Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 11.11.2014 року у справі №101/1329/13-а Постанова ВАСУ від 11.11.2014 року у справі №101/1...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 11.11.2014 року у справі №101/1329/13-а

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"11" листопада 2014 р. м. Київ К/800/58663/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Донця О.Є.,

суддів: Логвиненка А.О.,

Мороза В.Ф.,

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради на постанову Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим від 22.05.2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради про стягнення матеріальної допомоги до 5-го травня за 2012, 2013 роки,

в с т а н о в и л а:

У березні 2013 року ОСОБА_2 звернувся до Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради про стягнення матеріальної допомоги до 5-го травня за 2012, 2013 роки.

Постановою Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим від 22.05.2013 року позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено частково. Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради на користь ОСОБА_2 грошову допомогу відповідно до вимог статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантія їх соціального захисту: за 2012 рік у сумі 2514,00 грн., та за 2013 рік у сумі 2682,00 грн., а всього 5196,00 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2013 року апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради було залишено без задоволення, а постанову Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим від 22.05.2013 року - без змін.

У касаційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами першої та апеляційної інстанцій порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим від 22.05.2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2013 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.

ОСОБА_2 подано заперечення на касаційну скаргу, в яких він просить залишити касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.

Перевіривши наведені в касаційній скарзі доводи, запереченя на неї, рішення судів першої та апеляційної інстанції щодо застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 є ветераном війни - учасником війни.

Відповідно до статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», щорічно до 5-го травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього СРСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, виплачується разова грошова допомога у розмірі чотирьох мінімальних пенсій за віком, іншим учасникам війни - у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.

Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» встановлено, що у 2012 році норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України.

Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет на 2013 рік» встановлено, що у 2013 році норми і положення статей 12, 13, 14, 15, 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з існуючих ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Відповідно до пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України, Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина; забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування; розробляє проект закону про Державний бюджет України і забезпечує виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України, подає Верховній Раді України звіт про його виконання.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 у справі № 1-11/2012 встановлено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

У свою чергу, згідно із вказаним рішенням Конституційного Суду України в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

З метою здійснення у 2012 році заходів щодо поетапного до 2015 року підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28.12.2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», підпунктом 5 пункту 5 якої установлено, що виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «;Про жертви нацистських переслідувань», учасникам війни та колишнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворогам здійснюватиметься розмірі 125 гривень.

При виплаті щорічної одноразової грошової допомоги до 5-го травня у 2013 році відповідач керувався постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2013 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» від 13.03.2013 року № 149.

Підпунктом 5 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року № 149 встановлено, що учасникам війни та колишнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога, виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «;Про жертви нацистських переслідувань» проводиться до 5 травня у розмірі 135 гривень.

З урахуванням системного аналізу наведених положень законодавства, зважаючи на положення рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 у справі № 1-11/2012, яке є обов'язковим до виконання на території України, у тому числі і відповідачем як суб'єктом владних повноважень при здійсненні владних управлінських функцій, колегія суддів приходить до висновку щодо правомірності виплати позивачеві у 2012 році щорічної грошової допомоги до 5-го травня у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» та у 2013 році, у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року № 149 «Деякі питання виплати у 2013 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», у зв'язку з чим вказує на необгрунтованість позиції судів першої та апеляційної інстанції щодо наявності підстав для задоволення позову.

Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або додаткової перевірки доказів, але судами допущено помилку в застосуванні норм матеріального та процесуального права, що призвело до постановлення незаконного рішення, судові рішення першої та апеляційної інстанції підлягають скасуванню з постановленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України,

п о с т а н о в и л а :

Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради - задовольнити.

Постанову Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим від 22.05.2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2013 року - скасувати.

Ухвалити нову постанову.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.

Постанова оскарженню не підлягає та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку глави 3 розділу IV Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: О.Є. Донець

А.О. Логвиненко

В.Ф. Мороз

logo