Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ККС ВП від 30.05.2019 року у справі №527/125/18 Постанова ККС ВП від 30.05.2019 року у справі №527...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

Постанова

Іменем України

30 травня 2019 року

м. Київ

справа № 527/125/18

Провадження № 51-784 км 19

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого - Кравченка С.І.,

суддів: Ємця О.П., Остапука В.І.,

при секретарі Матушевській Л.О.,

за участю прокурора Матюшевої О.В.,

в режимі відеоконференції захисника Гонтара В.М.,

та скаржника ОСОБА_1 ,

розглянув у судовому засіданні матеріали провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Полтавського апеляційного суду від 16 січня 2019 року, якою захиснику Гонтару В.М. відмовлено в поновленні строку на апеляційне оскарження та повернуто апеляційну скаргу на ухвалу слідчого судді Глобинського районного суду Полтавської області від 28 листопада 2018 року, якою накладено арешт на майно належне ОСОБА_1

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами

першої та апеляційної інстанцій обставини

Ухвалою слідчого судді Глобинського районного суду Полтавської області від 28 листопада 2018 року задоволено клопотання слідчого СВ Глобинського ВП ГУНП в Полтавській області, накладено арешт на майно належне ОСОБА_1 , в межах кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 4201817119000003.

ОСОБА_1 звернувся з апеляційною скаргою, яка містила клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження вказаної ухвали слідчого судді.

Ухвалою Полтавського апеляційного суду від 16 січня 2019 року захиснику Гонтару В.М. відмовлено в поновленні строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді Глобинського районного суду Полтавської області від 28 листопада 2018 року, а апеляційну скаргу повернуто.

Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала

Як вбачається зі змісту касаційної скарги, ОСОБА_1 ставить питання про скасування ухвали апеляційного суду, посилаючись на істотні порушення кримінального процесуального закону. Вважає незаконною відмову в поновленні строку на апеляційне оскарження. Наголошує, що не був присутнім при оголошенні ухвали слідчого судді, а її зміст дізнався після отримання. Вказує, що його захисник отримав ухвалу слідчого судді 3 грудня 2018 року, а тому строк на апеляційне оскарження цього рішення не пропущений. Повідомляє, що в ухвалі апеляційного суду зазначено, що в судовому засіданні був присутній захисник Гонтар В.М., що не відповідає дійсності, оскільки в засіданні брав участь інший захисник - Риль В.Є.

Позиції учасників судового провадження

Прокурор доводи викладені у касаційній скарзі вважає обґрунтованими.

ОСОБА_1 та його захисник Гонтар В.М. підтримали доводи, викладені у касаційній скарзі, просили скасувати ухвалу апеляційного суду і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Мотиви Суду

З матеріалів провадження вбачається, що ОСОБА_1 5 грудня 2018 року звернувся з апеляційною скаргою на ухвалу слідчого судді. Крім іншого, вказував, що він та його захисник Гонтар В. М . не були присутніми під час оголошення ухвали слідчого судді, а захисник отримав копію оскаржуваного рішення 3 грудня 2018 року, тому строк на апеляційне оскарження не пропустив. Зазначав, що якщо суд дійде висновку що строк на апеляційне оскарження пропущено, то просив його поновити.

Ухвалою Полтавського апеляційного суду від 16 січня 2019 року відмовлено в поновленні строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді Глобинського районного суду Полтавської області від 28 листопада 2018 року, а апеляційну скаргу повернуто.

Залишаючи без задоволення клопотання про поновлення строків на апеляційне оскарження та повертаючи апеляційну скаргу апеляційний суд зазначив, що вона подана з пропуском встановленого законом строку і підстави для його поновлення відсутні.

Своє рішення апеляційний суд обґрунтував тим, що під час розгляду клопотання слідчого Корнієнко Ю.В. та його захисник були присутні, мали можливість вчасно подати апеляційну скаргу. Інших поважних причин пропуску строку на апеляційне оскарження не наведено.

З таким рішенням суду апеляційної інстанції погоджується і касаційний суд.

У відповідності до вимог ст. 395 КПК України, апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана протягом п`яти днів з дня її оголошення, а в разі, якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

Як убачається з матеріалів провадження, ОСОБА_1 та його захисник Гонтар В.М. були присутніми в судовому засіданні 28.11.2018 року під час розгляду клопотання слідчого. В цей же день, після виходу з нарадчої кімнати слідчим суддею було оголошено ухвалу.

Тобто, ухвала слідчого судді, постановлена за викликом ОСОБА_1 , розгляд клопотання проведено за його участю та участю захисника Гонтара В.М., а тому на нього не поширюються вимоги ч. 3 ст. 395 КПК України, якими передбачене обчислення строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді з дня отримання копії судового рішення.

Таким чином, в даному випадку застосовуються загальні положення ст. 395 КПК України, якими передбачено, що апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана протягом п`яти днів з дня її оголошення.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини вирішення питання щодо поновлення строку на оскарження перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак такі повноваження не є необмеженими, оскільки в кожній справі національні суди мають перевіряти, чи виправдовують підстави для поновлення строків для оскарження втручання у принцип res judicata (принцип юридичної визначеності) (див.: рішення у справі «Пономарьов проти України» (Ponomaryov v. Ukraine), заява № 3236/03, п. 41, від 3 квітня 2008 року; рішення у справі «Устименко проти України» (Ustimenko v. Ukraine), заява № 32053/13, п. 47, від 29 жовтня 2015 року).

Частиною 1 ст. 117 КПК передбачено, що строк виконання процесуальних дій поновлюється лише у тому випадку, якщо його пропущено з поважних причин. Отже, в ініційованому учасником кримінального провадження клопотанні про поновлення процесуального строку має бути наведено причини, через які цей строк пропущено.

Під поважними причинами слід розуміти лише ті обставини, які були об`єктивно непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, пов`язані дійсно з істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливлювали можливість своєчасного звернення до суду у вищезазначений законом строк.

Згідно п. 4 ч. 3 ст. 399 КПК України апеляційна скарга повертається, якщо її подано після закінчення строку апеляційного оскарження і якщо особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або суд апеляційної інстанції за заявою особи не знайде підстав для його поновлення

Оскільки ОСОБА_1 та його захисником не було наведено поважних причин пропуску строку на апеляційне оскарження, то апеляційний суд обґрунтовано відмовив в його поновленні.

Що стосується доводів касаційної скарги про те, що в судовому засіданні апеляційного суду брав участь захисник Риль В.Є., а суд зазначив, був присутній захисник Гонтар В.М., то вказане не вплинуло на суть прийнятого рішення та не є істотним порушенням вимог КПК України, в розумінні ст. 412 КПК України. Більше того, у вступній частині ухвали зазначено, що розгляд проводився за участю захисника Риля В.Є., а в мотивувальній частині зазначено прізвище захисника Гонтар В.М. , що фактично є опискою, яка, у разі необхідності, може бути виправлена в порядку ст. 379 КПК України.

Враховуючи викладене, доводи касаційної скарги ОСОБА_1 про незаконність ухвали апеляційного суду, безпідставні та не ґрунтуються на вимогах закону.

Істотних порушень вимог кримінального процесуального закону, які були б безумовними підставами для зміни або скасування судового рішення, не встановлено, а тому касаційна скарга задоволенню не підлягає

Керуючись ст. ст. 434, 436 КПК України, суд

ухвалив:

Ухвалу Полтавського апеляційного суду від 16 січня 2019 року, якою захиснику Гонтару В.М. відмовлено в поновленні строку на апеляційне оскарження та повернуто апеляційну скаргу на ухвалу слідчого судді Глобинського районного суду Полтавської області від 28 листопада 2018 року, якою накладено арешт на майно належне ОСОБА_1 залишити без зміни, а касаційну скаргу ОСОБА_1 - без задоволення.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді:

С.І.Кравченко О.П.Ємець В.І.Остапук

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст