Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КГС ВП від 17.07.2019 року у справі №910/3331/19 Ухвала КГС ВП від 17.07.2019 року у справі №910/33...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2019 року

м. Київ

справа № 910/3331/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Могил С.К. - головуючий (доповідач), Волковицька Н.О., Случ О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Мало-Кохнівський кар`єр"

на ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 28.05.2019 (колегія суддів у складі: Дідиченко М.А. - головуючий, Пономаренко Є.Ю., Руденко М.А.)

у справі № 910/3331/19

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мало-Кохнівський кар`єр"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "СП ПЕТРОЛІУМ"

про стягнення 3 798 000, 51 грн.,

В С Т А Н О В И В:

У березні 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Мало-Кохнівський кар`єр" (далі - ТОВ "Мало-Кохнівський кар`єр") звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "СП ПЕТРОЛІУМ" про стягнення 3 798 500, 51 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.04.2019 провадження у справі закрито, у зв`язку з відмовою позивача від позову (заява за підписом директора ОСОБА_1 .).

Не погоджуючись з вказаною ухвалою, позивач (за підписом директора з правових питань ОСОБА_2) звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, яку ухвалою від 28.05.2019 повернуто скаржнику на підставі п. 1 ч. 5 ст. 260 Господарського процесуального кодексу України (далі- ГПК України).

В обґрунтування своєї позиції суд апеляційної інстанції зазначив, що скарга підписана директором з правових питань - ОСОБА_2 за довіреністю від 26.12.2018 № 12. Однак з тексту довіреності, апеляційної скарги та з матеріалів справи в цілому не вбачається, що зазначена особа є адвокатом, а доказів на підтвердження того, що ОСОБА_2 здійснює адвокатську діяльність та представляє інтереси скаржника як адвокат до апеляційної скарги не додано та в матеріалах справи не міститься. Крім того, як вбачається з відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, керівником ТОВ "Мало-Кохнівський кар`єр", який має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, є ОСОБА_1 . Враховуючи викладене, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що повноваження представника ОСОБА_2 діяти в інтересах ТОВ "Мало-Кохнівський кар`єр" з правом підпису зазначеною особою апеляційної скарги не підтверджені належним чином.

Не погоджуючись з ухвалою про повернення апеляційної скарги, позивач в особі директора з правових питань ОСОБА_2 звернувся до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить її скасувати, а справу направити до суду апеляційної інстанції для відкриття апеляційного провадження та розгляду по суті іншим складом суду, в обґрунтування чого посилається на порушення судом норм процесуального права, що призвело до помилкового висновку про повернення апеляційної скарги.

Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 16.07.2019 відкрито провадження за касаційною скаргою, призначено її до розгляду в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи та надано строк на подання відзиву на касаційну скаргу до 05.08.2019.

До Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду не надходило відзиву на касаційну скаргу у встановлений в ухвалі від 16.07.2019 строк.

Переглянувши в касаційному порядку ухвалу апеляційного господарського суду, колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду дійшла висновку про наявність правових підстав для її часткового задоволення, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Частиною 3 зазначеної статті передбачено, що юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Згідно зі ст. 97 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) управління товариством здійснюють його органи. Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.

Положеннями ч.ч. 1 та 2 ст. 99 ЦК України передбачено, що загальні збори товариства своїм рішенням створюють виконавчий орган та встановлюють його компетенцію і склад. Виконавчий орган товариства може складатися з однієї або кількох осіб.

Відповідно до положень ст. 62 Закону України "Про господарські товариства" (в редакції, чинній станом на затвердження загальними зборами учасників позивача статуту, доданого до позовної заяви) у товаристві з обмеженою відповідальністю створюється виконавчий орган: колегіальний (дирекція) або одноособовий (директор). Дирекцію очолює генеральний директор.

Частинами 5, 6 зазначеної статті передбачено, що дирекція (директор) діє від імені товариства в межах, встановлених даним Законом та установчими документами. Генеральний директор має право без довіреності виконувати дії від імені товариства. Інші члени дирекції також можуть бути наділені цим правом.

Згідно з ч. 3 Глави VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" протягом року з дня набрання чинності цим Законом положення статуту товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, що не відповідають цьому Закону, є чинними в частині, що відповідає законодавству станом на день набрання чинності цим Законом.

Як вбачається з доданої до позовної заяви копії Статуту ТОВ "Мало-Кохнівський кар`єр", а саме п. 12.1.3, органом управління та контролю товариства, зокрема, є виконавчий орган товариства - дирекція, яку очолює Генеральний директор товариства.

Відповідно до положень п. 15.1 Статуту Дирекція є колегіальним виконавчим органом товариства, який здійснює керівництво його поточною діяльністю та діє відповідно до чинного законодавства.

Абзацом 2 п. 15.5. Статуту передбачено, що обов`язковим є призначення та включення до складу Дирекції товариства Директора з правових питань (призначення та звільнення якого здійснюється Генеральним директором особисто), який, згідно з положеннями п. 15.6. Статуту: діє від імені товариства без довіреності та в межах своєї компетенції в будь-яких судах загальної юрисдикції та спеціалізованих судах (у тому числі апеляційної та касаційної інстанцій); веде без довіреності будь-які судові справи (у судах будь-якої інстанції та спеціалізації), у тому числі всі господарські справи, та представляє інтереси товариства з усіма правами, наданими позивачу, у тому числі з правом оскарження рішень, ухвал, подачі і підписання апеляційної та касаційної скарг; має право завіряти своїм підписом (який скріплюється печаткою товариства) копії будь-яких документів, що подаються, зокрема, до судів.

Відповідно до копії (скріпленої печаткою позивача) доданого до позову Наказа № 27-к від 28.02.2018, підписаного Генеральним директором ОСОБА_3 , на посаду Директора з правових питань з 28.02.2018 призначено ОСОБА_2 .

Враховуючи викладене та положення ч. 3 ст. 56 ГПК України, оскільки ОСОБА_2 є членом виконавчого органу позивача (і доказів протилежного матеріали справи не містять), який, згідно з положеннями п. 15.6. Статуту веде без довіреності будь-які судові справи (у судах будь-якої інстанції та спеціалізації), у тому числі всі господарські справи та представляє інтереси товариства з усіма правами, наданими позивачу, у тому числі з правом оскарження рішень, ухвал, подачі і підписання апеляційної та касаційної скарг, колегія суддів касаційної інстанції вважає, що апеляційний господарський суд дійшов помилкового висновку про повернення апеляційної скарги на підставі п. 1 ч. 5 ст. 260 ГПК України, що є підставою для скасування ухвали Північного апеляційного господарського суду від 28.05.2019 та передачі справи № 910/3331/19 до цього суду зі стадії вирішення питання про прийняття апеляційної скарги до провадження.

Керуючись ст.ст. 300, 301, 304, 308, 310, 314, 315-317 ГПК України, Суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Мало-Кохнівський кар`єр" задовольнити частково.

Ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 28.05.2019 у справі № 910/3331/19 скасувати.

Справу № 910/3331/19 передати до Північного апеляційного господарського суду від 28.05.2019 зі стадії вирішення питання про прийняття апеляційної скарги до провадження.

Постанова набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Могил С.К.

Судді: Волковицька Н.О.

Случ О.В.

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст