Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ККС ВП від 28.10.2019 року у справі №155/340/18 Постанова ККС ВП від 28.10.2019 року у справі №155...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ККС ВП від 28.10.2019 року у справі №155/340/18

Державний герб України

Постанова

Іменем України

15 листопада 2018 року

м. Київ

Справа № 155/340/18

Номер провадження в апеляційному суді 11-сс/773/144/18

Провадження № 51 - 5430 км 18

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого Наставного В.В.,

суддів Марчука О.П., Могильного О.П.,

за участю:

секретаря судового засідання Бражника М.В.,

прокурора Руденко О.П.,

розглянув у судовому засіданні матеріали провадження за касаційною скаргою генерального директора ПП «Агро-Експрес-Сервіс» ОСОБА_1 на ухвалу Апеляційного суду Волинської області від 28 березня 2018 року.

Обставини справи та зміст оскарженого судового рішення

Ухвалою слідчого судді Горохівського районного суду Волинської області від

05 березня 2018 року задоволено клопотання начальника Горохівського відділу Володимир-Волинської місцевої прокуратури Гуслєва В.Ю і надано дозвіл Державній екологічній інспекції у Волинській області на проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства України щодо охорони земель та законодавства України щодо поводження з відходами при складуванні ПП «Агро-Експрес-Сервіс» відходів цукрового буряку на земельних ділянках державної форми власності, розташованих за межами населених пунктів на території Мар'янівської селищної ради та Цегівської сільської ради Горохівського району Волинської області, підтвердження або спростування факту забруднення цих земель внаслідок складування відходів і створення небезпеки для довкілля. Зазначене клопотання було подане межах здійснення досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за

№ 42018031060000017 від 19 лютого 2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 239 ч. 1 КК України

Ухвалою Апеляційного суду Волинської області від 28 березня 2018 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою генерального директора ПП «Агро-Експрес-Сервіс» ОСОБА_1 на зазначену ухвалу слідчого судді на підставі ст. 399 ч. 4 КПК України, оскільки апеляційну скаргу подано на судове рішення, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.

Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі генеральний директор ПП «Агро-Експрес-Сервіс» ОСОБА_1 просить скасувати ухвалу апеляційного суду про відмову у відкритті апеляційного провадження в зв'язку з її незаконністю та необґрунтованістю і призначити новий розгляд в суді апеляційної інстанції. Вважає, що слідчий суддя прийняв рішення, яке не передбачене КПК України, а тому апеляційний суд не вправі був відмовити у перевірці такого рішення, посилаючись на ст. 399 ч. 4 КПК України. Зазначає, що право на оскарження ухвали слідчого судді про надання дозволу на проведення позапланової перевірки підлягає забезпеченню на підставі ст. 7 ч. 1 п. 17, ст. 24 ч. 1, ст. 9 ч. 6 КПК України. Указує на те, що рішення апеляційного суду не узгоджується із правовим висновком Верховного Суду України, який міститься в постанові від 12 жовтня 2017 року в справі № 757/49263/15-к.

Заперечень на касаційну скаргу генерального директора ПП «Агро-Експрес-Сервіс» ОСОБА_1 від учасників судового провадження не надходило.

Позиції учасників судового провадження

Прокурор в судовому засіданні вважала касаційну скаргу обґрунтованою і просила її задовольнити, скасувати ухвалу апеляційного суду про відмову у відкритті апеляційного провадження і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Мотиви Суду

Заслухавши суддю-доповідача, доводи учасників судового провадження, перевіривши матеріали кримінального провадження та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла до наступних висновків.

Згідно зі ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Частиною першою статті 36 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII) визначено, що Верховний Суд забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.

Реалізація цього завдання відбувається, зокрема, шляхом здійснення правосуддя, під час якого Верховний Суд у своїх рішеннях висловлює правову позицію щодо правозастосування, орієнтуючи в такий спосіб судову практику на однакове застосування норм права.

Частиною шостою статті 13 Закону № 1402-VIII передбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Пунктом 1 частини другої статті 45 Закону № 1402-VIII передбачено, що ВеликаПалата Верховного Суду у визначених законом випадках здійснює перегляд судових рішень у касаційному порядку з метою забезпечення однакового застосування судами норм права.

Порушене генеральним директором ПП «Агро-Експрес-Сервіс» ОСОБА_1 у касаційній скарзі питання, стосується оскарження під час досудового розслідування ухвал слідчого судді про надання дозволу на проведення позапланових перевірок.

Щодо вказаного питання Велика Палата Верховного Суду сформулювала висновки в постановах від 23 травня 2018 року.

Так, у справі № 243/6674/17-к, у провадженні № 13-16cво18 за касаційною скаргою представника ТОВ «Науково-виробниче об'єднання «Синтоп» ОСОБА_4 на ухвалу Апеляційного суду Донецької області від 30 серпня 2017 року про відмову у відкритті провадження за апеляційною скаргою на ухвалу слідчого судді про надання дозволу на проведення комплексної позапланової перевірки щодо законності та цільового використання земельної ділянки посадовими особами ТОВ «НВО «Синтоп» зазначила, що суд апеляційної інстанції під час вирішення питання про відкриття провадження за апеляційною скаргою на рішення слідчого судді про надання дозволу на проведення позапланових перевірок, повинен керуватися приписами ст. 9 ч. 6 КПК України щодо застосування загальних засад кримінального провадження, визначених у ст. 7 ч. 1 КПК України, до яких, зокрема, віднесено забезпечення права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності (ст. 7 ч. 1 п. 17, ст. 24 КПК України).

У пункті 28 вказаної постанови Велика Палата Верховного Суду зазначає, що апеляційні суди зобов'язані відкривати апеляційне провадження за скаргами на ухвали слідчих суддів про надання дозволу на проведення позапланових перевірок.

Аналогічний висновок щодо вказаного питання зазначено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 237/1459/17, у провадженні № 13-19кс18 за касаційною скаргою голови СФГ «Афродіта» на ухвалу Апеляційного суду Донецької області від 20 червня 2017 року про відмову у відкритті апеляційного провадження.

Таким чином, згідно з висновком, який міститься в постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 243/6674/17-к, апеляційні суди зобов'язані відкривати апеляційне провадження за скаргами на ухвали слідчих суддів про надання дозволу на проведення позапланових перевірок.

Враховуючи зазначене та те, що предметом перегляду вказаного касаційного провадження є ухвала суду апеляційної інстанції, якою відмовлено у відкритті провадження за апеляційною скаргою генерального директора ПП «Агро-Експрес-Сервіс» ОСОБА_1 на ухвалу слідчого судді Горохівського районного суду Волинської області від

05 березня 2017 року на підставі ст. 399 ч. 4 КПК України у зв'язку з тим, що ухвала слідчого судді про призначення позапланової перевірки не підлягає апеляційному оскарженню, колегія суддів вважає, що така ухвала апеляційного суду підлягає скасуванню із призначенням нового розгляду в суді апеляційної інстанції.

При цьому доводи касаційної скарги генерального директора ПП «Агро-Експрес-Сервіс» ОСОБА_1 в цій частині є обґрунтованими і в цій частині скарга підлягає задоволенню.

При новому розгляді суду апеляційної інстанції необхідно врахувати наведене, апеляційний розгляд здійснити відповідно до вимог КПК України та прийняти законне і обґрунтоване рішення.

Керуючись ст.ст. 436, 438 КПК України, Суд

ухвалив:

Касаційну скаргу генерального директора ПП «Агро-Експрес-Сервіс» ОСОБА_1 задовольнити частково.

Ухвалу Апеляційного суду Волинської області від 28 березня 2018 року скасувати і призначити новий розгляд в суді апеляційної інстанції.

Постанова Верховного Суду є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді:

В.В. Наставний О.П. Марчук О.П. Могильний

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст

Приймаємо до оплати