Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КГС ВП від 27.03.2018 року у справі №909/713/17 Ухвала КГС ВП від 27.03.2018 року у справі №909/71...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КГС ВП від 27.03.2018 року у справі №909/713/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2018 року

м. Київ

Справа № 909/713/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Краснова Є.В. - головуючого, Мачульського Г.М., Кушніра І.В.,

за участю секретаря судового засідання - Шевченко Н.А.,

розглянувши касаційну скаргу Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 05.12.2017 та рішення Господарського суду Івано - Франківської області від 11.10.2017 у справі

за позовом Фінансового управління Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий сервіс", за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про спонукання до укладення договору про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Івано-Франківська та додатку до нього в редакції, запропонованій Фінансовим управлінням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради,

За участю представників сторін:

від позивача - не з'явилися,

від відповідача - Гробовицький О.Б.,

від 3-ї особи - не з'явилися

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Фінансове управління Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (далі - Фінуправління) звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий сервіс" (далі - ТОВ "Торговий сервіс") про спонукання до укладення договору про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Івано-Франківська та додатку до нього в редакції, запропонованій позивачем.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 31.12.2015 Виконавчим комітетом, Фінуправлінням та ТОВ "Торговий сервіс" (замовник) був укладений договір № 116 про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Івано-Франківська, яким був визначений попередній розмір пайового внеску замовника, який здійснює будівництво торгового центру на вул. Дністровській, 5, у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Івано-Франківська в сумі 655 451,46грн. Пунктом 3.4 договору встановлено, що розрахунок остаточного розміру здійснюється відповідно до остаточного договору, який оформляється після затвердженого архітектурно-технічного/технічного паспорту та загальної вартості будівництва. За умовами пункту 3.5 договору суму остаточного пайового внеску замовник сплачує до прийняття об'єкта в експлуатацію. Позивач вказує, що 14.04.2017 об'єкт будівництва був зданий в експлуатацію згідно з декларацією про готовність об'єкта до експлуатації від 14.04.2017 № 143173040858, але остаточний договір про пайову участь не укладено.

Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 11.10.2017 (суддя Неверовська Л.М.) позов задоволено частково. Визнано укладеним договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста в редакції позивача, за виключенням пунктів 3.2, 3.3, які викладено судом в наступній редакції:

п. 3.2 Величина пайового внеску визначена на підставі загальної кошторисної вартості будівництва згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, що становить 7 391 106грн;

п. 3.3 Замовник сплачує пайову участь у сумі 377 377,42 грн в 7-денний термін з моменту реєстрації Договору".

Остаточний розмір пайової участі відповідача суд визначив в сумі 517 377,42 грн, виходячи загальної кошторисної вартості будівництва 7 391 106,00 грн та розміру пайової участі 7% для нежитлових будівель, встановленого пунктом 6.2.1 Положення про пайову участь. З урахуванням сплати відповідачем 140 000,00 грн на розвиток інфраструктури міста, суд визначив у розрахунку та у п. 3.3 договору розмір пайової участі, належної до сплати, в сумі 377 277,42 грн (517 377,42 - 140 000,00), з якої згідно з п. 6.2.2 Положення про пайову участь 264 164,19 грн скеровується на соціальну інфраструктуру міста; 113 213,23грн - на інженерно-транспортну інфраструктуру міста.

Постановою колегії суддів Львівського апеляційного господарського суду від 05.12.2017 у складі: Хабіб М.І., Дубник О.П., Юрченка Я.О. рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

Фінуправління у касаційній скарзі просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій скасувати, прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами норм чинного законодавства, зокрема, статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Положення про пайову участь замовників будівництва у створенні та розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста". Скаржник зазначає про неправильний порядок визначення судами суми пайового внеску.

Узагальнений виклад позиції інших учасників справи

ТОВ "Торговий сервіс" у відзиві просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій залишити без змін наголошуючи на їх законності і обґрунтованості.

В судовому засіданні представник відповідача заперечив проти задоволення касаційної скарги.

Доводи, за якими суд касаційної інстанції погодився або не погодився з висновками суду першої та апеляційної інстанцій

Відповідно до частин 1, 2 статті 300 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

Переглянувши у касаційному порядку на підставі встановлених фактичних обставин справи судові рішення, враховуючи визначені ГПК України межі такого перегляду, суд касаційної інстанції виходить із наступного.

Судами попередніх інстанцій при розгляді справи встановлено, що 31.12.2015 Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, Фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та ТОВ "Торговий сервіс" (замовник) уклади договір № 116 про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.

Згідно з п. 1.1 договору замовник, що здійснює будівництво торгового центру по вул. Дністровська, 5, в порядку та на умовах, визначених договором, бере участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська.

Відповідно до п. 3.1 розрахунок попереднього розміру пайового внеску здійснюється відповідно до додатку 1 до договору. Попередній розмір пайового внеску складає 655 451,46 грн.

Умовами п. 3.2 договору визначено, що величина пайового внеску визначена на підставі нормативів для одиниці створеної потужності (функціональної одиниці виміру), затвердженої Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України в сумі 5 652,50 грн (без ПДВ).

Пунктом 3.4 встановлено, що розрахунок остаточного розміру пайового внеску здійснюється відповідно до остаточного договору, який оформляється після затвердженого в установленому порядку архітектурно-технічного паспорту/технічного паспорту та загальної вартості будівництва.

Попередній розмір пайового внеску складає 655 451,46 грн, з яких 458 816,03грн пайова участь на соціальну інфраструктуру, 196 635,44грн пайова участь на інженерно-транспортну інфраструктуру міста.

ТОВ "Торговий сервіс" подало Декларацію про готовність до експлуатації об'єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності, яка зареєстрована 14.04.2017 Управлінням з питань Держархбудконтролю виконкому Івано-Франківської міської ради за № ІФ143171040858.

Згідно з Декларацією вважається закінчений будівництвом об'єкт готовим до експлуатації - торговий центр по вул. Дністровська, 5 в м. Івано-Франківську, загальною площею 3 783,5 м2, кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією 7 000 тис. грн , у т.ч. 5 000 тис. грн витрати на будівельні матеріали, 2 000 тис. грн витрати на машини, обладнання та інвентар.

Крім того, у пункті 22 Декларації вказано про сплату платіжними дорученнями № 971 від 09.11.2016 та № 1020 від 24.11.2016 коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста за договором від 31.12.2015.

Фінуправління звернулося до ТОВ "Торговий сервіс" з пропозицією укласти остаточний договір про пайову участь (лист від 17.05.2017 № 193/16.5-14/18в), до якого додало 2 примірники проекту договору з додатком - розрахунком розміру пайової участі, згідно з якими пайова участь замовника визначена в сумі 2 057 625,83 грн, виходячи із загальної площі будівництва 3 783,50 м2, показника опосередкованої вартості спорудження 1 м2. об'єкта будівництва в Івано-Франківській області - 7 769,17 грн, затвердженого Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (п. 3.2 договору), та розміру пайової участі 7 % для нежитлових будівель, встановленого пунктом 6.2.1 Положення про пайову участь.

Відповідачем запропонований позивачем договір не підписано, кошти не сплачено, що стало підставою для звернення позивача з даним позовом.

Колегія суддів зазначає, що згідно з частиною 3 статті 179 Господарського кодексу України (далі - ГК України) укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, зокрема, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору.

Частиною 2 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (у відповідній редакції) встановлено, що замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури (частина 3 статті 40 цього Закону).

Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону(частина 1 статті 40 зазначеного Закону).

При цьому, відповідно до частини 6 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати:

1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд;

2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Відповідно до частини 5 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Поряд з цим, рішенням Івано-Франківської міської ради від 18.10.2013 № 1231-38 затверджено Положення про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, пунктами 1.2 та 2.13 якого передбачено укладання 3-х стороннього договору про пайову участь, який укладається Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, Фінансовим управлінням Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та замовником будівництва.

Пунктом 6.2 Положення встановлено, що розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту та порядок її сплати визначається в залежності від категорії об'єктів містобудування та відповідно до типового договору укладеного з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури) (додаток № 1) та на основі вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування. Вартість будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування не може бути нижчою за загальну кошторисну вартість будівництва об'єкту:

- 7 відсотків вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування - для нежитлових будівель та споруд;

- 4 відсотки вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування - для житлових будинків.

У пункті 2.10 розділу 2 "Визначення термінів" Положення про пайову участь встановлено, що вартість будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування - величина, яка визначається множенням показника опосередкованої вартості спорудження 1 кв.м житла/нежитлових будівель та споруд (без урахування ПДВ), що діє на момент складання проекту договору на загальну площу, та доведена Мінрегіонбудом, або визначається на основі нормативів для одиниці створеної потужності, затверджених рішенням міської ради. Вартість будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування не може бути нижчою за загальну кошторисну вартість будівництва об'єкту.

Загальна кошторисна вартість будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування - величина, визначена згідно з державними будівельними нормами, без урахування витрат з придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішньо- та позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій та повинна мати висновок ДП "Укрдержбудекспертиза", або його філій.

У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.

Таким чином, згідно із Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Положенням про пайову участь величина пайової участі замовника будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування, відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі, з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами ДП "Укрдержбудекспертиза" або його філією.

Судами встановлено, що згідно з експертною оцінкою кошторисної частини проектної документації, складеною на основі робочого проекту "Нове будівництво. Торговий центр на вул. Дністровська, 5 у м. Івано-Франківську (загальнобудівельні роботи)" № 111/09-0602/ЕО-17 від 11.10.2017, проведеною Філією ДП "Укрдержбудекспертиза" в Івано-Франківської області Державного підприємства "Спеціалізована державна експертна організація - центральна служба української державної будівельної експертизи", загальна кошторисна вартість будівництва у поточних цінах станом на 28.08.2017 становить 7 391 106 грн, в тому числі будівельні роботи - 6 057 380 грн, інші витрати - 1 333 726грн. В експертній оцінці зазначено також, що за результатами розгляду кошторисної документації встановлено, що документація, яка враховує обсяги робіт, передбачених робочим проектом, складена відповідно до вимог ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 "Правила визначення вартості будівництва".

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про розрахунок розміру пайової участі виходячи із загальної кошторисної вартості будівництва.

Посилання скаржника на необхідність застосування іншого порядку визначення розміру пайової участі не приймається до уваги з огляду на вищенаведені положення законодавства та встановлені обставини справи.

ТОВ "Торговий сервіс" у відзиві наголошує на законності і обґрунтованості рішення та постанови попередніх судових інстанцій. Колегія суддів з цим погоджується.

Враховуючи наведене, рішення та постанова попередніх судових інстанцій про часткове задоволення позову відповідають нормам чинного законодавства і мають бути залишені без змін.

Судові витрати.

Судовий збір за подання касаційної скарги в порядку статті 129 ГПК України покладається на скаржника.

Керуючись статтями 300, 301, 306, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради залишити без задоволення.

2. Постанову Львівського апеляційного господарського суду 05.12.2017 та рішення Господарського суду Івано - Франківської області від 11.10.2017 у справі № 909/713/17 залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий Є. Краснов

Судді: Г. Мачульський

І. Кушнір

logo