Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 30.07.2018 року у справі №235/1112/17 Ухвала КАС ВП від 30.07.2018 року у справі №235/11...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

31 липня 2018 року

Київ

справа №235/1112/17

адміністративне провадження №К/9901/17784/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Мороз Л.Л.,

суддів: Бучик А.Ю., Гімона М.М.,

розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу №235/1112/17

за позовом ОСОБА_1 до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення про відмову у призначені пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 13 квітня 2017 року, ухвалену головуючим суддею Данилів С.В., та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2017 року, постановлену у складі колегії суддів: головуючого судді Гаврищук Т.Г., суддів: Блохіна А.А., Сухарька М.Г.,

в с т а н о в и в :

У березні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення від 20.01.2017 про відмову в призначені пенсії; зобов'язання зарахувати до страхового стажу період роботи на шахті «Красногвардійська» з 09.12.1991 по 20.08.1999, ВП «Шахта ім..Михайла Івановича Калініна» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» з 02.07.2001 по 23.09.2001 та в ПАТ «Шахта ім.. О.Ф.Засядька» з 26.02.2003 по 31.10.2016.

Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 13 квітня 2017 року (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 10 липня 2017 року), залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2017 року, позов задоволено.

Визнано протиправними та скасовано рішення від 20.01.2017 про відмову в призначені пенсії на пільгових умовах.

Зобов'язано зарахувати до страхового стажу період роботи на шахті «Красногвардійська» з 09.12.1991 по 20.08.1999, ВП «Шахта ім..Михайла Івановича Калініна» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» з 02.07.2001 по 23.09.2001 та в ПАТ «Шахта ім.. О.Ф.Засядька» з 26.02.2003 по 31.10.2016.

Вирішено питання про розподіл судових витрат.

Задовольняючи позов, суди дійшли висновку про те, що наданими позивачем документами підтверджується пільговий стаж роботи на шахтах, а тому рішення відповідача щодо відсутності у ОСОБА_1 стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, є необґрунтованим та таким, що порушує права та законні інтереси позивача.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області подало касаційну скаргу, у якій просить скасувати судові рішення та ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права.

Касаційна скарга мотивована тим, що суди не врахував норми діючого законодавства та дійшли помилкового висновку про зарахування роботи позивача на шахтах до пільгового стажу роботи.

Заперечення на касаційну скаргу не надходили.

Суд, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про залишення скарги без задоволення, а судових рішень - без змін, оскільки відсутні підстави для їх скасування.

Суди встановили, що ОСОБА_1 16.11.2016 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Рішенням від 20.01.2017 позивачу відмовлено у призначенні такого виду пенсії у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах 25 років. Загальний стаж позивача, за висновками Пенсійного органу становить 25 років 7 місяців 4 дні, а страховий стаж - 14 років 4 місяці 20 днів, пільговий стаж на підземних роботах - відсутній. До пільгового стажу не зараховано наступні періоди роботи:

- на шахті «Красногвардійська» з 09.12.1991 по 20.08.1999, на ВП «Шахта імені М.І.Калініна» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» з 02.07.2001 по 23.09.2001, з тих підстав, що заявник звернувся за призначенням пенсії у листопаді 2016 року та надав довідки, які виписані більш ранньою датою, а тому наведені документи підлягають розгляду та перевірці з урахуванням п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1. Однак, провести перевірку достовірності документів щодо підтвердження пільгового характеру роботи, які видані ВСП «Донецька дирекція з виконання проектів ліквідації шахт» і ВП «Шахта ім..Михайла Івановича Калініна» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія», та підстав їх видачі немає можливості у зв'язку з тим, що підприємство знаходиться на непідконтрольній українській владі території (м.Донецьк, вул..Розкішна, буд.1 і м.Донецьк пр.-т Миру, 44);

- на ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядька» з 26.02.2003 по 31.10.2016 з тих підстав, що згідно листа Управління Пенсійного фонду України в м.Авдіївці №5817/05 від 21.12.2016 провести перевірку довідок про пільговий стаж за вищевказаний період роботи немає можливості, у зв'язку з тим, що оригінали документів для проведення перевірки фактично знаходиться на території тимчасово непідконтрольній українській владі у Київському районі м.Донецька. Таким чином прийняття до уваги довідки про пільговий стаж не має можливості.

Не погоджуючись із таким рішенням Пенсійного органу позивач звернувся з даним позовом до суду.

Згідно з п.2 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-XII.

Відповідно до положень п.16 Розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV положення Закону № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Згідно зі ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Тобто, для встановлення права на пенсію за віком з вищезазначених підстав необхідна підстава, зокрема, зайнятість повний робочий день на підземних роботах.

Як встановлено ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки №1 і № 2 чинні на період роботи позивача, відповідно до яких, професія позивача, на яких він працював у спірні періоди, відносяться до Списку № 1.

Як установлено судами, робота позивача за професією, що передбачена Списком № 1 не заперечується відповідачем.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Крім того, відповідно до п.20 цього Порядку, в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5); у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Таким чином, надання уточнюючої довідки підприємств, установ, організації або їх правонаступників потрібно виключно у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Натомість, як встановлено судами, згідно трудової книжки позивач працював:

- на шахті «Красногвардійська» з 09.12.1991 по 31.01.1992 учнем гірника підземного з повним робочим днем в шахті, з 31.01.1992 по 01.01.1993 гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем у шахті, з 01.01.1993 по 20.11.1997 прохідником 4 розряду підземним з повним робочим днем, з 20.11.1997 по 20.08.1999 гірником по ремонту гірських вироблень 4 розряду підземним з повним робочим днем;

- на ВП «Шахта імені М.І.Калініна» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» з 02.07.2001 по 23.09.2001 підземним прохідником 4 розряду з повним робочим днем в шахті;

- на ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядька» з 26.02.2003 по 31.10.2016 підземним гірником 3 розряду з повним робочим днем у шахті.

Тобто, зазначені записи чітко містять відомості щодо характеру роботи позивача у спірні періоди - з повним робочим днем у шахті.

Крім того, судами встановлено, що на підтвердження пільгового стажу роботи на шахті «Красногвардійська», ВП «Шахта імені М.І.Калініна» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» позивачем було надано уточнюючи довідки, видані вказаними підприємствами 24.11.2014, а також копії наказів про атестацію робочих місць.

У зв'язку з цим слід зазначити, що Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (надалі Закон №1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014.

На виконання Закону №1669 розпорядженнями Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року та від 2 грудня 2015 року №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, згідно якого до зазначених населених пунктів належить, зокрема, м.Донецьк, м.Макіївка.

Разом з цим, постановою Кабінету Міністрів України N 1028 від 09.12.2015 пункт 20 Порядку № 637 доповнено новим абзацом яким визнано, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Так, судами було досліджено індивідуальні відомості про застраховану особу (ОК-5) відповідно до яких, підприємствами ВП «Шахта імені М.І.Калініна» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» вносилися страхові внески та зараховано як спеціальний стаж за кодами ЗП3013А1 та ЗП3013А2.

В свою чергу, код підстав для обліку спецстажу за № ЗП3013А1 застосовується для застрахованих осіб, які є працівниками, безпосередньо зайнятими повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за Списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31.03.94 №202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років»., а код за №ЗП3014А2 - для Працівників провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників - за Списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31.03.94 №202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років».

З урахуванням викладеного, правильними є висновки судів попередніх інстанцій про те, що наданими документами підтверджується пільговий стаж роботи позивача на шахті «Красногвардійська» з 09.12.1991 по 20.08.1999, ВП «Шахта ім..Михайла Івановича Калініна» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» з 02.07.2001 по 23.09.2001 та в ПАТ «Шахта ім.. О.Ф.Засядька» з 26.02.2003 по 31.10.2016.

За змістом частини першої статті 350 КАС суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Враховуючи наведене, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судами рішень, а тому касаційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.

Керуючись статтями 343, 350, 356 КАС України суд, -

п о с т а н о в и в :

Касаційну скаргу Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області залишити без задоволення.

Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 13 квітня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2017 року у справі №235/1112/17 залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.

...........................

...........................

...........................

Л.Л. Мороз

А.Ю. Бучик

М.М. Гімон ,

Судді Верховного Суду

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст