Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 11.07.2014 року у справі №260/382/14-а Постанова ВАСУ від 11.07.2014 року у справі №260/3...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 11.07.2014 року у справі №260/382/14-а
Постанова ВАСУ від 11.07.2014 року у справі №260/382/14-а

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"11" липня 2014 р. м. Київ К/800/21211/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого - судді Кобилянського М.Г.,

суддів: Амєліна С.Є., Юрченка В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Донецька про перерахунок пенсії

за касаційними скаргами Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Донецька та ОСОБА_1 на постанову Ленінського районного суду м.Донецька від 6 лютого 2014 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2014 року, -

В С Т А Н О В И Л А :

У січні 2014 року ОСОБА_1 звернулась в суд із позовом і просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у включенні під час обчислення розміру її пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати; зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії, як державному службовцю, з моменту призначення (28 січня 2011 року), з урахуванням фактично отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у розмірі 83% .

Постановою Ленінського районного суду м.Донецька від 6 лютого 2014 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2014 року, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Донецька щодо відмови у включенні під час обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Донецька здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, як державному службовцю, з 1 січня 2014 року, з урахуванням при розрахунку розміру пенсії фактично отриманих нею сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. У решті позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі позивач, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, в частині відмови у задоволенні позову щодо перерахунку пенсії державного службовця у розмірі 83% від суми заробітної плати з моменту призначення, просить скасувати рішення суду першої й апеляційної інстанцій в цій частині та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позов в повному обсязі. Зазначає, що з огляду на те, що вона має стаж державної служби понад 13 років, пенсія їй має бути призначена відповідно до ч. 5 статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII у розмірі 83% від суми її заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідач, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення судів попередніх інстанцій і постановити нове - про відмову в позові. Зазначає, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати у розумінні частини другої статті 33 Закону України «Про державну службу».

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи касаційної скарги та правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах, визначених ч. 2 ст. 220 КАС України, колегія суддів приходить до висновку про задоволення касаційної скарги ОСОБА_1 та відхилення касаційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Донецька.

Судами встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Донецька та з 28 січня 2011 року отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».

30 грудня 2013 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» з урахуванням складових заробітної плати: матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.

Рішенням Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Донецька від 31 грудня 2013 року №5121 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» матеріальна допомога та індексація грошових доходів не входять до структури заробітної плати у розумінні частини другої статті 33 Закону України «Про державну службу».

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з судовим рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, правильно виходив з того, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується при обчисленні пенсії. Проте, суди помилково застосували до даних правовідносин норми законів, які діяли на момент звернення позивача за перерахунком пенсії, а не на момент її призначення, коли виникли спірні правовідносини.

Так, за змістом частини 2 статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини 5 статті 37 цього Закону за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Зазначена норма була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, а саме: на момент призначення пенсії.

Згідно довідки Головного управління праці та соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації за січень 2011 року №03/14 стаж роботи позивача на державній службі, станом на 27 січня 2011 року, склав 13 років 1 місяць 28 днів.

Відтак, пенсія ОСОБА_1 мала бути призначена у розмірі 83% від суми її заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини 1 «Про оплату праці» статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

У порядку адміністративного судочинства вирішуються спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, тому до зазначених правовідносин застосовується шестимісячний строк звернення до суду, визначений статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

За правилами частини 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для залишення адміністративного позову без розгляду за умови, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Позивач, звернувшись до суду з позовом 20 січня 2014 року, пропустила строк звернення до суду щодо позовних вимог про перерахунок пенсії за період з 28 січня 2011 року по 19 липня 2013 року, клопотання про поновлення строку звернення до суду у позовній заяві не заявляла, поважних підстав пропущення цього строку не зазначала, а тому позовні вимоги за вказаний період необхідно залишити без розгляду.

Відповідно до вимог частини першої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

За правилами статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись статтями 210, 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Касаційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Донецька та ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Ленінського районного суду м.Донецька від 6 лютого 2014 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2014 року скасувати.

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Донецька про перерахунок пенсії, як державному службовцю, з урахуванням фактично отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у розмірі 83% за період з 28 січня 2011 року по 19 липня 2013 року залишити без розгляду.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Донецька здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, встановленої у розмірі 83 % від суми її заробітної плати з урахуванням фактично отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з 20 липня 2013 року.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає.

ГОЛОВУЮЧИЙ : Кобилянський М.Г.

СУДДІ : Амєлін С.Є.

Юрченко В.В.

logo