Історія справи
Постанова ВСУ від 10.04.2025 року у справі №924/866/21Постанова КГС ВП від 01.02.2023 року у справі №924/866/21
Постанова КГС ВП від 01.02.2023 року у справі №924/866/21
Постанова КГС ВП від 28.11.2024 року у справі №924/866/21
Постанова КГС ВП від 28.11.2024 року у справі №924/866/21
Постанова ВСУ від 10.04.2025 року у справі №924/866/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2023 року
м. Київ
cправа № 924/866/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Сухового В. Г. - головуючого, Берднік І. С., Зуєва В. А.,
за участю секретаря судового засідання - Денисевича А. Ю.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України"
на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 24.02.2022 (головуючий суддя Дужич С.П., судді Саврій В.А., Миханюк М.В. та рішення Господарського суду Хмельницької області від 14.12.2021 (суддя Заверуха С.В.)
у справі № 924/866/21
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України"
до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз"
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні позивача: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг,
про стягнення заборгованості,
та за зустрічним позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України",
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні позивача: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг,
про зобов`язання вчинити дії,
Історія справи
Короткий зміст позовних вимог
1. У серпні 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (далі - ТОВ "Оператор ГТС України", Позивач) звернулось до Господарського суду Хмельницької області з позовом до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" (АТ "Оператор ГРС "Хмельницькгаз", Відповідач) про стягнення 286 317 623,73 грн заборгованості за послуги балансування (негативні щодобові небаланси), 18 473 306,82 грн пені, 3 703 549,79 грн 3% річних, 7 177 082,37 грн інфляційних втрат, а також стягнення 8 421 019,87 грн заборгованості з оплати перевищення замовленої потужності, 456 073,25 грн пені, 91 756,24 грн 3% річних, 186 801,92 грн інфляційних втрат.
2. Позов обґрунтовано тим, що на підставі Договору транспортування природного газу № 2002000119 від 04.02.2020 (далі - Договір) Позивачем розраховано обсяги добових небалансів шляхом співставлення остаточних алокацій подач/відборів АТ "Оператор ГРС "Хмельницькгаз" природного газу до/з газотранспортної системи та виявлено наявність негативних щодобових небалансів за кожну газову добу, розмір яких сумарно за січень-березень 2021 року склав 382 793 177,02 грн. Вказані щодобові небаланси виникали внаслідок безпідставного відбору Відповідачем з газотранспортної системи природного газу без подання у зазначені періоди таких обсягів природного газу до газотранспортної системи та несанкціонованих відборів з газорозподільної системи Відповідача природного газу споживачами, у яких у зазначений період не було жодного постачальника природного газу. Крім того, Відповідачем в порушення пунктів 2.5, 8.3 Договору не здійснено оплату за перевищення замовленої потужності за період січень-березень 2021 року. У зв`язку з порушенням договірних зобов`язань, Позивач також просить стягнути з Відповідача нараховані на суму основної заборгованості пеню, 3% річних та інфляційні втрати.
3. Заперечуючи проти первісного позову, АТ "Оператор ГРС "Хмельницькгаз" звернулось до господарського суду із зустрічним позовом до ТОВ "Оператор ГТС України" про зобов`язання Відповідача за зустрічним позовом привести свої дії у відповідність до пунктів 9.1, 9.2, 9.3 Договору та положень розділу ХІІІ, розділу ХІV Кодексу газотранспортної системи (далі - Кодекс ГТС), шляхом: здійснення розрахунку маржинальної ціни, що покладена в основу визначення розміру добового негативного небалансу за лютий - березень 2021 року, у спосіб, передбачений пунктами 7, 8 - 11 глави 6 розділу ХІV Кодексу ГТС; вчинити балансуючі дії за лютий - березень 2021 року шляхом купівлі та продажу короткострокових стандартизованих продуктів та/або використання послуг балансування.
4. Зустрічний позов обґрунтовано тим, що протягом спірного періоду між сторонами були відсутні будь-які договірні відносини, які могли бути підставою вчинення балансуючих дій Оператором ГТС щодо Позивача за зустрічним позовом; при вчиненні балансуючих дій та визначенні вартості щодобових небалансів Відповідачем за зустрічним позовом не виконано умов пунктів 9.1, 9.2 Договору та розділу XIV Кодексу ГТС; не повідомлено про застосований метод розрахунку маржинальної ціни придбання/продажу.
Короткий зміст оскаржуваних судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
5. Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 14.12.2021 у задоволенні первісного та зустрічного позову відмовлено.
6. Рішення мотивовано тим, що Позивачем за первісним позовом не доведено належними доказами факт надання послуги добового балансування та не надано обґрунтованого розрахунку розміру плати за небаланс. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині оплати за перевищення замовленої потужності за період січень-березень 2021 року, суд виходив з того, що, в порушення вимог Кодексу ГТС та умов пунктів 2.3, 6.1, 8.1 Договору, сторонами не укладено Додатки 1 та 2 до цього Договору, тобто фактично не погоджено предмет договору (потужність та обсяг транспортування газу), що є істотною умовою, а отже свідчить про неукладеність договору. Відсутність узгоджених умов щодо обсягів та порядку надання послуг унеможливлює виконання положень Договору, у тому числі, в частині порядку визначення вартості перевищення замовленої (договірної) потужності. Відмова у стягненні основної заборгованості, виключає підстави для стягнення пені, 3% річних та інфляційних втрат.
7. Враховуючи, що у задоволенні первісних позовних вимог відмовлено з підстав їх необґрунтованості, судом не застосовано позовну давність та наслідки її спливу до вимог про стягнення заборгованості з оплати за негативні щодобові небаланси та заборгованості з оплати за перевищення замовленої потужності, про застосування якої заявлено Відповідачем за первісним позовом у справі, оскільки позовна давність застосовується лише за наявності порушеного права особи.
8. Відмовляючи у задоволенні зустрічного позову, суд виходив з того, що Позивачем за зустрічним позовом, у даному випадку, обрано неефективний спосіб захисту порушених прав, оскільки задоволення заявлених вимог не призведе до реального відновлення прав, навіть якщо такі було б порушено внаслідок недотримання положень постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 235 від 17.02.2021 "Про заходи спрямовані на безперебійний розподіл природного газу споживачам" (далі - постанова НКРЕКП № 235 від 17.02.2021).
9. Не погоджуючись з рішенням суду, ТОВ "Оператор ГТС України" звернулось до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати рішення Господарського суду Хмельницької області від 14.12.2021 в частині відмови у задоволенні первісного позову.
10. Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 24.02.2022 рішення Господарського суду Хмельницької області від 14.12.2021 в оскаржуваній частині залишено без змін з тих же підстав.
Короткий зміст вимог касаційної скарги Позивача за первісним позовом
11. ТОВ "Оператор ГТС України" подало до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просить постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 24.02.2022 та рішення Господарського суду Хмельницької області від 14.12.2021 в частині відмови у задоволенні первісних позовних вимог скасувати, а справу в цій частині направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
12. Підставою касаційного оскарження скаржник зазначає пункти 1, 3, 4 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), оскільки суди попередніх інстанцій:
- застосували положення Кодексу ГТС (пункти 1 і 2 глави 6 розділу XIV, пункт 2 розділу XIII, пункт 6 глави 6 розділу XIV, пункти 17, 18, 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС) без урахування висновків Верховного Суду щодо їх застосування у подібних правовідносинах, викладених у постановах від 18.02.2022 у справі № 918/450/20, від 31.05.2022 у справі № 904/5697/20, від 02.06.2022 у справі № 924/362/21;
- застосували пункти 4, 7, 8, 11, 17 глави 6 Розділу XIV Кодексу ГТС та статті 35 Закону України "Про ринок природного газу" без урахування висновків Верховного Суду щодо їх застосування у подібних правовідносинах, викладених у постановах від 20.04.2021 у справі № 910/6208/20, від 12.05.2021 у справі № 910/5757/20, від 17.06.2021 у справі № 910/6628/20, від 15.06.2021 у справі № 910/4424/20, від 22.10.2021 у справі № 910/11647/20, та ухвалі від 25.10.2021 у справі № 910/11995/20 стосовно підтвердження обґрунтованих та реальних витрат Оператора, пов`язаних із врегулюванням добових небалансів;
- неправильно застосували до спірних правовідносин положення пункту 1 глави 3 розділу IX, пункту 1 глави 6 розділу IX, пункту 5 глави 1 розділу І, пункту 5 глави 4 розділу IV, пункту 4 глави 1, пункту 2 глави 3 розділу XII, пункту 1 глави 1, пункту 2, 6 глави 6 розділу XIV, пункту 15 розділу 1 глави IX, пункту 3 розділу 2 глави XI, пункту 2 розділу XIII, пункту 3 глави 1 розділу XIV, пункту 1 глави 3 розділу XIV, пункту 3 глави 3 розділу XIV, пункту 1 глави 6 розділу XIV, абз. 2, пункту 6 глави 6 розділу XIV, абз. 2 пункту 7 глави 6 розділу XII, пункту 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, з урахуванням підпунктів 2.8, 4.1, 7.1, 9.1, 9.2, 9.6, 19.1, 19.2 Договору, оскільки відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування таких норм у подібних правовідносинах;
- суди порушили норми процесуального права, зокрема, статей 2 7 13 42 73 - 79 86 210 236 237 238 ГПК України, оскільки не дослідили та не оцінили належним чином, з дотриманням принципів рівності та змагальності сторін, зібраних у справі доказів, що підтверджують виникнення у Відповідача заборгованості перед Оператором ГТС за обсягами негативних добових небалансів та перевищення потужності, а також визнання самим Відповідачем такої заборгованості, що відповідно до пункту 4 частини другої статті 287 ГПК України є порушенням вимог пункту 1 частини третьої статті 310 вказаного Кодексу та підставою для скасування судових рішень судів попередніх інстанцій в оскаржуваній частині та направлення справи на новий розгляд.
Позиція інших учасників справи у відзиві на касаційну скаргу
13. АТ "Оператор ГРС "Хмельницькгаз" направило до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу, у якому заперечило доводи скарги та просило залишити скаргу без задоволення, а судові рішення в оскаржуваній частини без змін.
14. ТОВ "Оператор ГТС України" подало до Верховного Суду додаткові пояснення з урахуванням висновків Великої Палати Верховного Суду, які викладені у постанові від 02.11.2022 у справі № 910/11273/20.
15. АТ "Оператор ГРС "Хмельницькгаз" подало до Верховного Суду міркування по справі, які просило врахувати при вирішенні даного спору по суті.
Фактичні обставини справи встановлені судами
16. Судами попередніх інстанцій встановлено, що між ТОВ "Оператор ГТС України" (Оператор) та АТ "Оператор ГРС "Хмельницькгаз" (Замовник) укладено Договір транспортування природного газу № 2002000119 від 04.02.2020 (далі - Договір), за умовами якого:
- Оператор надає Замовнику послугу транспортування природного газу (послуга) на умовах, визначених у цьому Договорі, а Замовник сплачує Оператору встановлені в цьому Договорі вартість такої послуги та плат (за їх наявності) (пункт 2.1);
- послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі, з урахуванням особливостей, передбачених цим Договором. Замовник погоджується з тим, що обов`язковою умовою надання послуги є доступ Замовника до інформаційної платформи на підставі Правил надання доступу до інформаційної платформи, розміщених на веб-сайті Оператора. Підписанням цього договору Замовник підтверджує, що він ознайомлений з правилами надання доступу до інформаційної платформи, розміщеними на веб-сайті Оператора, та надає згоду на їх застосування та дотримання (пункт 2.2).
- обсяг послуги, що надається за цим Договором, визначається підписанням Додатка 1 до цього Договору (розподіл потужності) та/або Додатка 2 (розподіл потужності з обмеженнями), крім надання доступу до потужності на період однієї газової доби (пункт 2.3);
- приймання-передача газу, документальне оформлення та подання звітності Оператору здійснюються відповідно до вимог Кодексу (пункт 2.4);
- Замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим Договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати послуги на умовах, визначених у Договорі (пункт 2.5);
- взаємовідносини між Замовником та Оператором при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування за цим Договором здійснюються сторонами через інформаційну платформу Оператора відповідно до вимог Кодексу. Замовник набуває права доступу до інформаційної платформи з моменту підписання цього Договору, а його уповноважені особи - з моменту їх авторизації, що оформлюється наданим Замовником повідомленням на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, визначеною Кодексом. Після набуття права доступу до інформаційної платформи Замовник зобов`язується дотримуватися порядку взаємодії з інформаційною платформою, визначеного Кодексом (пункт 2.8).
- Замовник зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому послуг; дотримуватися обмежень, встановлених цим Договором та Кодексом; не перевищувати замовлені потужності, визначені в цьому Договорі; здійснити своєчасну та повну оплату додаткової плати Оператору у разі перевищення розміру замовленої потужності та/або плати за зміну умов (обмежень) користування потужністю з обмеженнями, та/або недотримання параметрів якості природного газу, який передається ним у газотранспортну систему, у порядку, визначеному цим Договором та Кодексом; здійснити своєчасну та повну оплату за перевищення розміру договірної потужності, додаткову плату за зміну умов (обмежень) використання потужності з обмеженнями, плату за добовий небаланс, плату за нейтральність балансування, додаткову плату у разі недотримання параметрів ФХП газу та плату за несанкціонований відбір природного газу з газотранспортної системи в порядку, визначеному Кодексом та цим Договором; здійснити у термін до 5 робочих днів з дня виставлення рахунка оплату вартості добових небалансів, якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів замовника протягом звітного газового місяця (пункт 4.1);
- Оператор забезпечує наявність відповідних потужностей у точках входу до газотранспортної системи або в точках виходу з газотранспортної системи в обсязі, визначеному згідно з Додатком 1 до цього Договору (розподіл потужності) та/або Додатком 2 до цього Договору (розподіл потужності з обмеженнями), та/або в обсязі підтвердженої номінації у випадку замовлення потужності на період однієї газової доби (пункт 6.1).
- надання номінацій (реномінацій) для отримання транспортування здійснюється у порядку, встановленому Кодексом. Форми номінацій і реномінацій оприлюднюються Оператором на його офіційному веб-сайті (пункт 6.3).
- вартість послуги з балансування розраховується за фактичною вартістю, яка визначається відповідно до порядку, встановленого Кодексом (пункт 7.1);
- вартість послуг договірної потужності визначається виходячи з обсягу замовленої потужності Замовника згідно з Додатком 1 до цього Договору (розподіл потужності) та/або Додатком 2 до цього Договору (розподіл потужності з обмеженнями) та/або обсягу підтвердженої номінації у випадку замовлення потужності на період однієї газової доби (пункт 8.1);
- вартість перевищення Замовником (крім Замовника, на якого в установленому порядку рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України "Про ринок природного газу" покладено спеціальні обов`язки з постачання природного газу, у межах виконання ним таких спеціальних обов`язків, або оператора газорозподільних систем) замовленої потужності за кожний день газового місяця розраховується для кожного дня перевищення за відповідною формулою, наведеною у даному пункті Договору (пункт 8.3)
- вартість замовленої потужності Замовника (суб`єкта, на якого в установленому порядку рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України "Про ринок природного газу" покладено спеціальні обов`язки з постачання природного газу, у межах виконання ним таких спеціальних обов`язків, або Оператора газорозподільної системи) на період газового місяця визначається як сума вартості замовлених потужностей за кожен день газового місяця. Вартість перевищення замовленої потужності за кожний день газового місяця розраховується для кожного дня перевищення за відповідною формулою, наведеною у даному пункті Договору (пункт 8.4);
- сторони дійшли згоди, що у разі виникнення у Замовника добового небалансу оператор здійснює купівлю/продаж природного газу Замовника в обсягах добового небалансу; у разі виникнення у Замовника негативного добового небалансу Оператор здійснює продаж Замовнику, а Замовник купівлю в Оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу (пункт 9.1, 9.2).
- розбіжності щодо вартості добових небалансів підлягають урегулюванню відповідно до умов цього Договору або в суді. До прийняття рішення суду вартість добових небалансів, яку Замовник зобов`язаний сплатити у строк, визначений пунктом 9.3 цього Договору, визначається за даними Оператора (пункт 9.6);
- послуги, які надаються за цим Договором, за винятком послуг балансування, оформляються Оператором і Замовником актами наданих послуг (пункт 11.1. Договору);
- врегулювання щодобових небалансів оформлюється одностороннім актом за підписом Оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими Оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби) (пункт 11.4)
- фінансове забезпечення щодо замовленої потужності надається у формах, визначених Кодексом, в сумі місячних зобов`язань на користь Оператора (пункт 11.2);
- у разі порушення Замовником строків оплати, передбачених цим Договором, Замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу (пункт 13.5);
- сторони обмінюються інформацією, що стосується надання послуг, відповідно до порядку і в строки, передбачені Кодексом. Будь-яке повідомлення, вимога, звіт або інша інформація, що мають бути надані за цим Договором, повинні бути письмово оформлені і вважаються наданими, якщо їх надіслано на адреси вказані в цьому Договорі, рекомендованим листом зі сплаченим поштовим збором, вручено кур`єром особисто уповноваженій особі сторони або у погоджених випадках направлено електронною поштою (пункти 19.1, 19.2).
- повідомлення, вимоги, звіти або інша інформація, надіслані або передані за допомогою засобів, зазначених у пункті 19.2 цього розділу, вважаються отриманими адресатом на дату їх отримання (пункт 19.3).
17. Сторонами укладено Додаток № 3 до вказаного Договору, у якому визначено перелік комерційних вузлів обліку газу, фактично встановлених у пунктах приймання-передачі газу.
18. Передбачені Договором Додатки 1 та 2 сторонами не підписані.
19. На виконання вказаного Договору, за результатами співставлення остаточних алокацій подач/відборів природного газу до/з газотранспортної системи за січень-березень 2021 року (інформація подана до інформаційної платформи згідно форм 2, 3, 4, 9) ТОВ "Оператор ГТС України" виявлено у АТ "Оператор ГРС "Хмельницькгаз" негативних щодобових небалансів, як різниці між алокаціями подач/відборів природного газу в розмірі 489 459,4677 тис. куб.м, та здійснено розрахунок остаточних обсягів щодобових небалансів за кожну газову добу звітного місяця і сумарно за звітний місяць на загальну суму 382 793 177,02 грн.
20. Відповідно до Довідок 1, 3 негативні небаланси у АТ "Оператор ГРС "Хмельницькгаз" виникли внаслідок відбору з газотранспортної системи природного газу без подання відповідних обсягів природного газу до газотранспортної системи та відповідно до Довідки № 2 - несанкціонованих відборів природного газу з газотранспортної системи АТ "Оператор ГРС "Хмельницькгаз" споживачами, у яких не було жодного постачальника природного газу.
21. Позивачем через інформаційну платформу направлено Відповідачу:
- акти врегулювання щодобових небалансів: № 01-2021-№2002000119 від 31.01.2021 за січень 2021 року, № 02-2021-№2002000119 від 28.02.2021 за лютий 2021 року (за період з 01.02.2021 по 16.02.2021), № 02-2021-№2002000119/2 від 28.02.2021 за лютий 2021 року (за період з 17.02.2021 по 28.02.2021), № 03-2021-№2002000119 від 31.03.2021 за березень 2021 року та рахунки на оплату за добові небаланси за січень - березень 2021;
- звіти про використання замовленої потужності АТ "Оператор ГРС "Хмельницькгаз": за січень 2021 року об`ємом 8296,02322 тис. куб.м; за лютий 2021 року об`ємом 17667,70112 тис.куб.м; за березень 2021 року об`ємом 31898,57617 тис. куб.м;
- акти наданих послуг: № 01-2021-2002000119/1000121 від 31.01.2021 на суму 1 236 041,09 грн (перевищення замовленої потужності становить 8296,02322 тис.куб.м); № 02-2021-2002000119/1000221 від 28.02.2021 на суму 2 632 346,12 грн (перевищення замовленої потужності становить 17667,70112 тис.куб.м); № 03-2021-2002000119/1000321 від 31.03.2021 на суму 4 752 632,66 грн (перевищення замовленої потужності становить 31898,57617 тис.куб.м) та рахунки на оплату цих послуг.
22. Представниками ТОВ "Оператор ГТС України" (західний регіон) та АТ "Оператор ГРС "Хмельницькгаз" підписано зведені акти приймання-передачі природного газу у фізичних точках виходу з газотранспортної системи в наступних обсягах: від 05.02.2021 на 777933,24 куб.м, 79145526,44 куб.м; від 05.03.2021 на 780655,47 куб.м, 76252118,89 куб.м; від 05.04.2021 на 617987,53 куб.м, 66089083,18 куб.м.
23. Господарські операції по контрагенту АТ "Оператор ГРС "Хмельницькгаз" щодо врегулювання щодобових небалансів відображено у бухгалтерських довідках ТОВ "Оператор ГТС України" від 05.07.2021, зокрема, за газовий місяць січень 2021 року в обсязі негативний добовий небаланс - 2,76532 тис. куб.м природного газу, позитивний добовий небаланс - 1,44376 тис. куб.м природного газу; за газовий місяць лютий 2021 року в обсязі негативний добовий небаланс - 7209,10548 тис. куб.м природного газу, позитивний добовий небаланс - 0,0 тис. куб.м природного газу; місяць лютий 2021 року в обсязі негативний добовий небаланс - 9 349,02074 тис. куб.м природного газу, позитивний добовий небаланс - 0,0 тис. куб.м природного газу; за газовий місяць березень 2021 року в обсязі негативний добовий небаланс - 31 898,57617 тис. куб.м природного газу, позитивний добовий небаланс - 0,0 тис. куб.м природного газу.
24. Згідно довідок ТОВ "Оператор ГТС України" від 25.06.2021 за даними бухгалтерського обліку, сформованих на підставі первинних документів, та відповідно до постанови НКРЕКП № 235 від 17.02.2021, ціна власного природного газу відібраного з газосховищ, з урахуванням витрат на зберігання, закачування, відбір природного газу у березні склала 5 291,17 грн за тис. куб.м. Обсяг використаного для балансування ГТС, згідно з Постановою, власного природного газу у березні 2021 року щодобово склав всього 493 771 666,37 куб.м; ціна власного природного газу відібраного з газосховищ, з урахуванням витрат на зберігання, закачування, відбір природного газу у лютому склала 5 283,06 грн. за тис. куб.м. Обсяг використаного для балансування ГТС, згідно з Постановою, власного природного газу з 17.02.2021 до 28.02.2021 щодобово склав 136 736 426,27 куб.м.
25. На підтвердження здійснення послуг балансування Позивачем подано до суду договори купівлі-продажу природного газу, укладені з АТ НАК "Нафтогаз України", ТОВ "ЕРУ Трейдінг", ТОВ "Трафігура Юкрейн" від 30.09.2020, від 01.10.2020, від 13.11.2020, додаткову угоду № 1 від 13.11.2020 до договору від 13.11.2020, акти приймання-передачі природного газу від 31.01.2021, договори купівлі-продажу природного газу від 01.01.2020, додаткові угоди до договорів №1 від 31.01.2020, акти приймання-передачі природного газу від 31.01.2021, від 28.02.2021, від 31.03.2021.
26. Також, подано договір про надання послуги балансування № 2101000095 від 19.01.2021, укладений з ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", як виконавцем надання послуги балансування Оператору, які полягають у тому, що виконавець зобов`язаний за дорученням Оператора у визначену Оператором газову добу подати природний газ в газотранспортну систему Оператора або відібрати природний газ з газотранспортної системи Оператора (послуги балансування).
27. АТ "Оператор ГРС "Хмельницькгаз" 30.03.2021 повідомило ТОВ "Оператор ГТС України", що ціна, зазначена в акті, не відповідає положенням постанови НКРЕКП №235 від 17.02.2021, а саме щодо визначення у період лютого - березня 2021 року маржинальної ціни придбання/продажу природного газу шляхом збільшення /зменшення на величину коригування 5% середньозваженого значення за звітний газовий місяць ціни придбання газу на підставі договору (-ів) про закупівлю природного газу та ціни власного природного газу, відібраного із газосховищ з урахуванням витрат на зберігання (закачування, відбір) природного газу.
28. У відповідь, ТОВ "Оператор ГТС України" повідомило АТ "Оператор ГРС "Хмельницькгаз", що у фінансово-господарських взаємовідносинах сторін, за результатами газового місяця - лютого 2021 року, Оператор ГТС діяв з дотриманням та у відповідності до умов укладеного Договору, положень Кодексу ГТС, актів Регулятора (у т.ч., постанови НКРЕКП № 235 від 17.02.2021) та чинних нормативно-правових актів, що є свідченням відповідності акта №02-2021-2002000119 від 28.02.2021 врегулювання щодобових небалансів за лютий 2021 року вимогам таких актів та відсутності підстав для їх перегляду.
29. АТ "Оператор ГРС "Хмельницькгаз" частково оплатило розраховану вартість добових небалансів на користь ТОВ "Оператор ГТС України", у зв`язку з чим останній звернуся до господарського суду з даним позовом про стягнення 286 317 623,73 грн основної заборгованості з оплати вартості негативних щодобових небалансів, 18 473 306,82 грн пені, 3 703 549,79 грн 3% річних та 7 177 082,37 грн інфляційних втрат.
30. Крім того, ТОВ "Оператор ГТС України" просило суд стягнути АТ "Оператор ГРС "Хмельницькгаз" заборгованість за перевищення замовленої потужності за період січень - березень 2021 року у розмірі 8 421 019,87 грн (пункти 2.5, 8.3 Договору транспортування природного газу № 2002000119 від 04.02.2020), а також нарахованих, на підставі пунктів 13.1, 13.5 Договору та положень статті 536, частини другої статті 625 Цивільного кодексу України, частини третьої статті 198 Господарського кодексу України, на вказану суму заборгованості пені у розмір 456 073,25 грн, 3% річних у розмірі 91 756,24 грн та інфляційних втрат у розмірі 186 801,92 грн.
31. Суд апеляційної інстанції, залишаючи без змін рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні первісних позовних вимог (тільки в цій частині рішення суду було оскаржено до суду апеляційної інстанції), погодився з його висновками та підставами відмови, зокрема, що:
- врегулювання небалансу здійснюється Оператором ГТС за наявності загрози цілісності ГТС та відхилення у її функціонуванні. Оператор ГТС, відповідно, не довів існування загрози цілісності ГТС;
- Оператор ГТС не надав доказів, з яких можна було б встановити процедуру алокації для визначення обсягів небалансу. Акт врегулювання щодобових небалансів та інші докази, які надані Оператором ГТС не є належними доказами виникнення негативних щодобових небалансів та обов`язку Відповідача з оплати таких небалансів, оскільки вони складенні Оператором в односторонньому порядку;
- посилання Оператора ГТС на закупівлю ним газу з метою балансування газотранспортної системи, не свідчить про здійснення дій з метою врегулювання небалансу, що виник у Відповідача, без надання доказів вчинення балансуючих дій у розрізі усіх Замовників;
- часткова оплата заборгованості не свідчить про визнання Відповідачем заборгованості, оскільки Відповідач був зобов`язаний добровільно здійснювати оплату односторонньо визначеної Позивачем вартості добових небалансів згідно пунктом 9.6 Договору;
- вимога про стягнення заборгованості за перевищення потужності не підлягає задоволенню, оскільки не надання Позивачем послуг балансування Відповідачу виключає можливість надання послуг перевищення замовленої потужності. До того ж, у зв`язку з неукладенням Додатків 1, 2 та 3 до Договору, неможливо встановити обсяги перевищення потужності, а неузгодження істотних умов договору вказує на те, що договір є неукладеним і, відповідно, такий договір не створює правових наслідків для його сторін.
32. З огляду на недоведеність позовних вимог, у зв`язку з чим у задоволенні позову відмовлено у повному обсязі, судами не розглядалось клопотання Відповідача про застосування наслідків спливу строків позовної давності.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів попередніх інстанцій
33. Відповідно до частин першої - третьої статті 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається.
34. Таким чином, предметом касаційного розгляду є законність та обґрунтованість оскаржуваних судових рішень про відмову в задоволенні первісних позовних вимог в межах доводів і вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження.
35. Звертаючись до Верховного Суду з касаційною скаргою, Позивач оскаржує рішення та постанову судів попередніх інстанцій з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4 частини другої статті 287 ГПК України.
36. Дослідивши доводи касаційної скарги, зміст судових рішень у їх контексті та матеріали справи, Верховний Суд дійшов таких висновків.
37. Предметом спору у даній справі є стягнення заборгованості за послуги балансування обсягів негативних щодобових небалансів природного газу за період з січня по березень 2021 року в сумі 286 317 623,73 грн, та нарахованих на суму заборгованості 18 473 306,82 грн пені, 3 703 549,79 грн 3% річних, 7 177 082,37 грн інфляційних втрат, а також стягнення 8 421 019,87 грн заборгованості з оплати перевищення замовленої (договірної) потужності, 456 073,25 грн пені, 91 756,24 грн 3% річних, 186 801,92 грн інфляційних втрат, у зв`язку з невиконанням Відповідачем умов Договору транспортування природного газу №2002000119 від 04.02.2020.
38. Взаємовідносини, які виникають у процесі виконання договорів транспортування природного газу, регулюються Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом ГТС, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2493 та Типовим договором транспортування природного газу, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497.
39. Положеннями частин першої та другої статті 32 Закону України "Про ринок природного газу" (тут і далі в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин) унормовано, що транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами. За договором транспортування природного газу оператор газотранспортної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги транспортування природного газу на період та умовах, визначених у договорі транспортування природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газотранспортної системи встановлену в договорі вартість послуг транспортування природного газу. Типовий договір транспортування природного газу затверджується Регулятором.
40. Згідно з частиною другою та третьою статті 35 Закону України "Про ринок природного газу" розмір плати за небаланси замовників визначається виходячи із обґрунтованих та реальних витрат оператора газотранспортної системи, пов`язаних із здійсненням балансування. Оператор газотранспортної системи повинен забезпечити замовників безкоштовною, достатньою, своєчасною та достовірною інформацією про статус балансування в межах інформації, що знаходиться у розпорядженні оператора газотранспортної системи у відповідний момент часу. Така інформація має надаватися відповідному замовнику в електронному форматі.
41. Правила експлуатації та доступу до газотранспортної системи регулюються кодексом газотранспортної системи (далі - Кодекс ГТС), що затверджуються Регулятором. Регулятор - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (пункти 11, 32 частини першої статті 1 Закону України "Про ринок природного газу").
42. Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу І Кодексу ГТС (тут і далі в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин), цей Кодекс є регламентом функціонування ГТС України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування ГТС України. Дія цього Кодексу поширюється на всіх суб`єктів ринку природного газу України: операторів суміжних систем, газовидобувні підприємства, замовників, споживачів та постачальників природного газу незалежно від підпорядкування та форми власності.
43. Згідно з пунктом 1 розділу 1 глави VIII Кодексу ГТС одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добового небалансу, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Оператор газотранспортної системи не має права відмовити в укладенні договору транспортування за умови дотримання заявником вимог щодо його укладення, передбачених цим розділом. Договір транспортування є документом, який регулює правовідносини між оператором газотранспортної системи і окремим замовником послуг транспортування. З моменту укладення договору транспортування замовник послуг транспортування також одержує право доступу до віртуальної торгової точки.
44. Договір транспортування - договір, укладений між Оператором ГТС та замовником послуг транспортування природного газу на основі типового договору транспортування природного газу, затвердженого Регулятором, згідно з яким оператор газотранспортної системи надає замовнику одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу на період та умовах, визначених у такому договорі, а замовник послуг транспортування оплачує оператору газотранспортної системи вартість отриманих послуг (послуги) (пункт 5 глави 1 розділу I Кодексу ГТС).
45. Положеннями Типового договору транспортування природного газу (у редакції, чинній на момент укладення спірного Договору) визначено, що обсяг Послуги, що надається за цим Договором, визначається підписанням Додатка 1 до цього Договору (розподіл потужності) та/або Додатка 2 (розподіл потужності з обмеженнями), крім надання доступу до потужності на період однієї газової доби.
46. При цьому Додаток 1 є невід`ємною частиною цього Договору у випадку, коли Замовнику надається право використання гарантованої та/або переривчастої потужності, крім випадку замовлення потужності на добу наперед. Додаток 2 є невід`ємною частиною цього Договору у випадку, коли Замовнику надається право використання потужності з обмеженнями, крім випадку замовлення потужності на добу наперед. Додаток 3 є невід`ємною частиною цього Договору у випадку, коли Замовником є оператор газорозподільної системи, прямий споживач, газовидобувне підприємство або виробник біогазу.
47. Суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, відмовляючи у задоволення позовних вимог про стягнення заборгованості за негативний щодобовий небаланс та заборгованості за перевищення замовленої потужності за період січень - березень 2021 року, виходили з того, що відсутність підписаних між сторонами Додатків 1, 2 та 3 до Договору, свідчить про те, що сторони фактично не погодили предмет договору (потужність та обсяг транспортування газу), не визначили перелік комерційних вузлів обліку газу, встановлених на всіх фізичних точках входу/виходу до відповідного Замовника, що є істотними умовами, а неузгодження істотних умов договору вказує на те, що договір є неукладеним і, відповідно, такий договір не створює наслідків для його сторін. Наведене, за висновком судів, унеможливлювало задоволення заявлених позовних вимог.
48. Проте, такі висновки судів попередніх інстанцій є передчасними, з огляду на те, що у даній справі з Відповідачем як Оператором газорозподільної системи укладено Додаток 3 до Договору, у якому сторонами визначено перелік комерційних вузлів обліку газу, фактично встановлених у пунктах приймання передачі газу.
49. Положеннями пунктів 1, 2, 3 глави 2 розділу IX Кодексу ГТС унормовано, що доступ до потужності надається лише замовникам послуг транспортування, які уклали з оператором газотранспортної системи договір транспортування. У договорі транспортування природного газу чи його окремому додатку зазначаються точки входу та/або виходу; обсяг розподіленої (договірної) потужності; період (річний, квартальний, місячний); тип потужності (гарантована чи переривчаста, потужність з обмеженнями); строк, на який потужність була розподілена. Оператор газотранспортної системи визначає обсяг вільної потужності на точках входу та точках виходу з урахуванням потужностей, які були надані в рамках процедури розподілу потужності.
50. За умовами пункту 2.3 Договору сторонами визначено, що обсяг послуги, що надається за цим Договором, визначається підписанням Додатка 1 до цього Договору (розподіл потужності) та / або Додатка 2 (розподіл потужності з обмеженнями), крім надання доступу до потужності на період однієї газової доби.
51. Відповідно до пункту 2.7 Договору Додаток 1 є невід`ємною частиною цього Договору у випадку, коли Замовнику надається право використання гарантованої та/або переривчастої потужності, крім випадку замовлення потужності на добу наперед. Додаток 2 є невід`ємною частиною цього Договору у випадку, коли Замовнику надається право використання потужності з обмеженнями, крім випадку замовлення потужності на добу наперед.
Додаток 3 є невід`ємною частиною цього Договору у випадку, коли Замовником є оператор газорозподільної системи, прямий споживач, газовидобувне підприємство або виробник біогазу.
52. У пункті 6.1 Договору передбачено, що Оператор забезпечує наявність відповідних потужностей у точках входу до газотранспортної системи або в точках виходу з газотранспортної системи в обсязі, визначеному згідно з Додатком 1 до цього Договору (розподіл потужності) та/або Додатком 2 до цього Договору (розподіл потужності з обмеженнями), та/або в обсязі підтвердженої номінації у випадку замовлення потужності на період однієї газової доби.
53. За змістом пункту 4 глави 2 розділу IX Кодексу ГТС розподіл потужності здійснюється на такі періоди: річний, квартальний, місячний, на добу наперед, протягом доби.
54. При цьому на добу наперед - потужність визначеного обсягу, доступна строком на одну газову добу, з постійним потоком протягом газової доби, наступної за газовою добою, у якій відбувся розподіл потужності. Протягом доби - потужність визначеного обсягу, яка доступна з певного часу протягом газової доби і до часу закінчення газової доби з постійним потоком. При цьому одиниця виміру потужності протягом доби - тис. куб. м/добу (абзаци 4, 5 пункту 4 глави 1 розділу ІХ Кодексу ГТС).
55. У пунктах 1, 4 глави 7 розділу IX Кодекс ГТС визначено, що доступ до потужності точок входу/виходу на добу наперед надається на підставі укладеного договору транспортування та номінації, підтвердженої Оператором газотранспортної системи. Доступ до потужності точок входу/виходу протягом доби надається на підставі укладеного договору транспортування та реномінації, підтвердженої Оператором газотранспортної системи. Номінація/реномінація підтверджується Оператором газотранспортної системи відповідно до глави 1 цього розділу та вимог розділу XI цього Кодексу. Номінації на період однієї газової доби подаються Оператору газотранспортної системи відповідно до положень розділу XI цього Кодексу.
56. З наведеного вбачається, що укладення Додатків 1 (розподіл потужності) та 2 (розподіл потужності з обмеженнями) є обов`язковими, крім випадків надання доступу на добу наперед та/або протягом доби, які надаються у разі подання замовником Оператору газотранспортної системи відповідних номінації/реномінації.
57. Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу ХІ Кодексу ГТС номінації подаються замовниками послуг транспортування на відповідну добу в розрізі кожної точки входу/виходу. Номінація/реномінація надається через інформаційну платформу Оператора газотранспортної системи (пункт 7 глави 1 розділу ХІ Кодексу ГТС).
58. Номінація - попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування Оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу. Реномінація - заявка на зміну підтвердженої номінації (пункт 5 глави 1 розділ І Кодексу ГТС).
59. Інформація, що міститься в номінації, попередньо погоджується Оператором газотранспортної системи в порядку, визначеному розділом ХІ Кодексу ГТС, та є достатньою для надання послуг транспортування. Неподання номінації унеможливлює надання Оператором газотранспортної системи замовнику послуг транспортування.
60. Тобто, Замовник може отримувати послуги розподілу потужності лише у разі укладення відповідних Додатків 1 та 2 або у разі, якщо доступ до потужності надається на добу наперед та/або протягом доби за умови подання Замовником відповідних номінацій/реномінацій через інформаційну платформу в порядку, передбаченому розділу ХІ Кодексу ГТС. Подання номінації/реномінації фактично є достатньою для надання послуг транспортування (розподіл потужності). Неподання номінації/реномінації унеможливлює надання Оператором газотранспортної системи замовнику таких послуг.
61. При цьому Договір пов`язує оплату послуг розподілу потужності у випадку замовлення потужності на період однієї газової доби з обсягами, вказаними у номінації / реномінації, що подається Замовником Оператору газотранспортної системи з обов`язковою передоплатою в розмірі вартості послуги доступу до потужності, яку Замовник сам визначив у поданій Оператору газотранспортної системи номінації, а розрахунок вартості такої послуги здійснюється з урахуванням тарифу, встановленого Регулятором для відповідних точок входу та виходу, що прямо передбачено пунктами 7.1 та 8.2 Договору.
62. З огляду на наведене, висновки судів попередніх інстанцій про те, що за відсутності укладених Додатків 1 та 2 до Договору, не є погодженими істотні умови Договору щодо розподілу потужностей у точках входу до газотранспортної системи або в точках виходу з газотранспортної системи, що унеможливлює визначення обсягу наданих послуг стосовно розподілу потужності Оператором газотранспортної системи та має наслідком неукладеність такого Договору, є передчасними та здійсненими без належної оцінки умов Договору та положень Кодексу ГТС, якими врегульовано спірні правовідносини на момент їх виникнення.
63. При цьому слід зауважити, що судами попередніх інстанцій неправильно застосовано правові висновки Верховного Суду щодо визнання договору неукладеним, викладені у справах № 904/2591/20, № 904/2611/18, за обставинами яких було встановлено обов`язкове укладення Додатків 1, 2 в силу положень Типового договору у редакції, станом на 2015 рік.
64. Водночас, судами не враховано правовий висновок, викладений у пункті 49 постанови Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, що не можна вважати неукладеним договір після його повного чи часткового виконання сторонами. Якщо дії сторін свідчать про те, що договір фактично був укладений, суд має розглянути по суті питання щодо відповідності цього договору вимогам закону.
65. Фактичне виконання усіма сторонами спірного договору виключає кваліфікацію цього договору як неукладеного. Зазначена обставина також виключає можливість застосування до спірних правовідносин частини восьмої статті 181 Господарського кодексу України, за змістом якої визнання договору неукладеним (таким, що не відбувся) може мати місце на стадії укладення господарського договору, якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних його умов.
66. Разом з тим, Позивачем, на підтвердження виконання сторонами умов Договору, окрім іншого, надано акти наданих послуг (перевищення замовленої (договірної) потужності за січень - березень 2021 року, які складені відповідно до Договору транспортування природного газу № 2002000119 від 04.02.2020, та підписані уповноваженими представниками обох сторін. Проте, ані суд першої інстанції, ані суд апеляційної інстанції, не надали оцінки таким доказам, з урахуванням умов Договору, положень Кодексу ГТС та доводів і заперечень учасників спірних правовідносин.
67. Крім цьому, суди попередніх інстанцій, посилаючись на необхідність доведення надання послуг балансування первинними бухгалтерськими документами, (а не довідками 1 - 3, реєстрами файлів, завантаженими до інформаційної платформи та односторонніми актами), не врахували, що відповідно до пункту 2.4 Договору, приймання-передача газу, документальне оформлення та подання звітності Оператору здійснюється відповідно до вимог Кодексу. При цьому положеннями глави 7 розділу III Кодексу ГТС визначено, що на підставі актів приймання-передачі газу, формуються зведені реєстри природного газу щодо обсягів газу, які було подано в точках входу до оператора газотранспортної системи за газовий місяць у розрізі замовників послуг транспортування і така інформація надається згідно з формами оператора газотранспортної системи та розміщується на його веб-сайті.
68. Відповідно до пунктів 1, 2 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС для забезпечення електронної взаємодії та документообігу між суб`єктами ринку природного газу, у тому числі для організації замовлення та супроводження послуг транспортування природного газу в умовах добового балансування газотранспортної системи, а також між суб`єктами ринку природного газу та операторами торгових платформ оператор газотранспортної системи зобов`язаний створити та підтримувати функціонування інформаційної платформи. Інформаційна платформа має бути доступною всім суб`єктам ринку природного газу та операторам торгових платформ у межах їх прав, визначених цим Кодексом, для забезпечення ними дій, пов`язаних, зокрема, замовленням, наданням та супроводженням послуг транспортування природного газу, у тому числі для подання номінацій/реномінацій, перевірки величин грошових внесків (фінансової гарантії), а також інших дій, передбачених цим Кодексом.
69. У пункті 2.8 Договору сторони погодили, що взаємовідносини між Замовником та Оператором при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування за цим Договором здійснюються сторонами через інформаційну платформу Оператора відповідно до вимог Кодексу. Замовник набуває права доступу до інформаційної платформи з моменту підписання цього Договору, а його уповноважені особи - з моменту їх авторизації, що оформлюється наданим Замовником повідомленням на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, визначеною Кодексом.
70. Таким чином, відповідно до вимог Кодексу ГТС та умов Договору взаємодія сторін і обмін інформацією здійснюється через інформаційну платформу Оператора ГТС, який виконує функції адміністратора інформаційної платформи та оприлюднює на своєму веб-сайт інформацію, передбачену цим Кодексом.
71. Втім, суди попередніх інстанцій не дослідили зібрані у справі докази щодо обміну інформацією між сторонами, а також не з`ясували, чи подавав Відповідач самостійно відомості про фактичне споживання ним газу та чи вчиняв інші дії, які б свідчили про прийняття умов щодо замовлення ним послуг транспортування в режимі замовлення потужності на період однієї газової доби.
72. Згідно з пунктом 5 глави 1 розділу I Кодексу ГТС балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування. Фізичне балансування - заходи, що вживаються оператором газотранспортної системи для забезпечення цілісності газотранспортної системи, а саме, необхідного співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу. Комерційне балансування - діяльність оператора газотранспортної системи, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі алокації. Небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації. Період балансування - газова доба (D). Портфоліо балансування - сукупність подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу. Алокація - обсяг природного газу, віднесений оператором газотранспортної системи в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників.
73. Відповідно до пунктів 1, 2 розділу ХІІІ Кодексу ГТС замовник послуг транспортування зобов`язаний подавати та відбирати до/з газотранспортної системи природний газ в обсягах, які виникають на підставі умов укладених договорів постачання природного газу, договору транспортування природного газу, технічної угоди та підтверджених номінацій. Замовники послуг транспортування зобов`язані своєчасно врегульовувати свої небаланси. Оператор газотранспортної системи вчиняє балансуючі дії виключно з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі недотримання замовниками послуг транспортування своїх підтверджених номінацій / реномінацій. При здійсненні таких дій оператору газотранспортної системи забороняється використовувати власний природний газ із газосховища.
74. Згідно з пунктом 1 глави 1 розділу ХІV Кодексу ГТС замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом. Періодом балансування є газова доба (D).
75. У пунктах 1, 3 глава 3 розділу XIV Кодексу ГТС визначено, що оператор газотранспортної системи здійснює балансуючі дії для підтримання тиску в газотранспортній системі з метою виконання вимог цілісності газотранспортної системи та вимог щодо експлуатації газотранспортної системи. Оператор газотранспортної системи вчиняє балансуючі дії шляхом купівлі та продажу короткострокових стандартизованих продуктів та/або використання послуг балансування.
76. Правовий аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що Оператор газотранспортної системи здійснює балансування системи на постійній основі, а не лише у разі виявлення у конкретного замовника небалансу.
77. Однак, ні Кодекс ГТС, ні Договір не пов`язують виникнення у Відповідача, як Замовника послуги з транспортування газу, обов`язку з оплати послуг з врегулювання Оператором ГТС добового небалансу саме з існуванням загрози цілісності газотранспортної системи. Підставою для оплати є, як зазначено, виникнення у замовника негативного небалансу, який розраховується для кожного портфоліо балансування замовників послуг транспортування природного газу за кожну газову добу як різницю між алокаціями подач природного газу до газотранспортної системи та алокаціями відбору з газотранспортної системи (з урахуванням підтверджених торгових сповіщень) відповідно до глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС.
78. Отже, помилковими є висновок судів попередніх інстанції про необхідність надання Позивачем доказів відхилення у функціонуванні газотранспортної системи від її звичайного рівня, власної оцінки попиту на природний газ за газову добу або протягом газової доби, щодо якої здійснюється балансуюча дія, інформації про номінації в розрізі усіх замовників послуг транспортування та виміряні потоки природного газу, тиск природного газу в газотранспортній системі, існування загрози цілісності ГТС.
79. Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу XIV Кодексу ГТС Оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу за цей газовий місяць.
80. Місячний небаланс розраховується Оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор ГТС (пункт 2 глави 3 розділу XIV Кодексу ГТС).
81. Кодекс ГТС у розділі ХІІ детально регламентує здійснення алокації (на яких даних ґрунтується, порядок здійснення тощо). Так, у межах процедури алокації передбачено, що підписані щомісячні акти приймання-передачі газу відповідно до положень пункту 2 глави 7 розділу III цього Кодексу, що містять інформацію про щомісячні обсяги природного газу, визначені комерційними вузлами обліку у фізичних точках входу/виходу, поданого до газотранспортної системи, є основою для формування інформації, що передається Оператору газотранспортної системи для здійснення ним алокації (пункт 5 глави 1 розділу ХІІ Кодексу ГТС).
82. При цьому з положень глав 5 та 6 розділу ХІІ Кодексу ГТС вбачається, що інформація, яку Оператор ГТС використовує для складання алокацій, надається або самим замовником, або іншими суб`єктами ринку природного газу в порядку, передбаченому Кодексом ГТС.
83. Відповідно до пунктів 1 і 2 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС Оператор газотранспортної системи розраховує обсяг добового небалансу для кожного портфоліо балансування замовників послуг транспортування природного газу за кожну газову добу як різницю між алокаціями подач природного газу до газотранспортної системи та алокаціями відбору з газотранспортної системи (з урахуванням підтверджених торгових сповіщень).
У випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу не дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування природного газу за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу є добовий небаланс і до нього застосовується плата за добовий небаланс.
84. У главі 6 розділу XIV Кодексу ГТС передбачено порядок визначення обсягу добового небалансу та плати за нього. Плата за добовий небаланс застосовується таким чином, зокрема, якщо добовий небаланс замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є негативним, то вважається, що замовник послуг транспортування природного газу на підставі попередньої згоди, наданої на умовах договору на транспортування природного газу, придбав природний газ в оператора газотранспортної системи в обсязі добового небалансу та повинен сплатити оператору газотранспортної системи плату за добовий небаланс.
85. Відповідно до пунктів 17, 18, 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС на підставі остаточних алокацій подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу оператор газотранспортної системи здійснює розрахунок остаточного обсягу добового небалансу замовника послуг транспортування природного газу за кожну газову добу звітного місяця та визначає його остаточну плату за добовий небаланс за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць.
Оператор газотранспортної системи до 12 числа газового місяця, наступного за звітним, надає замовнику послуг транспортування природного газу в електронному вигляді через інформаційну платформу інформацію про остаточні щодобові подачі та відбори (у розрізі споживачів замовника послуг транспортування природного газу), обсяги та вартість щодобових небалансів у звітному газовому місяці.
У випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор газотранспортної системи до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає замовнику послуг транспортування природного газу рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник послуг транспортування природного газу має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у строк до 20 числа місяця, наступного за звітним.
86. При цьому, відповідно до пункту 11.4 Договору врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).
87. Оплата послуг балансування має бути здійснена замовником у разі надсилання оператором ГТС такому замовнику рахунку на оплату, звіту по точках входу/виходу замовника послуг транспортування (пункти 3 і 4 глави 4 розділу XIV Кодексу ГТС), відсутності доказів самостійного врегулювання небалансу.
88. Отже, положеннями Кодексу ГТС та умовами Договором визначено, що достатньою підставою для оплати послуг балансування є існування небалансу, який доводиться алокаціями (звітами), складеними Оператором ГТС, на підставі інформації, наданої самим замовником. При цьому зазначена інформація є нерозривно пов`язаною із звітністю сторін щодо надання послуг з транспортування газу безпосередньо. Тобто, обсяг небалансів Відповідача встановлюється на підставі відомостей, які містяться в інформаційній платформі, та вносились до неї Відповідачем, а також складених Оператором ГТС односторонніх актів.
89. З огляду на наведене, для правильного вирішення даного спору за відсутності узгодженої позиції сторін щодо надання послуг балансування судам належало встановити обставини, пов`язані з наданням послуг власне транспортування газу, дослідити складені сторонами на виконання відповідних умов Договору акти приймання-передачі природного газу в спірний період, у тому числі з метою встановлення обсягів природного газу, визначених комерційними вузлами обліку у фізичних точках входу/виходу, як то передбачено Кодексом ГТС.
90. Аналогічна правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.02.2022 по справі № 918/450/20, на не врахування якої посилається скаржник у касаційній скарзі, обґрунтовуючи підставу касаційного оскарження судових рішень, передбачену пунктом 1 частини другої статті 287 ГПК України.
91. Натомість суди попередніх інстанцій, посилаючись на неподання доказів наявності підстав для вчинення дій з врегулювання добового небалансу, не було надано оцінку поданим Позивачем одностороннім актам врегулювання щодобових небалансів та реєстрам файлів, завантажених до інформаційної платформи відповідно до вимог Кодексу ГТС, тоді як їхні вихідні дані мають значення для підтвердження/спростування обставин наявності щодобових небалансів.
92. Згідно з пунктом 15 глави 1 розділу IX Кодексу величина використаних замовником послуг транспортування обсягів потужності точок входу/виходу дорівнює величинам остаточних алокацій щодобових подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу у відповідних точках входу/виходу. Відповідальність за перевищення замовлених потужностей несуть замовники послуг транспортування відповідно до договору транспортування природного газу.
93. У випадку, якщо замовник послуг транспортування природного газу не надасть оператору газотранспортної системи номінацію згідно з положеннями пункту 1 цієї глави, вважається підтвердженою номінація для такого замовника послуг транспортування природного газу з обсягами природного газу, що дорівнює нулю відносно замовленої точки входу/виходу (пункт 3 глави 2 розділу XI Кодексу).
94. Суди не надали оцінки аргументам Позивача, що у даному випадку вважається підтвердженою номінація для такого замовника послуг транспортування природного газу з обсягами природного газу, що дорівнює нулю відносно замовленої точки входу/виходу, тому обсяг перевищення замовлених потужностей дорівнює величинам остаточних алокацій щодобових подач та відборів замовника послуг.
95. Згідно з пунктом 6 розділу ХІІІ Кодексу ГТС оператор газотранспортної системи для забезпечення власної господарської діяльності (у тому числі для балансування, власних виробничо-технічних потреб, покриття витрат та виробничо-технологічних витрат) придбаває природний газ у власника природного газу (у тому числі у газовидобувного підприємства, оптового продавця, постачальника) на загальних підставах та ринкових умовах.
96. В контексті наведеного, судам попередніх інстанцій належало встановити факт закупівлі Позивачем природнього газу, що використовувався для балансування у спірний період, за відсутності укладених договорів про надання послуг балансування, оскільки балансування газотранспортної системи здійснюється на постійній основі.
97. Проте суди попередніх інстанцій, взагалі не дослідили зміст наданих Позивачем договорів купівлі-продажу природного газу та не встановили фактичні обставини, пов`язані із закупівлею Позивачем природного газу для вчинення балансуючих дій, зокрема, чи було передбачено передачу обсягу природного газу Оператору ГТС щодобово, чи була погоджена формула, за якою визначалась ціна природного газу за кожну добу, та чи доводилась така інформація (розрахунок попередньої вартості за добовий небаланс) у відповідний момент часу (вчинення балансуючих дій) відповідному замовнику в електронному форматі.
98. Положеннями частини першої статті 1 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
99. Відповідно до абзацу 4 пункту 1 частини першої статті 2 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики щодо діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу.
100. Враховуючи наведене, Верховний Суд звертає увагу на необхідність врахування висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 28.07.2021 у справі № 927/1041/19, щодо обов`язковості врахування рішень НКРЕКП суб`єктами ринку природного газу під час провадження ними господарської діяльності, у зв`язку з чим, окрім іншого, суд необхідно надати належну правову оцінку доводам Позивача щодо необхідності здійснення розрахунку ціни небалансів у періоди з 17.02.2021 по 31.03.2021 з урахуванням постанови НКРЕКП від 17.02.2021 № 235 "Про заходи, спрямовані на безперебійний розподіл природного газу споживачам".
104. Водночас, Верховний Суд вважає за необхідне зауважити, що в силу положень статті 36 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", частини четвертої статті 236 ГПК України, за результатами установлення усіх фактичних обставин справи, які входять до предмета доказування у даному спорі, при вирішенні питання визначення маржинальної ціни природного газу, суду необхідно враховувати правові висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 02.11.2022 у справі № 910/11273/20, до розгляду якої зупинялось касаційне провадження у даній справі, та у якій сформовано загальний висновок щодо застосування положень статті 35 Закону України "Про ринок природного газу" та пунктів 3, 6, 8, 10, 11, 17 глави 6 розділу ХІV Кодексу ГТС при визначенні маржинальної ціни природного газу під час здійснення Оператором ГТС балансуючих дій з метою врегулювання небалансів замовників послуг транспортування природного газу.
105. За таких обставин, доводи скаржника, викладені у касаційній скарзі, щодо неправильного застосування судами попередніх інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, частково знайшли своє підтвердження, та не спростовуються запереченнями Відповідача, викладеними у відзиві на касаційну скаргу. Водночас, доводи Відповідача, викладені у міркуваннях по справі, Верховним Судом відхиляються, оскільки в силу повноважень частини другої статті 300 ГПК України суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду, а зазначені у таких міркуваннях доводи не розглядались судами попередніх інстанцій.
106. За змістом частин першої, другої та п`ятої статті 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
107. Отже, рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу відповідно до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до таких правовідносин. Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду стосовно встановлених обставин і правових наслідків є вичерпними, відповідають дійсності та підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
108. Рішення суду першої та постанова суду апеляційної інстанцій у даній справі зазначеним вимогам не відповідають.
109. Беручи до уваги те, що суди попередніх інстанцій допустили неправильне застосування норм матеріального права та порушили норми процесуального права, що унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, оскільки не дослідили всі зібрані у справі докази та не надали їм належної правової оцінки, а також враховуючи передбачені частиною другою статті 300 ГПК України межі розгляду справи судом касаційної інстанції, оскаржувані рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні первісного позову та постанова суду апеляційної інстанції, підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд до суду першої інстанції, у зв`язку з чим Верховний Суд не формулює висновок з підстави відкриття касаційного провадження, передбаченої пунктом 3 частини другої статті 287 ГПК України.
110. З огляду на зазначену неповноту встановлення судами попередніх інстанції фактичних обставин справи, що на даній стадії судового провадження унеможливлює визнання правовідносин подібними або спростування цього, Верховний Суд вважає передчасним надання оцінки доводам скаржника стосовно неврахування правових позицій викладених, у постановах Верховного Суду у справах № 910/6208/20, № 910/5757/20, № 910/6628/20, № 910/4424/20, № 910/11647/20, № 904/5697/20, № 924/362/21, якими скаржником обґрунтовано наявність підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої статті 287 ГПК України.
111. Разом з тим, Верховний Суд відхиляє посилання скаржника у касаційній скарзі на правові висновки, викладені в ухвалі Верховного Суду від 25.10.2021 у справі № 910/11995/20, оскільки ухвали Верховного Суду не є тим судовим рішенням, невідповідність висновкам якого щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, є підставою касаційного оскарження, передбаченою у пункті 1 частини другої статті 287 ГПК України.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
112. За змістом пункту 2 частини першої статті 308 ГПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій повністю або частково і передати справу повністю або частково на новий розгляд, зокрема за встановленою підсудністю або для продовження розгляду.
113. Згідно з частиною третьою статті 310 ГПК України підставою для скасування судового рішення та направлення справи на новий розгляд є також порушення норм процесуального права, на які посилається скаржник у касаційній скарзі, що унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, якщо суд не дослідив зібрані у справі докази, за умови висновку про обґрунтованість заявлених у касаційній скарзі підстав касаційного оскарження, передбачених пунктами 1, 2, 3 частини другої статті 287 цього Кодексу.
114. Враховуючи те, що допущені порушення судами попередніх інстанції не можуть бути усунуті Верховним Судом самостійно, з огляду на межі розгляду справи судом касаційної інстанції, тому зазначене є підставою для скасування рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні первісного позову та постанови суду апеляційної інстанції з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції, під час якого необхідно врахувати викладене та ухвалити судове рішення відповідно до встановлених обставин і вимог закону.
Щодо судових витрат
115. Відповідно до підпунктів "б", "в" пункту 4 частини першої статті 315 ГПК України в резолютивній частині постанови суду касаційної інстанції повинні бути зазначені: новий розподіл судових витрат, понесених у зв`язку з розглядом справи у суді першої та апеляційної інстанцій, - у разі скасування рішення та ухвалення нового рішення; розподіл судових витрат, понесених у зв`язку з переглядом справи у суді касаційної інстанції.
116. У зв`язку із скасуванням судових рішень і передачею справи на новий розгляд, розподіл судових витрат у справі, в тому числі понесених у зв`язку з переглядом справи у суді касаційної інстанції, здійснює господарський суд, який приймає рішення за результатами нового розгляду справи, керуючись загальними правилами розподілу судових витрат (частина чотирнадцята статті 129 ГПК України).
Керуючись статтями 300 301 308 310 314 315 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" задовольнити.
2. Постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 24.02.2022 та рішення Господарського суду Хмельницької області від 14.12.2021 у справі № 924/866/21 в частині відмови у задоволенні первісного позову скасувати, а справу № 924/866/21 у цій частині направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий В. Суховий
Судді І. Берднік
В. Зуєв