Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 28.08.2018 року у справі №804/695/17 Ухвала КАС ВП від 28.08.2018 року у справі №804/69...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 28.08.2018 року у справі №804/695/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 серпня 2018 року

м. Київ

справа №804/695/17

адміністративне провадження №К/9901/45341/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючий - Стародуб О.П.,

судді - Анцупова Т.О., Кравчук В.М.,

розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення осіб касаційну скаргу Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.03.2017р. (суддя - Гончарова І.А.) та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суд від 11.07.2017р. (судді - Чумак С.Ю., Гімон М.М., Юрко І.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

У січні 2017р. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом в якому просила:

- визнати протиправними дії Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії станом на 01.12.2015р. та 01.05.2016р. з урахуванням підвищення заробітної плати відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015р. №1013 та від 06.04.2016р. №292.

- зобов'язати Криворізьку північну об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області видати довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії станом на 01.12.2015р. та 01.05.2016р. з урахуванням підвищення заробітної плати відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015р. №1013 та від 06.04.2016р. №292 з урахуванням виплат, отримуваних нею під час перебування на державній службі (посадового окладу, надбавки за спеціальне звання, винагороди за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці, премії, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань).

В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що з травня 2011 року перебуває на пенсії та утримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". У зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015р. та постанови КМУ від 06.04.2016р. №242 позивачка звернулась до відповідача з заявою від 10.10.2016р. з проханням видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1, проте листом від 12.10.2016 року у вказаному було відмовлено з посиланням на відсутність правових підстав. Вважає, що відповідач неправомірно відмовив їй у видачі довідки про заробітну плату.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.03.2017р., залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.07.2017р., позов задоволено.

Визнано протиправною відмову Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області у видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року та 01.05.2016 року з урахуванням підвищення заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та від 06.04.2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році».

Зобов'язано Криворізьку північну об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату станом на 01.01.2016 року та 01.05.2016 року з урахуванням підвищеної заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та від 06.04.2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», з урахуванням виплат, отримуваних ОСОБА_1 під час перебування на державній службі (посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань).

З ухваленими у справі судовими рішеннями не погодився відповідач, звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив їх скасувати, та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування касаційної скарги відповідач посилається на те, що норма щодо перерахунку пенсій державним службовцям містилась в статті 37-1 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців, визначається Кабінетом Міністрів України. Разом з тим, Законом №213 від 02.03.2015р. з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до Закону №3723-ХІІ.

15.12.2015р. набрала чинності постанова КМУ №1013, якою внесено зміни до постанови КМУ №865, зокрема виключено п. 4, яким було визначено порядок перерахунку пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а з 01.05.2016р. набрав чинності Закон №889-VІІ від 10.12.2015р., відповідно до якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Крім того посилається на те, що Постановою правління ПФУ №15-2 від 04.07.2016р., яка набрала чинності з 02.09.2016р., внесено зміни до Постанови правління ПФУ №15-1 від 04.09.2013р., зокрема виключено абзаци 3, 4 пункту 1 щодо форми довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію та про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію. Враховуючи викладене, підстави для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії відповідно до норм законодавства відсутні.

Заперечення на касаційну скаргу в матеріалах справи відсутні.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

В ході розгляду справи судами встановлено, що позивач з травня 2011 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".

10.10.2016р. позивач звернулася до відповідача з заявою про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".

Листом від 12.10.2016р. №24252/10/04-83-05-34 відповідач повідомив позивача, що відсутні правові підстави для надання довідки для перерахунку пенсії, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII, відповідно до якого з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до окремих законів України, в тому числі і відповідно до Закону України «Про державну службу», і з цієї дати пенсії на умовах Закону №3723-ХІІ не призначаються та не перераховуються. Крім того, Постановою КМУ №1013 внесено зміни до Постанови КМУ №865, а саме виключено п. 4, яким визначались умови перерахунку пенсії державним службовцям, а відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015р. №889-VІІІ, який набрав чинності з 01.05.2016р. пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, виходив з того, що питання щодо призначення (перерахунку) пенсій відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України. Відповідач не наділений правом визначати наявність чи відсутність у особи права на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії, визначати розмір такого перерахунку, або складових частин заробітної плати, що враховуються при такому перерахунку, а тому зазначаючи про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсій, призначених у відповідності до Закону №3723-XII, відповідач протиправно перебрав на себе повноваження органів Пенсійного фонду України.

Крім того суди виходили з того, що постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою було виключено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» є підзаконним нормативно-правовим актом, а тому відсутність механізму, інструкції чи порядку по заповненню довідки відповідно до постанови КМУ №1013 не є підставою для відмови у видачі довідки про складові заробітної плати для перерахунку пенсії, оскільки порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців було визначено Законом №3723-XII (у редакції станом на 01.12.2015 р.), який має вищу юридичну силу, ніж постанова КМУ.

Крім того, постанова КМУ №1013, якою до постанови КМУ №885 внесено зміни, не містить заборони щодо видачі підприємствами і установами довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій, форма якої затверджена Постановою правлінням ПФУ №15-1 від 04.09.2013р. і яка видається на підставі первинних документів - особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату, про що зазначається у довідці.

Суди дійшли висновку, що на момент прийняття постанови КМУ №1013 були відсутні обставини, що унеможливлювали видачу довідки про заробітну плату, оскільки постанова правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1, якою затверджено та введено в дію форму спірної довідки, була чинною.

Проте, з такими висновками судів попередніх інстанцій колегія суддів не погоджується з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016р. визначалися Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-ХІІ. Зокрема, відповідно до статті 37 цього Закону позивачу у справі призначено пенсію.

Частина перша статті 37-1 Закону №3723-ХІІ у редакції, чинній до 01.01.2015р., передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

01.01.2015р. набрав чинності Закон України від 28.12.2014р. №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно пунктами 4, 5 Порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджений Постановою №865 (в редакції до 01.12.2015р.) перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів від 09.12.2015р. №1013 внесені зміни до Постанови №865, які застосовуються з 01.12.2015р., а саме, виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Тобто, в редакції Постанови №1013 п. 5 Постанови №865 передбачав форму довідки про заробітну плату, що подається лише для призначення пенсії державним службовцям.

Крім того Постанова №865 втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій громадян» від 14 вересня 2016 року №622, в якій також передбачається лише затвердження однієї форми довідки - для призначення пенсії.

Форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, було затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1. Разом з тим, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2 (набрала чинності 02.09.2016р.) форму Довідки для перерахунку пенсії було виключено.

Судом встановлено, що станом на дату звернення позивача до відповідача (10.10.2016р.) за довідкою для перерахунку пенсії законодавство, яке регулює цю сферу правовідносин, вже не передбачало підстав (умов) для такого перерахунку, крім того було скасовано і саму форму довідки для перерахунку пенсії (затверджену постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. № 15-1).

Таким чином, на час звернення позивача до відповідача із заявою про надання довідки про заробітну плату, (складові якої відповідають заробітній платі працюючого державного службовця, який обіймає посаду подібну до тої, що обіймав позивач, для здійснення перерахунку пенсії на підставі Закону №3723-ХІІ), нормативного акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб'єкта її видачі, не було прийнято.

Відсутність цього акта зумовлена тим, що на рівні закону не передбачено (не врегульовано) можливості, умов і порядку перерахунку пенсії для непрацюючих пенсіонерів державної служби, для досягнення мети якої й існує потреба у довідці з відомостями про заробітну плату.

Враховуючи, що на момент звернення позивача за довідкою про заробітну плату для перерахунку пенсії, право на такий перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою було скасовано, відмова відповідача у видачі довідки не свідчить про порушення права позивача на перерахунок пенсії, оскільки на момент звернення за довідкою, позивач вже не мав такого права.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 12 червня 2018 року у справі № 804/5078/16, від 17 липня 2018 року у справі № 804/5077/16 та від 14 серпня 2018 року у справі №728/1510/16-а.

Відповідно до частини 1 статті 351 КАС України, підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Відповідно до частини 3 цієї статті неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Таким чином, оскільки судами попередніх інстанцій неправильно застосовано норми матеріального права, оскаржувані судові рішення підлягають скасуванню з ухваленням у справі нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 344, 349, 351, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Касаційну скаргу Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області - задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.03.2017р. та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.07.2017р. скасувати.

Ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 до Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

Т.О. Анцупова

В.М. Кравчук

logo