Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 22.06.2018 року у справі №809/1731/17 Ухвала КАС ВП від 22.06.2018 року у справі №809/17...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 22.06.2018 року у справі №809/1731/17

Державний герб України

ф

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 жовтня 2018 року

Київ

справа №809/1731/17

адміністративне провадження №К/9901/52789/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді-доповідача: Васильєвої І.А.,

суддів: Пасічник С.С., Юрченко В.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження

касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області

на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2018 року (Суддя: Біньковська Н.В.),

та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 травня 2018 року (Судді: Сапіга В.П., Запотічний І.І., Матковська З.М.),

у справі № 809/1731/17

за позовом Приватного акціонерного товариства «Серін-Ліс»

до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування наказів, -

ВСТАНОВИВ:

13.12.2017 року Приватне акціонерне товариство «Серін-Ліс» (далі - позивач, ПАТ «Серін-Ліс») звернулось до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (далі - відповідач, ГУ ДФС в Івано-Франківській області) про визнання протиправними та скасування наказів: від 28.11.2017 року № 1991, від 29.11.2017 року № 2001 та від 11.12.2017 року № 2082 (арк. справи 5-6).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.02.2018 року позов задоволений частково, визнані протиправними та скасовані накази відповідача від 29.11.2017 року № 2001 та від 11.12.2017 року № 2082 з тих підстав, що чинним законодавством не передбачено можливості внесення контролюючим органом змін до наказів на проведення перевірок, або перенесення термінів початку проведення перевірок, окрім їх продовження чи зупинення, а стосовно наказу № 1991 від 28.11.2017 року, то він складений відповідачем на виконання ухвали Шевченківського районного суду м.Львова від 30.10.2017 року у справі № 466/7172/17, яка прийнята у межах кримінального провадження, набрала законної сили і є обов'язковою до виконання контролюючим органом (арк. справи 68-72).

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 травня 2018 року скасовано рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог та ухвалено нове рішення в цій частині про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області № 1991 від 28.11.2017 року. В решті рішення суду першої інстанції залишено без змін (арк. справи 118-124). Задовольняючи позов в частині визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області № 1991 від 28.11.2017 року суд апеляційної інстанції зазначив на тому, що оскільки документальну перевірку позивача призначено за наказом від 28.11.2017 року № 1991 відповідно до п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78 ПК України на підставі ухвали слідчого, то із скасуванням такої ухвали слідчого судді, як незаконної, підстава для призначення та проведення позапланової документальної перевірки вважається такою, що не існувала, адже судове рішення, скасоване вищестоящою інстанцією, не може породжувати будь-які правові наслідки з моменту його ухвалення, а саме з 30.10.2017 року.

Не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції в задоволеній частині позову, відповідач звернувся до Верховного суду з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права просив скасувати судові рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову.

В обґрунтування доводів касаційної скарги відповідач зазначив, що накази відповідача повністю відповідають вимогам Податкового кодексу України. Наказ від 28.11.2017 року № 1991 про проведення позапланової виїзної документальної перевірки позивача прийнятий на виконання ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова від 30.10.2017 року, що є обов'язком контролюючого органу у відповідності до вимог Податкового кодексу України. У подальшому відповідачем на виконання статей 78 та 82 Податкового Кодексу України, у зв'язку з відрядженням посадової особи позивача Рошко Ю.Ю. терміном на десять днів з 29.11.2017 року , того ж дня прийнятий наказ № 2001 «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 28.11.2017 року № 1991», згідно з яким п. 4 попереднього наказу викладений в новій редакції, зокрема дату початку перевірки визначено 11 грудня 2017 року терміном на 10 днів. Також, на виконання статей 78 та 82 Податкового Кодексу України 11.12.2017 року відповідачем прийнятий наказ № 2082 «про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 28.11.2017 року № 1991 (зі змінами)», яким Товариство з обмеженою відповідальністю «Серін-Ліс» замінено на «Приватне акціонерне товариство «Серін-Ліс».

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 345 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.

26.10.2018 року на адресу Верховного суду від представника відповідача надіслано клопотання про розгляд справи за його участю, проте відповідно до ухвали Верховного Суду від 28.09.2018 року справа розглядається в порядку письмового провадження.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, ухвалою Шевченківського районного суду м.Львова від 30.10.2017 року у справі № 466/7172/17 задоволено клопотання старшого слідчого військової прокуратури Західного регіону України та надано дозвіл на проведення ГУ ДФС у Івано-Франківській області документальної позапланової перевірки ПрАТ «Серін-Ліс» (код ЄДРПОУ 36480308), юридична адреса Івано-Франківська область, Надвірнянський район, смт. Делятин, вул. Руднєва, 95 за період з 01.01.2016 року по 01.11.2017 року терміном 15 робочих днів (арк. справи 10-11).

28.11.2017 року ГУ ДФС в Івано-Франківській області на викладання вимог вищенаведеної ухвали слідчого, з врахуванням п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78, п.82.2 ст.82 глави 8 Податкового кодексу України, та відповідно до службової записки управління аудиту ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 22.11.2017 року № 351/09-19-14-01-20 складений наказ № 1991 «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Серін-Ліс» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також дотримання вимог валютного та іншого законодавства, контроль на дотриманням якого покладено на контролюючі органи за період з 01.01.2016 року по 01.11.2017 року (арк. справи 7).

Згідно з цим наказом перевірку визначено розпочати 29.11.2017 року, термін проведення перевірки 10 робочих днів.

На виконання вимог вищенаведеного наказу контролюючим органом видані направлення на проведення перевірки №1938, №1939 та №1940 (арк. справи 32-34).

На підставі наказу № 1991 від 28.11.2017 року та направлень на перевірку посадовими особами Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області було здійснено вихід за місцем фактичного знаходження позивача, а саме: Івано-Франківська область, Надвірнянський район, смт. Делятин, вул. 16 Липня, 11, в результаті якого встановлено відсутність посадових осіб за вказаною адресою та перебування генерального директора ПрАТ «Серін-Ліс» Рошко Ю.Ю. у відрядженні, про що складено службову записку (арк. справи 35-36).

29.11.2017 року Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області на підставі п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78, п.82.2 ст.82 глави 8 Податкового кодексу України та з врахуванням службової записки управління аудиту Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 29.11.2017 року № 354/09-19-14-01-20 видано наказ № 2001 «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 28.11.2017 року №1991 «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Серін-Ліс» (арк. справи 8). Зазначеним наказом викладено у новій редакції пункт 4 наказу №1991 від 28.11.2017 року, а саме, зазначено розпочати перевірку 11.12.2017 року, термін проведення перевірки 10 робочих днів.

Відповідно до наказів №1991 від 28.11.2017, №2001 від 29.11.2017 року відповідачем 08.12.2017 року видані направлення на проведення перевірки №2016, №2027 та №2028 (арк. справи 38-40).

11.12.2017 року начальником управління аудиту Головного управління ДФС в Івано-Франківській області складено службову записку про допущення в наказі № 1991 від 28.11.2017 помилки та необхідність замінити слова «товариства з обмеженою відповідальністю «Серін-Ліс» на слова «приватного акціонерного товариства «Серін-Ліс».

11.12.2017 року Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області на підставі п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78, п.82.2 ст.82 Податкового кодексу України та з врахуванням службової записки управління аудиту ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 11.12.2017 року № 370/09-19-14-01-20, видано наказ № 2082 «Про внесення змін до наказу», яким внесено зміни до наказу Головного управління ДФС України в Івано-Франківській області № 1991 від 28.11.2017 року, а саме слова «товариства з обмеженою відповідальністю «Серін-Ліс» замінено на слова «приватного акціонерного товариства «Серін-Ліс» (скорочене найменування ТОВ «Серін-Ліс» на «ПрАТ «Серін-Ліс») (а.с.9).

11.12.2017 року відповідачем видані направлення на проведення перевірки №2043, №2044 та №2045 (арк. справи 44-45).

12.12.2017 року працівниками відповідача здійснено вихід за фактичною адресою ПрАТ «Серін-Ліс» для проведення документальної позапланової виїзної перевірки, відповідно до наказу від 28.11.2017 року №1991 із змінами та направлень на перевірку №2043, №2044, №2045 від 11.12.2017 року, проте не були допущенні позивачем до перевірки по причині відсутності станом на 12.12.2017 року підстав для проведення перевірки, передбачені п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України.

Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права в розрізі спірного питання, колегія суддів Верховного Суду приходить до висновку про часткове задоволення касаційної скарги, та часткове скасування постанови суду апеляційної інстанції з огляду на наступне.

Порядок проведення документальних позапланових перевірок визначений статтею 78 Податкового кодексу України. Так, документальна позапланова перевірка здійснюється, зокрема, якщо отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки, винесену ними відповідно до закону (п.п.78.1.11. п.78.1 ст.78 ПК України).

Пунктом 78.4 вказаної статті визначено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Відповідно до підпункту 1.2.3 пункту 1.2 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом Державної фіскальної служби України від 31.07.2014 року № 22, наказ на проведення перевірки, що здійснюється відповідно до підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Кодексу, видається керівником органу державної фіскальної служби на підставі відповідного документа, передбаченого цим підпунктом Кодексу.

Таким чином, враховуючи, що наказ Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 28.11.2017 року № 1991 винесено контролюючим органом на виконання ухвали Шевченківського районного суду м.Львова від 30.10.2017 року у справі №466/7172/17, яка прийнята у межах кримінального провадження, набрала законної сили і є обов'язковою до виконання, тому наказ виданий відповідачем в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Податковим кодексом України.

Одночасно суд не приймає посилання суду апеляційної інстанції, що «ухвала слідчого судді, скасована вищестоящою інстанцією, не може породжувати будь-які правові наслідки з моменту ухвалення рішення суддею, а саме з 30.10.2017 року», оскільки, як вбачається з матеріалів справи, ухвала слідчого судді Шевченківського районного суду від 30 жовтня 2017 року по справі № 466/7172/17 скасована колегією суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Львівської області 18 січня 2018 року, отже на час видання наказу ухвала слідчого судді скасована не була, та в розрізі вимог статті 78 ПК України є обов'язковою для її виконання контролюючим органом. З огляду на викладене відсутні підстави для скасування наказу про проведення перевірки з підстав, наведених судом апеляційної інстанції.

Стосовно позовної вимоги про визнання протиправними і скасування наказів Головного управління ДФС в Івано-Франківській області № 2001 від 29.11.2017 року та № 2082 від 11.12.2017 року про внесення змін до наказу № 1991 від 28.11.2017 року, суд зазначає, що ні Податковим кодексом України, ні Методичними рекомендаціями щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, ні будь-яким іншим нормативним актом не передбачено можливості внесення контролюючим органом змін до наказів на проведення перевірок, або перенесення термінів початку проведення перевірок, окрім їх продовження чи зупинення (стаття 82 Податкового кодексу України).

Відтак, суд касаційної інстанції погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанції в частині скасування наказів ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 29.11.2017 року № 2001 та від 11.12.2017 року № 2082 з наведених вище підстав, та не погоджується з висновком суду апеляційної інстанції в частині визнання противним та скасування наказу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 28.11.2017 року № 1991 «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки» з зазначених вище судом касаційної інстанції підстав, оскільки висновки суду апеляційної інстанції в цій частині, на відміну від висновків суду першої інстанції, не відповідають правильному змісту правового регулювання норм матеріального права при вирішенні спірного питання, а тому у суду апеляційної інстанції не було підстав для скасування постанови суду першої інстанції в частині, якою відмовлено в задоволені позовних вимог.

Відповідно до ст. 352 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

На підставі викладеного, керуючись статтями 341, 345, 349, 352, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області, - задовольнити частково.

Скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 травня 2018 року, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2018 року, - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не підлягає оскарженню.

Головуючий суддя:І.А. Васильєва Судді: С.С. Пасічник В.П. Юрченко

logo