Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 09.04.2014 року у справі №2а-1270/3640/12 Постанова ВАСУ від 09.04.2014 року у справі №2а-12...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 09.04.2014 року у справі №2а-1270/3640/12

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"09" квітня 2014 р. м. Київ К/9991/56602/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючої: Гончар Л.Я.,

Суддів: Горбатюка С.А.,

Чалого С.Я.

розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04 липня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 серпня 2012 року у справі за позовом міського комунального підприємства "Благоустрій" до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська про визнання протиправними дій та скасування рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків від 24.04.2012 №№483, 484,

в с т а н о в и л а:

Міське комунальне підприємство "Благоустрій" звернулось до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська про визнання протиправними дій та скасування рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків від 24.04.2012 №№483, 484.

Позовні вимоги мотивовано протиправністю оскаржуваних рішень як таких, що прийнято без урахування факту надання позивачеві розстрочки зі сплати заборгованості із страхових внесків, фінансових санкцій та пені за періоди з червня 2007 року по листопад 2007 року, та з грудня 2009 року по липень 2010 року на підставі рішень суду.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 04 липня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 серпня 2012 року, позов задоволено частково: скасовано рішення начальника Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 24.04.2012 №483 про застосування до позивача санкцій у вигляду стягнення суми штрафу в розмірі 421511,88 грн. і нарахування пені у розмірі 2113157,72 грн. за період з 11.08.2007 по 04.04.2012 та від 24.04.2012 №484 про застосування санкцій у вигляді стягнення суми штрафу у розмірі 30473,13 грн. та нарахування пені в розмірі 16985,18 грн. за період з 11.08.2007 по 20.01.2011.

У поданій касаційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просило скасувати оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій та постановити нове, яким відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11.12.2008 з міського комунального підприємства «Благоустрій» Жовтневого району на користь Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська стягнуто заборгованість (недоїмку) по внескам на загальнообов'язкове пенсійне страхування за період з червня 2007 року по листопад 2007 року в розмірі 1130536,93 грн., у тому числі по страховим внескам - 218706,18 грн., фінансові санкції - 651644,70 грн., пені - 260186,05 грн.

У зв'язку з критичним фінансовим станом за заявою міського комунального підприємства «Благоустрій» Жовтневого району ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 22.02.2010 заявнику надано розстрочку виконання вказаної постанови від 11.12.2008 строком на 60 місяців з березня 2010 року по лютий 2015 року зі сплатою щомісячного платежу в розмірі 18842,28 грн.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 30.09.2010 з міського комунального підприємства «Благоустрій» Жовтневого району на користь Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська стягнуто заборгованість по страховим внескам в розмірі 1058654,50 грн. за період з грудня 2009 року по липень 2010 року.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 10.11.2010 заявнику, зважаючи на його важке фінансове становище, надано розстрочку виконання вказаної постанови строком на шість років зі сплатою боргу рівними частками щомісячно 14703,54 грн., починаючи з 1 грудня 2010 року.

Станом на 01 травня 2012 обидві надані розстрочки позивачем виконуються в повному обсязі, порушень строків сплати розстрочених сум не допущено.

Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська у період з 20.02.2012 по 21.02.2012 р. проведено планову перевірку міського комунального підприємства «Благоустрій» Жовтневого району щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на органи Пенсійного фонду, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.01.2011 по 31.01.2012.

За результатами проведеної перевірки рішенням начальника Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська від 24.04.2012 №483 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне) перерахування страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду України до позивача - міського комунального підприємства "Благоустрій" Жовтневого району застосовано санкції у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 421511,88 грн. та нарахування пені в розмірі 2113157,72 грн. за період з 11.08.2007 по 04.04.2012.

Аналогічним рішенням від 24.04.2012 №484 до позивача застосовані санкції у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 30473,13 грн. та нарахування пені в розмірі 16985,18 грн. за період з 11.08.2007 по 20.01.2011.

Вказуючи на протиправність зазначених рішень як таких, що прийнято без урахування факту надання позивачеві розстрочки зі сплати заборгованості із страхових внесків, фінансових санкцій та пені, міське комунальне підприємство "Благоустрій" Жовтневого району звернулось до суду із вказаним позовом.

Задовольняючи позов в частині позовних вимог про скасування рішень від 24.04.2012 №№483, 484, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з їх протиправності як таких, що прийнято без урахування усіх обставин справи, що мають значення для прийняття рішення.

Так, судами попередніх інстанцій зазначено, що відповідно до пункту 6 Порядку проведення органами Пенсійного фонду України розстрочення сум заборгованості зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 №21-4, сума розстроченої заборгованості вилучається із картки особового рахунку платника датою підписання рішення про розстрочення та обліковується у картці розстрочених сум.

Зважаючи на викладене, а також враховуючи те, що позивачем розстрочки, надані судовими рішеннями, виконуються в повному обсязі, без порушень строків сплати розстрочених сум, суди попередніх інстанцій дійшли висновку про відсутність підстав для застосування до позивача фінансових санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків.

Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, встановлених статтю 220 Кодексу адміністративного судочинства України, не погоджується із вказаною позицією судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.

Згідно з абзацом п'ятим пункту 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

Відповідно до частини другої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", чинного до 31.12.2010 та пункту 9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та або не сплачені страхувальниками в строки вважаються простроченою заборгованістю по сплаті страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосування фінансових санкцій.

Згідно з пунктом 2 частини дев'ятої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що підставою для застосування до страхувальника фінансових санкцій є несвоєчасна сплата страхових внесків.

Так, відповідно до частини шостої статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Згідно з частиною дванадцятою статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Відповідно до частини п'ятої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", чинною до 31.12.2010, у разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Колегія суддів звертає увагу, що положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", чинними до 31.12.2010, як і інші положення нормативно-правових актів, на момент виникнення спірних правовідносин, не містили норм щодо звільнення страхувальника від обов'язку нарахувати та своєчасно сплачувати страхові внески, а також від відповідальності у випадку несвоєчасності чи неповноти їх сплати.

Факт надання розстрочки виконання судового рішення щодо стягнення із страхувальника сум заборгованості із сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені, не є підставою для висновку про звільнення страхувальника від обов'язку своєчасної сплати поточних страхових внесків, а також від обов'язку органу Пенсійного фонду України зараховувати сплачені кошти в рахунок погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій минулих періодів.

Судове рішення, постановлене за результатами розгляду питання про розстрочення виконання рішення суду про стягнення заборгованості, стосується лише порядку виконання судового рішення, та не змінює обсяг прав та обов'язків учасників правовідносин у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування при сплаті та зарахуванні поточних страхових внесків.

За вказаних обставин, колегія суддів не погоджується із позицією судів попередніх інстанцій щодо протиправності рішень про застосування фінансових санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків з мотивів надання страхувальнику розстрочки із сплати недоїмки, фінансових санкцій та пені на підставі судового рішення.

Одночасно з викладеним, колегія суддів вказує на помилковість посилання судів попередніх інстанцій в обґрунтування судових рішень на положення Порядку проведення органами Пенсійного фонду України розстрочення сум заборгованості зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 №21-4, оскільки зазначена постанова набрала чинності лише 01.01.2011 та передбачає порядок надання розстрочки сум заборгованості із сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованого до 1 січня 2004 року, не погашеного станом на 1 січня 2011 року; заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що виникла до 1 січня 2011 року, а також заборгованості із сплати фінансових санкцій та пені, що виникла до 1 січня 2011 року.

Можливість розстрочення сплати страхових внесків за вказаним Порядком також не передбачена.

Враховуючи викладене, колегія суддів вказує на помилковість позиції судів попередніх інстанцій щодо наявності підстав для задоволення позову.

Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись статтями 160, 167, 220, 222, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська задовольнити.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04 липня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 серпня 2012 року скасувати.

У задоволенні позову міського комунального підприємства "Благоустрій" до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська про визнання протиправними дій та скасування рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків від 24.04.2012 №№483, 484 відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст.235-238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді:

logo