Історія справи
Ухвала КГС ВП від 25.04.2018 року у справі №904/8586/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2018 року
м. Київ
Справа № 904/8586/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
головуючого - Пєскова В.Г.,
суддів: Катеринчук Л.Й., Погребняка В.Я.
за участю секретаря судового засідання - Анісімової М.О.;
учасники справи:
заявник - ліквідатор Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод Укрпромбетон",
боржник - Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод Укрпромбетон"
ліквідатор - арбітражний керуючий Шевцов Є.В.,
представники учасників справи в судове засідання не з'явилися
розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод Укрпромбетон" в особі ліквідатора Шевцова Є.В.
на постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 06.03.2018
у складі колегії суддів: Білецької Л.М. (головуючий), Верхогляд Т.А., Чередка А.Є.,
у справі за заявою ліквідатора ТОВ "Завод Укрпромбетон"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод Укрпромбетон"
про визнання банкрутом,
ВСТАНОВИВ
Обставини справи встановлені судами першої та апеляційної інстанції
1. 25.12.2016 Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод Укрпромбетон" (далі - ТОВ "Завод Укрпромбетон") прийнято рішення про припинення діяльності підприємства шляхом ліквідації та призначено ліквідатора Млинарича О.Б.
2. 06.06.2017 протоколом установчих (загальних) зборів засновників припинені повноваження ліквідатора Млинарича О.Б. та призначено нового ліквідатора Шевцова Є.В.
3. Ліквідатором ТОВ "Завод Укрпромбетон" складено проміжний ліквідаційний баланс, відповідно до якого станом на 01.09.2017, кредиторська заборгованість становить 175 694,20 грн; основні засоби - 46 000 грн, дебіторська заборгованість, товарно - матеріальні цінності, нематеріальні активи та грошові кошти - відсутні.
4. 25.08.2017 ліквідатор ТОВ "Завод Укрпромбетон" звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ "Завод Укрпромбетон".
5. 03.10.2017 ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ "Завод Укрпромбетон" відповідно до статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Короткий зміст постанови суду першої інстанції
6. 17.10.2017 постановою Господарського суду Дніпропетровської області визнано ТОВ "Завод Укрпромбетон" банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 4 місяці, ліквідатором ТОВ "Завод Укрпромбетон" призначено Шевцова Є.В. Суд першої інстанції вказав, що вартості майна боржника недостатньо для задоволення вимог кредиторів, при цьому до звернення ліквідатора до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника, було дотримано вимоги цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
7. 06.03.2018 постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Головного управління Державної Фіскальної служби у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДФС у Дніпропетровській області) на постанову Господарського суду Дніпропетровської області від 17.10.2017 задоволено. Постанову Господарського суду Дніпропетровської області від 17.10.2017 скасовано. Провадження у справі про банкрутство ТОВ "Завод Укрпромбетон" закрито. Апеляційний господарський суд дійшов висновків, що судом першої інстанції належним чином не було проведено аналізу активів та пасивів боржника та належним чином не з'ясовано питання про недостатність вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву
8. 16.03.2018 ліквідатором ТОВ "Завод Укрпромбетон" подано касаційну скаргу, в якій скаржник просить скасувати постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 06.03.2018, а постанову Господарського суду Дніпропетровської області від 17.10.2017 залишити без змін.
9. Відзиву на касаційну скаргу не надходило.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ У СУДІ КАСАЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
А. Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
10. Скаржник стверджує про порушення апеляційним судом пункту 1 частини першої статті 231 Господарського процесуального кодексу України, оскільки ГУ ДФС у Дніпропетровській області не набуло статусу учасника справи про банкрутство, а тому не мало права оскаржувати постанову суду першої інстанції.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
11. Господарський процесуальний кодекс України (у редакції до 15.12.2017)
11.1. Стаття 33. Обов'язок доказування і подання доказів
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
11.2. Стаття 34. Належність і допустимість доказів
Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
11.3. Стаття 43. Оцінка доказів
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
12. Господарський процесуальний кодекс України (в редакції після 15.12.2017)
Стаття 300. Межі розгляду справи судом касаційної інстанції
1. Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
2. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
13.1. Стаття 104. Припинення юридичної особи
1. Юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
3. Порядок припинення юридичної особи в процесі відновлення її платоспроможності або банкрутства встановлюється законом.
13.2. Стаття 105. Виконання рішення про припинення юридичної особи
1. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
3. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
4. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
6. Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
13.3. Стаття 110. Ліквідація юридичної особи
1. Юридична особа ліквідується:
за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами;
13.4. Стаття 111. Порядок ліквідації юридичної особи
1. З дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.
2. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана повідомити учасників юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, про її участь в інших юридичних особах та/або надати відомості про створені нею господарські товариства, дочірні підприємства.
3. Під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.
4. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.
У випадках, установлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється.
5. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо закриття відокремлених підрозділів юридичної особи (філій, представництв) та відповідно до законодавства про працю здійснює звільнення працівників юридичної особи, що припиняється.
6. Ліцензії, документи дозвільного характеру та інші документи, а також печатки та штампи, які підлягають поверненню органам державної влади, органам місцевого самоврядування, повертаються їм ліквідаційною комісією (ліквідатором).
7. Для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
8. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
10. До затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
11. Після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає ліквідаційний баланс, забезпечує його затвердження учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, та забезпечує подання органам доходів і зборів.
14. Господарський кодекс України
14.1. Стаття 205. Припинення господарського зобов'язання у разі неможливості виконання
4. У разі неспроможності суб'єкта господарювання через недостатність його майна задовольнити вимоги кредиторів він може бути оголошений за рішенням суду банкрутом. Умови, порядок та наслідки оголошення суб'єктів господарювання банкрутами встановлюються цим Кодексом та іншими законами. Ліквідація суб'єкта господарювання - банкрута є підставою припинення зобов'язань за його участі.
15. Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"
15.1. Стаття 1. Визначення термінів
1.Для цілей цього Закону терміни вживаються в такому значенні: банкрутство - визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедур санації та мирової угоди і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Законом, грошові вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури;
учасники у справі про банкрутство - сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
15.2. Стаття 7. Судові процедури, які застосовуються щодо боржника
1. Відповідно до цього Закону щодо боржника застосовуються такі судові процедури банкрутства:
розпорядження майном боржника;
мирова угода;
санація (відновлення платоспроможності) боржника;
ліквідація банкрута.
15.3. Стаття 37. Постанова про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури
1. У випадках, передбачених цим Законом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
Банкрут - боржник, неспроможність якого виконати свої грошові зобов'язання встановлена господарським судом.
15.4. Стаття 95. Особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником
1. Якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
А. Оцінка аргументів учасників справи
і висновків судів першої й апеляційної інстанцій
А. Щодо суті касаційної скарги
16. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 300 Господарського процесуального кодексу України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
17. У даній справі провадження про банкрутство ТОВ "Завод Укрпромбетон" порушено на підставі статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності божника або визнання його банкрутом", частина друга якої передбачає обов'язкове дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України. Такий порядок передбачено зокрема статтями 110, 111 Цивільного кодексу України. Приймаючи постанову про визнання боржника банкрутом, суд першої інстанції дійшов висновку про дотримання вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.
18. Однак, апеляційним господарським судом встановлено, а матеріали справи не містять інформації щодо наявності або відсутності зареєстрованого за ТОВ "Завод Укпромбетон" нерухомого майна, до заяви про порушення справи про банкрутство ліквідатором не було додано запити до державних органів та отримані відповіді відповідних реєструючих органів, відсутні докази надання ліквідатором до органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування документів підприємства, у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку, для проведення відповідних перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості зі сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів. В матеріалах справи відсутні належні докази виконання ліквідатором боржника вищевказаних вимог закону та відсутні докази проведення контролюючим органом відповідних позапланових перевірок боржника, не було додано доказів складання та подання органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітності за останній звітний період. З огляду на викладене, апеляційний господарський суд дійшов обґрунтованих та законних висновків про недотримання ліквідаційною комісією ТОВ "Завод Укрпромбетон" вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи, а також неподання ліквідаційною комісією, на момент порушення провадження у цій справі, документів у підтвердження здійснення повної досудової процедури ліквідації товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ "Завод Укрпромбетон", що є порушенням вимог статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Таким чином апеляційним господарським судом правомірно скасовано постанову місцевого господарського суду про визнання боржника банкрутом та закрито провадження у справі.
19. Також, колегія суддів відхиляє доводи скаржника про відсутність у ГУ ДФС у Дніпропетровській області права на апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції у даній справі, з огляду на наступне. Підприємство боржника перебуває на податковому обліку у ДПІ Красногвардійського району міста Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області, таким чином, враховуючи особливості процедури банкрутства в порядку статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", правовий статус органу фіскальної служби як контролюючого органу, передбачений нормами цивільного та податкового законодавства, місце реєстрації боржника як платника податків та зобов'язання боржника у добровільній ліквідації прозвітувати податковому органу, колегія суддів касаційної інстанції вважає доводи касаційної скарги щодо відсутності у податкових органів права на апеляційне оскарження у цій справі необґрунтованими та безпідставними. (висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах виклав Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду України у постанові від 31.01.2018 справа № 911/2510/17, постанові від 14.03.2018 у справі № 927/557/17).
20. За таких обставин колегія суддів касаційної інстанції прийшла до висновку, що постанова апеляційного господарського суду ухвалена з додержанням вимог матеріального та процесуального права, а доводи касаційної скарги не спростовують законних та обґрунтованих висновків суду апеляційної інстанції.
Б. Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
21. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду дійшов висновків про те, що постанова у справі прийнята з повним, всебічним та об'єктивним з'ясуванням обставин, які мають значення для справи, із дотриманням норм матеріального та процесуального права.
22. Враховуючи вищевикладене та керуючись пунктом 1 частини першої статті 308, статтею 309 Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017, касаційна скарга ТОВ "Завод Укрпромбетон" в особі ліквідатора Шевцова Є.В. підлягає залишенню без задоволення, а прийнята у справі постанова Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 06.03.2018 - залишенню без змін.
Керуючись статтями 300, 301, пунктом 1 частини першої статті 308, статтею 309, 315 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду,
П О С Т А Н О В И В :
1. Касаційну скаргу ТОВ "Завод Укрпромбетон" в особі ліквідатора Шевцова Є.В. залишити без задоволення.
2. Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 06.03.2018 у справі № 904/8586/17 залишити без змін.
3. Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий В. Пєсков
Судді Л. Катеринчук
В. Погребняк