Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова КАС ВП від 30.09.2021 року у справі №359/1391/17 Постанова КАС ВП від 30.09.2021 року у справі №359...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова КАС ВП від 30.09.2021 року у справі №359/1391/17



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2021 року

м. Київ

справа № 359/1391/17

провадження № К/9901/38387/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н. В., суддів: Берназюка Я. О., Желєзного І. В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій і рішення відповідача неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду у складі суддів: Кузьменка В. В., Василенка Я. М., Степанюка А. Г. від 05 жовтня 2017 року,

УСТАНОВИЛ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій і рішення відповідача неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, у якому просив:

- визнати протиправними дії та рішення Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури, вказаних в листі від 26 січня 2017 року № 1140/04 і в запереченні працівника відповідача від 12 квітня 2017 року та скасувати зазначені рішення як нечинні і необґрунтовані;

- зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, на підставі заяви ОСОБА_1 від 19 січня 2017 року, довідки від 09 грудня 2016 року № 18-1737зп про заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року, виданої Генеральною прокуратурою України, відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ, та постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 щодо підвищення посадових окладів працівникам прокуратури на 25 відсотків з 01 грудня 2015 року, починаючи з 20 січня 2016 року провести перерахунок та виплату за вислугу років пенсії, виходячи із розміру 90% від його місячної заробітної плати, зазначеної у довідці про заробітну плату № 18-1737зп за посадою старшого слідчого в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України, з якої позивач звільнився в 2009 році у зв'язку з виходом на пенсію, без обмеження максимального розміру пенсії;

- зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області на підставі заяви ОСОБА_1 від 19 січня 2017 року про перерахунок пенсії, та відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013, починаючи з 20 січня 2016 року, провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з одночасним нарахуванням і виплатою сум індексації грошових доходів і інших виплат до пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 19 грудня 2016 року № 18-1737зп в розмірі 90% від місячної заробітної плати за посадою старшого слідчого в особливо важливих справах, з якої він звільнився в 2009 році у зв'язку з виходом на пенсію, та згідно частини 2 статті 87, статей 97, 98 Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Постановою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 11 серпня 2017 року у задоволенні позовних ОСОБА_1 було відмовлено.

3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії стаття 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року № 1789-XII втратила чинність. Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури передбачені статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII, відповідно до частини 20 якої (у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначено не було.

4. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2017 року постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 11 серпня 2017 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії та рішення Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури.

Зобов'язано Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ, та постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013, починаючи з 20 січня 2016 року провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи із розміру 90% від місячної заробітної плати, згідно довідки від 09 грудня 2016 № 18-1737зп про заробітну плату виданої Генеральною прокуратурою України, за посадою старшого слідчого в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України, без обмеження максимального розміру пенсії.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

5. Задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив із того, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

6. Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області звернулось із касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

7. Судами попередніх інстанцій установлено, що ОСОБА_1 з 01 травня 1997 року перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугою років призначену відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ у розмірі 90% від середнього заробітку з посади старшого слідчого з особливо важливих справ Генеральної прокуратури України.

8. Відповідно до довідки, виданої Генеральною прокуратурою України від 19 грудня 2016 року № 18-1737зп, ОСОБА_1 працював в Генеральній прокуратурі України на посаді старшого слідчого з особливо важливих справ, заробітна плата на 01 грудня 2015 року складається: основний оклад - 3103,00 грн, надбавка за класний чин - 135,00 грн, надбавка за вислугу років 1295,20 грн, щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески 16180,25 грн, надбавки, які передбачені законодавством: надбавка за виконання особливо важливого завдання - 3173,24 грн; надбавка слідчим за вислугу років - 809,50 грн, матеріальна допомого на оздоровлення (1/12) - 709,66 грн, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб - 1/12) - 709,66 грн, всього - 26115,51грн.

9. У зв'язку із підвищенням посадових окладів працівникам органів прокуратури, позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку раніше призначеної йому пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 19 грудня 2016 року № 18-1737зп.

10. Бориспільське об'єднане управління пенсійного фонду України Київської області листом від 26 січня 2017 року № 1140/04 повідомило позивача про відмову у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, посилаючись на те, що відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII. умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, оскільки Закон України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ втратив чинність, крім пунктів 3,4,6,11 статті 50-1, а також, що постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів" не передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

11. Уважаючи відмову Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у проведенні перерахунку пенсії неправомірною, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

12. Касаційна скарга обґрунтована тим, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02 березня 2015 року № 213 з 01 червня 20І5 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру ", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України ", "Про судову експертизу", "Про національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, положення про помічника - консультанта народного депутата України. У зв'язку з чим з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищеЗакону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02 березня 2015 року № 213 з 01 червня 20І5 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу"ми не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

13. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 регламентовано питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії призначених зокрема відповідно до Закону України "Про прокуратуру" у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

14. З 15 грудня 2015 року діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

15. На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України окремий нормативно-правовий акт не було прийнято.

16. Оскільки чинним законодавством України (Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02 березня 2015 року № 213) скасовано право на перерахунок призначених пенсій працівникам прокуратури у зв'язку з підвищенням окладів з 01 червня 2015 року, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, підстав для визнання протиправними дій (бездіяльності) відповідача та проведення перерахунку призначеної пенсії позивачу, не вбачається.

17. ОСОБА_1 подано заперечення на касаційну скаргу Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2017 року, у яких він просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

18. Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15 липня 2015 року визначалися Законом України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ. Зокрема, Законом України "Про прокуратуру", за якою позивачу призначено пенсію, визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина тринадцята цієї статті).

19. Частина ві17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ у редакції, чинній до 01 січня 2015 року передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

20.01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, яким, зокрема, частину ві17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року № 1789-XII викладено у такій редакції: "Умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

21. Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01 січня 2015 року делегував Уряду.

22. Урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.

23.15 липня 2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, згідно з Прикінцевими положеннями якого визнано такими, що втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів.

24. Отже, на час прийняття постанови Кабінетом міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013, з прийняттям якої позивач пов'язує виникнення у нього права на перерахунок пенсії, а також на час його звернення до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії положення статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ, що регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.

25. Згідно з частиною 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

26. Постанова Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою підвищено розміри заробітку працівникам прокуратури та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01 грудня 2015 року не містить положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.

27. На час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначено не було.

28. Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

29. Положення Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-VIII, якими частину ві17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-XII та частину 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII викладено у новій редакції, не були визнані неконституційними Конституційним Судом України, який до того ж у рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

30. З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

31. Таким чином, з 01 грудня 2015 року - початку застосування постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 та у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про прокуратуру" № 1697-VII, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням працівників прокуратури, пенсії, призначені за статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.

32. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 26 липня 2018 року у справі № 554/6301/16-а, від 27 листопада 2018 року у справі № 700/242/17.

33. З огляду на наведене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність у відповідача законних підстав для здійснення позивачу перерахунку пенсії, відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ, оскільки положення цієї статті втратили чинність, у зв'язку з чим, відмовив у задоволенні позовних вимог.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

34. Відповідно до статті 352 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

35. Виходячи з викладеного, та враховуючи встановлені по справі обставини, колегія суддів доходить висновку про те, що у зв'язку із неправильним застосуванням судом апеляційної інстанції норм матеріального права постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2017 року підлягає скасуванню, а постанова Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 11 серпня 2017 року залишенню в силі.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 352, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області задовольнити частково.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2017 року скасувати.

Постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 11 серпня 2017 року залишити в силі.

Постанова є остаточною та не оскаржується.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

Судді Я. О. Берназюк

І. В. Желєзний
logo