Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 29.08.2018 року у справі №687/425/17 Ухвала КАС ВП від 29.08.2018 року у справі №687/42...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 29.08.2018 року у справі №687/425/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 серпня 2018 року

м. Київ

справа №687/425/17

адміністративне провадження №К/9901/37200/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючий - Стародуб О.П.,

судді - Анцупова Т.О., Кравчук В.М.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Городоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 30.05.2017р. (суддя - Назарчук Р.В.) та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27.06.2017р. (судді - Боровицький О.А., Матохнюк Д.Б., Сапальова Т.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Городоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

У квітні 2017р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:

-визнати дії Городоцького об?єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області неправомірними щодо відмови в призначенні йому пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

-зобов?язати Городоцьке об?єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області вчинити дії, спрямовані на призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 26.10.2016 року.

В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії; вважає відмову відповідача у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку неправомірною та такою, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення.

Постановою Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 30.05.2017р., залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27.06.2017р., позов задоволено.

Визнано неправомірними дії Городоцького об?єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов?язано Городоцьке об?єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області вчинити дії, спрямовані на призначення ОСОБА_1 пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 26.10.2016 року.

З ухваленими судовими рішеннями не погодився відповідач, звернувся з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права просив їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування касаційної скарги посилався на те, що відсутні підстави для призначення позивачу пенсії зі зменшенням пенсійного віку, оскільки в довідці з Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації від 11.10.2016р. №2669/52, наданій позивачем, не зазначені ініціали, рік народження, дні роботи в зоні відчуження позивача. Крім того відповідно до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991р. №106 населені пункти за місцем дислокації військової частини, в якій проходив службу позивач, а саме: с. Новий Мир та с. Буда-Варовичі Поліського району Київської області відносяться до зони безумовного відселення, а не до зони відчуження.

Заперечення на касаційну скаргу в матеріалах справи відсутні.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-XII (далі - Закон №796-XII) передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Відповідно до статті 55 Закону №796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Так, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - на 8 років, а учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 5 років.

Згідно статті 65 Закону №796-XII документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997р. №51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №51), яким визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.

Зокрема, відповідно до пункту 5 Порядку №51, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році видаються відповідні посвідчення зеленого кольору, серія А.

Згідно із частиною першою статті 15 Закону №796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

В свою чергу довідки про період проживання, роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005р. №22-1 (далі - Порядок №22-1) (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за №1566/11846), передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122.

Відповідно до Порядку №22-1 документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону №796-XII). Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» необхідними умовами призначення пенсії за віком на пільгових умовах є досягнення особою певного віку і наявність необхідного стажу роботи на певних роботах або у певних умовах.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 2, що підтверджується посвідченням серії А №236229 від 22.06.1993р. та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для осіб, які брали участь у роботі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році.

26.10.2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом від 20.01.2017р. №492/03 відповідач повідомив позивача про відмову у призначені пенсії, оскільки в наданій ним довідці Міністерства оборони Російської Федерації від 11.10.2016р. №4/26695 не зазначено дні роботи в зоні відчуження, а вказані населені пункти за місцем дислокації військової частини, в якій проходив службу позивач, а саме: с. Новий Мир та с. Буда-Варовичі Поліського району Київської області відносяться до зони безумовного відселення, а не до зони відчуження.

Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що звернувшись до відповідача з заявою про призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", позивач надав всі необхідні для нарахування пенсії документи, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 22.06.1993р. серії А №236269; довідку військової частини №47049 від 06.05.1993р. №187, в складі якої позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в якій конкретно зазначено місце його перебування та період часу, а саме, що позивач в період часу з 15.05.1986 року по 11.07.1986 року виконував Міністерське завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме в 30-ти кілометровій зоні.

Крім того, позивачем подано довідку Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації від 11.10.2016р. №4/266952, в якій зазначено, що позивач з 15.05.1986р. (наказ № 137/1) по 19.08.1986р. (наказ № 229) проходив спеціальні збори в військовій частині №47049 (місце дислокації до 19.05.1986р. - ст. Динська Краснодарський край, з 19.05.1986р. по 24.05.1986р. 1 км. півн.-схід с. Новий Мир Поліського району Київської області, з 25.05.1986р. по жовтень 1986р. - 2 км. півн.-схід - с. Буда Воровичі Поліського району Київської області на посаді "начальника радіостанції", у військовому званні "сержант". Отримав сумарну дозу радіації 1,657 рентген. Відповідно до вказаної довідки, військова частина 47049, в якій у вказаний період проходив службу позивач, перебуває в переліку військових частин, підприємств та організацій ВС СРСР, особовий склад яких приймав участь у роботах (виконанні службових обов?язків) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986-1990рр.

Також суди дійшли висновку, що відмовляючи позивачу у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, відповідачем не взято до уваги інші документи, зокрема військив білет, оскільки інформація, зазначена в ньому, повністю співпадає з інформацією, зазначеною в документах наданих позивачем разом з заявою про призначення пенсії.

Крім того, перебування позивача в травні-липні 1986 року в 30-ти кілометровій зоні відчуження Чорнобильської АЕС в судовому засіданні підтвердили свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3

З урахуванням вищенаведеного суди попередніх інстанцій дійшли висновку про наявність у позивача права на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема щодо призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

З такими висновками судів попередніх інстанцій колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.

Мотиви та доводи, наведені у касаційній скарзі, висновки судів не спростовують і є безпідставними, оскільки в ході розгляду справи судами встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, надав відповідачу документи, які підтверджують факт участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період до 1 липня 1986 року в зоні відчуження, що дає йому право на призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому суди обґрунтовано прийняли рішення про задоволення позову.

Посилання в обґрунтування касаційної скарги на відсутність в довідці з Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації від 11.10.2016р. №2669/52 даних про участь позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме в зоні відчуження також є безпідставними і висновки судів не спростовує, оскільки крім інших доказів такі обставини підтвердили в судовому засіданні свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3

Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Таким чином, оскільки при ухваленні рішень суди порушень норм матеріального та процесуального права не допустили, тому суд прийшов до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.

Керуючись статтями 343, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Касаційну скаргу Городоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області - залишити без задоволення, а постанову Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 30.05.2017р. та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27.06.2017р. - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

Т.О. Анцупова

В.М. Кравчук

logo