Історія справи
Ухвала КГС ВП від 04.07.2018 року у справі №908/2100/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2018 року
м. Київ
Справа № 908/2100/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Міщенка І.С. - головуючого, Берднік І.С., Сухового В.Г.
за участю секретаря судового засідання - Кравченко О.В.
учасники справи:
позивач - публічне акціонерне товариство "Укрнафта"
представник позивача - Жила М.І.
відповідач - Запорізька міська рада
представник відповідача - не з'явився
розглянувши матеріали касаційної скарги публічного акціонерного товариства "Укрнафта"
на постанову Донецького апеляційного господарського суду у складі Дучал Н.М. - головуючий, Геза Т.Д., Склярук О.І. від 03 травня 2018 року та рішення Господарського суду Запорізької області у складі Дроздової С.С. від 17 січня 2018 року
Історія справи
Короткий зміст позовних вимог
1. У жовтні 2017 року публічне акціонерне товариство "Укрнафта" звернулось до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Запорізької міської ради, якою просило врегулювати розбіжності та визнати договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:04:015:0033), яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сергія Синенка, 8а, укладеним в редакції, зазначеній позивачем.
2. В обґрунтування позову ПАТ "Укрнафта" зазначило про непогодження з протоколом розбіжностей, складеним Запорізькою міською радою. Вважає, що Радою не дотримано Типову форму договору оренди землі, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 №220 та порушені основні принципи договірного права.
Обставини, встановлені судами попередніх інстанцій
3. 22.08.2006 р. між Запорізькою міською радою, як орендодавцем, та ВАТ "Укрнафта" (рішенням загальних зборів акціонерів від 22.03.2011 змінено тип та назву товариства з відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" на публічне акціонерне товариство "Укрнафта"), як орендарем, укладено договір оренди землі, за умовами п.1. якого орендодавець, відповідно до рішення тридцятої сесії четвертого скликання Запорізької міської ради №8/37 від 15.02.2006, надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування автозаправної станції, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Кремлівська (в подальшому перейменовану на Сергія Синенка), 8а. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2356 га (п. 2 Договору).
4. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: будівлі, споруди автозаправної станції, які належать орендарю та не передаються в оренду (п.3 Договору).
5. Договір укладений на десять років.
6. 04.08.2016 листом 08.1.14/736 від ПАТ "Укрнафта" звернулось до Запорізької міської ради з проханням продовжити термін дії договору оренди вказаної земельної ділянки.
7. Згідно з Витягом №587/86-16 від 08.02.2016 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 2356,00 кв.м по вул. Кремлівська, 8а у м. Запоріжжі, нормативна грошова оцінка земельної ділянки склала 8 564 272,04 грн.
8. Рішенням вісімнадцятої сесії сьомого скликання Запорізької міської ради №61/29 від 21.06.2017 "Про поновлення ПАТ "Укрнафта" договору оренди землі по вул. Сергія Синенка, 8а для розташування автозаправної станції вирішено поновити публічному акціонерному товариству "Укрнафта" строком на 10 років договір оренди землі (кадастровий номер 2310100000:04:015:0033) площею 0,2356 га (землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування будівель торгівлі) по вул. Сергія Синенка, 8а для розташування автозаправної станції в межах, раніше затверджених рішенням міської ради від 15.02.2006 №8/37 "Про передачу в оренду ВАТ "Укрнафта" земельної ділянки по вул. Кремлівській, 8а для розташування автозаправної станції", за рахунок земель Запорізької міської ради
9. Пунктом 2.1 рішення №61/29 зобов'язано публічне акціонерне товариство "Укрнафта", зокрема, після прийняття даного рішення у чотиримісячний термін отримати витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, укласти з Запорізькою міською радою договір оренди землі та здійснити державну реєстрацію права користування в установленому законодавством порядку.
10. 11.09.2017 позивач ПАТ "Укрнафта" направив на адресу Запорізької міської ради підписані зі своєї сторони та скріплені печаткою три примірники договору оренди землі з додатками по вул. Сергія Синенка, 8а, що був викладений у редакції затвердженій Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Типового договору оренди" від 03.03.2004 року № 220, з проханням підписати і скріпити печаткою договір та повернути два примірники договору для подальшої реєстрації речового права оренди.
11. У відповідь на зазначений лист Запорізька міська рада листом від 27.09.2017 № 1752/02-03 повідомила, що в ході перевірки проекту договору оренди землі управлінням з питань земельних відносин Запорізької міської ради встановлено, що зазначений вище проект не відповідає формі зразку договору оренди землі, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 18.05.2011 р. № 35 "Про затвердження зразку договору оренди землі у м. Запоріжжі" (із змінами та доповненнями, внесеними на підставі рішення Запорізької міської ради від 26.06.2013 р. № 29), внаслідок чого складений протокол розбіжностей до договору оренди землі. Також повідомлено про направлення підписаних договорів із наступним застереженням "з протоколом розбіжностей" та безпосередньо протоколи розбіжностей до них.
12. Позивач, у свою чергу, склав та підписав протокол узгодження розбіжностей до договору оренди землі (кадастровий номер 2310100000:04:015:0033), відповідно до якого включив до договору оренди землі майже всі запропоновані відповідачем пункти (згідно протоколу розбіжностей), окрім пунктів 34.17, 34.20, абз.2 пп. 38.2 п. 38, 39.2, 47 та направив його відповідачу, яким даний протокол не підписано.
13. Умови пп. 34.17, 34.20, абзац 2 пп. 38.2 п. 38, 39.2, 47 договору залишилися сторонами неврегульованими та передані позивачем на розгляд господарського суду Запорізької області, яким відмовлено у задоволенні позову.
14. Позивач не погоджується з вказаними пунктами договору, викладеними відповідачем у протоколі розбіжностей до договору оренди землі:
" 34.17. У випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, Орендар протягом місяця з моменту прийняття такого рішення Запорізькою міською радою та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, зобов'язаний звернутись до Орендодавця із заявою про внесення змін до пункту 12 договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за цим договором, а також здійснити всі необхідні дії для виготовлення, укладення додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі, та подати цю додаткову угоду до податкових органів. У випадку невиконання Орендарем вищевказаного обов'язку та/або відсутності укладеної додаткової угоди щодо зміни розміру орендної плати за договором оренди землі протягом 3 місяців з дати подачі заяви, вказаної у даному пункті, це є підставою для одностороннього розірвання договору оренди землі Орендодавцем, та/або стягнення з Орендаря збитків, що складаються з неоплаченої суми орендної плати за весь строк її недоплати, та/або звернення Запорізької міської ради до суду з вимогою викласти договір оренди в частині розміру орендної плати у новій редакції".
"34.20. Зареєструвати право оренди у порядку, встановленому законодавством протягом 4 місяців з дати прийняття рішення міської ради про надання земельної ділянки в оренду".
Абзац 2 підпункту 38.2 пункту 38 "Фактичне продовження користування майном після закінчення строку дії даного договору не є підставою для поновлення договору".
Пункт 39.2, який слід читати в контексті пункту 39 " 39. Розірвання договору оренди землі допускається в односторонньому порядку. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є:"
" 39.2. Невиконання обов'язку передбаченого п. 34.17 Договору".
"47. У випадку невиконання Орендарем обов'язку, визначеного п. 34.20 Договору, та реєстрації права оренди з перевищенням, вказаного в п. 34.20 Договору строку, або ухилення від такої реєстрації, це є підставою для нарахування та сплати Орендарем збитків, що заподіяні міській раді, які складаються з неоплаченої суми орендної плати, починаючи з наступного дня після завершення вказаного строку, за весь строк її недоплати".
15. Зважаючи на те, що Запорізька міська рада даний протокол не підписала, ПАТ "Укрнафта" звернулося до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою, в якій просило врегулювати розбіжності та визнати договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:04:015:0033), яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сергія Синенка, 8а, укладеним у запропонованій позивачем редакції.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
16. Рішенням Господарського суду Запорізької області від 17.01.2018, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 03.05.2018, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
17. Рішення судів мотивовані тим, що усі вказані пункти, з якими незгоден позивач, відповідають пунктам зразку договору оренди землі, в свою чергу, рішення Запорізької міської ради від 26 червня 2013 року №29 "Про внесення змін до рішення міської ради від 18.05.2011 №35 "Про затвердження зразку договору оренди землі у м. Запоріжжя" разом із додатком до нього "Договір оренди землі" не скасоване та на момент розгляду справи по суті є чинним, а тому в силу приписів ст. 144 Конституції України, ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення Запорізької міської ради №35 від 18.05.2011 року, №29 від 26.06.2013 року підлягає обов'язковому виконанню всіма землекористувачами, в т.ч. ПАТ "Укрнафта".
Короткий зміст вимог касаційної скарги
18. Не погоджуючись із вказаними рішеннями, ПАТ "Укрнафта" подало касаційну скаргу, в якій просить оскаржувані рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу (узагальнено)
19. Скаржник обґрунтовує свої доводи касаційної скарги наступним:
19.1. рішення Запорізької міської ради від 18.05.2011р. №35, зі змінами внесеними рішенням від 26.06.2013р. №29, прямо суперечить нормам Земельного кодексу, Закону України "Про оренду землі", постанові Кабінету Міністрів "Про затвердження Типового договору оренди землі". У зв'язку з вищенаведеним, суди попередніх інстанцій безпідставно відхилили доводи позивача про відсутність правових підстав для застосування вказаного рішення.
19.2. свобода сторін у визначенні умов договору на власний розсуд, який в силу закону є обов'язковим, не є безмежною і має відповідати, як акту органу місцевого самоврядування, в даному випадку рішенню Запорізької міської ради від 21.06.2017 №6129 про поновлення договірних відносин, так і типовій формі договору, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України. Таким чином, судами проігноровано приписи ст. 14 Закону України "Про оренду землі", ст.ст.179, 181 Господарського кодексу України, ст. 288 Податкового кодексу України та не застосовано положення Постанови Кабінету Міністрів України.
19.3. редакція запропонованого відповідачем договору не відповідає рішенню Запорізької міської ради, тому посилання судів на його обов'язковість є необґрунтованим, що суперечить ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ч.2 ст.509 Цивільного кодексу України, де зазначено, що зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Позиція Верховного Суду
Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої й апеляційної інстанцій
20. Верховний Суд погоджується із висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо відсутності підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
21. Приписами частини 1, 2 статті 13 Конституції України унормовано, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
22. Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
23. За приписами ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
24. Частиною 8 ст. 93 ЗК України передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
25. Згідно статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
26. Згідно ч.ч. 1, 5 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
27. Статтею 13 вказаного Закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
28. Згідно зі ст. 14 даного Закону договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
29. Таким чином, укладення спірного договору є обов'язковим.
30. Загальний порядок укладення договорів встановлений ст. 638 Цивільного кодексу України.
31. Згідно з частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
32. За приписами ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
33. Як встановлено судами попередніх інстанцій, договір оренди земельної ділянки площею 0,2356 га, кадастровий номер 2310100000:04:015:0033, яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сергія Синенка, 8а, підписаний сторонами із протоколом розбіжностей та скріплений печатками.
34. Скаржник обґрунтовує доводи касаційної скарги тим, що рішення Запорізької міської ради від 18.05.2011р. №35, зі змінами внесеними рішенням від 26.06.2013р. №29, прямо суперечить нормам Земельного кодексу, Закону України "Про оренду землі", постанові Кабінету Міністрів "Про затвердження Типового договору оренди землі".
35. Суд відхиляє такі твердження ПАТ "Укрнафта", з огляду на наступне.
36. Положеннями ст. 12 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
37. Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26, ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
38. Згідно з приписами ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
39. Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220 затверджений Типовий договір оренди землі.
40. Рішенням Запорізької міської ради від 18.05.2011 р. № 35, з метою конкретизації типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Типового договору оренди землі" від 03.03.2004 р. № 220, затверджений зразок договору оренди землі згідно з додатком. Згідно пункту 3 рішення, дане рішення набирає чинності з моменту його офіційного оприлюднення у встановленому законодавством порядку. З моменту набрання чинності даного рішення, укладення нових та поновлення договорів оренди землі державної та комунальної власності мають вчинятись згідно з затвердженим зразком договору оренди землі.
41. Рішенням Запорізької міської ради від 26.06.2013 р. № 29 внесено зміни до зразку договору оренди землі у м. Запоріжжя, який затверджено рішенням міської ради від 18.05.2011 р. № 35, та викладено його в новій редакції. Вказане рішення опубліковано відповідачем у газеті "Запорізька Січ" № 146 та розміщено на офіційному порталі Запорізької міської влади в мережі Інтернет.
42. Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
43. При цьому, судами не встановлено скасування рішень Запорізької міської ради № 35 від 18.05.2011 р., № 29 від 26.06.2013 р., тобто вказані рішення є чинними.
53. За приписами ст. 144 Конституції України, ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення Запорізької міської ради від 18.05.2011 р. № 35, від 26.06.2013 р. № 29 підлягають обов'язковому виконанню землекористувачем, тобто позивачем.
44. Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що усі вказані пункти, з якими не погоджується позивач, та щодо яких між сторонами виникли розбіжності при їх укладенні, відповідають пунктам зразку договору оренди землі, затвердженому рішенням Запорізької міської ради від 26.06.2013 р. № 29, у зв'язку з чим Суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.
45. Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 10.05.2018р. у справі №908/1760/17, від 30.05.2018 у справі №908/1757/17.
46. Посилання скаржника на те, що редакція запропонованого Запорізькою міською радою договору не відповідає рішенню Запорізької міської ради Судом відхиляються, оскільки імперативні правила статті 300 Господарського процесуального кодексу України прямо забороняють касаційному суду вдаватися до переоцінки доказів.
47. При оцінці доводів касаційної скарги Верховний Суд також враховує практику Європейського суду з прав людини, зокрема у справах "Пономарьов проти України", "Рябих проти Російської Федерації", "Нєлюбін проти Російської Федерації", згідно з якою повноваження вищих судових органів стосовно перегляду мають реалізовуватися для виправлення судових помилок та недоліків судочинства, але не для здійснення нового судового розгляду, перегляд не повинен фактично підміняти собою апеляцію, а сама можливість існування двох точок зору на один предмет не є підставою для нового розгляду. Повноваження вищих судів щодо скасування чи зміни тих судових рішень, які вступили в законну силу та підлягають виконанню, мають використовуватися для виправлення фундаментальних порушень.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
48. За таких обставин та з урахуванням меж розгляду справи в суді касаційної інстанції касаційна скарга задоволенню не підлягає, а оскаржувані судові рішення підлягають залишенню без змін.
49. У зв'язку з відмовою в задоволенні касаційної скарги, згідно вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за її подання і розгляд покладаються на скаржника.
Керуючись статтями 300, 301, 306, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
П О С Т А Н О В И В :
1. Касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Укрнафта" залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду Запорізької області від 17 січня 2018 та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 03 травня 2018 року у справі 908/2100/17 залишити без змін.
Головуючий Міщенко І.С.
Судді Берднік І.С.
Суховий В.Г.