 454, оскільки при їх прийнятті були порушені вимоги пункту третього частини першої статті 40 та частини третьої статті 149 КЗпП.
Як вірно досліджено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_2 при звільненні отримав грошову компенсацію за невикористані відпустки за 2007, 2008, 2009 роки, що підтверджується розпорядженням від 17 вересня 2009 року № 103-к «Про звільнення та виплату грошової компенсації за невикористані щорічні основні та додаткові відпустки ОСОБА_2.», а тому позовні вимоги щодо надання позивачу щорічних відпусток за відповідні роки є безпідставними.
Стосовно позовних вимог в частині стягнення на користь позивача моральної шкоди у сумі 5000 грн., колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про відмову позивачу в їх задоволенні, оскільки позивач не надав суду належних обґрунтувань та доказів спричинення йому моральної шкоди відповідачем, а лише вказав її розмір.
Також, з огляду на відсутність можливості встановити обсяг наданих юридичних послуг та кількість відпрацьованих днів, що перешкоджає визначити реальну суму понесених позивачем витрат на правову допомогу, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині відшкодування на користь позивача витрат на правову допомогу в суді у розмірі 6000 грн.
Разом з тим, правомірно вирішивши питання щодо стягнення з Комишанської селищної ради на користь позивача середнього заробітку за час вимушеного прогулу, з урахуванням податків та обов'язкових платежів, суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку щодо скасування рішення суду першої інстанції в цій частині та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 19 вересня 2009 року в межах одного року, з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої та другої статті 235 КЗпП України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір. При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Судами першої інстанції досліджено, що позивач звернувся з позовом у вересні 2009 року, тоді як, постанова Херсонського окружного адміністративного суду була винесена 28 жовтня 2010 року, не з вини позивача.
З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що вимушений прогул позивача становить 12 місяців 28 робочих днів (з 19 вересня 2009 року до 28 жовтня 2010 року), і відповідно, враховуючи залучену до матеріалів справи довідку про середньомісячну заробітну плату ОСОБА_2, правомірно вирахував, що з Комишанської селищної ради на користь позивача підлягає виплаті сума заробітної плати за весь час вимушеного прогулу у розмірі 38837,32 грн., а тому суд апеляційної інстанції помилково скасував рішення суду першої інстанції в цій частині.
Також, суд апеляційної інстанції, скасувавши повністю рішення суду першої інстанції, не вирішив питання в частині позовних вимог про стягнення на користь позивача витрат пов'язаних зі сплатою державного мита у сумі 50 грн.
Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або проведення додаткової перевірки доказів, обставини справи судами встановлені повно й правильно, але допущена помилка в застосуванні норм матеріального права, суд касаційної інстанції, згідно зі статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України, рахує за необхідне змінити рішення суду апеляційної інстанції.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
постановила:
Касаційні скарги ОСОБА_2 та представника Комишанської селищної ради, Голови Комишанської селищної ради ОСОБА_3 - ОСОБА_4 задовольнити частково.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Комишанської селищної ради, третя особа - Голова Комишанської селищної ради ОСОБА_3, Депутат Херсонської міської ради ОСОБА_5 про скасування дисциплінарних стягнень, поновлення на посаді та зобов'язання вчинити певні дії - змінити.
Викласти пункт 8 постанови суду апеляційної інстанції в наступній редакції:
«Стягнути з Комишанської селищної ради на користь ОСОБА_2 38837 (тридцять вісім тисяч вісімсот тридцять сім) грн. 32 коп. середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 19 вересня 2009 року по 28 жовтня 2010 року, за відрахуванням зборів, обов'язкових платежів та сум виплачених при його звільненні».
Додати пункт 11 до постанови суду апеляційної інстанції в наступній редакції:
«Стягнути з Комишанської селищної ради на користь ОСОБА_2 витрати зі сплати судового збору у розмірі 50 (п'ятдесят) грн.».
В іншій частині постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року - залишити без змін.
Постанова оскарженню не підлягає.
Головуючий А.Ф. Загородній
Судді С.В. Білуга
Т.О.Лиска